menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Vobis

26.03.2024

Serwer DNS nie reaguje? Oto jakie kroki należy podjąć

artykuł gościnny

Czy zdarza się, że Twoje połączenie internetowe zawodzi, a strony internetowe odmawiają współpracy? Komunikat "Serwer DNS nie odpowiada" może być źródłem frustracji, ale istnieją sprawdzone metody na zdiagnozowanie i rozwiązanie problemu. Dowiedz się, jak przywrócić płynne i stabilne połączenie z internetem, by bez przeszkód korzystać z dostępu do globalnej sieci.

Serwer DNS nie reaguje? Oto jakie kroki należy podjąćfot. sitech.com.pl

Serwer DNS nie reaguje - jak działać?


Zmagasz się z komunikatem "serwer DNS nie odpowiada", co utrudnia korzystanie z internetu przez blokadę stron? Zanim ogarnie Cię niepokój, sprawdź kilka sposobów na samodzielne poradzenie sobie z tym problemem.

Co to jest DNS?


DNS (Domain Name System) przekłada nazwy stron na adresy IP, umożliwiając łączenie się z nimi. Jeśli DNS zawodzi, surfowanie po sieci staje się nierealne, gdyż przeglądarka nie jest w stanie odnaleźć odpowiednich serwerów.

Sprawdź swoje połączenie


Najpierw upewnij się, czy problem nie leży po stronie Twojego połączenia internetowego. Jeżeli inne urządzenia w sieci również nie mają dostępu do internetu, winny może być dostawca internetu lub urządzenia sieciowe jak router.

Komenda "ping" w CMD


Uruchom wiersz poleceń w Windows przez "cmd" i wpisz "ping google.com", aby sprawdzić, czy jesteś w stanie nawiązać połączenie. Brak odpowiedzi wskazuje na problem z połączeniem.

Restartuj sprzęt sieciowy


Czasem wystarczy zrestartować router i modem. Wyłącz je na około 30 sekund, a potem włącz ponownie, by odświeżyć połączenie.

Zmień ustawienia DNS


Spróbuj zmienić ustawienia DNS na publiczne serwery, np. DNS Google (8.8.8.8 i 8.8.4.4), aby poprawić stabilność i prędkość połączenia. Zmiany dokonuj w ustawieniach sieciowych urządzenia.

Przestrzegając tych wskazówek, zwiększasz szansę na szybką diagnozę i naprawę problemu z DNS. Pamiętaj o ostrożności przy zmianach ustawień i zachowaj oryginalne konfiguracje na wypadek potrzeby powrotu do nich.

Rola serwera DNS w dostępie do internetu


Serwer DNS (Domain Name System) pełni funkcję przekładającą łatwe do zapamiętania nazwy stron internetowych na adresy IP, niezbędne do komunikacji w sieci. Umożliwia to użytkownikom internetu odwiedzanie stron poprzez wpisywanie prostych adresów zamiast skomplikowanych ciągów numerów. Działa jak internetowa książka adresowa, kierując zapytania do właściwych miejsc w sieci.

Jego nieobecność uczyniłaby przeglądanie sieci nie tylko męczącym, ale też nieefektywnym, zmuszając do stosowania adresów IP przy każdej próbie dostępu do witryn. Dzięki DNS, cały proces jest automatyczny i transparentny dla użytkownika.

Serwer DNS jest nie tylko wygodą; jest kluczowy dla działania e-maili, serwisów online i aplikacji wykorzystujących internet. Kiedy występują problemy z DNS, mogą pojawić się trudności z załadowaniem stron, dostępem do online i zakłóceniami w komunikacji.

Zrozumienie działania DNS jest fundamentem wiedzy o internecie. Wiedza ta jest przydatna, gdy napotykasz na błędy typu "serwer DNS nie odpowiada", umożliwiając szybką diagnozę i naprawę.

Alternatywne serwery DNS


Zmiana serwera DNS na bardziej niezawodny może znacząco poprawić prędkość i stabilność internetu. Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy z możliwości zmiany domyślnego serwera DNS, który czasami może być przeciążony lub nieoptymalny.

Domyślne serwery DNS od dostawców usług często nie są najlepszym wyborem ze względu na przeciążenia lub techniczne niedociągnięcia. W takich sytuacjach, skorzystanie z publicznie dostępnych serwerów DNS może być dobrym rozwiązaniem:

 • Google Public DNS: 8.8.8.8 i 8.8.4.4
 • Cloudflare: 1.1.1.1 i 1.0.0.1
 • OpenDNS: 208.67.222.222 i 208.67.220.220

Zmienić DNS można łatwo przez ustawienia sieciowe, co różni się w zależności od systemu. Wymaga to wyboru sieci, którą chcesz zmienić, i wprowadzenia nowych adresów DNS.

Wybór odpowiedniego serwera DNS zależy od lokalizacji i potrzeb użytkownika, ale serwery takie jak Google lub Cloudflare mogą oferować lepszą wydajność niż standardowe opcje dostawców.

Jednak zmiana DNS nie gwarantuje rozwiązania wszystkich problemów sieciowych. Jeśli problemy persistują, dalsza diagnoza lub kontakt z dostawcą internetu może być konieczny.

Jak uporać się z problemami serwera DNS?


Stawienie czoła błędom typu "serwer DNS nie odpowiada" wymaga zrozumienia i zastosowania kilku metod naprawczych. Te kroki mogą pomóc w eliminacji typowych problemów związanych z serwerem DNS.

Restartowanie sprzętu sieciowego


Najłatwiejszą metodą jest ponowne uruchomienie sprzętu sieciowego, włączając w to router i modem. Tymczasowe błędy często ustępują po krótkim restarcie tych urządzeń. Wyłącz je na chwilę, po czym uruchom ponownie i sprawdź, czy dostęp do sieci został przywrócony.

Weryfikacja ustawień sieci


Zaleca się sprawdzenie, czy ustawienia sieciowe są skonfigurowane prawidłowo. Weryfikuj, czy opcje IP i DNS są ustawione na automatyczne pobieranie (DHCP) lub wprowadź ręcznie rekomendowane adresy DNS, np. od Google (8.8.8.8 i 8.8.4.4).

Aktualizacja software`u


Przestarzałe oprogramowanie może być źródłem problemów z DNS. Upewnij się, że system operacyjny, oprogramowanie routera i antywirus są na bieżąco.

Tymczasowe wyłączenie antywirusa i zapory sieciowej


Oprogramowanie zabezpieczające, takie jak antywirusy czy zapory sieciowe, mogą niekiedy interferować z działaniem DNS. Wyłącz je na moment, aby sprawdzić, czy to one są przyczyną problemu. Jeśli tak, należy dostosować ich konfigurację.

Zmienianie serwera DNS


Zmiana serwera DNS na inny, np. Google lub Cloudflare, może być rozwiązaniem, zwłaszcza gdy standardowe serwery dostawcy internetowego zawodzą.

Kontakt z dostawcą internetu


Gdy inne metody zawiodą, problem może leżeć po stronie Twojego ISP. Skontaktuj się z ich wsparciem technicznym, by zgłosić i rozwiązać problem.

Podchodząc systematycznie do problemu serwera DNS i testując różne rozwiązania, można efektywnie przywrócić prawidłowe połączenie z siecią. Ważne jest, aby działać krok po kroku, eliminując potencjalne przyczyny, aż do osiągnięcia sukcesu.

Wybór Serwera DNS Google jako alternatywy - kiedy to ma sens?


Jeśli borykasz się z problemami dostępu do internetu, np. gdy serwer DNS nie funkcjonuje prawidłowo, warto rozważyć zmianę używanego serwera DNS na propozycję od Google. Google zapewnia publiczne serwery DNS słynące z niezawodności, szybkości i zaawansowanych opcji zabezpieczeń.

Oto kilka sytuacji, gdy skorzystanie z Serwera DNS Google może być dobrym pomysłem:

Niezawodność połączenia: Jeżeli twoje doświadczenia z dostępem do internetu są ograniczone przez niestabilność serwerów DNS oferowanych przez twojego dostawcę usług, Serwer DNS Google może zapewnić bardziej stabilne i efektywne połączenie.

Bezpieczeństwo online: Z dodatkowymi środkami ochrony przed zagrożeniami takimi jak phishing, Serwer DNS Google może być preferowanym wyborem dla tych, dla których bezpieczeństwo w sieci jest kluczowe.

Szybkość ładowania stron: Korzystając z rozległej infrastruktury Google, możliwe jest przyspieszenie tłumaczenia nazw domen na adresy IP, co przekłada się na szybsze ładowanie witryn.

Aby skorzystać z tej opcji, potrzebne będzie zmodyfikowanie ustawień DNS na Twoim urządzeniu lub routerze przez wprowadzenie adresów:

 • Główny serwer DNS: 8.8.8.8
 • Zapasowy serwer DNS: 8.8.4.4

Takie zmiany są z reguły łatwe do wprowadzenia w większości urządzeń, a po ich zastosowaniu zaleca się restartowanie urządzenia dla pełnej aktywacji nowych ustawień.

Należy jednak mieć na uwadze, że mimo wielu zalet Serwera DNS Google, nie dla każdego będzie to optymalne rozwiązanie. Lokalni dostawcy usług internetowych mogą czasami oferować lepszą szybkość dostępu do popularnych serwisów. Eksperymentowanie z różnymi serwerami DNS może pomóc znaleźć najbardziej efektywne ustawienie dla indywidualnych potrzeb.

Rozwiązywanie problemów z serwerem DNS w Windows 10


Dla użytkowników Windows 10, problem z serwerem DNS, manifestujący się komunikatem "serwer DNS nie odpowiada", może wymagać szczególnego podejścia. System Windows oferuje jednak szereg narzędzi, które ułatwiają rozwiązanie tego rodzaju problemów.

Wykorzystanie narzędzia do rozwiązywania problemów


Windows 10 wyposażony jest w wbudowane narzędzie do diagnostyki i naprawy powszechnych problemów sieciowych, w tym tych dotyczących DNS. Aby skorzystać z tej opcji, przejdź do sekcji Ustawienia > Sieć i Internet > Status, a następnie kliknij "Rozwiąż problemy".

Resetowanie ustawień sieci


Jeżeli narzędzie diagnostyczne nie przyniesie pożądanego efektu, warto zresetować ustawienia sieciowe. W tym celu, uruchom wiersz poleceń z uprawnieniami administratora i wprowadź komendy:

 • netsh int ip reset
 • netsh winsock reset
 • ipconfig /flushdns

Następnie, restart komputera jest konieczny, aby zmiany zostały wprowadzone w życie.

Aktualizacja sterowników karty sieciowej


Nieaktualne sterowniki karty sieciowej mogą generować problemy z połączeniem, włączając w to te z DNS. W celu aktualizacji sterowników, można skorzystać z Menedżera Urządzeń w Windows 10 lub bezpośrednio ze strony producenta karty.

Zmiana serwera DNS


Alternatywą może być również zmiana serwera DNS na inny, na przykład na serwer DNS Google. W Windows 10, zmianę tą przeprowadza się w Ustawieniach > Sieć i Internet > Zmień opcje adaptera, gdzie prawym przyciskiem myszy klikamy na wybrane połączenie i wybieramy "Właściwości".

Problemy z serwerem DNS mogą utrudniać korzystanie z internetu, ale w wielu przypadkach można je szybko rozwiązać, stosując się do powyższych wskazówek. Warto jednak przed podjęciem zaawansowanych działań naprawczych sprawdzić, czy problem nie wynika z awarii po stronie dostawcy internetu.

Wybór optymalnego serwera DNS dla lepszego połączenia


Dobór najodpowiedniejszego serwera DNS może znacząco wpłynąć na efektywność i bezpieczeństwo Twojego dostępu do internetu, poprawiając szybkość ładowania stron oraz zabezpieczając przed potencjalnymi zagrożeniami online.

Jak wybrać odpowiedni serwer DNS?


Poszukiwanie najefektywniejszego serwera DNS wymaga uwzględnienia kilku aspektów, takich jak położenie geograficzne, oferty dostawców internetu oraz osobiste preferencje dotyczące bezpieczeństwa i prywatności. Do identyfikacji najbardziej wydajnego serwera DNS przydatne mogą okazać się specjalistyczne narzędzia, takie jak:

 • Namebench od Google, służący do testowania prędkości różnych serwerów DNS.
 • DNS Benchmark, oferujący kompleksową analizę wydajności wielu serwerów DNS, aby wyłonić te najefektywniejsze.

Dzięki tym aplikacjom możliwe jest zbadanie czasu reakcji poszczególnych serwerów DNS i selekcja tego, który zapewni najszybsze połączenie.

Konfiguracja wybranego serwera DNS


Zmiana serwera DNS na urządzeniu łączącym się z internetem jest procesem prostym, możliwym do przeprowadzenia na routerach, komputerach (Windows, macOS), a także na urządzeniach mobilnych (Android, iOS). Aby to zrobić, zazwyczaj wystarczy:

 • Przejść do ustawień sieciowych na danym urządzeniu
 • Odnaleźć sekcję ustawień DNS, która zwykle znajduje się w zakładce zaawansowanych opcji sieciowych.
 • Wybrać możliwość manualnego wpisania adresów DNS i podać adresy wyselekcjonowanego serwera
 • Zastosować zmiany i zrestartować urządzenie, aby nowa konfiguracja została aktywowana.

Zmiana serwera DNS może mieć wpływ na interakcję urządzenia z siecią; w razie problemów zawsze można powrócić do ustawień domyślnych dostawcy internetowego.

Podczas wyboru serwera DNS warto też rozważyć dodatkowe funkcje, jak ochrona przed niebezpieczeństwami cyfrowymi czy funkcje zwiększające prywatność, które mogą dodatkowo ulepszyć korzystanie z sieci.

Optymalizacja wydajności poprzez dobór właściwego serwera DNS


Znalezienie odpowiedniego serwera DNS jest istotne dla poprawy szybkości oraz stabilności połączenia z internetem. Serwer DNS pełni rolę pośrednika w procesie zamiany nazw domenowych na adresy IP, co czyni jego wybór kluczowym dla efektywności przeglądania sieci.

Rekomendacje dla preferowanego serwera DNS


W związku z analizą szybkości i poziomu bezpieczeństwa, następujące serwery DNS są rekomendowane do rozważenia:

 • Google Public DNS: 8.8.8.8 (główny), 8.8.4.4 (pomocniczy)
 • Cloudflare: 1.1.1.1 (główny), 1.0.0.1 (pomocniczy)
 • OpenDNS: 208.67.222.222 (główny), 208.67.220.220 (pomocniczy)

Te serwery wyróżniają się wysoką prędkością działania oraz oferują zaawansowane opcje zabezpieczeń, w tym ochronę przed phishingiem oraz malware.

Wpływ wyboru serwera DNS


Dokonanie właściwego wyboru serwera DNS może znacznie zredukować czas ładowania stron, zwiększyć niezawodność sieci oraz podnieść poziom bezpieczeństwa online poprzez filtrowanie zagrożeń. Serwery oferujące zabezpieczenia dodatkowe mogą skutecznie chronić przed niebezpiecznymi stronami i oprogramowaniem.

Personalizacja i testowanie


Warto mieć na uwadze, że najlepszy wybór serwera DNS może różnić się w zależności od indywidualnych okoliczności, takich jak lokalizacja czy dostawca internetu. Zaleca się eksperymentowanie z różnymi opcjami serwerów DNS, by znaleźć tę, która najefektywniej odpowiada Twoim potrzebom.

Regularna rewizja i dostosowywanie ustawień DNS to dobry sposób na zapewnienie, że połączenie internetowe pozostaje szybkie, stabilne i bezpieczne.

Zakończenie: Problemy z serwerem DNS


Dostosowanie serwera DNS jest istotnym aspektem poprawy szybkości oraz poziomu zabezpieczeń sieciowych. Analizując opcje, takie jak Google Public DNS, Cloudflare lub OpenDNS, i odpowiednio konfigurując swoje urządzenie, możesz istotnie polepszyć swoją aktywność w sieci. Ważne jest, by nie zapominać o ciągłym sprawdzaniu i aktualizacji tych konfiguracji, co pozwoli na utrzymanie optymalnej funkcjonalności oraz bezpieczeństwa połączenia.

Artykuł powstał we współpracy z sitech.com.pl

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Jak sprawdzić historię serwisową samochodu przed zakupem?

artykuł sponsorowany
Czy zakup samochodu używanego jest bezpieczny? Czy można polegać na informacjach pochodzących od sprzedającego? Czy stan techniczny takiego auta rzeczywiście zgadza się z opisem prezentowanym w ofercie sprzedaży?

Dlaczego konsultacje marketingowe są przydatne?

artykuł sponsorowany
Konsultacje marketingowe są dostępne dla firm każdej wielkości i mogą być skutecznym sposobem na poprawę skuteczności strategii marketingowych firmy. Bez względu na to, jak duża lub mała jest Twoja firma, posiadanie doświadczonego specjalisty, który oceni Twój plan marketingowy, może pomóc Ci w pełni wykorzystać swoje wysiłki.

Właściciele szkół i przedszkoli mają pomysł jak naprawiać polską oświatę

materiał partnera
Łatwiejszy dostęp do zawodu i podnoszenie kwalifikacji zawodowych, pomysły na poprawę warunków pracy w oświacie i podniesienie jakości edukacji? Jest na to plan. Jedenaście podmiotów oświatowych z Poznania, Wrocławia i Łodzi założyło pierwszy w Polsce związek pracodawców branży przedszkolnej i szkolnej.

Reklamuj swoją firmę z Google Ads

artykuł sponsorowany
Konkurencja na rynku we wszystkich branżach jest tak silna, że  zmusza przedsiębiorców do określonych działań, aby ich firma stała się widoczna i rozpoznawalna. Kampanie reklamowe w radiu i telewizji są niezwykle kosztowne. Dlatego warto pomyśleć o reklamach w Google Ads.

Jak wybrać pierwszy wózek dziecięcy?

babyland.pl
Spodziewając się dziecka, rodzice muszą podjąć jedną z ważniejszych decyzji, jaką jest zakup odpowiedniego wózka dziecięcego. Rodzice decydujący się na wybór odpowiedniego wózka koniecznie muszą ustalić, jaki wózek będzie potrzebny, by jak najlepiej wpasował się w potrzeby dziecka i rodziny. Idealny wózek powinien być praktyczny, ułatwiać codzienność młodych rodziców, który łatwo złożyć, przenosić, powinien zająć niewiele miejsca. [artykuł sponsorowany]

Jak funkcjonują wyszukiwarki?

artykuł gościnny
Wyszukiwarki internetowe to kluczowe narzędzia umożliwiające dostęp do treści online. Google dominuje w tej kategorii, jednak istnieją także inne opcje, takie jak Bing, Yahoo czy DuckDuckGo. Każda z tych platform korzysta z unikalnych algorytmów, metod indeksowania treści oraz opcji wyszukiwania.

Ile kosztuje wynajęcie billboardu na miesiąc?

artykuł sponsorowany
Jednym z kluczowych czynników, które determinują skuteczność tej formy promocji jest projekt billboardu i jego lokalizacja. Nietrudno się domyślić, że ustawienie reklamy w tłocznym miejscu może sporo kosztować. Ile dokładnie? Sprawdź, ile kosztuje wynajem billboardu.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Play
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24