menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMA Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

13.09.2021

Portfolio grafika komputerowego i jego rola w poszukiwaniu pracy

Dominika Sobieraj

Niezwykle istotnym elementem dla grafika komputerowego, który poszukuje pracy, jest portfolio, które w tym zawodzie stanowi nieodłączny element CV, będąc niejako jego wizualnym uzupełnieniem i rozwinięciem. [materiał partnera]

materiał partnera

Portfolio grafika komputerowego i jego rola w poszukiwaniu pracyfot. Anthony Shkraba z Pexels

Portfolio w realny sposób jest odzwierciedleniem umiejętności danego grafika. Ułatwia ono klientowi podjęcie decyzji, w zakresie tego, czy jest zainteresowany aplikacją oraz współpracą z konkretnym grafikiem.

Grafik komputerowy, który chce podzielić się swoimi pracami ze światem ma kilka możliwości. W tym artykule omówimy najpopularniejsze rozwiązania oraz doradzimy, jak stworzyć portfolio, które przyciągnie nowych klientów oraz przekona potencjalnych zleceniobiorców czy pracodawców.

Profil na portalu dla grafików


Grafik, który chce zaprezentować stworzone przez siebie projekty szerszemu gronu ma kilka możliwości. Jedną z nich będzie założenie profilu na portalu dla grafików.

Behance


Przydatne może okazać się założenie konta w serwisie Behance.net, w którym można prowadzić zupełnie za darmo portfolio. Jest to prawdopodobnie najbardziej popularny serwis dla grafików komputerowych, który przeszedł stosunkowo niedawno szereg udoskonaleń po wykupieniu przez firmę Adobe.

Portfolio założone na portalu Behance wyświetlane będzie w profilu danego grafika. Oprócz tego umieścić można tam skróconą wersję CV oraz szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych umiejętności.

Serwis jest dostępny również dla niezalogowanych użytkowników, co w łatwy sposób daje do niego dostęp potencjalnym klientom. Dzięki temu, osoba rozważająca rozpoczęcie współpracy z grafikiem komputerowym może zobaczyć prace wykonane przez niego dla innych klientów. Dodatkowo grafiki może każdy projekt opatrzeć odpowiednim opisem.

W serwisie Behance znaczenie ma również aktywność dane użytkownika. Więcej dodawanych prac oraz generowanego ruchu, tym większe zainteresowanie naszym profilem. Ciekawą opcją jest również możliwość oddawania prac w toku, które inni użytkownicy mogą komentować czy doradzać.

Dribble


Prawie jednakową popularnością cieszy się strona Dribble.com. Poziom prezentowanych prac jest jednak znacznie wyższy, ponieważ publikować można dopiero po otrzymaniu zaproszenia od innego (zarejestrowanego już) użytkownika.

Niewątpliwą zaletą portalu jest zebrana tam społeczność. Użytkownicy mogą liczyć na przyjazne powitanie oraz bezinteresowną pomoc. Na portalu Dribble znajdziemy też wyszukiwarkę ofert pracy oraz opcję ich dodania, a także możliwość zamieszczenia informacji o dostępności dla przyszłych zleceniodawców.

Portfolio grafika komputerowego i jego rola w poszukiwaniu pracyfot. Kerde Severin on Unsplash

Rozwiązanie dla ambitnych


Na wyższym poziomie zaawansowania możesz również rozważyć zgłoszenie swoich projektów do różnych zestawień oraz rankingów najlepszych i najciekawszych realizacji. Dodatkowo, jeśli uda Ci się uzyskać tego typu wyróżnienie, możesz pochwalić się tym w swoim życiorysie.

Media społecznościowe


Warto również stworzyć analogiczne portfolio w prowadzonych mediach społecznościowych, przykładowo na Instagramie. Dzięki temu nie tylko pracodawca, do którego aplikowaliśmy będzie miał łatwy dostęp do naszych prac, lecz również może przyciągną one nowych klientów, zainteresowanych zleceniem.

Autorski projekt portfolio


Według niektórych posiadanie własnego portfolio jest bardziej profesjonalne niż zakładanie profilu na jednym z portali. Sam design strony może być dodatkowym atutem i możliwością pokazania swojego stylu i kreatywności. Ponadto, prosty link do własnej domeny będzie łatwiejszy w obsłudze dla mniej zaawansowanych komputerowo zleceniodawców.

O czym pamiętać, tworząc portfolio


Jeśli już decydujesz się na stworzenie autorskiego portfolio, powinieneś pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na usługi zewnętrznego podmiotu, który stworzy dla Ciebie stronę, czy podejmujesz się tego wyzwania sam, reguły pozostają niezmienne.

Nieważne, czy dopiero zaczynasz i zastanawiasz się nad wejściem na wyższy poziom dzięki profesjonalnemu kursowi grafiki komputerowej, czy pierwsze poważne zlecenia masz już za sobą. Oto kilka reguł, które powinieneś znać.

Chwal się najlepszymi projektami


Choć zapewne będzie Cię kusiło, żeby umieścić w portfolio wszystkie swoje prace (w końcu masz praktycznie nielimitowane miejsce do dyspozycji!) i pokazać, ile doświadczenia masz już na swoim koncie, zwykle nie powinieneś tej pokusie ulegać.

Wybierz tylko te prace, które naprawdę lubisz i których poziom uważasz za zadowalający. Inaczej ryzykujesz otrzymywaniem zleceń, które będą odbiegały od Twojego stylu lub znacząco zaniżą Twój ogólny poziom, a przecież zależy Ci na ciągłym rozwoju.

Portfolio grafika komputerowego i jego rola w poszukiwaniu pracyfot. Tranmautritam z Pexels

Uzupełniaj zasoby na bieżąco


Pamiętaj o ciągłym aktualizowaniu portfolio. Portfolio z najnowszym projektem z przed 2 lat nigdy nie będzie wyglądało kusząco. Możesz nawet pokusić się o dodanie zakładki z pracami, które są dopiero na etapie powstawania. Dzięki temu pokażesz, że wciąż nad czymś pracujesz i jesteś rozchwytywanym grafikiem.

Zadbaj o estetykę wykonania


Nie tylko Twoje prace muszą być schludne i estetyczne. Sama strona powinna zachęcać swoim wyglądem do jej eksploracji. Nie zapomnij też o łatwej nawigacji i czytelnym menu, żeby już na starcie nie zniechęcać potencjalnego zleceniodawcy.

Dodaj referencje


Portfolio to nie tylko miejsce, w którym pokazujesz swoje prace i opowiadasz o sobie. To również miejsce, w którym inni mogą powiedzieć kilka słów o Tobie i współpracy z Tobą. Zawsze po zakończonym projekcie poproś zleceniodawcę o feedback. Wystarczy kilka zdań, które później w ciekawy sposób wkomponujesz w swoje portfolio.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Światowy Dzień Walki z Rakiem. Ile warte jest życie?

Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową
Jeszcze trzydzieści lat temu z choroby nowotworowej udawało się wyleczyć zaledwie co piąte dziecko. Dziś te proporcje są odwrotne. Nawet 85 procent dzieci wraca do zdrowia. Decydujący jest oczywiście rozwój medycyny, ale nie mniej istotna jest również zmiana podejścia i świadomości. Historia Sary i Stasia to wzruszające dowody na to, że dzięki pomocy dobrych ludzi nie ma rzeczy niemożliwych. [Reporterzy.info wspierają]

Ogólnopolski Operator Oświaty i Kulczyk Foundation dla dzieci z Ukrainy

Reporterzy.info wspierają
"Chodźmy Razem do Szkoły", realizowany w Gdańsku i Wrocławiu przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty projekt szkolnych klas przygotowawczych dla uczniów z Ukrainy zyskał ważnego partnera. Kulczyk Foundation przekazała ponad 192 tysiące złotych na pomoc w nauce dla kilkuset ukraińskich dzieci.

Copywriting - jak dobre treści przynoszą zyski dla biznesu?

dorotasalus.com
Na pewno chociaż raz czytałeś artykuł sponsorowany, czyli taki tekst, który jednocześnie zawierał merytoryczne informacje i treść reklamową. Na tym właśnie polega copywriting, coraz popularniejszy w marketingu. Nawet słynące z artykułów o wysokiej jakości strony internetowe zamieszczają tego typu teksty reklamowe, w których wiedza łączy się z reklamą. Jak pisze profesjonalny copywriter? I czy tego typu artykuły naprawdę mogą pomóc Ci w osiągnięciu sukcesu? [artykuł sponsorowany]

Czym jest blog?

Blogmedyczny.edu.pl
Blog, to pewien rodzaj strony internetowej składający się z samodzielnych, specyficznych, różnorodnych, odrębnych, oraz uporządkowanych chronologicznie wpisów. [artykuł sponsorowany]

Jak zrobić audyt SEO samemu?

Zgred.pl
W dobie coraz większego zafascynowania Internetem, braku czasu oraz poszukiwaniem wygodnych rozwiązań sklepy internetowe przeżywają prawdziwy rozkwit. Nie dziwi więc fakt, że duża część właścicieli stara się zrozumieć zjawiska, które mają bezpośrednie przełożenie na ich realne obroty. [materiał zewnętrzny]

Najpopularniejsze smart TV

pinbook.pl
Nowoczesne telewizory pozwalają nam na oglądanie treści nie tylko tych nadawanych w telewizji naziemnej czy satelitarnej, ale także dają nam dostęp do serwisów strumieniowych. Już chociażby dlatego warto zmienić telewizor na nowszych, jeśli nie mamy takiej opcji w dotychczasowym modelu telewizora. [artykuł sponsorowany]

Czy nowy iPhone nie będzie posiadał portów?

artykuł sponsorowany
Plotki o nowym iPhone 13 krążą już od kilku miesięcy. Jedną z fundamentalnych zmian ma być całkowite pozbycie się portu Lighting. Czy nowy iPhone rzeczywiście nie będzie posiadał portów? Podobno Apple nad tym pracuje.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24