menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
banner OOO Przekaż Datek

13.09.2021

Portfolio grafika komputerowego i jego rola w poszukiwaniu pracy

Dominika Sobieraj

Niezwykle istotnym elementem dla grafika komputerowego, który poszukuje pracy, jest portfolio, które w tym zawodzie stanowi nieodłączny element CV, będąc niejako jego wizualnym uzupełnieniem i rozwinięciem. [materiał partnera]

materiał partnera

Portfolio grafika komputerowego i jego rola w poszukiwaniu pracyfot. Anthony Shkraba z Pexels

Portfolio w realny sposób jest odzwierciedleniem umiejętności danego grafika. Ułatwia ono klientowi podjęcie decyzji, w zakresie tego, czy jest zainteresowany aplikacją oraz współpracą z konkretnym grafikiem.

Grafik komputerowy, który chce podzielić się swoimi pracami ze światem ma kilka możliwości. W tym artykule omówimy najpopularniejsze rozwiązania oraz doradzimy, jak stworzyć portfolio, które przyciągnie nowych klientów oraz przekona potencjalnych zleceniobiorców czy pracodawców.

Profil na portalu dla grafików


Grafik, który chce zaprezentować stworzone przez siebie projekty szerszemu gronu ma kilka możliwości. Jedną z nich będzie założenie profilu na portalu dla grafików.

Behance


Przydatne może okazać się założenie konta w serwisie Behance.net, w którym można prowadzić zupełnie za darmo portfolio. Jest to prawdopodobnie najbardziej popularny serwis dla grafików komputerowych, który przeszedł stosunkowo niedawno szereg udoskonaleń po wykupieniu przez firmę Adobe.

Portfolio założone na portalu Behance wyświetlane będzie w profilu danego grafika. Oprócz tego umieścić można tam skróconą wersję CV oraz szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych umiejętności.

Serwis jest dostępny również dla niezalogowanych użytkowników, co w łatwy sposób daje do niego dostęp potencjalnym klientom. Dzięki temu, osoba rozważająca rozpoczęcie współpracy z grafikiem komputerowym może zobaczyć prace wykonane przez niego dla innych klientów. Dodatkowo grafiki może każdy projekt opatrzeć odpowiednim opisem.

W serwisie Behance znaczenie ma również aktywność dane użytkownika. Więcej dodawanych prac oraz generowanego ruchu, tym większe zainteresowanie naszym profilem. Ciekawą opcją jest również możliwość oddawania prac w toku, które inni użytkownicy mogą komentować czy doradzać.

Dribble


Prawie jednakową popularnością cieszy się strona Dribble.com. Poziom prezentowanych prac jest jednak znacznie wyższy, ponieważ publikować można dopiero po otrzymaniu zaproszenia od innego (zarejestrowanego już) użytkownika.

Niewątpliwą zaletą portalu jest zebrana tam społeczność. Użytkownicy mogą liczyć na przyjazne powitanie oraz bezinteresowną pomoc. Na portalu Dribble znajdziemy też wyszukiwarkę ofert pracy oraz opcję ich dodania, a także możliwość zamieszczenia informacji o dostępności dla przyszłych zleceniodawców.

Portfolio grafika komputerowego i jego rola w poszukiwaniu pracyfot. Kerde Severin on Unsplash

Rozwiązanie dla ambitnych


Na wyższym poziomie zaawansowania możesz również rozważyć zgłoszenie swoich projektów do różnych zestawień oraz rankingów najlepszych i najciekawszych realizacji. Dodatkowo, jeśli uda Ci się uzyskać tego typu wyróżnienie, możesz pochwalić się tym w swoim życiorysie.

Media społecznościowe


Warto również stworzyć analogiczne portfolio w prowadzonych mediach społecznościowych, przykładowo na Instagramie. Dzięki temu nie tylko pracodawca, do którego aplikowaliśmy będzie miał łatwy dostęp do naszych prac, lecz również może przyciągną one nowych klientów, zainteresowanych zleceniem.

Autorski projekt portfolio


Według niektórych posiadanie własnego portfolio jest bardziej profesjonalne niż zakładanie profilu na jednym z portali. Sam design strony może być dodatkowym atutem i możliwością pokazania swojego stylu i kreatywności. Ponadto, prosty link do własnej domeny będzie łatwiejszy w obsłudze dla mniej zaawansowanych komputerowo zleceniodawców.

O czym pamiętać, tworząc portfolio


Jeśli już decydujesz się na stworzenie autorskiego portfolio, powinieneś pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na usługi zewnętrznego podmiotu, który stworzy dla Ciebie stronę, czy podejmujesz się tego wyzwania sam, reguły pozostają niezmienne.

Nieważne, czy dopiero zaczynasz i zastanawiasz się nad wejściem na wyższy poziom dzięki profesjonalnemu kursowi grafiki komputerowej, czy pierwsze poważne zlecenia masz już za sobą. Oto kilka reguł, które powinieneś znać.

Chwal się najlepszymi projektami


Choć zapewne będzie Cię kusiło, żeby umieścić w portfolio wszystkie swoje prace (w końcu masz praktycznie nielimitowane miejsce do dyspozycji!) i pokazać, ile doświadczenia masz już na swoim koncie, zwykle nie powinieneś tej pokusie ulegać.

Wybierz tylko te prace, które naprawdę lubisz i których poziom uważasz za zadowalający. Inaczej ryzykujesz otrzymywaniem zleceń, które będą odbiegały od Twojego stylu lub znacząco zaniżą Twój ogólny poziom, a przecież zależy Ci na ciągłym rozwoju.

Portfolio grafika komputerowego i jego rola w poszukiwaniu pracyfot. Tranmautritam z Pexels

Uzupełniaj zasoby na bieżąco


Pamiętaj o ciągłym aktualizowaniu portfolio. Portfolio z najnowszym projektem z przed 2 lat nigdy nie będzie wyglądało kusząco. Możesz nawet pokusić się o dodanie zakładki z pracami, które są dopiero na etapie powstawania. Dzięki temu pokażesz, że wciąż nad czymś pracujesz i jesteś rozchwytywanym grafikiem.

Zadbaj o estetykę wykonania


Nie tylko Twoje prace muszą być schludne i estetyczne. Sama strona powinna zachęcać swoim wyglądem do jej eksploracji. Nie zapomnij też o łatwej nawigacji i czytelnym menu, żeby już na starcie nie zniechęcać potencjalnego zleceniodawcy.

Dodaj referencje


Portfolio to nie tylko miejsce, w którym pokazujesz swoje prace i opowiadasz o sobie. To również miejsce, w którym inni mogą powiedzieć kilka słów o Tobie i współpracy z Tobą. Zawsze po zakończonym projekcie poproś zleceniodawcę o feedback. Wystarczy kilka zdań, które później w ciekawy sposób wkomponujesz w swoje portfolio.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Humaniści do IT!

RAB
Dynamiczny rozwój branży IT sprawia, że z każdym rokiem wzrasta zapotrzebowanie na kolejnych ekspertów. Kompetencje techniczne w dalszym ciągu są istotne, jednak do tego dochodzą nowe umiejętności, takie jak znajomość języków obcych, zdolności adaptacji i przede wszystkim otwarta głowa na ciągłe zmiany. [artykuł sponsorowany]

Filmy reklamowe - jak zrobić to dobrze?

artykuł sponsorowany
Spot reklamowy to jedno ze skuteczniejszych narzędzi marketingowych, które może Ci pomóc dotrzeć do nowych klientów, przypomnieć o sobie tym stałym, wzmocnić wizerunek, zaprezentować nową usługę czy produkt. Celów, które film reklamowy może pomóc osiągnąć, jest wiele. Najpierw jednak trzeba zrobić dobry film.

Tłumaczenia techniczne, co zawierają?

lingualab.pl
W dzisiejszych czasach, gdy większe zapotrzebowanie na rynku jest na umysły ściśle tłumaczenia techniczne stanowią większość projektów zlecanych biurom tłumaczeń. Pomimo, że osoby z wykształceniem filologicznym zazwyczaj mają umysłu humanistyczne, do tego typu wybiera się prędzej inżynierów nauk ścisłych z perfekcyjną znajomością języka. [artykuł sponsorowany]

Jak wybrać dobrą agencję brandingową?

Agencja Invitro
Nawet jeżeli posiadasz świetny produkt, którego opracowanie wymagało wielu miesięcy pracy i dużych nakładów finansowych, to trudno go będzie sprzedać bez odpowiedniego opakowania. [artykuł sponsorowany]

Drukowane pudełka z tektury litej – na jakie produkty będą najlepsze?

artykuł sponsorowany
Pudła z tektury litej mogą być wykorzystane do szerokiej gamy produktów. Jakie przeznaczenie mają tego typu opakowania? Zobacz, jakie produkty najczęściej pakowane są do takich pudełek!

Pozycjonowanie stron internetowych - jak monitorować efekty?

Artykuł sponsorowany
W dzisiejszych czasach głównym miejscem, w którym użytkownicy poszukują informacji o firmach, produktach i usługach jest wyszukiwarka. Dlatego tak ważne jest, aby osiągać jak najwyższej pozycje w wynikach wyszukiwania. W związku z tym właściciele witryn internetowych inwestują niemałe środki finansowe, aby jak najlepiej wypozycjonować swoją stronę. Wysokie pozycje to większy ruch, a większy to większe zyski.

Jak zwiększyć sprzedaż i konwersję w swoim sklepie internetowym?

artykuł sponsorowany
Celem każdego przedsiębiorcy jest maksymalizowanie zysków. Jak osiągnąć ten cel? Zwiększanie sprzedaży i konwersji w sklepie internetowym to duże wyzwanie, ponieważ na rynku panuje ogromna konkurencja. Trzeba sięgać po skuteczne narzędzia i wdrożyć efektywną kampanię reklamową.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24