menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

13.09.2021

Portfolio grafika komputerowego i jego rola w poszukiwaniu pracy

Dominika Sobieraj

Niezwykle istotnym elementem dla grafika komputerowego, który poszukuje pracy, jest portfolio, które w tym zawodzie stanowi nieodłączny element CV, będąc niejako jego wizualnym uzupełnieniem i rozwinięciem. [materiał partnera]

materiał partnera

Portfolio grafika komputerowego i jego rola w poszukiwaniu pracyfot. Anthony Shkraba z Pexels

Portfolio w realny sposób jest odzwierciedleniem umiejętności danego grafika. Ułatwia ono klientowi podjęcie decyzji, w zakresie tego, czy jest zainteresowany aplikacją oraz współpracą z konkretnym grafikiem.

Grafik komputerowy, który chce podzielić się swoimi pracami ze światem ma kilka możliwości. W tym artykule omówimy najpopularniejsze rozwiązania oraz doradzimy, jak stworzyć portfolio, które przyciągnie nowych klientów oraz przekona potencjalnych zleceniobiorców czy pracodawców.

Profil na portalu dla grafików


Grafik, który chce zaprezentować stworzone przez siebie projekty szerszemu gronu ma kilka możliwości. Jedną z nich będzie założenie profilu na portalu dla grafików.

Behance


Przydatne może okazać się założenie konta w serwisie Behance.net, w którym można prowadzić zupełnie za darmo portfolio. Jest to prawdopodobnie najbardziej popularny serwis dla grafików komputerowych, który przeszedł stosunkowo niedawno szereg udoskonaleń po wykupieniu przez firmę Adobe.

Portfolio założone na portalu Behance wyświetlane będzie w profilu danego grafika. Oprócz tego umieścić można tam skróconą wersję CV oraz szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych umiejętności.

Serwis jest dostępny również dla niezalogowanych użytkowników, co w łatwy sposób daje do niego dostęp potencjalnym klientom. Dzięki temu, osoba rozważająca rozpoczęcie współpracy z grafikiem komputerowym może zobaczyć prace wykonane przez niego dla innych klientów. Dodatkowo grafiki może każdy projekt opatrzeć odpowiednim opisem.

W serwisie Behance znaczenie ma również aktywność dane użytkownika. Więcej dodawanych prac oraz generowanego ruchu, tym większe zainteresowanie naszym profilem. Ciekawą opcją jest również możliwość oddawania prac w toku, które inni użytkownicy mogą komentować czy doradzać.

Dribble


Prawie jednakową popularnością cieszy się strona Dribble.com. Poziom prezentowanych prac jest jednak znacznie wyższy, ponieważ publikować można dopiero po otrzymaniu zaproszenia od innego (zarejestrowanego już) użytkownika.

Niewątpliwą zaletą portalu jest zebrana tam społeczność. Użytkownicy mogą liczyć na przyjazne powitanie oraz bezinteresowną pomoc. Na portalu Dribble znajdziemy też wyszukiwarkę ofert pracy oraz opcję ich dodania, a także możliwość zamieszczenia informacji o dostępności dla przyszłych zleceniodawców.

Portfolio grafika komputerowego i jego rola w poszukiwaniu pracyfot. Kerde Severin on Unsplash

Rozwiązanie dla ambitnych


Na wyższym poziomie zaawansowania możesz również rozważyć zgłoszenie swoich projektów do różnych zestawień oraz rankingów najlepszych i najciekawszych realizacji. Dodatkowo, jeśli uda Ci się uzyskać tego typu wyróżnienie, możesz pochwalić się tym w swoim życiorysie.

Media społecznościowe


Warto również stworzyć analogiczne portfolio w prowadzonych mediach społecznościowych, przykładowo na Instagramie. Dzięki temu nie tylko pracodawca, do którego aplikowaliśmy będzie miał łatwy dostęp do naszych prac, lecz również może przyciągną one nowych klientów, zainteresowanych zleceniem.

Autorski projekt portfolio


Według niektórych posiadanie własnego portfolio jest bardziej profesjonalne niż zakładanie profilu na jednym z portali. Sam design strony może być dodatkowym atutem i możliwością pokazania swojego stylu i kreatywności. Ponadto, prosty link do własnej domeny będzie łatwiejszy w obsłudze dla mniej zaawansowanych komputerowo zleceniodawców.

O czym pamiętać, tworząc portfolio


Jeśli już decydujesz się na stworzenie autorskiego portfolio, powinieneś pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na usługi zewnętrznego podmiotu, który stworzy dla Ciebie stronę, czy podejmujesz się tego wyzwania sam, reguły pozostają niezmienne.

Nieważne, czy dopiero zaczynasz i zastanawiasz się nad wejściem na wyższy poziom dzięki profesjonalnemu kursowi grafiki komputerowej, czy pierwsze poważne zlecenia masz już za sobą. Oto kilka reguł, które powinieneś znać.

Chwal się najlepszymi projektami


Choć zapewne będzie Cię kusiło, żeby umieścić w portfolio wszystkie swoje prace (w końcu masz praktycznie nielimitowane miejsce do dyspozycji!) i pokazać, ile doświadczenia masz już na swoim koncie, zwykle nie powinieneś tej pokusie ulegać.

Wybierz tylko te prace, które naprawdę lubisz i których poziom uważasz za zadowalający. Inaczej ryzykujesz otrzymywaniem zleceń, które będą odbiegały od Twojego stylu lub znacząco zaniżą Twój ogólny poziom, a przecież zależy Ci na ciągłym rozwoju.

Portfolio grafika komputerowego i jego rola w poszukiwaniu pracyfot. Tranmautritam z Pexels

Uzupełniaj zasoby na bieżąco


Pamiętaj o ciągłym aktualizowaniu portfolio. Portfolio z najnowszym projektem z przed 2 lat nigdy nie będzie wyglądało kusząco. Możesz nawet pokusić się o dodanie zakładki z pracami, które są dopiero na etapie powstawania. Dzięki temu pokażesz, że wciąż nad czymś pracujesz i jesteś rozchwytywanym grafikiem.

Zadbaj o estetykę wykonania


Nie tylko Twoje prace muszą być schludne i estetyczne. Sama strona powinna zachęcać swoim wyglądem do jej eksploracji. Nie zapomnij też o łatwej nawigacji i czytelnym menu, żeby już na starcie nie zniechęcać potencjalnego zleceniodawcy.

Dodaj referencje


Portfolio to nie tylko miejsce, w którym pokazujesz swoje prace i opowiadasz o sobie. To również miejsce, w którym inni mogą powiedzieć kilka słów o Tobie i współpracy z Tobą. Zawsze po zakończonym projekcie poproś zleceniodawcę o feedback. Wystarczy kilka zdań, które później w ciekawy sposób wkomponujesz w swoje portfolio.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn


PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Dlaczego warto skorzystać z usługi profesjonalnych nagrań lektorskich?

Powitania.pl
Firma Powitania.pl oferuje dla swoich klientów całkowicie nowatorską usługę, która jest odpowiedzią na potrzeby sporej grupy osób. Współczesne działania w internecie, tworzenie własnych stron internetowych i produktów takich jak podcasty, audiobooki, potrzebują wsparcia w postaci profesjonalnych nagrań. Oferujemy możliwość wynajmu studia zaopatrzonego w najlepszy sprzęt do produkcji nagrań, jak też możliwość przygotowania nagrań lektorskich. [artykuł sponsorowany]

Jak nauczyć dziecko jeść owoce i warzywa zamiast słodyczy?

kampania społeczna
W trzy miesiące można oduczyć dziecko podjadania cukierków. I to znacznie łatwiej niż mogłoby się wydawać – w formie zabawy z żarłocznymi leniuszkami i pracowitymi obrońcami brzuszka w rolach głównych.

Wystartował Charytatywny Maraton Szycia. Teraz Wasza kolej!

Justyna Zalewska
Mali Pacjenci kliniki onkologicznej „Przylądek Nadziei” we Wrocławiu wzięli udział w wyjątkowym przedsięwzięciu: zaprojektowali... najprawdziwszą maszynę do szycia! Nazywa się "Nadzieja", wyprodukowała ją firma Łucznik i w właśnie miała swoją oficjalną premierę. I to jaką! [materiał partnera]

Jak działają agencje marketingowe we Wrocławiu?

rise360.pl
Agencje marketingowe zajmują się wydobywaniem potencjału firmy. Szukają niszy, w którą trzeba się wpasować, by branża mogła się rozwijać. Tego typu miejsca charakteryzują się umiejętnością całościowego spojrzenia na marketing firmy. [artykuł sponsorowany]

Pomaganie jest sexi! Pierwsza taka kampania charytatywna na Tinderze

BARD
Fundacja "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową" wystartowała z wyjątkową kampanią charytatywną, skierowaną do… użytkowników Tindera. Twórcy namawiają randkowiczów, żeby pokazali dobre serca i przekazali 1% podatku na leczenie małych pacjentów kliniki onkologicznej. [Reporterzy.info polecają]

Jak dziennikarze ekonomiczni wygrywają konkursy?

faraon24.pl
Dziennikarstwo ekonomiczne to wyjątkowo trudne zajęcie. To nie tylko czytanie, analizy i pisanie. To również potężny stres bo wyniki pracy wpływają na życie innych. Należy cechować się nie tylko solidnym wykształceniem ale także wiedzą praktyczną zdobytą przez lata praktyk. [artykuł sponsorowany]

Pierwsze w Polsce szkoły, które idą do uczniów z Ukrainy

Reporterzy.info wspierają
Setka dzieci z Ukrainy, które razem z mamami uciekły przed wojną do Wrocławia, będzie mogła uczyć się w przygotowanych dla nich klasach. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty podpisała z wrocławskim Urzędem Miasta porozumienie w sprawie prowadzenia oddziałów przygotowawczych dla ukraińskich uczniów. Oficjalnie ruszą 1 lipca.

dołącz do nas

Facebook Twitter Google+ LinkedIn RSS

reklama


Sztuka dobrego mówienia. Bez bełkotania i przynudzania | Mirosław Oczkoś, Wydawnictwo RMzarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o22