menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Konsimo

24.12.2022

Co wpływa na cenę projektu technologicznego?

artykuł sponsorowany

Projekt techniczny jest jednym z dokumentów niezbędnych na etapie tworzenia własnego lokalu gastronomicznego. Musi on zawierać podstawowe informacje o rozplanowaniu przestrzeni, zgodne z wytycznymi Sanepidu, BHP i P.poż. W zależności od metrażu, branży i innych zmiennych, cena takiego projektu jest dość zróżnicowana. Sprawdź, co na nią wpływa.

Co wpływa na cenę projektu technologicznego?ilustracja: 3844328/pixabay.com

Jak wygląda projekt technologiczny lokalu gastronomicznego?


Każdy projekt technologiczny lokalu gastronomicznego – restauracji, kawiarni, ale także pomieszczeń firmy zajmującej się wyłącznie cateringiem, bez przyjmowania klientów – musi zawierać część graficzną oraz część opisową. Oczywiście obie części są kompatybilne – opis rozwija to, co zostało uwzględnione na rysunku.

Część graficzna zawiera elementy wyposażenia naniesione na dokładny plan pomieszczeń. Znajdą się więc tutaj zarówno stoliki, przy których siedzieć będą goście restauracji, jak i te sprzęty kuchenne, dla których przewidziano stałe miejsca – szafy chłodnicze, piece, blaty robocze, zlewozmywaki, zmywarki. Ponadto w projekcie zaznaczone muszą być szlaki komunikacyjne, z uwzględnieniem transportu gotowych posiłków, czystych oraz brudnych naczyń a także przyjmowania dostaw.

W części opisowej dane graficzne są interpretowane – pojawia się opis konkretnych stanowisk, a także podstawowe dane adresowe lokalu.

Powierzchnia lokalu a cena projektu technologicznego


Podstawową kwestią podlegającą wycenie w przypadku projektu technologicznego lokalu gastronomicznego, jest powierzchnia pomieszczeń. Oczywiście im większy lokal, tym więcej zapłacimy za projekt w przeliczeniu na 1 mkw. Jednocześnie większe lokale mogą liczyć na zniżki w cenie podstawowej za 1 mkw. I tak w przypadku najmniejszych lokali zapłacimy ok. 50 zł netto za 1 mkw projektu, a już w przypadku naprawdę dużych restauracji cena ta spaść może nawet poniżej 20 zł netto za 1 mkw.

Jeśli znasz powierzchnię restauracji lub kawiarni, którą tworzysz (a jeśli nie znasz to najwyższy czas poznać), możesz sprawdzić szczegółowy cennik wykonania projektu technologicznego na https://horeca-design.pl/cennik/.

Wpływ elementów wyposażenia na cenę projektu technologicznego


Jednak powierzchnia to nie wszystko – na cenę projektu technologicznego lokalu gastronomicznego wpływają także indywidualne wymagania, jakie spełniać musi restauracja czy kawiarnia. Prościej wykonuje się projekty lokali wytwarzających jedzenie ale nie goszczących klientów – odpada wówczas cała część przeznaczona do konsumpcji. Z uwagi na stopień komplikacji podawanych posiłków, łatwiej jest również sporządzić projekt kawiarni (gdzie podawane będą wyłącznie napoje i np. ciasta zamawiane w innym miejscu i tylko dostarczane do lokalu) niż projekt dużej restauracji, z wieloma stanowiskami przystosowanymi do sporządzania bardzo zróżnicowanych dań.

Z ciekawostek warto dodać również, że pewnym ułatwieniem jest wegetariańskie lub wegańskie menu – projekt technologiczny musi bowiem obejmować stanowiska do obróbki mięsa czy jaj, jeśli dania z ich wykorzystaniem będą podawane w restauracji.

Pozostałe elementy kosztów projektu to kwestia twoich indywidualnych potrzeb – jeśli lokal ma wyjątkowo dużo zakamarków i klimatycznych lóż, albo też gdy dysponuje patio, balkonem, ogródkiem lub innym miejscem konsumpcji poza murami budynku – wówczas cena również może nieco wzrosnąć.

Najlepiej uzyskać dokładne dane o wycenie wykonania projektu technologicznego twojego lokalu jeszcze przed jego sporządzeniem, aby uniknąć niedomówień i niemiłych niespodzianek.

Bez projektu technologicznego nie jest możliwe uzyskanie pozwolenia na prowadzenie działalności obejmującej przygotowanie i wydawanie posiłków, dlatego też wydatek poniesiony na sporządzenie dokumentu stanowi jeden z tych kosztów, których nie sposób pominąć. Co ważne, nie warto na projekcie zbytnio oszczędzać, ale to nie oznacza, że mamy sobie pozwolić na przepłacanie.

Najlepiej skorzystać z usług firmy o ugruntowanej pozycji rynkowej, cieszącej się dobrymi opiniami poprzednich klientów – wybierając takiego wykonawcę projektu technologicznego mamy pewność, że dokument spełniał będzie wszystkie wymogi formalne a nasz budżet nie zostanie nadmiernie obciążony.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Konkurs dla fotoreporterów Śląska Fotografia Prasowa

POLECAMY
Biblioteka Śląska w Katowicach ogłasza dziewiętnastą edycję międzynarodowego konkursu Śląska Fotografia Prasowa. Kapituła wybierze najlepsze zdjęcia 2021 roku. Przyjmowanie zgłoszeń właśnie się rozpoczęło. Do wygrania czeki na niemałe kwoty.

Soundbar do 1000 zł - na co zwracać uwagę przy zakupie?

Samsung
Soundbar to świetna alternatywa dla kina domowego, które nie dość, że jest drogie, to wymaga sporo miejsca, a do tego koniecznie trzeba jakoś ukryć liczne przewody. Podczas gdy po samych telewizorach nie ma co spodziewać się krystalicznego dźwięku, takie sprytne urządzenie o niewielkich gabarytach pomoże poprawić wrażenia brzmieniowe bez inwestowania dużych pieniędzy i zajmowania cennej przestrzeni w mieszkaniu. [materiał zewnętrzny]

Książka elektroniczna - format przyszłości?

Virtualo
O czytelnictwie w Polsce mówi się różnie. Z jednej strony podkreśla się negatywną prognozę co do zmniejszającej się liczby regularnie czytających osób, z drugiej - wskazuje na to, że przynajmniej część Polaków coraz chętniej sięga po dobrą i ambitną literaturę. Zmienia się również sposób czytania. Coraz więcej osób sięga po nowoczesne formy książki. Zarówno ebook, jak i audiobook cieszą się coraz większą popularnością. [artykuł sponsorowany]

Najlepsze narzędzia do analizy ruchu w witrynie

artykuł gościnny
Aby upewnić się, że twoja witryna działa dobrze i zapewnia konwersje, możesz wdrożyć narzędzia do analizy ruchu w witrynie, aby identyfikować kluczowe trendy, priorytetyzować opracowywanie wzorców i usprawniać witrynę. Na czym więc polega proces analizy ruchu na stronie? Jakie korzyści oferuje i jak działa? A co najważniejsze, jakie narzędzia są dostępne, aby pomóc?

Od czego zależy cena pozycjonowania strony WWW?

Materiał zewnętrzny
Od czego zależy cena pozycjonowania strony WWW? Dlaczego niekiedy kwota jest wysoka? I czy w ogóle opłaca się korzystać z usług agencji i pozycjonować swoją stronę WWW? Jeśli jesteś zainteresowany niniejszym tematem, zapraszamy do lektury.

Jak wybrać dobrą ofertę kredytową?

materiał zewnętrzny
Każdy z nas staje czasem w sytuacji, w której potrzebne są dodatkowe środki finansowe. Najlepszym na nie sposobem jest zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Banki oferują bardzo różnorodne oferty, a różnica między nimi może być naprawdę znacząca. Czy wiesz, w jaki sposób znaleźć najbardziej opłacalną ofertę kredytu?

Jak wybrać najlepszy głos lektorski do reklamy radiowej?

artykuł sponsorowany
Wybór najlepszego lektora do reklamy radiowej jest bardzo ważnym zadaniem, ponieważ może on znacząco wpłynąć na odbiór przekazu przez słuchaczy. Jak wybrać najlepszego lektora do reklamy radiowej?

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24