menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
banner OOO Przekaż Datek

24.12.2022

Co wpływa na cenę projektu technologicznego?

artykuł sponsorowany

Projekt techniczny jest jednym z dokumentów niezbędnych na etapie tworzenia własnego lokalu gastronomicznego. Musi on zawierać podstawowe informacje o rozplanowaniu przestrzeni, zgodne z wytycznymi Sanepidu, BHP i P.poż. W zależności od metrażu, branży i innych zmiennych, cena takiego projektu jest dość zróżnicowana. Sprawdź, co na nią wpływa.

Co wpływa na cenę projektu technologicznego?ilustracja: 3844328/pixabay.com

Jak wygląda projekt technologiczny lokalu gastronomicznego?


Każdy projekt technologiczny lokalu gastronomicznego – restauracji, kawiarni, ale także pomieszczeń firmy zajmującej się wyłącznie cateringiem, bez przyjmowania klientów – musi zawierać część graficzną oraz część opisową. Oczywiście obie części są kompatybilne – opis rozwija to, co zostało uwzględnione na rysunku.

Część graficzna zawiera elementy wyposażenia naniesione na dokładny plan pomieszczeń. Znajdą się więc tutaj zarówno stoliki, przy których siedzieć będą goście restauracji, jak i te sprzęty kuchenne, dla których przewidziano stałe miejsca – szafy chłodnicze, piece, blaty robocze, zlewozmywaki, zmywarki. Ponadto w projekcie zaznaczone muszą być szlaki komunikacyjne, z uwzględnieniem transportu gotowych posiłków, czystych oraz brudnych naczyń a także przyjmowania dostaw.

W części opisowej dane graficzne są interpretowane – pojawia się opis konkretnych stanowisk, a także podstawowe dane adresowe lokalu.

Powierzchnia lokalu a cena projektu technologicznego


Podstawową kwestią podlegającą wycenie w przypadku projektu technologicznego lokalu gastronomicznego, jest powierzchnia pomieszczeń. Oczywiście im większy lokal, tym więcej zapłacimy za projekt w przeliczeniu na 1 mkw. Jednocześnie większe lokale mogą liczyć na zniżki w cenie podstawowej za 1 mkw. I tak w przypadku najmniejszych lokali zapłacimy ok. 50 zł netto za 1 mkw projektu, a już w przypadku naprawdę dużych restauracji cena ta spaść może nawet poniżej 20 zł netto za 1 mkw.

Jeśli znasz powierzchnię restauracji lub kawiarni, którą tworzysz (a jeśli nie znasz to najwyższy czas poznać), możesz sprawdzić szczegółowy cennik wykonania projektu technologicznego na https://horeca-design.pl/cennik/.

Wpływ elementów wyposażenia na cenę projektu technologicznego


Jednak powierzchnia to nie wszystko – na cenę projektu technologicznego lokalu gastronomicznego wpływają także indywidualne wymagania, jakie spełniać musi restauracja czy kawiarnia. Prościej wykonuje się projekty lokali wytwarzających jedzenie ale nie goszczących klientów – odpada wówczas cała część przeznaczona do konsumpcji. Z uwagi na stopień komplikacji podawanych posiłków, łatwiej jest również sporządzić projekt kawiarni (gdzie podawane będą wyłącznie napoje i np. ciasta zamawiane w innym miejscu i tylko dostarczane do lokalu) niż projekt dużej restauracji, z wieloma stanowiskami przystosowanymi do sporządzania bardzo zróżnicowanych dań.

Z ciekawostek warto dodać również, że pewnym ułatwieniem jest wegetariańskie lub wegańskie menu – projekt technologiczny musi bowiem obejmować stanowiska do obróbki mięsa czy jaj, jeśli dania z ich wykorzystaniem będą podawane w restauracji.

Pozostałe elementy kosztów projektu to kwestia twoich indywidualnych potrzeb – jeśli lokal ma wyjątkowo dużo zakamarków i klimatycznych lóż, albo też gdy dysponuje patio, balkonem, ogródkiem lub innym miejscem konsumpcji poza murami budynku – wówczas cena również może nieco wzrosnąć.

Najlepiej uzyskać dokładne dane o wycenie wykonania projektu technologicznego twojego lokalu jeszcze przed jego sporządzeniem, aby uniknąć niedomówień i niemiłych niespodzianek.

Bez projektu technologicznego nie jest możliwe uzyskanie pozwolenia na prowadzenie działalności obejmującej przygotowanie i wydawanie posiłków, dlatego też wydatek poniesiony na sporządzenie dokumentu stanowi jeden z tych kosztów, których nie sposób pominąć. Co ważne, nie warto na projekcie zbytnio oszczędzać, ale to nie oznacza, że mamy sobie pozwolić na przepłacanie.

Najlepiej skorzystać z usług firmy o ugruntowanej pozycji rynkowej, cieszącej się dobrymi opiniami poprzednich klientów – wybierając takiego wykonawcę projektu technologicznego mamy pewność, że dokument spełniał będzie wszystkie wymogi formalne a nasz budżet nie zostanie nadmiernie obciążony.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Jak skutecznie prowadzić fanpage na Facebooku: Kompletny przewodnik

artykuł sponsorowany
Prowadzenie fanpage'a na Facebooku to sztuka i nauka w jednym. Jako eksperci w dziedzinie marketingu, doskonale wiemy, jak ważne jest, aby Wasz fanpage był nie tylko atrakcyjny, ale i skuteczny. Dlatego przygotowaliśmy dla Was kompletny przewodnik, który pomoże Wam w efektywnym zarządzaniu fanpage'em na Facebooku.

Na ile można pozwalać nastolatkowi? Zobacz, co radzi psycholog

kampania społeczna
Rozwijając się, nastolatek oddala się od rodziców. Buduje w ten sposób ważną w dorosłym życiu autonomię. Odpowiednio ukształtowana, pomoże mu radzić sobie w przyszłości. Przeczytaj, dlaczego według psychologa trzeba pozwalać dziecku na błędy i kiedy rozmowa jest lepsza od szlabanu.

Czym właściwie jest PR?

CluePR
Choć definicja public relations na stałe wpisała się w polski słownik, wielu nadal nie może zrozumieć, kim właściwie są PR-owcy i czym się zajmują. Tymczasem przeciętny Kowalski z każdej strony otaczany jest działaniami sektora PR, które obecnie kształtują nawet pewne nawyki społeczeństwa. O co chodzi z tym całym PR-em? [artykuł sponsorowany]

Czym wyróżnia się agencja content marketing

thinkkong.pl
Marketing cały czas się rozwija, pojawiają się nowe trendy, rozwiązania i narzędzia. Dynamika tego zjawiska w dużej mierze zależy od zachowań konsumentów, które są analizowane i badane przez rozlicznych specjalistów. Obecnie bardzo wyraźnym trendem jest content marketing. Czym dokładnie jest content marketing i czym wyróżnia się dobra agencja content marketingowa? [artykuł sponsorowany]

Detektor kabli - najlepszy do infrastruktury podziemnej!

artykuł sponsorowany
W dzisiejszym świecie, infrastruktura podziemna odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu niezakłóconego funkcjonowania. Sieci wodociągowe, kanalizacyjne, gazociągi, przewody elektryczne i telekomunikacyjne tworzą skomplikowaną sieć, której właściwe zarządzanie jest niezbędne dla bezpieczeństwa i efektywności codziennego życia.

Wszędzie, ale razem! Cała Polska będzie ćwiczyć, żeby pomóc Kai

BARD
Na rolkach, na rowerach, biegiem, spacerem, a nawet chodząc po schodach. Już ponad 700 osób zadeklarowało, że 2 maja wyjdzie z domu żeby spalić nadmiar kalorii po kwarantannie. I przy okazji pomóc dwuletniej dziewczynce zebrać pieniądze na leczenie wyjątkowo złośliwego nowotworu nowoczesną terapią w klinice Przylądek Nadziei we Wrocławiu. Patronem medialnym wydarzenia jest tygodnik Reporterzy.info.

Korzyści wynikające z współpracy z profesjonalną agencją reklamową

artykuł sponsorowany
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak profesjonalne doradztwo marketingowe może wpłynąć na sukces Twojej firmy? Jeśli tak, to artykuł, który masz przed sobą, jest dla Ciebie. Dziś chcemy poruszyć temat agencji reklamowych i ich nieocenionego wsparcia w osiąganiu celów biznesowych. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego warto skorzystać z pomocy agencji reklamowej?

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Play
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24