menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

2.10.2023

Czym jest dom mediowy oraz jakie pełni funkcje?

artykuł sponsorowany

Dom mediowy to agencja zajmująca się planowaniem, zakupem i optymalizacją kampanii reklamowych w różnych mediach. Dom mediowy pełni rolę pośrednika między reklamodawcą a dostawcą mediów, takim jak telewizja, radio, prasa czy reklama zewnętrzna.

Czym jest dom mediowy oraz jakie pełni funkcje?fot. 652234/Pixabay Content License/Pixabay.com

Dom mediowy pomaga wybrać odpowiednie media, negocjuje ceny i warunki emisji, monitoruje efektywność i jakość kampanii oraz dostarcza raporty i analizy wyników. Dom mediowy może również oferować dodatkowe usługi, takie jak badania rynku, kreacja, produkcja czy doradztwo strategiczne.

Reklama w telewizji


Reklama w telewizji jest jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych sposobów dotarcia do szerokiej grupy odbiorców. Reklama w TV pozwala na wykorzystanie atrakcyjnej formy wizualnej i dźwiękowej, która przyciąga uwagę i buduje emocje. Ma również wysoką wiarygodność i prestiż, ponieważ jest kojarzona z profesjonalnymi i renomowanymi programami telewizyjnymi. Reklama w telewizji może mieć różne formy, takie jak spoty reklamowe, sponsoring, product placement czy teleshopping.

Według danych z 2022 roku, reklama w telewizji stanowiła ponad 40% udziału w rynku reklamy w Polsce. Średni czas oglądania telewizji wynosił 3 godziny i 45 minut dziennie. Największą oglądalność miały kanały tematyczne (54%), a najmniej kanały ogólnopolskie (38%). Najczęściej reklamowanymi branżami były: handel (22%), finanse (12%), motoryzacja (10%) i FMCG (10%). To właśnie domy mediowe odpowiedzialne są za planowanie większości media planów firm B2C.

Reklama w radio


Reklama w radio jest formą komunikacji marketingowej wykorzystującą dźwięk jako główny nośnik przekazu. Reklama w radio ma wiele zalet, takich jak: niski koszt produkcji i emisji, szybkość realizacji, możliwość dopasowania do lokalnego rynku i odbiorców, łatwość zmiany treści czy integracja z innymi mediami. Reklama radiowa może przybierać różne formy, takie jak: spoty reklamowe, sponsoring, audycje patronackie.

Według danych z 2022 roku, reklama w radio stanowiła około 7% udziału w rynku reklamy w Polsce. Średni czas słuchania radia wynosił 2 godziny i 50 minut dziennie. Największą słuchalność miały stacje ogólnopolskie (51%), a najmniej stacje lokalne (23%). Najczęściej reklamowanymi branżami były: handel (24%), finanse (14%), motoryzacja (12%) i FMCG (11%).

Reklama OOH


Reklama OOH (ang. Out Of Home) to forma reklamy zewnętrznej umieszczana poza domem odbiorcy, np. na ulicach, budynkach, środkach transportu czy miejscach użyteczności publicznej. Tę formę promocji również można zrealizować przy pomocy domów mediowych, które korzytają z nośników od różnych operatorów, dzięki czemu oferują większy wybór i korzystne ceny. Reklama outdorowa charakteryzuje się wysokim zasięgiem i częstotliwością kontaktu z odbiorcami, ponieważ jest widoczna przez całą dobę i jest trudna do uniknięcia. OOH może mieć różne formy, takie jak: billboardy, citylighty, megaboardy, bannery, plakaty, reklama na pojazdach czy reklama dynamiczna.

Według danych z 2022 roku, reklama OOH stanowiła około 9% udziału w rynku reklamy w Polsce. Największą popularnością cieszyły się nośniki wielkoformatowe (40%), a najmniej nośniki małoformatowe (16%). Najczęściej reklamowanymi branżami były: handel (18%), finanse (15%), motoryzacja (13%) i FMCG (12%).

Reklama prasowa


Reklama prasowa to forma reklamy drukowanej umieszczana w czasopismach, takich jak: gazety, tygodniki, miesięczniki czy katalogi. Ma wiele zalet, takich jak: wysoka jakość graficzna i tekstowa, długotrwałość i możliwość powtórnego odczytu, wiarygodność i prestiż, możliwość segmentacji i selekcji odbiorców. Reklama prasowa może mieć różne formy, takie jak: ogłoszenia, reklamy pełnostronicowe, banery, wkładki, dodatki czy artykuły sponsorowane.

Według danych z 2022 roku, reklama w prasie stanowiła około 6% udziału w rynku reklamy w Polsce. Średni czas czytania prasy wynosił 30 minut dziennie. Największą czytelnictwem miały tygodniki (37%), a najmniej dzienniki (18%). Najczęściej reklamowanymi branżami były: handel (21%), finanse (16%), motoryzacja (13%) i FMCG (10%).

Źródło: https://warszawskagm.pl/

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Najnowsze trendy w SEO i jak dostosować swoją strategię

artykuł sponsorowany
W ostatnim czasie SEO (Search Engine Optimization) stało się nieodłącznym elementem strategii marketingowej każdej firmy. To właśnie dzięki efektywnej optymalizacji pod kątem wyszukiwarek, strony www zyskują widoczność, co jest kluczowe dla pozycjonowania w sieci. W tym kontekście zrozumienie i adaptacja do najnowszych trendów w SEO jest nie tylko pożądane, ale wręcz niezbędne, aby utrzymać się na powierzchni szybko ewoluującego krajobrazu cyfrowego.

Udane prezenty biznesowe na święta wielkanocne

artykuł sponsorowany
Już w połowie lutego większość osób dopada żal za minionym Bożym Narodzeniem, zapachem choinki i smakiem ręcznie robionych pierniczków. A do grudnia jest jeszcze tyle miesięcy, że trudno jest wyczekać na powrót św. Mikołaja! Dobrze jest wybrać inną, równie ważną okazję, dzięki której można wręczać upominki.

Negocjacje biznesowe – jaką kancelarię wybrać?

artykuł partnera
Biznes wiąże się z ciągłymi zmianami. Przedsiębiorcom zależy na nieustannym rozwoju firmy, pozyskiwaniu nowych partnerów oraz zawieraniu intratnych kontraktów. Jednak wszystko to wiąże się z odpowiednimi regulacjami prawnymi, które często są zawiłe i niezrozumiałe dla właścicieli firm.

Nauka języka angielskiego online - dlaczego warto?

artykuł sponsorowany
Nauka języka angielskiego to ważna obecnie umiejętność, która może pomóc w wielu dziedzinach życia. Na przykład, jeśli chcesz pracować w międzynarodowej firmie lub podróżować za granicę, znajomość języka angielskiego ułatwi ci życie.

Wpływ jakości druku wielkoformatowego na percepcję marki

artykuł sponsorowany
Jakość druku wielkoformatowego odgrywa kluczową rolę w budowaniu pozytywnego wizerunku marki. Wysokiej jakości druk odzwierciedla profesjonalizm i dbałość o detale, co przekłada się na postrzeganie marki jako wiarygodnej i wartościowej.

Prezent świąteczny a budowanie wizerunku i relacji z klientem

artykuł sponsorowany
Święta to magiczny czas, w którym radośnie biesiadujemy i obdarowujemy się prezentami. Jeśli zależy Ci na utrzymaniu pozytywnych relacji z ważnym klientem i chcesz kreować pozytywny wizerunek swojej firmy, postaw na eleganckie upominki świąteczne, które wniosą wiele dobrego w codzienną współpracę z kontrahentami i partnerami biznesowymi. Co najlepiej podarować zaufanym klientom i gdzie znaleźć oryginalne prezenty?

Czy audyt SEO jest mi potrzebny? Najczęściej popełniane błędy

artykuł sponsorowany
Kiedy decydujemy się na zatrudnienie specjalisty od SEO, to musimy wiedzieć, jakie rzeczy są istotne, aby nie popełniać błędów z pozycjonowaniem strony, a także, aby rzeczywiście osiągnąć takie wyniki, jakich oczekujemy. W tym celu warto poprosić o audyt SEO, który jest dokumentem pokazującym, jakie kroki zostały wykonane na stronie, co jest niezbędne do analizy, czy dane pozycjonowanie się sprawdza.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Broń.pl
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24