menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

2.10.2023

Czym jest dom mediowy oraz jakie pełni funkcje?

artykuł sponsorowany

Dom mediowy to agencja zajmująca się planowaniem, zakupem i optymalizacją kampanii reklamowych w różnych mediach. Dom mediowy pełni rolę pośrednika między reklamodawcą a dostawcą mediów, takim jak telewizja, radio, prasa czy reklama zewnętrzna.

Czym jest dom mediowy oraz jakie pełni funkcje?fot. 652234/Pixabay Content License/Pixabay.com

Dom mediowy pomaga wybrać odpowiednie media, negocjuje ceny i warunki emisji, monitoruje efektywność i jakość kampanii oraz dostarcza raporty i analizy wyników. Dom mediowy może również oferować dodatkowe usługi, takie jak badania rynku, kreacja, produkcja czy doradztwo strategiczne.

Reklama w telewizji


Reklama w telewizji jest jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych sposobów dotarcia do szerokiej grupy odbiorców. Reklama w TV pozwala na wykorzystanie atrakcyjnej formy wizualnej i dźwiękowej, która przyciąga uwagę i buduje emocje. Ma również wysoką wiarygodność i prestiż, ponieważ jest kojarzona z profesjonalnymi i renomowanymi programami telewizyjnymi. Reklama w telewizji może mieć różne formy, takie jak spoty reklamowe, sponsoring, product placement czy teleshopping.

Według danych z 2022 roku, reklama w telewizji stanowiła ponad 40% udziału w rynku reklamy w Polsce. Średni czas oglądania telewizji wynosił 3 godziny i 45 minut dziennie. Największą oglądalność miały kanały tematyczne (54%), a najmniej kanały ogólnopolskie (38%). Najczęściej reklamowanymi branżami były: handel (22%), finanse (12%), motoryzacja (10%) i FMCG (10%). To właśnie domy mediowe odpowiedzialne są za planowanie większości media planów firm B2C.

Reklama w radio


Reklama w radio jest formą komunikacji marketingowej wykorzystującą dźwięk jako główny nośnik przekazu. Reklama w radio ma wiele zalet, takich jak: niski koszt produkcji i emisji, szybkość realizacji, możliwość dopasowania do lokalnego rynku i odbiorców, łatwość zmiany treści czy integracja z innymi mediami. Reklama radiowa może przybierać różne formy, takie jak: spoty reklamowe, sponsoring, audycje patronackie.

Według danych z 2022 roku, reklama w radio stanowiła około 7% udziału w rynku reklamy w Polsce. Średni czas słuchania radia wynosił 2 godziny i 50 minut dziennie. Największą słuchalność miały stacje ogólnopolskie (51%), a najmniej stacje lokalne (23%). Najczęściej reklamowanymi branżami były: handel (24%), finanse (14%), motoryzacja (12%) i FMCG (11%).

Reklama OOH


Reklama OOH (ang. Out Of Home) to forma reklamy zewnętrznej umieszczana poza domem odbiorcy, np. na ulicach, budynkach, środkach transportu czy miejscach użyteczności publicznej. Tę formę promocji również można zrealizować przy pomocy domów mediowych, które korzytają z nośników od różnych operatorów, dzięki czemu oferują większy wybór i korzystne ceny. Reklama outdorowa charakteryzuje się wysokim zasięgiem i częstotliwością kontaktu z odbiorcami, ponieważ jest widoczna przez całą dobę i jest trudna do uniknięcia. OOH może mieć różne formy, takie jak: billboardy, citylighty, megaboardy, bannery, plakaty, reklama na pojazdach czy reklama dynamiczna.

Według danych z 2022 roku, reklama OOH stanowiła około 9% udziału w rynku reklamy w Polsce. Największą popularnością cieszyły się nośniki wielkoformatowe (40%), a najmniej nośniki małoformatowe (16%). Najczęściej reklamowanymi branżami były: handel (18%), finanse (15%), motoryzacja (13%) i FMCG (12%).

Reklama prasowa


Reklama prasowa to forma reklamy drukowanej umieszczana w czasopismach, takich jak: gazety, tygodniki, miesięczniki czy katalogi. Ma wiele zalet, takich jak: wysoka jakość graficzna i tekstowa, długotrwałość i możliwość powtórnego odczytu, wiarygodność i prestiż, możliwość segmentacji i selekcji odbiorców. Reklama prasowa może mieć różne formy, takie jak: ogłoszenia, reklamy pełnostronicowe, banery, wkładki, dodatki czy artykuły sponsorowane.

Według danych z 2022 roku, reklama w prasie stanowiła około 6% udziału w rynku reklamy w Polsce. Średni czas czytania prasy wynosił 30 minut dziennie. Największą czytelnictwem miały tygodniki (37%), a najmniej dzienniki (18%). Najczęściej reklamowanymi branżami były: handel (21%), finanse (16%), motoryzacja (13%) i FMCG (10%).

Źródło: https://warszawskagm.pl/

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Wszystko, co trzeba wiedzieć o platformie e-commerce

artykuł sponsorowany
Współcześni konsumenci coraz częściej i chętniej wybierają zakupy online, a nie w tradycyjnym sklepie stacjonarnym. Wynika to z wygody, szybkości i dostępności. Internet umożliwia im zakupy 24/7 bez konieczności opuszczania domu, co jest szczególnie ważne w dobie rosnącego tempa życia i popularności pracy zdalnej.

Edukacja STEAM zamiast dzwonków. We Wrocławiu rusza szkoła SPECTO

materiał partnera
Nowa, Publiczna Szkoła Podstawowa SPECTO przy ul. Lubelskiej we Wrocławiu od września przyjmie pierwszą setkę pierwszoklasistów. Ma dla nich nie tylko nowoczesny, ekologiczny budynek, ale także unikatowy pomysł na atrakcyjną realizację podstawy programowej.

Ekomarketing - trend dla dobra planety

versus-reklama.pl
Ekologiczny nurt porwał ze sobą niemal wszystkich. Potrzeby dotyczące troski o środowisko głęboko zakorzeniły się w świadomości ludzi, którzy wspierają działania dotyczące lepszego jutra. Współczesne wpływy ekologiczne widać przede wszystkim w aranżacji wnętrz czy u producentów sprzętów oferujących rozwiązania korzystne dla otoczenia. [artykuł sponsorowany]

Zostań Aquaphorianinem - nowa misja i kampania reklamowa marki AQUAPHOR

artykuł sponsorowany
AQUAPHOR – producent filtrów i systemów do filtracji wody to estońska firma, która coraz prężniej rozwija się na polskim rynku. W Polsce jest już obecna 15 lat. Misją AQUAPHOR jest zapewnienie dostępu do czystej wody ludziom na całym świecie. W związku z tym AQUAPHOR rozpoczyna nową kampanię reklamową pod hasłem „Zostań Aquaphorianinem”.

Coraz bliżej święta

artykuł sponsorowany
Przywykliśmy do tego, że witryny sklepowe już w listopadzie przypominają nam o grudniowych Świętach Bożego Narodzenia. Nawet jeśli uważamy, że to odrobinę za wcześnie na epatowanie świąteczną atmosferą to jest to idealny moment na spokojne zastanowienie się i wybranie odpowiednich prezentów dla najbliższych i trochę dalszych, ale też dla współpracowników, czy pracowników. Chwila, gdy bez pośpiechu i z precyzyjnym podziałem środków budżetowych możemy zamówić upominki, bez obawy, że nie zdążą do nas dotrzeć na czas.

Brandglow. Twoja marka w profesjonalnych rękach!

artykuł sponsorowany
Marka to nie tylko nazwa, logo i produkty, które znajdują się w jej ofercie. To sprawnie funkcjonujący, złożony organizm, który posiada własną misję, cele, charakter i historię. To podmiot, który potrafi trwale zapisać się w świadomości odbiorców, przekazać im to, co ma do powiedzenia oraz udowodnić, że to właśnie jego oferta jest najbardziej godna uwagi i zaufania.

Jaki dysk M.2 wybrać do komputera biurowego?

artykuł sponsorowany
Praca biurowa bardzo często wiąże się z wykonywaniem wielu różnych zadań na komputerze – wprowadzanie danych, kopiowanie plików, tworzenie tekstów czy grafik. Ważne więc, by komputer chodził płynnie, a wszelkie potrzebne programy uruchamiały się szybko. Może w tym pomóc odpowiedni nośnik SSD. Jaki dysk M.2 wybrać?

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Play
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24