menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Electro

20.10.2023

Rodzaje łożysk i przykładowe zastosowania

artykuł sponsorowany

Łożyska to ważny element znajdujący się w wielu maszynach. Umożliwiają ruch pomiędzy dwoma elementami, a przy tym ograniczają tarcie pomiędzy nimi. Bez odpowiedniej jakości łożysk nie byłoby możliwe działanie wielu urządzeń. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów łożysk, które wyróżniają się sposobem działania oraz przeznaczeniem. Posiadając wiedzę na temat charakterystyki poszczególnych produktów łatwiej dobrać te, które w danym urządzeniu zagwarantują najlepsze działanie. Wiedza pozwala wybierać łożyska o świetnych parametrach i doskonałym wykonaniu. Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje łożysk wraz z przykładowymi zastosowaniami.

Rodzaje łożysk i przykładowe zastosowaniafot. Mika Baumeister/Unsplash License/Unsplash.com

Łożyska kulkowe - charakterystyka i zastosowanie


Łożyska kulkowe to z pewnością jedne z najczęściej wykorzystywanych. Za sprawą swojej konstrukcji są bardzo uniwersalnym wyborem i mogą sprawdzać się w wielu zastosowaniach. Są używane przede wszystkim w mechanizmach, gdzie występują małe i średnie obciążenia. Prosta konstrukcja łożysk kulkowych sprawia, że są bezawaryjnymi rozwiązaniami i pozwalają na korzystanie z nich przez długi czas. Składają się z dwóch pierścieni, które są rozdzielone niewielkimi kuleczkami. To właśnie one odpowiadają za przenoszenie obciążeń. Łożyska kulkowe sprawdzają się przede wszystkim do przenoszenia obciążeń promieniowych, ale w niektórych przypadkach mogą także pozwalać na przenoszenie obciążeń osiowych. Łożyska te można podzielić na wahliwe i wzdłużne. Różne rodzaje konstrukcji sprawiają, że łożysko kulkowe może sprawdzić się w większej liczbie zastosowań.

Łożyska kulkowe wahliwe wyróżnia się przede wszystkim możliwością samonastawiania. Pozwala to na automatyczne zredukowanie niektórych błędów związanych z osadzeniem łożyska i gwarantuje możliwość sprawnej pracy w każdych warunkach. Łożyska wahliwe sprawdzają się do przenoszenia obciążeń promieniowych. Są używane w maszynach przemysłowych, silnikach i przekładniach. Więcej informacji na temat tego rodzaju łożysk można znaleźć na stronie: https://www.phumargo.pl/podkategorie/lozyska-kulkowe-wahliwe.

Drugi typ to łożyska kulkowe wzdłużne są specjalnie zaprojektowane do tego, aby radzić sobie z przenoszeniem obciążeń osiowych. Specjalna konstrukcja sprawia, że tego rodzaju łożyska mogą w zależności od typu przenosić obciążenia w jednym kierunku lub w obu kierunkach. Łożyska wzdłużne sprawdzają się przede wszystkim w specyficznych zastosowaniach, gdzie przeważają obciążenia osiowe i praktycznie nie występują obciążenia promieniowe. Są używane w niektórych rodzajach przekładni, a także w prasach oraz mechanizmach podnoszenia. Pełna charakterystyka tego rodzaju łożysk dostępna jest na stronie: https://www.phumargo.pl/podkategorie/lozyska-kulkowe-wzdluzne.

Pozostałe rodzaje łożysk tocznych


łożyska kulkowe to nie jedyne, które występują na rynku. Dostępne są także różnorodne łożyska toczne, które za sprawą swoich właściwości mogą usprawniać pracę wielu urządzeń i maszyn. Są używane w wielu miejscach i redukują tarcia pomiędzy poszczególnymi elementami. W związku z tym stanowią świetny wybór i są strzałem w dziesiątkę. 

Wyróżnić można przede wszystkim łożyska walcowe. Zastosowane w nich elementy toczne w formie wałeczków pozwalają na przenoszenie dużych obciążeń promieniowych. Występują jako jednorzędowe lub dwurzędowe. Zróżnicowana średnica zewnętrzna i średnica wewnętrzna pozwala na łatwe dobranie łożysk, które będą w stanie spełnić wszystkie oczekiwania. Stosowane są głównie w maszynach ciężkich i samochodach.

Łożyska igiełkowe to kolejny rodzaj elementów. W ich przypadku elementy toczne występują pod postacią igieł. Są niewielkich rozmiarów i radzą sobie z przenoszeniem dużych obciążeń. Z tego też powodu są wykorzystywane tam, gdzie przestrzeń jest ograniczona.

Łożyska baryłkowe to kolejny rodzaj produktów. Są cenione za swoją wszechstronność, gdyż pozwalają na przenoszenie obciążeń promieniowych i osiowych. Dodatkowo tego rodzaju łożyska występują jako samonastawne. Tego rodzaju łożyska są używane w głównej mierze w przemyśle ciężkim.

Ostatnim rodzajem są łożyska stożkowe. Wykazują się stożkowym kształtem elementów tocznych. Tego rodzaju łożysko radzi sobie z przenoszeniem dużych obciążeń osiowych oraz promieniowych. Obecnie znajdują zastosowanie w głównej mierze w przekładniach i kołach samochodowych.

Jak dobrać odpowiednie łożysko?


Wybór odpowiedniego łożyska to zadanie, które wymaga poświęcenia sporej ilości czasu na przeanalizowanie produktów dostępnych na rynku. Niezbędne jest także dokładne określenie własnych potrzeb i zdefiniowanie obciążeń, które występują w danym miejscu. Pozwoli to wybrać odpowiednie łożysko kulkowe lub innego rodzaju. Jak dobrać łożysko samonastawne? To pytanie, na które odpowiedzi mogą udzielić również specjaliści. Eksperci oferujący łożyska samonastawne doskonale znają wszystkie produkty i pomagają w wybraniu rozwiązań, dopasowanych do konkretnych potrzeb. W wielu przypadkach zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego łożyska warto zatem sięgnąć po wsparcie ekspertów, którzy pomogą uniknąć błędów przy wyborze najlepszych do konkretnego zastosowania produktów.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Fundacja buduje szkołę w Poznaniu. Pionierska inwestycja w skali Polski

Reporterzy.info wspierają
To możliwe! Niezależna instytucja, fundacja, buduje publiczną, rejonową szkołę na własny koszt. Już we wrześniu przyszłego roku zabrzmi pierwszy dzwonek w nowoczesnej szkole na poznańskim Fabianowie, którą na przekazanym przez miasto gruncie buduje fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty.

707 kilometrów na rolkach. Para rolkarzy jedzie dla chorego chłopca

BARD
Rolki Reggae Rajd startuje 30 czerwca w Lublinie. Po 12 dniach Agata i Wojtek Miszewscy, rolkarskie małżeństwo z Oleśnicy na Dolnym Śląsku, planują zameldować się na mecie w Ostródzie. Na Mazurach. Trasę liczącą 707 kilometrów pokonają w całości na rolkach, żeby pomóc choremu chłopcu, 9-letniemu Czarkowi, cierpiącemu na porażenie mózgowe i zespół Westa. [PATRONAT REPORTERZY.INFO]

Kampanie na Facebooku

materiał zewnętrzny
Chcąc osiągnąć sukces w biznesie nie wystarczy tylko dobry produkt bądź usługa. W większości branż jest ogromna konkurencja, a konsumenci coraz bardziej świadomi i żeby wyróżniać się z tłumu, musimy istnieć w social mediach. Największym serwisem społecznościowym jest Facebook, ma on również najwięcej możliwości dotarcia do potencjalnych klientów.

Jak wybrać pierwszy wózek dziecięcy?

babyland.pl
Spodziewając się dziecka, rodzice muszą podjąć jedną z ważniejszych decyzji, jaką jest zakup odpowiedniego wózka dziecięcego. Rodzice decydujący się na wybór odpowiedniego wózka koniecznie muszą ustalić, jaki wózek będzie potrzebny, by jak najlepiej wpasował się w potrzeby dziecka i rodziny. Idealny wózek powinien być praktyczny, ułatwiać codzienność młodych rodziców, który łatwo złożyć, przenosić, powinien zająć niewiele miejsca. [artykuł sponsorowany]

Strona internetowa czy mobilna aplikacja?

RAB
Po roku 2010 mobilne aplikacje zyskały na popularności. Startupy typu Snap czy Taxify były synonimem słowa „app”, które silnie kierowało nas w stronę wyłącznie mobilnego oprogramowania. Mobilna gorączka była wszechobecna. Obecnie mamy rok 2020, a obsesja na punkcie aplikacji mobilnych trochę ucichła, natomiast zagwozdka przedsiębiorców co zbudować najpierw – witrynę internetową czy aplikację mobilną, została. [materiał partnera]

Jak koszulka z nadrukiem poprawia rozpoznawalność firmy?

printing-season.com
Im więcej osób je nosi, tym lepiej dla promocji danej działalności gospodarczej. Dlatego przedsiębiorczy nomen omen przedsiębiorcy inwestują w przykuwający uwagę nadruk na koszulkach. A następnie wręczają je klientom oraz rodzinom pracowników. Warto rozdawać taką odzież podczas targów oraz innych imprez branżowych. [artykuł gościnny]

Rolki Reggae Express 2. Wyścig z czasem dla małej Hani

Bartłomiej Dwornik
130 kilometrów na rolkach w niecałe 10 godzin. Rolkarze z Dolnego Śląska podejmują wyzwanie dla 8-miesięcznej Hani, chorej na neuroblastomę. To najbardziej złośliwy nowotwór dziecięcy. Wspierać ich będzie kilkuset sportowców z całego świata za pośrednictwem Endomondo. Reporterzy.info patronują temu wyzwaniu!

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24