menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Electro

20.10.2023

Rodzaje łożysk i przykładowe zastosowania

artykuł sponsorowany

Łożyska to ważny element znajdujący się w wielu maszynach. Umożliwiają ruch pomiędzy dwoma elementami, a przy tym ograniczają tarcie pomiędzy nimi. Bez odpowiedniej jakości łożysk nie byłoby możliwe działanie wielu urządzeń. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów łożysk, które wyróżniają się sposobem działania oraz przeznaczeniem. Posiadając wiedzę na temat charakterystyki poszczególnych produktów łatwiej dobrać te, które w danym urządzeniu zagwarantują najlepsze działanie. Wiedza pozwala wybierać łożyska o świetnych parametrach i doskonałym wykonaniu. Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje łożysk wraz z przykładowymi zastosowaniami.

Rodzaje łożysk i przykładowe zastosowaniafot. Mika Baumeister/Unsplash License/Unsplash.com

Łożyska kulkowe - charakterystyka i zastosowanie


Łożyska kulkowe to z pewnością jedne z najczęściej wykorzystywanych. Za sprawą swojej konstrukcji są bardzo uniwersalnym wyborem i mogą sprawdzać się w wielu zastosowaniach. Są używane przede wszystkim w mechanizmach, gdzie występują małe i średnie obciążenia. Prosta konstrukcja łożysk kulkowych sprawia, że są bezawaryjnymi rozwiązaniami i pozwalają na korzystanie z nich przez długi czas. Składają się z dwóch pierścieni, które są rozdzielone niewielkimi kuleczkami. To właśnie one odpowiadają za przenoszenie obciążeń. Łożyska kulkowe sprawdzają się przede wszystkim do przenoszenia obciążeń promieniowych, ale w niektórych przypadkach mogą także pozwalać na przenoszenie obciążeń osiowych. Łożyska te można podzielić na wahliwe i wzdłużne. Różne rodzaje konstrukcji sprawiają, że łożysko kulkowe może sprawdzić się w większej liczbie zastosowań.

Łożyska kulkowe wahliwe wyróżnia się przede wszystkim możliwością samonastawiania. Pozwala to na automatyczne zredukowanie niektórych błędów związanych z osadzeniem łożyska i gwarantuje możliwość sprawnej pracy w każdych warunkach. Łożyska wahliwe sprawdzają się do przenoszenia obciążeń promieniowych. Są używane w maszynach przemysłowych, silnikach i przekładniach. Więcej informacji na temat tego rodzaju łożysk można znaleźć na stronie: https://www.phumargo.pl/podkategorie/lozyska-kulkowe-wahliwe.

Drugi typ to łożyska kulkowe wzdłużne są specjalnie zaprojektowane do tego, aby radzić sobie z przenoszeniem obciążeń osiowych. Specjalna konstrukcja sprawia, że tego rodzaju łożyska mogą w zależności od typu przenosić obciążenia w jednym kierunku lub w obu kierunkach. Łożyska wzdłużne sprawdzają się przede wszystkim w specyficznych zastosowaniach, gdzie przeważają obciążenia osiowe i praktycznie nie występują obciążenia promieniowe. Są używane w niektórych rodzajach przekładni, a także w prasach oraz mechanizmach podnoszenia. Pełna charakterystyka tego rodzaju łożysk dostępna jest na stronie: https://www.phumargo.pl/podkategorie/lozyska-kulkowe-wzdluzne.

Pozostałe rodzaje łożysk tocznych


łożyska kulkowe to nie jedyne, które występują na rynku. Dostępne są także różnorodne łożyska toczne, które za sprawą swoich właściwości mogą usprawniać pracę wielu urządzeń i maszyn. Są używane w wielu miejscach i redukują tarcia pomiędzy poszczególnymi elementami. W związku z tym stanowią świetny wybór i są strzałem w dziesiątkę. 

Wyróżnić można przede wszystkim łożyska walcowe. Zastosowane w nich elementy toczne w formie wałeczków pozwalają na przenoszenie dużych obciążeń promieniowych. Występują jako jednorzędowe lub dwurzędowe. Zróżnicowana średnica zewnętrzna i średnica wewnętrzna pozwala na łatwe dobranie łożysk, które będą w stanie spełnić wszystkie oczekiwania. Stosowane są głównie w maszynach ciężkich i samochodach.

Łożyska igiełkowe to kolejny rodzaj elementów. W ich przypadku elementy toczne występują pod postacią igieł. Są niewielkich rozmiarów i radzą sobie z przenoszeniem dużych obciążeń. Z tego też powodu są wykorzystywane tam, gdzie przestrzeń jest ograniczona.

Łożyska baryłkowe to kolejny rodzaj produktów. Są cenione za swoją wszechstronność, gdyż pozwalają na przenoszenie obciążeń promieniowych i osiowych. Dodatkowo tego rodzaju łożyska występują jako samonastawne. Tego rodzaju łożyska są używane w głównej mierze w przemyśle ciężkim.

Ostatnim rodzajem są łożyska stożkowe. Wykazują się stożkowym kształtem elementów tocznych. Tego rodzaju łożysko radzi sobie z przenoszeniem dużych obciążeń osiowych oraz promieniowych. Obecnie znajdują zastosowanie w głównej mierze w przekładniach i kołach samochodowych.

Jak dobrać odpowiednie łożysko?


Wybór odpowiedniego łożyska to zadanie, które wymaga poświęcenia sporej ilości czasu na przeanalizowanie produktów dostępnych na rynku. Niezbędne jest także dokładne określenie własnych potrzeb i zdefiniowanie obciążeń, które występują w danym miejscu. Pozwoli to wybrać odpowiednie łożysko kulkowe lub innego rodzaju. Jak dobrać łożysko samonastawne? To pytanie, na które odpowiedzi mogą udzielić również specjaliści. Eksperci oferujący łożyska samonastawne doskonale znają wszystkie produkty i pomagają w wybraniu rozwiązań, dopasowanych do konkretnych potrzeb. W wielu przypadkach zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego łożyska warto zatem sięgnąć po wsparcie ekspertów, którzy pomogą uniknąć błędów przy wyborze najlepszych do konkretnego zastosowania produktów.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Rejestr Cen Nieruchomości - czym jest i do czego służy?

artykuł sponsorowany
Zapewne niewiele osób ma świadomość, że w polskim porządku prawnym istnieje taki zbiór danych, jak Rejestr Cen Nieruchomości (RCN) zwany także Rejestrem Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN).

Książka elektroniczna - format przyszłości?

Virtualo
O czytelnictwie w Polsce mówi się różnie. Z jednej strony podkreśla się negatywną prognozę co do zmniejszającej się liczby regularnie czytających osób, z drugiej - wskazuje na to, że przynajmniej część Polaków coraz chętniej sięga po dobrą i ambitną literaturę. Zmienia się również sposób czytania. Coraz więcej osób sięga po nowoczesne formy książki. Zarówno ebook, jak i audiobook cieszą się coraz większą popularnością. [artykuł sponsorowany]

Rekord Guinnessa w rolkarskiej sztafecie pomoże dzieciom z Oleśnicy

Bartłomiej Dwornik
Aż 25 godzin bez przerwy po 400-metrowej pętli. Agata i Wojciech Miszewscy, rolkarskie małżeństwo z Oleśnicy, w ostatni weekend marca zamierza ustanowić oficjalny rekord świata. Wydarzenie SLV Group Guinness Rolki Reggae Rekord promować będzie również bezpieczną jazdą na rolkach w mieście, a przede wszystkim pomoże zebrać pieniądze na zorganizowanie wakacji dla małych podopiecznych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Patronem medialnym jest tygodnik Reporterzy.info.

Mama ma siłę! Ważna kampania wspierająca OnkoMamy

kampania społeczna
Mamy towarzyszące dzieciom w chorobie onkologicznej nie mają czasu myśleć o sobie. Wraz z diagnozą u dziecka ich życie wywraca się do góry nogami. 26 maja Fundacja “Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” rozpoczyna kampanię “Mama ma siłę!”, by okazać im wsparcie i solidarność.

Efektywna i tania reklama internetowa ze SPOKEO

spokeo.pl
SPOKEO to ogólnopolska baza danych, która umożliwia wieloaspektowe wyszukiwanie niezbędnych informacji o podmiotach gospodarczych działających w różnych branżach. Wystarczy uzupełnić wybrane przez siebie kryterium, aby otrzymać wiadomość zwrotną z zestawem danych umożliwiającym skontaktowanie się z danym przedsiębiorstwem. [artykuł sponsorowany]

Jak nauczyć dziecko jeść owoce i warzywa zamiast słodyczy?

kampania społeczna
W trzy miesiące można oduczyć dziecko podjadania cukierków. I to znacznie łatwiej niż mogłoby się wydawać – w formie zabawy z żarłocznymi leniuszkami i pracowitymi obrońcami brzuszka w rolach głównych.

O czym należy pamiętać przy organizacji wydarzeń?

artykuł sponsorowany
Planowanie wielkich wydarzeń medialnych oraz ważnych konferencji branżowych powinno rozpocząć się odpowiednio wcześnie. Eventy wymagają szczegółowego przygotowania i przemyślenia nawet najdrobniejszych detali, co przełoży się na powodzenie całego przedsięwzięcia.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24