menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Lumix

27.02.2024

Kiedy i kto może ogłosić upadłość konsumencką?

artykuł sponsorowany

Upadłość konsumencka jest jedną z instytucji, które pozwalają niejako na rozpoczęcie "od nowa" w sytuacji, w której konsument popadł w długi, z których nie może wyjść.

Kiedy i kto może ogłosić upadłość konsumencką?fot. Mikhail Nilov/Licencja Pexels/Pexels.com

Na czym polega upadłość konsumencka?


Co to jest upadłość konsumencka? Definicja mówi, że jest to postępowanie sądowe, dzięki któremu nastąpić może oddłużenie danej osoby przy jednoczesnym zaspokojeniu wierzycieli z majątku dłużnika. Kiedy można złożyć wniosek o upadłość? Możliwość ta przysługuje osobom fizycznym i drobnym przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą wtedy, kiedy obiektywnie nie mogą oni spłacić swoich wierzycieli, w związku z okolicznościami takimi jak na przykład choroba czy utrata pracy.

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej


Jak złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej? Mogą to zrobić wierzyciel lub dłużnik. Wniosek jest obwarowany opłatą w wysokości 30 złotych, składa się go we właściwym sądzie. Sąd otwiera postępowanie, podczas którego zbada przyczyny niewypłacalności dłużnika. Jeśli strony porozumieją się, cała procedura znacząco się skraca. W czasie postępowania syndyk może na przykład sprzedaż majątek dłużnika w celu zaspokojenia wierzycieli. Ustalany jest także plan spłat. W postępowaniu, na niekorzyść dłużnika działa przede wszystkim umyślne niespłacanie długów.

Jakie są konsekwencje ogłoszenia upadłości konsumenckiej?


Ogłoszenie upadłości konsumenckiej niesie za sobą poważne konsekwencje. Przede wszystkim, majątek przechodzi pod nadzór wspomnianego już syndyka. Dłużnik co prawda zaczyna "z czystą kartą", jednakże nabywać może tylko podstawowe dobra, aby zaspokoić potrzeby życia codziennego. W przypadku ogłoszenia upadłości osoby pozostającej w związku małżeńskim, w którym obowiązuje wspólnota majątkowa, automatycznie zmienia się ustrój i następuje rozdzielność – majątek wspólny małżonków staje się częścią masy upadłościowej. Instytucja upadłości konsumenckiej potrafi być więc ratunkiem dla dłużnika, ale w pewien sposób komplikuje jego sytuację życiową.

Więcej informacji na ten temat dostępnych jest pod linkiem https://tomaszwalczak.pl/uslugi/upadlosc-konsumencka/. Na stronie poruszane są zagadnienia z różnych gałęzi prawa, takie jak na przykład pozew o rozwód z orzekaniem o winie czy kwestia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Agencja hyperCREW wprowadza na rynek nową markę #DASHRADE

hyperCREW
Strategiczno-kreatywna agencja hyperCREW opracowała strategię wprowadzającą na rynek nową markę #DASHRADE, oferującą produkty funkcjonalne dla sportowców. hyperCREW odpowiada za stworzenie kompleksowej komunikacji marki: nazwy, identyfikacji wizualnej, kreacje, copy oraz strategię marketingową. [artykuł PR]

SEO PR – klucz do sukcesu w cyfrowym świecie marketingu

artykuł sponsorowany
W erze cyfrowej, gdzie granice między różnymi dziedzinami marketingu stają się coraz bardziej płynne już ponad dekadę temu pojawiła się usługa o nazwie SEO PR. Jest to strategia, która łączy zalety pozycjonowania stron internetowych (SEO) z tradycyjnymi metodami public relations (PR), tworząc potężne narzędzie w rękach marketerów.

Na czym polegają Kampanie GDN?

materiał zewnętrzny
GDN to Google Display Network, czyli globalna sieć reklamowa Google. Kampanie przeprowadzane w jej ramach pozwalają na bardzo szerokie docieranie z przekazem reklamowym do odbiorców, za pomocą reklam graficznych - m.in. na stronach www, w usłudze Gmail czy filmach w serwisie YouTube. GDN efektywnie łączy w sobie generowanie milionowych zasięgów globalnych z precyzyjnym targetowaniem.

Jak zarabiać na tworzeniu grafiki komputerowej?

artykuł gościnny
Grafika komputerowa, podobnie jak cała branża IT, to bardzo ceniona i prężnie rozwijająca się dziedzina. Tak zwane nowe zawody, ściśle związane z nowoczesnymi technologiami i rozwojem Internetu, zyskują na popularności i są coraz częściej wybierane, szczególnie przez młodych.

Jak utrzymać porządek w domu? Kilka pomocnych zasad

artykuł sponsorowany
Wieczny porządek w domu to coś, o czym marzy każdy z nas. Czysta, zorganizowana przestrzeń wpływa na nasze samopoczucie i efektywność. Oczywiście, życie bywa chaotyczne i trudno utrzymać dom w idealnym stanie przez cały czas.

Książka elektroniczna - format przyszłości?

Virtualo
O czytelnictwie w Polsce mówi się różnie. Z jednej strony podkreśla się negatywną prognozę co do zmniejszającej się liczby regularnie czytających osób, z drugiej - wskazuje na to, że przynajmniej część Polaków coraz chętniej sięga po dobrą i ambitną literaturę. Zmienia się również sposób czytania. Coraz więcej osób sięga po nowoczesne formy książki. Zarówno ebook, jak i audiobook cieszą się coraz większą popularnością. [artykuł sponsorowany]

Załóż szpilki i pomóż dzieciom chorym na raka

Reporterzy.info wspierają
Para butów na wysokim obcasie, smartfon i trochę kreatywności. Tyle wystarczy, by pomóc pacjentom chorym na nowotwór, którzy każdego dnia toczą bój o życie w klinice onkologicznej Przylądek Nadziei. To właśnie dla nich odbędzie się tegoroczna akcja społeczna zorganizowana przez Moliera 2 z okazji ogólnopolskiego #DniaSzpilek.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24