menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Electro

27.02.2024

Kiedy i kto może ogłosić upadłość konsumencką?

artykuł sponsorowany

Upadłość konsumencka jest jedną z instytucji, które pozwalają niejako na rozpoczęcie "od nowa" w sytuacji, w której konsument popadł w długi, z których nie może wyjść.

Kiedy i kto może ogłosić upadłość konsumencką?fot. Mikhail Nilov/Licencja Pexels/Pexels.com

Na czym polega upadłość konsumencka?


Co to jest upadłość konsumencka? Definicja mówi, że jest to postępowanie sądowe, dzięki któremu nastąpić może oddłużenie danej osoby przy jednoczesnym zaspokojeniu wierzycieli z majątku dłużnika. Kiedy można złożyć wniosek o upadłość? Możliwość ta przysługuje osobom fizycznym i drobnym przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą wtedy, kiedy obiektywnie nie mogą oni spłacić swoich wierzycieli, w związku z okolicznościami takimi jak na przykład choroba czy utrata pracy.

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej


Jak złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej? Mogą to zrobić wierzyciel lub dłużnik. Wniosek jest obwarowany opłatą w wysokości 30 złotych, składa się go we właściwym sądzie. Sąd otwiera postępowanie, podczas którego zbada przyczyny niewypłacalności dłużnika. Jeśli strony porozumieją się, cała procedura znacząco się skraca. W czasie postępowania syndyk może na przykład sprzedaż majątek dłużnika w celu zaspokojenia wierzycieli. Ustalany jest także plan spłat. W postępowaniu, na niekorzyść dłużnika działa przede wszystkim umyślne niespłacanie długów.

Jakie są konsekwencje ogłoszenia upadłości konsumenckiej?


Ogłoszenie upadłości konsumenckiej niesie za sobą poważne konsekwencje. Przede wszystkim, majątek przechodzi pod nadzór wspomnianego już syndyka. Dłużnik co prawda zaczyna "z czystą kartą", jednakże nabywać może tylko podstawowe dobra, aby zaspokoić potrzeby życia codziennego. W przypadku ogłoszenia upadłości osoby pozostającej w związku małżeńskim, w którym obowiązuje wspólnota majątkowa, automatycznie zmienia się ustrój i następuje rozdzielność – majątek wspólny małżonków staje się częścią masy upadłościowej. Instytucja upadłości konsumenckiej potrafi być więc ratunkiem dla dłużnika, ale w pewien sposób komplikuje jego sytuację życiową.

Więcej informacji na ten temat dostępnych jest pod linkiem https://tomaszwalczak.pl/uslugi/upadlosc-konsumencka/. Na stronie poruszane są zagadnienia z różnych gałęzi prawa, takie jak na przykład pozew o rozwód z orzekaniem o winie czy kwestia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Załóż szpilki i pomóż dzieciom chorym na raka

Reporterzy.info wspierają
Para butów na wysokim obcasie, smartfon i trochę kreatywności. Tyle wystarczy, by pomóc pacjentom chorym na nowotwór, którzy każdego dnia toczą bój o życie w klinice onkologicznej Przylądek Nadziei. To właśnie dla nich odbędzie się tegoroczna akcja społeczna zorganizowana przez Moliera 2 z okazji ogólnopolskiego #DniaSzpilek.

Gazowe pompy ciepła. Jak działają i dlaczego są ekologicznym wyborem?

artykuł sponsorowany
W dzisiejszych czasach, w obliczu rosnącej świadomości ekologicznej, coraz większą uwagę poświęcamy wyborom związanym z technologią grzewczą. Jedną z innowacyjnych opcji, która zyskuje na popularności, są gazowe pompy ciepła.

Jakie są etapy aktualizacji serwisu e-commerce PrestaShop wybranej wersji?

artykuł sponsorowany
Prowadząc sprzedaż online na serwisie e-commerce, warto pamiętać o tym, by co jakiś czas aktualizować taką stronę internetową. Nawet jeśli opiera się na PrestaShop, wciąż wymaga instalacji nowszej wersji tej platformy. Jak przebiega aktualizacja i jakie dane można przenieść wraz z instalacją najnowszej wersji?

Światowy Dzień Walki z Rakiem. Ile warte jest życie?

Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową
Jeszcze trzydzieści lat temu z choroby nowotworowej udawało się wyleczyć zaledwie co piąte dziecko. Dziś te proporcje są odwrotne. Nawet 85 procent dzieci wraca do zdrowia. Decydujący jest oczywiście rozwój medycyny, ale nie mniej istotna jest również zmiana podejścia i świadomości. Historia Sary i Stasia to wzruszające dowody na to, że dzięki pomocy dobrych ludzi nie ma rzeczy niemożliwych. [Reporterzy.info wspierają]

Facebook i komunikacja w Social Media. Szkolenia na wynos [LINK]

REKLAMA Dwornik.pl
Zasady dobrej komunikacji, czyli jak zdobyć, zaangażować i utrzymać wartościowych fanów w mediach społecznościowych • Czym jest facebookowy algorytm • Jak sobie radzić w sytuacjach kryzysowych • Jak wybrać narzędzia wspomagające działania w mediach społecznościowych. Zamów szkolenie na wynos. Z dostawą do twojej firmy.

Jak wybrać agencję SEO w 2024 roku?

artykuł sponsorowany
Dobra agencja SEO to nieoceniony partner w rozwoju biznesu. Pozycjonowanie jest jednym z najważniejszych kanałów promocji w marketingu internetowym, a wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania to szansa na zwiększenie sprzedaży i dotarcie do nowych użytkowników.

Coraz bliżej święta

artykuł sponsorowany
Przywykliśmy do tego, że witryny sklepowe już w listopadzie przypominają nam o grudniowych Świętach Bożego Narodzenia. Nawet jeśli uważamy, że to odrobinę za wcześnie na epatowanie świąteczną atmosferą to jest to idealny moment na spokojne zastanowienie się i wybranie odpowiednich prezentów dla najbliższych i trochę dalszych, ale też dla współpracowników, czy pracowników. Chwila, gdy bez pośpiechu i z precyzyjnym podziałem środków budżetowych możemy zamówić upominki, bez obawy, że nie zdążą do nas dotrzeć na czas.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24