menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

4.07.2024

Agencja content maretingowa – jak wybrać tę właściwą?

artykuł sponsorowany

Wybór agencji content marketingowej jest jak wybór butów do biegania. Żeby trening w nich był komfortowy i spełniał swój cel, buty te muszą być dobrze dobrane do kształtu stopy. Na rynku istnieje mnóstwo firm, które świadczą usługi z zakresu marketingu treści i każda z nich pręży muskuły przed potencjalnymi klientami. Jednocześnie agencje CM świadczą niemal identyczne usługi, oferują takie same korzyści i nierzadko mówią takim samym językiem. Jak więc sprawdzić, czy dany usługobiorca okaże się tym właściwym?

Czym zajmuje się agencja content marketingowa?


Agencja marketingowa planuje, tworzy i dystrybuuje treści. Ot, i cała filozofia.

I choć działalność agencyjną możemy ująć w tym jednym zdaniu, to zakres usługowy agencji marketingu treści jest bardzo różny. Jedne agencje specjalizują się w tworzeniu strategii content marketingowych, inne w egzekucji oraz dystrybucji konkretnych rodzajów treści. Na rynku istnieją agencje produkujące wyłącznie wideo bądź audio w postaci podcastów czy agencje copywriterskie, które tworzą tylko treści pisane. Do agencji content marketingowych często zaliczają się również agencje social media. Zatem mamy do czynienia z niszami w niszy, jaką jest content marketing.

Skuteczny content marketing, czyli jaki?


Skuteczny content marketing to taki, który spełnia założone cele content marketingowe. Cele te z kolei powinny wynikać ze strategii marketingowej, która z kolei powinna być wynikową strategii i celów biznesowych firmy. Zwykle jednak usługi agencji content marketingowej koncentrują się na osiąganiu takich celów jak:

 • zwiększenie widoczności w wynikach wyszukiwania w wyszukiwarce Google;
 • zwiększenie ruchu na stronie;
 • zwiększanie świadomości Twojej marki;
 • zintensyfikowanie zaangażowania i obecności w mediach społecznościowych;
 • wspieranie działań promocyjnych i PR-owych;
 • dostarczanie wysokiej jakości treści, która uwiarygadnia markę i jej ofertę, zwiększając sprzedaż;
 • wzrost sprzedaży na dole lejka marketingowego.

Gdy mówimy o skutecznych działaniach z zakresu content marketingu, pierwsze na myśl przychodzą wartościowe i angażujące treści dostosowane od preferencji grupy docelowej oraz ich intencji na poszczególnych etapach lejka zakupowego.

Niemniej, należy pamiętać, że nawet najlepsza agencja content marketingu czy freelancerzy specjaliści od content marketingu nie osiągną oczekiwanych rezultatów bez uprzedniej pracy u podstaw w postaci dokładnej analizy potencjału marketingowego marki oraz zbudowania jej strategii marketingowej.

Jakość treści odgrywa kluczową rolę w skutecznym content marketingu. Treści muszą być dobrze napisane, poprawne językowo i atrakcyjne wizualnie, oferując unikalne informacje i perspektywy. Spójność jest również ważna – regularne publikowanie treści zgodnie z harmonogramem i zachowanie spójności w tonie, stylu i przekazie marki pomaga budować zaufanie i lojalność odbiorców.

Co do zasady każda skuteczna agencja content marketingowa świadczy kompleksowe usługi z zakresu marketingu treści – od tworzenia strategii content marketingu popartej dokładną analizą sytuacji klienta, przez produkcję contentu niezbędnego do osiągnięcia sukcesu przez swojego klienta, aż po zarządzanie jego dystrybucją w kanałach komunikacji marki usługodawcy.

Jak wybrać agencję content marketingową?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze agencji content marketingowej?


Wybierając profesjonalną agencję content marketingową, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów.

Czy agencja konkuruje wyłącznie ceną


Absolutnie nie należy kierować się wyłącznie ceną ofertowanych usług, bowiem co tanio, to drogo. Niskie ceny muszą z czegoś wynikać. Najczęściej zaniżanie cen rynkowych wynika z problemów agencji ze znalezieniem klientów. A to z kolei może rodzić pytanie: „Dlaczego agencja nie może znaleźć klientów?”. Czy wynika to z niskiej jakości treści marketingowych, czy może z niedowożenia wyników bądź nietrzymania się ustaleń? Na co więc warto zwracać uwagę podczas poszukiwań wykonawcy wartościowych treści?

Czy agencja content marketingu ma doświadczenie w Twojej branży


Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na doświadczenie i specjalizację ekspertów zatrudnionych w agencji. Przeglądając portfolio i opinie klientów można ocenić, czy agencja ma doświadczenie we współpracy z firmami z Twojej branży oraz jakie projekty realizowała wcześniej. Jest to istotne, ponieważ na przykładach prac agencji możesz sprawdzić, czy czuje ona Twoją branżę i czy poczucie estetyki, wyczucie tematu czy ekspertyza specjalistów agencji rezonuje z Twoimi oczekiwaniami.

Podejście do content marketingu w agencji bywa bardzo różne. Jedne agencje opierają swoje działalności na doświadczonych ekspertach, podczas gdy inne więcej wysiłku przekierowują w zatrudnienie jak najlepszych handlowców. Zwróć również uwagę na to, kto będzie Cię obsługiwał po stronie agencji. Dość powszechną praktyką jest dopinanie sprzedaży przez seniorów i wysoce wyspecjalizowanych ekspertów po stronie agencji, aby później – gdy umowa jest już podpisana – scedować jej realizację na juniora z kilkumiesięcznym stażem w branży marketingowej. Zatem zweryfikuj specjalistów, którzy będą odpowiedzialni za świadczone usługi dla Twojej firmy.

Czy agencja zaczyna rozmowę od strategii content marketingowej i celów biznesowych


Agencja powinna realizować działania z zakresu marketingu treści na podstawie pewnego określonego planu. Jeśli tego planu nie ma, wówczas trudno mówić o skutecznym content marketingu. Bez strategii nie wiemy, jak mierzyć efekty działań, w jakim miejscu znajduje się marka, jakie ma cele oraz w jaki sposób zamierza realizować content marketing.

Z tego też powodu agencja powinna zacząć rozmowy od uzyskania informacji dotyczących strategii content marketingowej. A jeśli klient takiej nie ma, należy w pierwszej kolejności stworzyć założenia strategiczne poparte analizą konkurencji, rynku, słów kluczowych czy analizą SWOT swojej marki.

Na tym polu sprawdzisz, czy agencja podchodzi do potrzeb Twojej firmy w sposób zindywidualizowany, czy realizuje działania szablonowo, bez większej refleksji nad ich celem, miernikami czy faktyczną skutecznością, której nie mierzy się wyłącznie konwersją.

Jaki zakres content marketingu chcesz zlecić i czy agencja podoła Twoim oczekiwaniom


Ważne jest również, aby agencja oferowała pełen zakres usług, które są potrzebne Twojej firmie. Rozdrabnianie podwykonawstwa działań content marketingowych na kilka agencji zwykle źle się kończy. Równoległa współpraca z kilkoma agencjami powoduje, że dużo trudniej skoordynować ich działania oraz egzekwować ich efekty. Im więcej podmiotów zatrudnisz, tym bardziej rozwodnisz odpowiedzialność za efekty.

I choć seo i content chodzą ze sobą w parze, to dobry content wykracza dalece poza wyłącznie treści blogowe czy artykuły zapleczowe. Porządna powinna oferować nie tylko merytoryczny content pisany, ale także być w stanie dostarczyć Ci audio i video content, poprowadzić kanały komunikacji w social mediach, newsletter czy stworzyć e-book lub inny materiał ekspercki.

Na rynku istnieje wiele agencji, które poza tworzeniem treści świadczą usługi z zakresu kampanii performance w Google Ads, META czy LinkedIn, oferują influencer marketing, tworzą strony internetowe czy są w stanie tworzyć hurtowe ilości opisów produktów i kategorii. Jeśli jednak zależy Ci wyłącznie na zleceniu reklam, wówczas rozważ zatrudnienie agencji reklamowej, która specjalizuje się w skutecznych kampaniach reklamowych. Jeśli zależy Ci wyłącznie na SEO – pomyśl o nawiązaniu współpracy z agencją koncentrującą się wyłącznie w pozycjonowaniu.

Jak agencja podchodzi do komunikacji?


Skuteczność współpracy z agencją w dużej mierze zależy od tego, jak przebiega komunikacji na linii ekspert – klient na każdym etapie współpracy. Jeśli komunikacja kuleje lub – co gorsza – nie ma jej wcale, wówczas korzyści content marketingu będą mizerne.

Jakie pytania zadać agencji content marketingowej przed nawiązaniem współpracy?


Przed nawiązaniem współpracy z agencją content marketingową warto zadać kilka kluczowych pytań, które pomogą ocenić jej kompetencje, podejście oraz dopasowanie do potrzeb Twojej firmy.

Oto 10 najważniejszych pytań, jakie warto zadań agencji content marketingowej:

 • Czy możecie przedstawić case studies z podobnych projektów?
 • Jak wygląda proces tworzenia strategii content marketingowej?
 • Jakie informacje potrzebujecie od nas, aby rozpocząć pracę nad strategią?
 • Kto będzie pracował nad naszym projektem i jakie są ich kwalifikacje?
 • Jakie narzędzia i metody analityczne stosujecie?
 • Jakie są Wasze metody optymalizacji treści pod kątem SEO?
 • Jak wygląda harmonogram publikacji i planowanie treści?
 • Jak będzie wyglądała komunikacja między naszymi zespołami?
 • Jakie są koszty współpracy i co dokładnie obejmują?
 • Jakie są warunki zakończenia współpracy?

Upewnij się, że odpowiedzi na swoje pytania nie pozostaną bez echa, a agencja wysili się na przekazanie Ci wyczerpujących informacji o potencjalnej współpracy.

Podsumowując


Wybór odpowiedniej agencji content marketingowej wymaga dokładnej analizy jej doświadczenia, kompetencji zespołu, strategii działania oraz sposobu komunikacji. Kluczowe jest znalezienie partnera, który będzie w stanie sprostać potrzebom Twojej firmy i dostarczyć mierzalne rezultaty zgodne z celami biznesowymi.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Choinkowy Las już po raz trzeci pomaga dzieciom chorym na raka

Klaudia Smolarska-Kulej
Jak co roku, 10 zł ze sprzedaży każdego świerka czy jodły w z Choinkowego Lasu trafi na leczenie i opiekę nad dziećmi z kliniki onkologicznej Przylądek Nadziei, W tym roku są już trzy! Dwa we Wrocławiu i jeden w Legnicy. Wszystkie zapraszają do przebierania w świątecznych drzewkach i pomagania małym wojownikom! [Reporterzy.info polecają]

Studia podyplomowe w biznesie – jakie niosą korzyści?

artykuł sponsorowany
Współczesny rynek pracy nieustannie się zmienia i stawia nowe wymagania. Dlatego każdy, kto chce osiągnąć sukces, musi się stale rozwijać. Sposobem na podniesienie swoich kompetencji są studia podyplomowe. Zobacz, jakie korzyści niesie ukończenie kierunków z dziedziny biznesu i zarządzania!

Po czym poznać dobrą kręgielnię w Warszawie?

artykuł sponsorowany
Jak wybrać dobrą kręgielnię w Warszawie? Kręgle to doskonałe miejsce na spędzenie czasu zarówno w gronie najbliższych, jak i na zorganizowanie firmowego wyjścia czy spotkania ze znajomymi.

Jak pozycjonować swoją stronę internetową w 2023 roku?

artykuł sponsorowany
Pozycjonowanie stron internetowych to bardzo szeroki temat, dlatego powinieneś potraktować go kompleksowo. Miej na uwadze to, że pozycjonowanie stron www zmienia się z roku na rok. Chodzi konkretniej o panujące trendy w pozycjonowaniu, które pomogą Ci osiągnąć zamierzone cele.

Łożyska plastikowe – tandeta czy zdrowy rozsądek?

artykuł sponsorowany
W świecie inżynierii i produkcji, łożyska są nieodłącznym elementem szerokiej gamy maszyn i urządzeń. Tradycyjnie wykonane z metali, łożyska odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu płynnego ruchu i redukcji tarcia.

Sztuka robienia notatek

artykuł sponsorowany
Dobrze przygotowane notatki i umiejętność notowania znaczenie przyspiesza i ułatwia naukę i przyswajanie wiedzy. Zapisywanie informacji wydaje się banalnie proste, jednak aby było to efektywne, trzeba robić to zgodnie z tym jak nasz mózg przetwarza informacje.

Jak pozyskać klientów dzięki SEO – kluczowe metody dla każdej firmy

artykuł sponsorowany
Jak pozyskać klientów dzięki SEO? To pytanie, które często zadają sobie marketerzy i właściciele firm w dzisiejszej cyfrowej epoce. SEO, czyli optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych, to nie tylko o pozycjonowaniu stron internetowych wysoko w wynikach wyszukiwania, ale także o przyciąganie właściwych odwiedzających, którzy mogą stać się Twoimi klientami.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24