menu
tygodnik internetowy
ISSN 2544-5839
zamknij
Pracuj w mediach. Zobacz, kto rekrutuje w branży dziennikarskiej, reklamowej i kreatywnej

4.01.2015 Marketing i PR

Reklama w e-wydaniach gazet. Czy jest skuteczna?

Emilia Klepacka, sieć reklamowa adrino

Jakie reklamy pojawiają się najczęściej w wydaniach tabletowych - komercyjne, w formie statycznej, typu fullpage. Tablety okazują się być doskonałym medium wizerunkowym, a ich potencjał i możliwości są coraz częściej wykorzystywane przez reklamodawców. Rich media, które są formą reklamy najlepiej angażującą odbiorców, stanowią wciąż tylko 20% reklam w e-wydaniach. Jakie jeszcze tendencje reklamowe można zauważyć w wydaniach tabletowych pokazuje badanie rynku, przeprowadzone przez sieć reklamy mobilnej adrino.
W badaniu wzięte zostało pod lupę 47 e-wydań dostępnych w październiku 2013 roku na tablety, które są już pełnoprawnym medium reklamowym zarówno produktów przeznaczonych dla masowego odbiorcy, jak i produktów niszowych. Potwierdzają to statystyki, ponieważ obok najbardziej obecnych reklamowo branż – motoryzacyjnej (13%), odzieżowej (11%) i telekomunikacji (10%), niewiele mniejszy odsetek zajmuje transport (8%) oraz przemysł (6%), do których zaliczają się produkty i usługi mocno wyspecjalizowane. Oprócz silnie obecnych w mediach i nowych technologiach marek jak: Play, Orange, Ford czy Volvo w znaczących tytułach wydań jak Newsweek, Wprost i Puls Biznesu znajdziemy reklamodawców typu Suus Logistics, PEKAES, czy Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Z przeprowadzonego badania wynika również, że większość dostępnych w wydaniach tabletowych reklam przyjmuje formę standardową – statyczną (69%), kreacje z załączonym VIDEO stanowią 8%, natomiast automatycznie uruchamiane VIDEO to tylko 3% i co ciekawe, aż połowa z nich nie posiada dźwięku. Odsetek rich media, czyli reklam wykorzystujących elementy interaktywne, zawierające dźwięk i obraz video to tylko 20% mimo, że są to formaty reklamy bardziej skuteczne i interesujące dla odbiorców niż kreacje tradycyjne.

- Wciąż nie jest powszechne wykorzystywanie technologicznych możliwości tabletów, które pozwalają reklamodawcom zarówno wyróżnić się, jak i zbudować interakcję z odbiorcami. Z wcześniej przeprowadzonych badań wynika, że rich media angażują odbiorców na dłużej, przez co zasadniczo wpływają na postrzeganie i odbiór reklamy, zwiększając świadomość marki - mówi Karolina Wacholska, Deputy Head of Sale z adrino.

Dane z monitoringu pozwalają również na oszacowanie procentowego udziału reklamy komercyjnej, która stanowi 75% wszystkich reklam, pozostawiając autopromocji pozostałe 25% powierzchni reklamowej w wydaniach tabletowych. Autopromocja, co logiczne, w 100 % dotyczy branży media/prasa. Około 50 % reklam autopromocyjnych posiada link z przeniesieniem do App Store lub Google Play, gdzie czytelnik może pobrać reklamowane e-wydanie.

Ze wszystkich przeanalizowanych reklam obecnych w październikowych wydaniach tabletowych 53% stanowią kreacje z linkiem. Ponadto 2% reklam posiada link z przeniesieniem do formularza leadowego. Dowodzi to, że reklamodawcy postrzegają tablety również, jako medium wizerunkowe.

Badanie ilustruje infografika, na której zaprezentowana została ogólna specyfika rynku tabletowego w Polsce z uwzględnieniem periodyczności wydań tabletowych, udziału procentowego poszczególnych kategorii wydań w rynku, podziału na prasę płatną i bezpłatną oraz wyniki przeprowadzonego monitoringu.

Monitoring formatów reklamowych w wydaniach tabletowych

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ
Czytaj prasę w PDF

Najnowsze w dziale Marketing i PR:

Connected TV i reklama bez granic. Raport ID5

KFi
Widzowie uciekają od telewizji kablowej. I to masowo. Już 86% Europejczyków ogląda treści przez Connected TV, a globalne wydatki reklamowe w tym segmencie wzrosną dwukrotnie do 2028 roku. Branża właśnie przechodzi rewolucję komunikacji.

AI odbierze e-sklepom nawet 70% ruchu. Raport Trustmate

Marek Jaworowski
W dobie nowej rzeczywistości określanej mianem wyszukiwań "zero-click", przetrwają tylko te firmy, które zdobędą zaufanie sztucznej inteligencji. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu analitycznego "Widoczności e-commerce w erze AI IX 2025".

Jak odkryć tematy do komunikacji

Aleksander Pawzun
"U nas cisza, nie ma o czym pisać" - takie zdanie powtarza się wyjątkowo często. Tymczasem praktyka pokazuje, że każde przedsiębiorstwo posiada potencjał do opowiadania historii. Trzeba jedynie nauczyć się go zauważać i przekładać na treści atrakcyjne dla odbiorców.

Podobne artykuły:

Polacy nie wybaczają markom błędów. Armatis Customer Experience Index

Krzysztof Fiedorek
Aż 57,2% Polaków jest skłonnych porzucić markę po jednym złym doświadczeniu z obsługą klienta. To wynik podobny do tego, jaki odnotowano w Stanach Zjednoczonych. Co trzeci polski klient preferuje kontakt telefoniczny z konsultantem. Już ponad 13 procent preferuje jednak czat.

Reklama w telewizji i internecie. Badanie Ekranożerców

Maciej Wernicki
Zdecydowana większość Internautów styka się z powierzchnią reklamową obydwu mediów niemal codziennie, zaś osoby które korzystają z sieci podczas oglądania TV przynajmniej kilka razy w tygodniu stanowią prawie połowę populacji internautów. IAB w swoim raporcie nazywa ich Ekranożercami.

Prowadzenie bloga firmowego dla wsparcia SEO i nie tylko - 8 korzyści

KK
Wzrost ruchu na stronie dzięki dobrze przygotowanej publikacji na bloga firmowego może wynieść nawet ponad 400%. Ponad połowa internautów szuka interesujących ich treści w Google, a 18% z nich chce czytać artykuły na firmowych blogach. Zobacz, jak optymalnie wykorzystać tę wiedzę.

Marketing B2B. Raport z badania agencji BUZZcenter

Kamila Kierzek-Mechło
W Polsce działa około 2 milionów firm w sektorze B2B. Raport agencji doradztwa strategicznego i marketingu pokazuje, jak wiele mikroprzedsiębiorstw, firm z sektora MŚP, a nawet korporacji nie opiera sprzedaży na marketingu, a jedynie na siłach działu sprzedaży.

więcej w dziale: Marketing i PR

praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Grafik, Social Media, SEO, reklama
Warszawa • Białystok • Bydgoszcz • Gdańsk • Katowice • Kielce • Kraków • Lublin • Łódź • Olsztyn • Opole • Poznań • Rzeszów • Szczecin • Toruń • Wrocław • Zielona Góra • Praca zdalna Więcej

reklama

Drones. For PRO. On discount

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter TikTok Instagram Threads Youtube Google News Blue Sky Social RSS

Reporterzy.info - internetowy magazyn medioznawczy. Świat komunikacji od kuchni. Media, dziennikarstwo, PR i marketing. Dane, raporty, analizy, porady. Historia i rynek, prawo, fotografia, oferty pracy.




Sklep reportera

Sklep reportera

Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
do pisania
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
dla fotoreportera
Książki i e-booki o mediach
Książki i e-booki o mediach
do czytania
Drony wideo i latające kamery
Drony wideo i latające kamery
dla pilota
Gimbale do stabilizacji wideo
Gimbale do stabilizacji wideo
dla operatora
Oprogramowanie i aplikacje
Oprogramowanie i aplikacje
dla twórców
więcej produktów

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert
gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Newsweek Polska
Newsweek Polska
Okładka Nowa Technika Wojskowa
Nowa Technika Wojskowa
Okładka Plus Minus
Plus Minus
Okładka Sieci
Sieci
Okładka Tygodnik Powszechny
Tygodnik Powszechny
Okładka Tygodnik Solidarność
Tygodnik Solidarność
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o25