18.03.2019 Marketing i PR
Jak optymalizować strony mobilne pod SEO? Poradnik
Aneta Świderska, Account Executive w agencji Mobile Rockets
Co należy zrobić, żeby witryna była jak najlepiej widoczna w Google? Jakie działania SEO wpisać w stały element działań marketingowych? Istnieje szereg działań, które pozwolą skutecznie pozycjonować się na istotne z puntu wyszukiwania frazy.

Pozycja strony w SERP’ach (z ang. search engine results page) uzależniona jest od wielu czynników, ale co ważne działania SEO należy prowadzić systematycznie i dynamicznie w celu uniknięcia przykrych niespodzianek.
Od czego zacząć?
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na content. Merytoryczny, gramatycznie poprawny i graficznie opracowany tekst na stronie to podstawa. Można zastosować ciekawe zdjęcia, infografiki, podcasty, quizy odpowiednio umieszczone w tekście. Należy pamiętać, żeby nich waga nie zakłócała szybkości wczytywania się strony. Strona powinna być skalowalna, czytelna i funkcjonalna oraz składać się z nieskomplikowanych, prostych szablonów, które wykluczają niepotrzebne elementy.
Jeśli użytkownik zatrzyma się na dłużej, to strona uzyska znacznie lepsze wyniki i automatycznie wywinduje wyżej w wyszukiwarce. Google najchętniej kieruje do treści zbudowanej z ok. 2000 wyrazów. Słowa kluczowe powinny być integralną, merytoryczną częścią tekstu, istotną z punktu widzenia użytkownika. Najlepszą praktyką jest napisanie kliku artykułów, które opiszą poszczególne zagadnienia z danej kategorii. Publikacja jednego, obszernego artykułu okaże się raczej męcząca w odbiorze dla czytelnika. Użytkownicy rzadko szukają ogólnych zagadnień, częściej koncentrują się na konkretnej tematyce.
Video, linkowanie, AMP
W celu maksymalizacji funkcjonalności witryny pod kątem UX (user experience) warto zamieścić na niej video. Ten format jest coraz częściej wyszukiwanym elementem na YouTube – drugiej, zaraz po Google najważniejszej wyszukiwarce na świecie. Bardzo istotne jest również linkowanie. Jakościowe linki do filmów, opisów, informacji kontaktowych z pewnością podniosą ocenę strony w oczach użytkowników. Linkowanie wewnętrzne znacznie ułatwi znajdowanie kluczowych treści, oraz poprawi widoczność starszych artykułów, jeżeli zostaną tematycznie powiązane z nowymi.
Odpowiednia optymalizacja tytułów i opisów stron (max. 230 znaków w meta tagach) zwiększy współczynnik CTR. Aby zatrzymać czytelnika na swojej stronie jak najdłużej należy skrócić kody HTML, CSS, JS, co przełoży się na szybkość ładowania serwisu. Można również skorzystać z rozwiązania open source od Google, czyli z funkcji AMP (Accelerated Mobile Pages), która pozwoli przekształcić statyczną stronę w łatwo i szybko dostępną dla usera.
Co jeszcze?
Warto uwzględnić w strategii SEO „voice search”. Według prognoz, do 2020 roku wybieranie głosowe będzie stanowić 50% wszystkich wyszukiwań. Aby dopasować treść do tego modelu działania, najlepiej dostarczać w tekście odpowiedzi na pytania: jak, gdzie, kiedy, dlaczego, po co oraz zoptymalizować tzw. long tail czyli wielowyrazowe frazy kluczowe.
Należy zadbać o szyfrowane połączenie HTTPS. Komunikaty typu „niebezpieczna”, „niezabezpieczona” zwiększają współczynnik odrzuceń strony. Coraz większe znaczenie mają także informacje lokalne. Pozytywne opinie o firmie w wizytówkach Google Moja Firma zwiększą wiarygodność. Warto zastosować na witrynie lokalne słowa kluczowe oraz dodać możliwość bezpośredniej rezerwacji usługi/wizyty. Użytkownicy mobile cenią sobie szybki kontakt, dlatego należy dodać aktywny numer telefonu, który po kliknięciu połączy klienta.
Aby witryna była widoczna dla użytkowników mobilnych, należy działać w całym systemie Google, a nie koncentrować się tylko na pozycjonowaniu strony. Dodaj biznes do Google Maps, stwórz stronę w Google+, nagrywaj filmy i dodawaj je na YouTube, zbuduj kampanię reklamową w Google AdWords. Nawet jeśli grupą docelową nie są mobilni userzy, Millenialsi, osoby, które większość spraw załatwiają na smartfonach, ważne jest posiadanie funkcjonalnej strony mobilnej. Zgodnie z mobile-first-indexing z 2018 roku, Google w pierwszej kolejności sprawdza mobilną wersję witryny i to ona decyduje o pozycji w wyszukiwarce, zarówno dla mobile jak i komputerów stacjonarnych.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Storytelling. Angażująca opowieść wykorzystywana w marketingu
Krzysztof Kłosiński
Storytelling pojawia się w przekazach reklamowych, jest obecny zarówno na stronach internetowych, w mediach społecznościowych, a także w email marketingu. Większe firmy tworzą spoty reklamowe, które czasami przybierają formę mini serialu, śledzonego przez tysiące ludzi. I co najważniejsze - to działa!
Real time marketing. Możliwości i efekty kampanii "tu i teraz"
Diana Polska
Reklamy outdoor mogą towarzyszyć odbiorcom zawsze w odpowiednim miejscu i odpowiednim czasie. Pod warunkiem, że są dobrze użyte. Oto przykłady, jak wykorzystać je optymalnie.
Email marketing zgodny ze sztuką, czyli jak nie wylądować w SPAM-ie
BARD
Co trzeci Polak dostaje codziennie od 10 do 20 e-maili promocyjnych, a ponad połowa co najmniej 10 - wynika z badania Redlink. Aby mail wyróżnił się wśród konkurencji i został odczytany przez odbiorcę, kluczowe są trzy czynniki, na które adresaci zwracają największą uwagę.
Czy treści nadal są ważne w erze video?
Carted.pl
Drugą po Google najpopularniejszą wyszukiwarką jest Youtube, który ma prawie tyle samo udziałów. Rynek video rośnie z roku na rok. Ile razy słyszeliśmy czy czytaliśmy o youtuberach robiących karierę. Czy zatem w erze video treści mają sens? [artykuł sponsorowany]
Najbardziej wpływowi polscy sportowcy. Influence Power Index 2017
Paweł Usakowski
Ranking powstał w oparciu o Influence Power Index, wskaźnik wyznaczany przez dom mediowy MediaCom w oparciu o autorską metodologię, oraz badanie konsumenckie, przeprowadzone na grupie ponad 11 tysięcy respondentów. Influence Power Index bazuje na 3 obszarach, jakie należy rozważyć przed zatrudnieniem celebryty w komunikacji.
Reklama wideo. Przewodnik dla wydawców
Paweł Treściński
W 2017 marketingowcy na całym świecie przeznaczyli na reklamę wideo ponad 9 miliardów dolarów. To o 2 miliardy więcej niż w roku poprzednim i ponad 4 miliardy więcej niż w 2015. Aż 45% z wydatków, jak wynika z badania IAB, to usługi wykupione w modelu programmatic.
Prowadzenie firmowego bloga. Poradnik dla początkujących
Kamila Kaczmarczyk
Najlepiej już na początku tworzenia bloga zdecydować o jego charakterze. Czy będziesz tam pisać o nowych produktach, aktualnościach z życia firmy, reagować na trudne dla marki sytuacje, czy publikować ciekawostki z branży - przemyśl to już na samym początku. Problem się w pewnym stopniu sam rozwiązuje.