menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Vobis

5.04.2020

Leasing samochodów ciężarowych

leasing.sos.pl

Leasing samochodów ciężarowych jest usługą cieszącą się dużym i stale rosnącym zainteresowaniem wśród firm spedycyjnych i transportowych. Wg danych Związku Polskiego Leasingu transport ciężki stanowi ponad 40-procentowy udział w ogólnym leasingu pojazdów. Nie dziwi więc, że gdy przedsiębiorca z branży przewozowej staje przed koniecznością zakupu pojazdu ciężarowego, zadaje sobie pytanie: czy wziąć go w leasing?

artykuł sponsorowany

Leasing samochodów ciężarowychfot. leasing.sos.pl

Nie zawsze bowiem dysponuje się odpowiednią ilością wolnych środków finansowych. Szczególnie, że ceny - w przypadku samochodów ciężarowych - są bardzo wysokie. Leasing samochodu ciężarowego okazuje się stanowić interesujące rozwiązanie. Na czym on polega i na co należy zwrócić uwagę korzystając z tego rozwiązania?

Czym jest leasing samochodów ciężarowych?


Ogólnie rzecz ujmując skorzystać można z leasingu operacyjnego albo finansowego. To ważne by wiedzieć czym się różnią.

W pierwszym przypadku pojazd będzie własnością leasingodawcy przez cały okres trwania umowy. Na nim również będzie spoczywał obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Firma transportowa będzie płaciła za możliwość korzystania z pojazdu ratę leasingową i wrzucała ten wydatek do kosztów uzyskania przychodu. W przypadku leasingu finansowego, samochód wpisywany jest do środków trwałych leasingobiorcy. To zatem firma transportowa dokonywać tu będzie odpisów amortyzacyjnych za wyleasingowaną ciężarówkę.

Różnice zaobserwować można również w kwestii po zakończeniu umowy. W przypadku leasingu operacyjnego, przedsiębiorca może – choć nie musi – wykupić pojazd za kwotę (często symboliczną), która została ustalona w umowie leasingowej. Po zakończeniu umowy leasingu finansowego, pojazd staje się własnością korzystającego bez żadnych dodatkowych formalności.

Ponieważ różnice między tymi dwoma formami leasingu dotyczą również podatku VAT, którego płatnikami w przeważającej części są firmy transportowe to leasing operacyjny wybierany jest najczęściej. Leasing finansowy polecany jest głównie firmom nie będącym zarejestrowanymi podatnikami VAT. W praktyce ponad 90% przypadków to właśnie leasing operacyjny na samochody ciężarowe.

Co ważne, leasing samochodów w przypadku aut osobowych oraz samochodów ciężarowych może wyglądać w odmienny sposób w odniesieniu do skutków podatkowych. Dlatego każdorazowo, przed skorzystaniem z tego typu możliwości, warto uprzednio dokładnie sprawdzić czy dany pojazd na gruncie podatkowym uznany jest za samochód ciężarowy.

Generalnie należy przyjąć, że mówimy tutaj o transporcie ciężkim, którego zmiany w leasingu, jakie weszły z początkiem 2019 r., nie dotyczą. W przypadku pojazdów ciężarowych, naczep i przyczep o masie powyżej 3,5 tony oraz pojazdów ciężarowych o DMC do 3,5 tony, zmianami tymi nie powinniśmy się przejmować. Koszty rat leasingowych oraz wydatki eksploatacyjne na paliwo, przeglądy czy opłaty drogowe będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w 100%!

Gdzie po leasing samochodu ciężarowego?


Leasing pojazdów ciężarowych, takich jak ciągniki siodłowe, naczepy, przyczepy, pojazdy specjalistyczne to doskonała propozycja przede wszystkim dla tych firm transportowych lub spedycyjnych, które zainteresowane są dalszym rozwijaniem swojej działalności lecz nie posiadają wystarczających środków finansowych, za pomocą których mogłyby sfinansować zakup odpowiedniego sprzętu.

Dodatkowo – z uwagi na wysokość stóp procentowych – leasing jest obecnie bardzo tani. Elastyczność jego przyznawania, o wiele mniejsza biurokracja w porównaniu z kredytem czy też dominująca pozycja polskiego transportu na europejskich drogach skłania rodzimych przewoźników do inwestowania w te środki transportowe właśnie za pomocą leasingu. Należy mieć na uwadze, że procedura uzyskania kredytu - i to nie tylko na zakup ciągników siodłowych czy innego pojazdu ciężarowego - jest dość skomplikowana i dłuższa niż skorzystanie z opcji leasingu. Kredyt odchodzi zatem do lamusa w branży transportowej.

Po leasing samochodu ciężarowego powinniśmy sięgać na profesjonalnych portalach zajmujących się tematyką leasingu i jego pośrednictwem: https://leasing.sos.pl/blog/leasing-samochodow-ciezarowych/

Można również skierować się do swojego banku, jednak ten gwarantuje przygotowanie z reguły jednej oferty - swojej. A co gdy chcemy więcej ofert? Najwygodniej jest to zrobić w centrach leasingowych, które dysponują dostępem do kilku lub kilkunastu ofert jednocześnie. Fachowy portal Leasing S.O.S. uchroni Cię przed samodzielnym wysyłaniem wielu zapytań ofertowych do banków czy firm leasingowych. Co więcej, przeprowadzi procedurę uzyskania leasingu w sposób szybki i prosty negocjując w imieniu Twojej firmy takie warunki, które będą dopasowane do możliwości i kondycji finansowej Twojej firmy.

Oczywiście, niezależnie od tego, którą ścieżkę postępowania wybierzesz leasing powinien pozostać Twoją główną opcją, jeśli rozważasz pozyskanie samochodu ciężarowego do swojej firmy. Tę opcję wybiera – i słusznie – większość polskich firm (wg badania SAFE 2019).

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Bezpieczna baza danych klientów indywidualnych. Jaka powinna być?

artykuł sponsorowany
Prowadzenie własnego biznesu nieodłącznie wiąże się z koniecznością poszukiwania potencjalnych klientów oraz kontaktem z tymi już pozyskanymi. Ten proces natomiast, na różnych swoich etapach i w różnym zakresie, wymaga wykorzystania bazy danych. Aby cała procedura była bezpieczna i w pełni legalna, pod uwagę trzeba wziąć szereg przepisów.

Portfolio grafika komputerowego i jego rola w poszukiwaniu pracy

Dominika Sobieraj
Niezwykle istotnym elementem dla grafika komputerowego, który poszukuje pracy, jest portfolio, które w tym zawodzie stanowi nieodłączny element CV, będąc niejako jego wizualnym uzupełnieniem i rozwinięciem. [materiał partnera]

Jak stworzyć program lojalnościowy?

artykuł sponsorowany
Program lojalnościowy zakłada dodatkowe benefity dla klienta. Otrzymuje on nie tylko to, za co płaci, ale również punkty, które może wymieniać na nagrody, a także zniżki i bony rabatowe. Ostateczne zasady programu lojalnościowego zależą od wcześniej stworzonej strategii. Z założenia ma on budować pozytywne i trwałe relacje z klientami, wspierać ich lojalność, być promocją dla marki i oczywiście generować większe zyski. Jak się do niego dobrze przygotować?

Automatyzacja sprzedaży w e-commerce

Materiał zewnętrzny
W jaki sposób można uprościć obsługę sklepu online? Czy automatyzacja sprzedaży przyczynia się do wzrostu zamówień? Jakie korzyści daje wprowadzenie integracji do sklepu internetowego? 

Drukowane pudełka z tektury litej – na jakie produkty będą najlepsze?

artykuł sponsorowany
Pudła z tektury litej mogą być wykorzystane do szerokiej gamy produktów. Jakie przeznaczenie mają tego typu opakowania? Zobacz, jakie produkty najczęściej pakowane są do takich pudełek!

Profesjonalne szkolenia sprzedażowe i ich znaczenie dla nowoczesnego przedsiębiorstwa

artykuł sponsorowany
Zapotrzebowanie na niektóre produkty i usługi nigdy nie maleje. Jak jednak pokazuje praktyka, dobry handlowiec zawsze jest w stanie zwiększyć sprzedaż – nawet wielokrotnie. Do tego niezbędne są zarówno doświadczenie, jak i wiedza, doskonała znajomość klienta, jego potrzeb i oczekiwań.

Dlaczego pozycjonowanie stron internetowych jest ważne?

artykuł gościnny
Pozycjonowanie stron internetowych obejmuje wiele działań, które pozwalają na osiągnięcie zadowalających efektów, w postaci wysokich pozycji w wyszukiwarce google. Wśród nich możemy wymienić: tworzenie treści istotnych dla użytkowników i wyszukiwarki, poprawianie szybkości ładowania strony czy dostosowanie słów kluczowych. Wszystkie wyżej wymienione działania zostały zaprojektowane tak, aby sprostać potrzebom użytkowników wyszukiwarek oraz algorytmów wyszukiwarek.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24