menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij

5.04.2020

Leasing samochodów ciężarowych

leasing.sos.pl

Leasing samochodów ciężarowych jest usługą cieszącą się dużym i stale rosnącym zainteresowaniem wśród firm spedycyjnych i transportowych. Wg danych Związku Polskiego Leasingu transport ciężki stanowi ponad 40-procentowy udział w ogólnym leasingu pojazdów. Nie dziwi więc, że gdy przedsiębiorca z branży przewozowej staje przed koniecznością zakupu pojazdu ciężarowego, zadaje sobie pytanie: czy wziąć go w leasing?

artykuł sponsorowany

Leasing samochodów ciężarowychfot. leasing.sos.pl

Nie zawsze bowiem dysponuje się odpowiednią ilością wolnych środków finansowych. Szczególnie, że ceny - w przypadku samochodów ciężarowych - są bardzo wysokie. Leasing samochodu ciężarowego okazuje się stanowić interesujące rozwiązanie. Na czym on polega i na co należy zwrócić uwagę korzystając z tego rozwiązania?

Czym jest leasing samochodów ciężarowych?


Ogólnie rzecz ujmując skorzystać można z leasingu operacyjnego albo finansowego. To ważne by wiedzieć czym się różnią.

W pierwszym przypadku pojazd będzie własnością leasingodawcy przez cały okres trwania umowy. Na nim również będzie spoczywał obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Firma transportowa będzie płaciła za możliwość korzystania z pojazdu ratę leasingową i wrzucała ten wydatek do kosztów uzyskania przychodu. W przypadku leasingu finansowego, samochód wpisywany jest do środków trwałych leasingobiorcy. To zatem firma transportowa dokonywać tu będzie odpisów amortyzacyjnych za wyleasingowaną ciężarówkę.

Różnice zaobserwować można również w kwestii po zakończeniu umowy. W przypadku leasingu operacyjnego, przedsiębiorca może – choć nie musi – wykupić pojazd za kwotę (często symboliczną), która została ustalona w umowie leasingowej. Po zakończeniu umowy leasingu finansowego, pojazd staje się własnością korzystającego bez żadnych dodatkowych formalności.

Ponieważ różnice między tymi dwoma formami leasingu dotyczą również podatku VAT, którego płatnikami w przeważającej części są firmy transportowe to leasing operacyjny wybierany jest najczęściej. Leasing finansowy polecany jest głównie firmom nie będącym zarejestrowanymi podatnikami VAT. W praktyce ponad 90% przypadków to właśnie leasing operacyjny na samochody ciężarowe.

Co ważne, leasing samochodów w przypadku aut osobowych oraz samochodów ciężarowych może wyglądać w odmienny sposób w odniesieniu do skutków podatkowych. Dlatego każdorazowo, przed skorzystaniem z tego typu możliwości, warto uprzednio dokładnie sprawdzić czy dany pojazd na gruncie podatkowym uznany jest za samochód ciężarowy.

Generalnie należy przyjąć, że mówimy tutaj o transporcie ciężkim, którego zmiany w leasingu, jakie weszły z początkiem 2019 r., nie dotyczą. W przypadku pojazdów ciężarowych, naczep i przyczep o masie powyżej 3,5 tony oraz pojazdów ciężarowych o DMC do 3,5 tony, zmianami tymi nie powinniśmy się przejmować. Koszty rat leasingowych oraz wydatki eksploatacyjne na paliwo, przeglądy czy opłaty drogowe będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w 100%!

Gdzie po leasing samochodu ciężarowego?


Leasing pojazdów ciężarowych, takich jak ciągniki siodłowe, naczepy, przyczepy, pojazdy specjalistyczne to doskonała propozycja przede wszystkim dla tych firm transportowych lub spedycyjnych, które zainteresowane są dalszym rozwijaniem swojej działalności lecz nie posiadają wystarczających środków finansowych, za pomocą których mogłyby sfinansować zakup odpowiedniego sprzętu.

Dodatkowo – z uwagi na wysokość stóp procentowych – leasing jest obecnie bardzo tani. Elastyczność jego przyznawania, o wiele mniejsza biurokracja w porównaniu z kredytem czy też dominująca pozycja polskiego transportu na europejskich drogach skłania rodzimych przewoźników do inwestowania w te środki transportowe właśnie za pomocą leasingu. Należy mieć na uwadze, że procedura uzyskania kredytu - i to nie tylko na zakup ciągników siodłowych czy innego pojazdu ciężarowego - jest dość skomplikowana i dłuższa niż skorzystanie z opcji leasingu. Kredyt odchodzi zatem do lamusa w branży transportowej.

Po leasing samochodu ciężarowego powinniśmy sięgać na profesjonalnych portalach zajmujących się tematyką leasingu i jego pośrednictwem: https://leasing.sos.pl/blog/leasing-samochodow-ciezarowych/

Można również skierować się do swojego banku, jednak ten gwarantuje przygotowanie z reguły jednej oferty - swojej. A co gdy chcemy więcej ofert? Najwygodniej jest to zrobić w centrach leasingowych, które dysponują dostępem do kilku lub kilkunastu ofert jednocześnie. Fachowy portal Leasing S.O.S. uchroni Cię przed samodzielnym wysyłaniem wielu zapytań ofertowych do banków czy firm leasingowych. Co więcej, przeprowadzi procedurę uzyskania leasingu w sposób szybki i prosty negocjując w imieniu Twojej firmy takie warunki, które będą dopasowane do możliwości i kondycji finansowej Twojej firmy.

Oczywiście, niezależnie od tego, którą ścieżkę postępowania wybierzesz leasing powinien pozostać Twoją główną opcją, jeśli rozważasz pozyskanie samochodu ciężarowego do swojej firmy. Tę opcję wybiera – i słusznie – większość polskich firm (wg badania SAFE 2019).

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn


PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Na czym polegają Kampanie GDN?

materiał zewnętrzny
GDN to Google Display Network, czyli globalna sieć reklamowa Google. Kampanie przeprowadzane w jej ramach pozwalają na bardzo szerokie docieranie z przekazem reklamowym do odbiorców, za pomocą reklam graficznych - m.in. na stronach www, w usłudze Gmail czy filmach w serwisie YouTube. GDN efektywnie łączy w sobie generowanie milionowych zasięgów globalnych z precyzyjnym targetowaniem.

Marketing lokalnego biznesu. Do czego może przydać Ci się hala?

gaj-stal.com
Jeżeli planujesz rozpocząć własną działalność gospodarczą z zakresu sprzedaży akcesoriów rolniczych, ziemi pakowanej w worki i sadzonek, na pewno przyda Ci się przestrzeń do magazynowania i ekspozycji produktów. Jakie jeszcze korzyści wiążą się z użytkowaniem hali? [artykuł sponsorowany]

Najpopularniejsze smart TV

pinbook.pl
Nowoczesne telewizory pozwalają nam na oglądanie treści nie tylko tych nadawanych w telewizji naziemnej czy satelitarnej, ale także dają nam dostęp do serwisów strumieniowych. Już chociażby dlatego warto zmienić telewizor na nowszych, jeśli nie mamy takiej opcji w dotychczasowym modelu telewizora. [artykuł sponsorowany]

Jak dziennikarze ekonomiczni wygrywają konkursy?

faraon24.pl
Dziennikarstwo ekonomiczne to wyjątkowo trudne zajęcie. To nie tylko czytanie, analizy i pisanie. To również potężny stres bo wyniki pracy wpływają na życie innych. Należy cechować się nie tylko solidnym wykształceniem ale także wiedzą praktyczną zdobytą przez lata praktyk. [artykuł sponsorowany]

Największe zalety pożyczek pozabankowych

pozyczki-24.pl
Dostępne online, bez wychodzenia z domu, praktycznie dla każdego – jeśli potrzebujesz gotówki na spłatę swoich zobowiązań, a kredyt w banku lub pożyczka od znajomych nie wchodzą w grę, możesz skorzystać z bogatej oferty instytucji finansowych z sektora pozabankowego. [artykuł sponsorowany]

Promocja video – czy warto ją stosować?

materiał partnera
Ostatnie miesiące pokazały, jak wiele można zyskać dzięki przeniesieniu biznesu do rzeczywistości wirtualnej. Daje to wymierne rezultaty w czasie pandemii, ale też pozwala zyskać nowe grupy odbiorców na rozmaite towary lub usługi na przyszłość.

Automatyzacja sprzedaży w e-commerce

Materiał zewnętrzny
W jaki sposób można uprościć obsługę sklepu online? Czy automatyzacja sprzedaży przyczynia się do wzrostu zamówień? Jakie korzyści daje wprowadzenie integracji do sklepu internetowego? 

dołącz do nas

Facebook Twitter Google+ LinkedIn RSS

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowyzarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o22