menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Konsimo

5.04.2020

Leasing samochodów ciężarowych

leasing.sos.pl

Leasing samochodów ciężarowych jest usługą cieszącą się dużym i stale rosnącym zainteresowaniem wśród firm spedycyjnych i transportowych. Wg danych Związku Polskiego Leasingu transport ciężki stanowi ponad 40-procentowy udział w ogólnym leasingu pojazdów. Nie dziwi więc, że gdy przedsiębiorca z branży przewozowej staje przed koniecznością zakupu pojazdu ciężarowego, zadaje sobie pytanie: czy wziąć go w leasing?

artykuł sponsorowany

Leasing samochodów ciężarowychfot. leasing.sos.pl

Nie zawsze bowiem dysponuje się odpowiednią ilością wolnych środków finansowych. Szczególnie, że ceny - w przypadku samochodów ciężarowych - są bardzo wysokie. Leasing samochodu ciężarowego okazuje się stanowić interesujące rozwiązanie. Na czym on polega i na co należy zwrócić uwagę korzystając z tego rozwiązania?

Czym jest leasing samochodów ciężarowych?


Ogólnie rzecz ujmując skorzystać można z leasingu operacyjnego albo finansowego. To ważne by wiedzieć czym się różnią.

W pierwszym przypadku pojazd będzie własnością leasingodawcy przez cały okres trwania umowy. Na nim również będzie spoczywał obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Firma transportowa będzie płaciła za możliwość korzystania z pojazdu ratę leasingową i wrzucała ten wydatek do kosztów uzyskania przychodu. W przypadku leasingu finansowego, samochód wpisywany jest do środków trwałych leasingobiorcy. To zatem firma transportowa dokonywać tu będzie odpisów amortyzacyjnych za wyleasingowaną ciężarówkę.

Różnice zaobserwować można również w kwestii po zakończeniu umowy. W przypadku leasingu operacyjnego, przedsiębiorca może – choć nie musi – wykupić pojazd za kwotę (często symboliczną), która została ustalona w umowie leasingowej. Po zakończeniu umowy leasingu finansowego, pojazd staje się własnością korzystającego bez żadnych dodatkowych formalności.

Ponieważ różnice między tymi dwoma formami leasingu dotyczą również podatku VAT, którego płatnikami w przeważającej części są firmy transportowe to leasing operacyjny wybierany jest najczęściej. Leasing finansowy polecany jest głównie firmom nie będącym zarejestrowanymi podatnikami VAT. W praktyce ponad 90% przypadków to właśnie leasing operacyjny na samochody ciężarowe.

Co ważne, leasing samochodów w przypadku aut osobowych oraz samochodów ciężarowych może wyglądać w odmienny sposób w odniesieniu do skutków podatkowych. Dlatego każdorazowo, przed skorzystaniem z tego typu możliwości, warto uprzednio dokładnie sprawdzić czy dany pojazd na gruncie podatkowym uznany jest za samochód ciężarowy.

Generalnie należy przyjąć, że mówimy tutaj o transporcie ciężkim, którego zmiany w leasingu, jakie weszły z początkiem 2019 r., nie dotyczą. W przypadku pojazdów ciężarowych, naczep i przyczep o masie powyżej 3,5 tony oraz pojazdów ciężarowych o DMC do 3,5 tony, zmianami tymi nie powinniśmy się przejmować. Koszty rat leasingowych oraz wydatki eksploatacyjne na paliwo, przeglądy czy opłaty drogowe będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w 100%!

Gdzie po leasing samochodu ciężarowego?


Leasing pojazdów ciężarowych, takich jak ciągniki siodłowe, naczepy, przyczepy, pojazdy specjalistyczne to doskonała propozycja przede wszystkim dla tych firm transportowych lub spedycyjnych, które zainteresowane są dalszym rozwijaniem swojej działalności lecz nie posiadają wystarczających środków finansowych, za pomocą których mogłyby sfinansować zakup odpowiedniego sprzętu.

Dodatkowo – z uwagi na wysokość stóp procentowych – leasing jest obecnie bardzo tani. Elastyczność jego przyznawania, o wiele mniejsza biurokracja w porównaniu z kredytem czy też dominująca pozycja polskiego transportu na europejskich drogach skłania rodzimych przewoźników do inwestowania w te środki transportowe właśnie za pomocą leasingu. Należy mieć na uwadze, że procedura uzyskania kredytu - i to nie tylko na zakup ciągników siodłowych czy innego pojazdu ciężarowego - jest dość skomplikowana i dłuższa niż skorzystanie z opcji leasingu. Kredyt odchodzi zatem do lamusa w branży transportowej.

Po leasing samochodu ciężarowego powinniśmy sięgać na profesjonalnych portalach zajmujących się tematyką leasingu i jego pośrednictwem: https://leasing.sos.pl/blog/leasing-samochodow-ciezarowych/

Można również skierować się do swojego banku, jednak ten gwarantuje przygotowanie z reguły jednej oferty - swojej. A co gdy chcemy więcej ofert? Najwygodniej jest to zrobić w centrach leasingowych, które dysponują dostępem do kilku lub kilkunastu ofert jednocześnie. Fachowy portal Leasing S.O.S. uchroni Cię przed samodzielnym wysyłaniem wielu zapytań ofertowych do banków czy firm leasingowych. Co więcej, przeprowadzi procedurę uzyskania leasingu w sposób szybki i prosty negocjując w imieniu Twojej firmy takie warunki, które będą dopasowane do możliwości i kondycji finansowej Twojej firmy.

Oczywiście, niezależnie od tego, którą ścieżkę postępowania wybierzesz leasing powinien pozostać Twoją główną opcją, jeśli rozważasz pozyskanie samochodu ciężarowego do swojej firmy. Tę opcję wybiera – i słusznie – większość polskich firm (wg badania SAFE 2019).

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Wskazówki dla osób cierpiących na lęk przed leczeniem kanałowym

artykuł sponsorowany
Lęk przed leczeniem stomatologicznym jest powszechny, a gdy chodzi o leczenie kanałowe, może być jeszcze bardziej intensywny. Wielu ludzi obawia się bólu lub ewentualnych powikłań. Niemniej jednak, odpowiednie przygotowanie i stosowanie kilku prostych wskazówek mogą pomóc zmniejszyć lęk i uczynić całe doświadczenie bardziej znośnym.

Czy Polacy w 2024 planują zmienić zawód lub podnosić kompetencje? [ANKIETA Aplikuj.pl]

nasz patronat
Najbliższe lata mogą być kluczowe dla rynku pracy również w Polsce m.in za sprawą dynamicznego rozwoju nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji. Wdrażanie rozwiązań AI w wielu firmach zmienia nie tylko sposób wykonywania pracy, ale i niejednokrotnie wymaga od pracowników pozyskiwania nowych umiejętności, a nawet przebranżowienia.

Czy audyt SEO jest mi potrzebny? Najczęściej popełniane błędy

artykuł sponsorowany
Kiedy decydujemy się na zatrudnienie specjalisty od SEO, to musimy wiedzieć, jakie rzeczy są istotne, aby nie popełniać błędów z pozycjonowaniem strony, a także, aby rzeczywiście osiągnąć takie wyniki, jakich oczekujemy. W tym celu warto poprosić o audyt SEO, który jest dokumentem pokazującym, jakie kroki zostały wykonane na stronie, co jest niezbędne do analizy, czy dane pozycjonowanie się sprawdza.

#FakeHunter Challenge. Wojna informacyjna - konkurs Polskiej Agencji Prasowej

konkurs
18 listopada rusza VI edycja konkursu #FakeHunter Challenge. Zadaniem uczestników będzie m.in. wyszukiwanie fałszywych informacji związanych z wojną w Ukrainie oraz przygotowanie kreatywnej pracy pod hasłem „Nie nabieram się na fake newsy”. Na najlepsze zespoły czekają: nagrody finansowe, rzeczowe oraz warsztaty z projektowania 3D.

Choinkowy Las już po raz trzeci pomaga dzieciom chorym na raka

Klaudia Smolarska-Kulej
Jak co roku, 10 zł ze sprzedaży każdego świerka czy jodły w z Choinkowego Lasu trafi na leczenie i opiekę nad dziećmi z kliniki onkologicznej Przylądek Nadziei, W tym roku są już trzy! Dwa we Wrocławiu i jeden w Legnicy. Wszystkie zapraszają do przebierania w świątecznych drzewkach i pomagania małym wojownikom! [Reporterzy.info polecają]

Fundacja buduje szkołę w Poznaniu. Pionierska inwestycja w skali Polski

Reporterzy.info wspierają
To możliwe! Niezależna instytucja, fundacja, buduje publiczną, rejonową szkołę na własny koszt. Już we wrześniu przyszłego roku zabrzmi pierwszy dzwonek w nowoczesnej szkole na poznańskim Fabianowie, którą na przekazanym przez miasto gruncie buduje fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty.

Edukacja STEAM zamiast dzwonków. We Wrocławiu rusza szkoła SPECTO

materiał partnera
Nowa, Publiczna Szkoła Podstawowa SPECTO przy ul. Lubelskiej we Wrocławiu od września przyjmie pierwszą setkę pierwszoklasistów. Ma dla nich nie tylko nowoczesny, ekologiczny budynek, ale także unikatowy pomysł na atrakcyjną realizację podstawy programowej.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Play
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24