menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMA Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

26.08.2022

Rejestr Cen Nieruchomości - czym jest i do czego służy?

artykuł sponsorowany

Zapewne niewiele osób ma świadomość, że w polskim porządku prawnym istnieje taki zbiór danych, jak Rejestr Cen Nieruchomości (RCN) zwany także Rejestrem Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN).

Podstawa prawna jego istnienia to w szczególności ustawa z dnia 17.05.1989 Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz wydane na jej podstawie rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z 27.07.2021 w sprawie ewidencji gruntów i budynków.

Rejestr Cen Nieruchomości zawiera szczegółowe dane dotyczące transakcji sprzedaży nieruchomości zawartych na terenie kraju. Dane zawarte w rejestrze to między innymi oznaczenie aktu notarialnego, strony transakcji, cena transakcji brutto, czy kwota podatku VAT. Niezależnie od powyższego, rejestr zawiera również dane dotyczące samej nieruchomości – rodzaj nieruchomości, jej szczegółowy opis, rozkład pomieszczeń, czy cenę brutto oraz kwotę podatku VAT.

W celu uzyskania danych z RCiWN należy zgłosić się do właściwej miejscowo jednostki organizacyjnej (urząd gminy, urząd miasta) i złożyć stosowny wniosek na urzędowym formularzu wraz z załącznikami. Następnie urząd dokona wyceny zamówienia danych, wyda tzw. dokument obliczenia opłaty i wezwie wnioskodawcę do złożenia odpowiedniej kwoty. Która zależy głównie od ilości kupowanych danych na temat transakcji, ale także np. od tego czy będzie to wykorzystywane na użytek własny czy do dalszego udostępnienia.

Wnioskodawca otrzyma wówczas zamówione materiały wraz z licencją, określająca zakres uprawnień do wykorzystania udostępnionych zasobów. Materiały można otrzymać w formie papierowej bądź elektronicznej – zgodnie z treścią złożonego wniosku.

Podmiotami, które najczęściej korzystają z danych zawartych w Rejestrze Cen Nieruchomości, są z pewnością rzeczoznawcy majątkowi, banki oraz inne instytucje które na potrzeby własne lub zewnętrzne chcą dokonać wyceny nieruchomości lub portfela nieruchomości.. Jednak przepisy nie przewidują ograniczeń, jeżeli chodzi o możliwość pozyskiwania danych z rejestru, a co za tym idzie, każdy zainteresowany może złożyć wniosek i uzyskać dane z Rejestru Cen Nieruchomości a tym samym poznać np. ceny sprzedaży nieruchomości przez sąsiadów.

Przeglądaj mapę cen transakcyjnych


Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Wynajem samochodu - najważniejsze zalety

Comfort Car
W pewnych sytuacjach, takich jak dojazd do pracy, dowiezienie dziecka do szkoły czy wyprawa po większe zakupy, samochód jest niezbędny. Podobnie w firmie, gdzie często auto pełni funkcję narzędzia pracy. Na szczęście, żyjemy w czasach, gdy swobodny dostęp do samochodu nie jest równoznaczny z koniecznością zakupu auta. [artykuł sponsorowany]

Szkolenia dla e-commerce: digital marketing, SEO, content marketing…

artykuł sponsorowany
Handel internetowy to jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż. Oznacza to wzrost liczby klientów i transakcji, ale również większą konkurencję. Dlatego, aby nie pozostać w tyle, należy stale się rozwijać. Pomagają w tym szkolenia dla e-commerce dedykowane rozmaitym aspektom związanym z zakładaniem i prowadzeniem sklepów internetowych. Na jakie tematy warto zwrócić uwagę?

Uczniowie trenują ucho. Multimedialne wsparcie dla szkolnych logopedów

materiał partnera
Trzynaście szkół z siedmiu województw otrzymało nowoczesne narzędzia dla gabinetów logopedycznych. Dzięki dołączeniu przez wydawnictwo Ei System do programu „Logopeda w każdej szkole i przedszkolu” fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty.

Leasing samochodów ciężarowych

leasing.sos.pl
Leasing samochodów ciężarowych jest usługą cieszącą się dużym i stale rosnącym zainteresowaniem wśród firm spedycyjnych i transportowych. Wg danych Związku Polskiego Leasingu transport ciężki stanowi ponad 40-procentowy udział w ogólnym leasingu pojazdów. Nie dziwi więc, że gdy przedsiębiorca z branży przewozowej staje przed koniecznością zakupu pojazdu ciężarowego, zadaje sobie pytanie: czy wziąć go w leasing? [artykuł sponsorowany]

Zalety programów afiliacyjnych

artykuł sponsorowany
Programy afiliacyjne to doskonały sposób na to, by popularni twórcy internetowi - vlogerzy, blogerzy i właściciele poczytnych stron internetowych mogli osiągać zadowalające dochody z tytułu swojej aktywności. Czym dokładnie jest afiliacja, kto może nawiązać współpracę z programem partnerskim i jakie korzyści można z niego wyciągnąć?

Jak zorganizować niezapomnianą imprezę urodzinową?

artykuł sponsorowany
Urodziny są jednym z najważniejszych dni w roku dla każdego z nas. To szczególna chwila, kiedy chcemy czuć się wyjątkowo i świętować z najbliższymi. Organizowanie niezapomnianej imprezy urodzinowej wymaga jednak nieco planowania, kreatywności i uwzględnienia kilku kluczowych aspektów.

Jak sprawdzić historię serwisu www?

zgred.pl
Nie bez powodu mówi się, że w internecie nic nie ginie. Okazuje się, że istnieje łatwy sposób weryfikacje wyglądu stron www w przeszłości. Jak i gdzie to sprawdzić? Dowiedzmy się, w jakim celu warto korzystać z możliwości podglądu historii stron internetowych. [Materiał zewnętrzny]

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Play
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24