menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Konsimo

26.08.2022

Rejestr Cen Nieruchomości - czym jest i do czego służy?

artykuł sponsorowany

Zapewne niewiele osób ma świadomość, że w polskim porządku prawnym istnieje taki zbiór danych, jak Rejestr Cen Nieruchomości (RCN) zwany także Rejestrem Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN).

Podstawa prawna jego istnienia to w szczególności ustawa z dnia 17.05.1989 Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz wydane na jej podstawie rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z 27.07.2021 w sprawie ewidencji gruntów i budynków.

Rejestr Cen Nieruchomości zawiera szczegółowe dane dotyczące transakcji sprzedaży nieruchomości zawartych na terenie kraju. Dane zawarte w rejestrze to między innymi oznaczenie aktu notarialnego, strony transakcji, cena transakcji brutto, czy kwota podatku VAT. Niezależnie od powyższego, rejestr zawiera również dane dotyczące samej nieruchomości – rodzaj nieruchomości, jej szczegółowy opis, rozkład pomieszczeń, czy cenę brutto oraz kwotę podatku VAT.

W celu uzyskania danych z RCiWN należy zgłosić się do właściwej miejscowo jednostki organizacyjnej (urząd gminy, urząd miasta) i złożyć stosowny wniosek na urzędowym formularzu wraz z załącznikami. Następnie urząd dokona wyceny zamówienia danych, wyda tzw. dokument obliczenia opłaty i wezwie wnioskodawcę do złożenia odpowiedniej kwoty. Która zależy głównie od ilości kupowanych danych na temat transakcji, ale także np. od tego czy będzie to wykorzystywane na użytek własny czy do dalszego udostępnienia.

Wnioskodawca otrzyma wówczas zamówione materiały wraz z licencją, określająca zakres uprawnień do wykorzystania udostępnionych zasobów. Materiały można otrzymać w formie papierowej bądź elektronicznej – zgodnie z treścią złożonego wniosku.

Podmiotami, które najczęściej korzystają z danych zawartych w Rejestrze Cen Nieruchomości, są z pewnością rzeczoznawcy majątkowi, banki oraz inne instytucje które na potrzeby własne lub zewnętrzne chcą dokonać wyceny nieruchomości lub portfela nieruchomości.. Jednak przepisy nie przewidują ograniczeń, jeżeli chodzi o możliwość pozyskiwania danych z rejestru, a co za tym idzie, każdy zainteresowany może złożyć wniosek i uzyskać dane z Rejestru Cen Nieruchomości a tym samym poznać np. ceny sprzedaży nieruchomości przez sąsiadów.

Przeglądaj mapę cen transakcyjnych


Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Detektor kabli - najlepszy do infrastruktury podziemnej!

artykuł sponsorowany
W dzisiejszym świecie, infrastruktura podziemna odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu niezakłóconego funkcjonowania. Sieci wodociągowe, kanalizacyjne, gazociągi, przewody elektryczne i telekomunikacyjne tworzą skomplikowaną sieć, której właściwe zarządzanie jest niezbędne dla bezpieczeństwa i efektywności codziennego życia.

Flagi reklamowe, czyli idealne uzupełnienie stoiska targowego

grupaluxpol.pl
Targi branżowe są znakomitą okazją do tego, aby wypromować swoją firmę w bardzo szerokim gronie potencjalnych klientów czy kontrahentów biznesowych. Choć od wielu lat wieszczy się koniec tego typu eventów, to nic takiego nie następuje. Mało tego: targi branżowe zyskują na popularności, stanowiąc świetne wsparcie dla działań marketingowych prowadzonych online i offline. [artykuł sponsorowany]

Promocja video – czy warto ją stosować?

materiał partnera
Ostatnie miesiące pokazały, jak wiele można zyskać dzięki przeniesieniu biznesu do rzeczywistości wirtualnej. Daje to wymierne rezultaty w czasie pandemii, ale też pozwala zyskać nowe grupy odbiorców na rozmaite towary lub usługi na przyszłość.

Uczniowie trenują ucho. Multimedialne wsparcie dla szkolnych logopedów

materiał partnera
Trzynaście szkół z siedmiu województw otrzymało nowoczesne narzędzia dla gabinetów logopedycznych. Dzięki dołączeniu przez wydawnictwo Ei System do programu „Logopeda w każdej szkole i przedszkolu” fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty.

Program Broviac. Dzieci chore na raka mniej czasu spędzą w szpitalu

Fundacja "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową"
Fundacja "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową" uruchomiła "Program Broviac. Krócej w szpitalu". To unikalny w skali kraju program dla małych pacjentów, zmagających się z nowotworami. Wspólnie z partnerami, firmami Starwax, TIM SA i Argiden funduje rodzicom bezpłatne zestawy do bezpiecznej pielęgnacji wkłucia centralnego w domu. [Reporterzy.info wspierają]

Ciężarówką po mapie Europy. Internetowi gracze jadą z pomocą dla dzieci

Reporterzy wspierają
Granie w gry komputerowe i pomaganie dzieciom to połączenie jedyne w swoim rodzaju. A jeśli dodać do tego dwudniowy stream na żywo, mamy doskonały początek wakacji. Potrwa od 29 do 30 czerwca. Paweł Maliszewski, youtuber z kanału Kronos Gra i fundacja OOO organizują charytatywny stream GRAMY DLA LOGOPEDII W SZKOŁACH I PRZEDSZKOLACH.

Czy opłaca się kupić iPhone 13?

artykuł sponsorowany
Apple iPhone 13 to nowoczesny smartfon, który zadebiutował na rynku we wrześniu 2021 roku. Obecnie ten model wciąż cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników, ponieważ ma doskonałe parametry techniczne i można go kupić w bardzo atrakcyjnej cenie. Kiedy warto zdecydować się na jego zamówienie?

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24