menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

24.08.2023

Edukacja STEAM zamiast dzwonków. We Wrocławiu rusza szkoła SPECTO

materiał partnera

Nowa, Publiczna Szkoła Podstawowa SPECTO przy ul. Lubelskiej we Wrocławiu od września przyjmie pierwszą setkę pierwszoklasistów. Ma dla nich nie tylko nowoczesny, ekologiczny budynek, ale także unikatowy pomysł na atrakcyjną realizację podstawy programowej.

Edukacja STEAM zamiast dzwonków. We Wrocławiu rusza szkoła SPECTOMałgorzata Rabenda, dyrektor SP Specto we Wrocławiu. [fot. fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty]

W nowej Szkole Podstawowej SPECTO przy ul. Lubelskiej 95A od września uczyć się będzie setka uczniów. Cztery klasy pierwsze pomogą zaspokoić potrzeby sieci publicznych placówek na szybko rozwijających się Maślicach.

Szkoła, którą wybudowała i prowadzi fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty, powstała w technologii modułowej. To oznacza, że oprócz ekspresowego tempa prac, placówkę będzie można rozbudowywać w miarę rosnących potrzeb. Do tej pory we Wrocławiu fundacja z powodzeniem uruchomiała modułowe przedszkola. SPECTO przy ulicy Lubelskiej będzie pierwszą w mieście szkołą, zbudowaną w tej technologii.

Ekologicznie i nowocześnie


Budynek szkoły jest już gotowy, trwają w nim ostatnie prace wykończeniowe, przygotowania do odbiorów technicznych i aranżacja pomieszczeń. W inwestycji zastosowane zostały nowoczesne, ekologiczne rozwiązania, które pozwalają nazwać SPECTO szkołą zieloną.

- Szkoła Specto będzie placówką przyjazną środowisku. Z klimatyzacją, własnymi pompami ciepła, instalacją fotowoltaiczną i systemem odzyskiwania deszczówki - wylicza Monika Kremser, prezes spółki Edu-Expert, prowadzącej inwestycję dla fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty. - Od września dzieci z wrocławskich Maślic będą miały do dyspozycji piękną, nowoczesną i ekologiczną szkołę.

Do budowy szkoły miejski budżet nie dokładał. Inwestycję w całości sfinansowała fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty. Koszt pierwszego etapu wyniósł 4 miliony złotych. Choć organem prowadzącym nie jest samorząd, a fundacja, szkoła będzie publiczna, bezpłatna i włączona do miejskiego systemu rekrutacji.

STEAM, czyli kreatywna edukacja pełną parą


Nowoczesne podejście widać także w programie nauczania i sposobie realizowania podstawy programowej, jaki szkoła SPECTO zaoferuje uczniom.

- Stawiamy na uczenie zespołowe i przez doświadczanie. Podstawę programową realizować będziemy w ramach edukacji STEAM, łączącej elementy nauki, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki – zapowiada Małgorzata Rabenda, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej SPECTO we Wrocławiu. - Mamy holistyczne podejście do nauki, a zajęcia będą realizowane w postaci miniprojektów, pobudzających zaangażowanie, rozwijających indywidualne talenty dzieci i ich potencjał.

Do prowadzenia atrakcyjnych, nowoczesnych zajęć szkoła została wyposażona w nowoczesne pomoce dydaktyczne i technologiczne. Podczas zajęć z projektowania dzieci będą mogły korzystać z drukarek 3D, roboty PHOTON pomogą uczyć się programowania i zdobywać wiedzę techniczną. W programie znalazło się miejsce również na zajęcia „kodowanie na dywanie”, zajęcia z klockami LEGO i rozszerzony program nauki języka angielskiego już od pierwszej klasy.

- Będziemy razem budować, kreować, konstruować, stosować design thinking i uczyć się poszukiwania informacji. Dzięki takiej formie nauki dzieci łatwiej przyswajają wiedzę, rozumieją jej użyteczność i potrafią ją wykorzystać w praktyce - wyjaśnia Małgorzata Rabenda. - Chcemy rozwijać w nich kompetencje kluczowe, w tym zarówno umiejętności naukowo-techniczne jak i umiejętności miękkie. W pracy z dziećmi stawiamy na współpracę, krytyczne myślenie, samodzielne podejmowanie decyzji, otwartość, argumentowanie i prezentację efektów pracy. I najważniejsze: nie będziemy się bali popełniania błędów. Wyciąganie z nich wniosków to najlepsza forma nauki!

W szkole SPECTO nie będzie też dzwonków ani klasycznych zadań domowych. Będą za to tematyczne kąciki i pracownie, dużo nauki w plenerze i zajęcia dodatkowe – tak zwane kanony – wspierające rozwój zainteresowań dzieci.

Publiczna edukacja. Wrocław przeciera szlaki i wyznacza trendy


SPECTO przy ul. Lubelskiej będzie już trzecią szkołą podstawową, jaką fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty prowadzi we Wrocławiu. Dwie dotychczasowe:

  • Publiczna Szkoła Podstawowa Leonardo przy ul. Roosevelta
  • Publiczna Szkoła Podstawowa Marco Polo przy ul. Zatorskiej

cieszą się od lat dobrą renomą i zainteresowaniem rodziców. Podobnie, jak sieć szesnastu publicznych przedszkoli w całym mieście. Wszystkie fundacyjne placówki są publiczne, czyli działają na identycznych zasadach, jak szkoły i przedszkola miejskie, a nauka w nich jest bezpłatna.

Pod względem współpracy z zewnętrznymi organami prowadzącymi placówki edukacyjne Wrocław należy do samorządów, który przeciera szlaki i wyznacza trendy w skali całego kraju.

- Specto będzie trzecią szkołą podstawową, prowadzoną przez naszą fundację we Wrocławiu, a to dla nas dowód zaufania i dobrej oceny dotychczasowej współpracy z miastem - podkreśla Mateusz Krajewski, prezes fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty. - Placówka na Maślicach będzie pierwszą modułową szkołą w stolicy Dolnego Śląska. Cieszymy się, że możemy wspierać miasto w tworzeniu sieci publicznych placówek w kolejnych miejscach na mapie Wrocławia.

- Wrocław od lat zwiększa liczbę miejsc w szkołach i przedszkolach, także poprzez współpracę z inwestorami prywatnymi. Tego typu rozwiązania sprawdzają się, szczególnie na rozwijających się osiedlach, gdzie placówek oświatowych potrzeba jeszcze więcej - mówi Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu. - Takim przykładem współpracy jest szkoła publiczna Specto, która uzupełni ofertę edukacyjną Maślic, odciążając funkcjonujące już tam placówki.

Więcej informacji o szkole i dostępności miejsc dla pierwszoklasistów dowiedzieć się można na stronie internetowej SPECTO i prowadzonym przez placówkę profilu na Facebooku:


Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty od 22 lat wspiera samorządy w realizacji zadań i projektów oświatowych. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego. Prowadzi bezpłatne przedszkola i szkoły w całej Polsce. W 63 placówkach, prowadzonych obecnie przez fundację uczy się ponad 7600 dzieci.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Prezent świąteczny a budowanie wizerunku i relacji z klientem

artykuł sponsorowany
Święta to magiczny czas, w którym radośnie biesiadujemy i obdarowujemy się prezentami. Jeśli zależy Ci na utrzymaniu pozytywnych relacji z ważnym klientem i chcesz kreować pozytywny wizerunek swojej firmy, postaw na eleganckie upominki świąteczne, które wniosą wiele dobrego w codzienną współpracę z kontrahentami i partnerami biznesowymi. Co najlepiej podarować zaufanym klientom i gdzie znaleźć oryginalne prezenty?

Strona internetowa czy mobilna aplikacja?

RAB
Po roku 2010 mobilne aplikacje zyskały na popularności. Startupy typu Snap czy Taxify były synonimem słowa „app”, które silnie kierowało nas w stronę wyłącznie mobilnego oprogramowania. Mobilna gorączka była wszechobecna. Obecnie mamy rok 2020, a obsesja na punkcie aplikacji mobilnych trochę ucichła, natomiast zagwozdka przedsiębiorców co zbudować najpierw – witrynę internetową czy aplikację mobilną, została. [materiał partnera]

Jak pozycjonować swoją stronę internetową w 2023 roku?

artykuł sponsorowany
Pozycjonowanie stron internetowych to bardzo szeroki temat, dlatego powinieneś potraktować go kompleksowo. Miej na uwadze to, że pozycjonowanie stron www zmienia się z roku na rok. Chodzi konkretniej o panujące trendy w pozycjonowaniu, które pomogą Ci osiągnąć zamierzone cele.

Bukmacherzy w Polsce rozwiązują problemy swoich graczy

zapytajbukmachera.pl
Dzięki regulacjom prawnym, obstawianie u bukmacherów przestało być owiane złą sławą i decyduje się na nie coraz większa grupa nowych graczy. Przyciąga ich szeroka oferta dyscyplin sportowych, zarówno realnych, jak i wirtualnych, silne emocje związane z obstawianiem wyników i możliwość wygrania pieniędzy. [artykuł sponsorowany]

Czym jest przedszkole freinetowskie? W Pabianicach właśnie takie rusza

Reporterzy.info wspierają
Mieszane grupy wiekowe, żeby młodsi rozwijali się szybciej, a starsi uczyli się opiekuńczości i akceptacji. Autorski program nauki przez rozbudzanie wyobraźni, poczucia odpowiedzialności i świadomość konsekwencji. Już od września w Pabianicach będzie działać pierwsze w całym województwie łódzkim przedszkole freinetowskie. Na czym polega i co daje taki sposób pracy z dzieckiem?

Korzyści wynikające z współpracy z profesjonalną agencją reklamową

artykuł sponsorowany
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak profesjonalne doradztwo marketingowe może wpłynąć na sukces Twojej firmy? Jeśli tak, to artykuł, który masz przed sobą, jest dla Ciebie. Dziś chcemy poruszyć temat agencji reklamowych i ich nieocenionego wsparcia w osiąganiu celów biznesowych. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego warto skorzystać z pomocy agencji reklamowej?

Rolkarze z całej Polski pojechali dla Hani. Patronat Reporterzy.info

BARD
Aż 40 rolkarzy zmierzyło się w Międzyborzu i Warszawie z dystansem 130 kilometrów. Charytatywny Rolki Reggae Express pojechał dla 9-miesięcznej Hani Próby, chorej na neuroblastomę. Wyjątkowo złośliwy, dziecięcy nowotwór układu nerwowego.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Play
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24