menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

18.09.2023 Marketing i PR

Internetowe subskrypcje. Wartość rynku, kierunki rozwoju i... zagrożenia

KrzysztoF

Według McKinsey & Company, liczba użytkowników subskrypcji wzrosła globalnie o ponad 17% w ciągu ostatniego roku. Z raportu UBS Group AG wynika z kolei, że łączna wartość globalnego rynku subskrypcji osiągnie do 2025 roku aż 1,5 biliona dolarów. To dwa razy więcej niż w 2020 roku!

Internetowe subskrypcje. Wartość rynku, kierunki rozwoju i... zagrożeniailustracja: bing.com/create

Jak podkreśla Agencja Informacyjna Newseria, zainteresowanie subskrypcjami wzrosło gwałtownie w czasie pandemii, kiedy zakupy online stały się jedyną opcją dla wielu osób. Głównymi argumentami, budującymi rosnące zainteresowanie są przede wszystkim oszczędność i wygoda. Ważnym czynnikiem jest też cena. Subskrypcje często oferują zniżki i ceny korzystniejsze niż przy jednorazowym zakupie.

Według badania Blue Media "Finanse Polaków w czasach pandemii":

 • Ponad połowa Polaków korzystała z internetowych usług abonamentowych.
 • Najpopularniejsze były dostęp do filmów i seriali, oprogramowanie, a także prasa i gry online.
 • Ponad 30% Polek i Polaków korzysta dodatkowo z nieinternetowych subskrypcji: opieki medycznej, jedzenia dostarczanego do domu, klubów fitness i książek.
 • Ponad 70% badanych wskazało, że subskrypcje pozwalają im zaoszczędzić pieniądze w stosunku do jednorazowych zakupów.
 • Innymi ważnymi czynnikami, które skłaniają Polaków do subskrybowania, są wygoda i łatwość użytkowania.
 • Zwłaszcza kobiety w dużych miastach cenią sobie możliwość korzystania z produktów i usług bez konieczności wychodzenia z domu.
 • Mężczyźni i osoby starsze z kolei doceniają proste i intuicyjne rozwiązania, które pozwalają im łatwo zarządzać swoimi subskrypcjami.

Z kolei z badania przeprowadzonego przez firmę McKinsey & Company, w 2022 roku przeciętny mieszkaniec USA miał 10 subskrypcji, a mieszkaniec Europy Zachodniej - 9. Największymi graczami na tym rynku są platformy streamingowe, takie jak Netflix, HBO Max czy Spotify.

REKLAMA

Statystyczny Polak - jak szacuje Newseria - płacił za różne subskrypcje średnio prawie 480 zł miesięcznie. To niemało, ale warto pamiętać, że w tym koszcie mieści się już dostęp do filmów, seriali, muzyki, oprogramowania, prasy, gier online, opieki medycznej, jedzenia dostarczanego do domu, klubów fitness i książek. W porównaniu z wynikami raportów z 2021 roku, wzrost popularności subskrypcji w Polsce trochę zwolnił, ale nadal jest to jeden z najważniejszych trendów w naszych zwyczajach zakupowych.

Subskrypcyjne ciekawostki


Warto zaznaczyć, że coraz większą popularnością cieszą się także tzw. subscription boxes, czyli comiesięczne paczki z różnymi produktami, np. zabawkami, kosmetykami czy jedzeniem - podkreśla agencja Newseria. Autorzy opracownia jako przykład podajątakie ciekawostki, jak ekologiczny papier toaletowy z bambusa czy subskrypcje prezentów-niespodzianek. W wielu krajach, także w Polsce, funkcjonują już subskrypcje na wynajem dóbr luksusowych oraz zupełnie nowatorskich w tej branży produktów. Oto przykłady:

 • Jeśli planujesz elegancką kolację lub oficjalną okazję, możesz wykupić subskrypcję na sukienki i nie wydawać fortuny na jednorazową kreację. W modelu "jedna zamawiasz, inną zwracasz" możesz zmieniać sukienki tak często, jak tylko chcesz.
 • Młodzi rodzice także mogą skorzystać z subskrypcji. Kołyska SNOO, która pomaga dzieciom zasnąć i przespać całą noc, kosztuje fortunę. Dzięki subskrypcji rodzice mogą wypożyczyć kołyskę na kilka miesięcy lub lat i zaoszczędzić sporo pieniędzy.
 • Wzrost zainteresowania - i różnorodności usług - widać wśród kosmetyków, produktów pielęgnacyjnych i higieny osobistej. Coraz częściej zdarzają się wyjątkowo oryginalne propozycje - jak wynajem grządki Własny Ogródek na pomorskiej wsi z możliwością uprawy warzyw, całodobowego podglądu wideo i profesjonalnej obsługi ogrodniczej.
 • Ciekawą nowością dla młodych rodziców - jest subskrypcja pieluszek wprowadzona przez Bambiboo. To polska marka ekocertyfikowanych pieluszek z bawełną organiczną i włóknem bambusowym.

Na Zachodzie przewiduje się, że w najbliższych latach dostawcy subskrypcji będą coraz bardziej integrować swoje produkty i usługi. Możliwe, że już niebawem pralki będą mogły samodzielnie składać zamówienia na proszek do prania, analizując nasze miesięczne zużycie.

Autorzy i analitycy przestrzegają jednak przed bekrytycznym podejąściem do tego nowego trendu. Brak kontroli wydatków grozi popadnięciem w kłopoty finansowe, a nawet długi. Dlatego - choć subskrypcje wydają się wygodnym rozwiązaniem, pozwalającym na uzyskanie niższej ceny jednostkowaj - warto dokładnie się zastanowić, przed wykupieniem kolejnej.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

W jaki sposób czytać zamieszczane w sieci opinie o sklepach internetowych?

Redcart.pl
Pisaniem opinii (pozytywnych, negatywnych i neutralnych) zajmują się ludzie, którzy mieli do czynienia z ofertą danego sklepu internetowego, a przynajmniej tak powinno być, gdyż można spotkać się również z opiniami wynikającym ze złośliwości konkurencji. Jak odróżniać wartościowe komentarze od tych mniej przydatnych lub mylących?

Sciencewashing w marketingu. Komercja w sprzeczności z nauką

Ludwika Tomala
Tak, jak mamy greenwashing - nie mające podstaw reklamowanie produktów jako ekologicznych, tak analogicznie można mówić o sciencewashingu - marketingu, który zarzeka się, że skuteczność reklamowanego produktu poparta jest badaniami naukowymi, choć to stwierdzenie dalekie od prawdy.

Product placement. Element przemyślanej strategii marketingowej

Karolina Rutkowska
Napis „Audycja zawierała lokowanie produktu” jest już nieodłącznym elementem każdego odcinka twojego ulubionego serialu. Jak się jednak okazuje, wielu odbiorców nawet nie jest świadomych lokowania produktu. To wszystko dlatego, że product placement działa na podświadomość, a tym samym daje rewelacyjne efekty sprzedażowe.

Raport od agencji SEO. Co powinno się w nim znaleźć

Karolina Matyska
Jednym z pierwszych zadań specjalisty SEO, który rozpoczyna pracę nad zwiększeniem widoczności danego serwisu w Google, jest raportu z audytu SEO. Co powinno znaleźć się w podsumowaniu dostarczanym przez agencję?

Influencer marketing, czyli jak przekonać klientów z pokolenia Z

Kevin Pluskota
Według agencji Newspoint już dla ponad 70% odbiorców treści tworzone przez blogerów są pierwszym źródłem informacji o produktach. Za dwa lata ten rynek może być warty nawet 10 miliardów dolarów. Dlatego firmy coraz bardziej skupiają się na promowaniu swoich produktów poprzez internetowych celebrytów.

Jak wybrać agencję public relations?

BestBrandSpr.pl
Świat biznesu się zmienia. Być może stoisz u wylotu nowej marki lub wprowadzasz nowe produkty, albo otrzymałeś znaczące nowe fundusze i nadszedł czas, aby przejść o poziom wyżej. Zatem, również być może nadszedł czas, aby zatrudnić nową agencję Public Relations. [artykuł sponsorowany]

Marketing w metawersum. Jak i dlaczego warto zaistnieć w metaverse

Pamela Tomicka
Co roku 54 miliardów dolarów wydawanych jest na dobra wirtualne, w tym „skórki” (dzięki nim gracz może dostosować swoje wyposażenie w rozgrywce) i dodatkowe życia, czyli blisko 2 razy więcej niż na muzykę. Zatem, czym jest metaverse i dlaczego marketerzy powinni tam kierować swoje działania?

więcej w dziale: Marketing i PR

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

baner Broń.pl
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o23