menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Konsimo

31.01.2024

Wpływ audytu UX na poprawę konwersji i zadowolenie użytkowników

artykuł sponsorowany

Przeprowadzenie audytu UX, nazywanego też audytem użyteczności, jest procesem, który wymaga czasu i zaangażowania, ale może przynieść wiele korzyści. Dzięki niemu można zidentyfikować problemy z interfejsem strony internetowej, które utrudniają użytkownikom korzystanie z serwisu lub aplikacji, a następnie wprowadzić zmiany poprawiające jakość witryny i doświadczenia użytkowników.

Wpływ audytu UX na poprawę konwersji i zadowolenie użytkownikówfot. Scott Graham/Unsplash License/Unsplash.com

Z tego artykułu dowiesz się, kiedy najlepiej przeprowadzić audyt użyteczności, co zawiera raport z tego procesu, jakie błędy na stronie dzięki niemu poprawisz i co tak naprawdę zyskasz. Artykuł powstał we współpracy z agencją ARTNOVA.

Kiedy warto przeprowadzić audyt UX?


Jeżeli chcesz wyeliminować błędy na swojej stronie internetowej, najpierw należy je prawidłowo zidentyfikować. Właśnie temu służy audyt UX. Kiedy warto przeprowadzić ten proces? Obowiązkowo należy to zrobić w przypadku, gdy istnieją uzasadnione obawy, że takie problemy występują, a więc gdy strona internetowa lub aplikacja mobilna nie przynosi oczekiwanych wyników, albo gdy użytkownicy zgłaszają problemy z interfejsem. Przeprowadzić audyt użyteczności warto też w sytuacji, gdy strona nie była od dłuższego czasu modyfikowana. Prowadząc biznes internetowy, trzeba być świadomym, że cały czas pojawiają się nowe trendy oraz technologie w projektowaniu serwisów www. Jeśli nie wdrożysz ich w odpowiednim czasie, możesz w szybkim tempie tracić użytkowników. Dlatego audyt UX warto przeprowadzać regularnie.

Jak przeprowadzić audyt UX?


Nie da się zaprzeczyć, że audyt UX jest potrzebny w biznesie internetowym. Dzięki niemu zidentyfikujesz problemy z witryną, a poprawienie błędów powinno pozytywnie wpłynąć na konwersję, czyli wykonywanie konkretnych akcji przez użytkowników, ponieważ ich doświadczenia ze stroną będą bardziej pozytywne. Audyt UX sklepu internetowego to kompleksowa analiza jej użyteczności i dostępności. Do jego przeprowadzenia służą specjalistyczne narzędzia, jak Google Analytics, Hotjar, Optimizely, UserTesting czy UsabilityHub. Prawidłowe korzystanie z nich i wyciąganie właściwych wniosków wymaga pewnej wiedzy oraz doświadczenia, dlatego najlepiej pozostawić to profesjonalistom, którzy za stosowne wynagrodzenie zadbają o Twój internetowy biznes.

Co zawiera raport z audytu UX?


Każdy raport z audytu UX powinien zawierać kilka niezmiennych informacji:

  • kto, kiedy i komu zlecił jego przygotowanie, a także jakie dane przekazał;
  • omówienie zakresu analizy, np. czy audyt dotyczy całej strony internetowej, czy jej fragmentów;
  • metodyka audytu, czyli użyte narzędzia i sposoby badania;
  • podsumowanie, w którym zawarte są zalety i wady, jakie wykazał audyt UX strony internetowej, ocena wyglądu oraz dopasowania do grupy docelowej;
  • usystematyzowany wykaz błędów i problemów, wraz z ich kategorią (drobny, istotny, krytyczny);
  • zrzuty ekranu i ilustracje z przykładami problemów.

Raporty z audytu użyteczności mogą być bardziej rozbudowane i np. określać potencjalny wpływ poszczególnych błędów na konwersję czy wyniki biznesowe. Ponadto rozszerzone warianty raportów zawierają zalecenia i sugestie rozwiązania lub ograniczenia zidentyfikowanych problemów.

Przeczytaj także: Audyt użyteczności - większe zadowolenie użytkowników i wyższa sprzedaż

Jakie błędy wskazuje audyt UX?


Lektura raportu daje zleceniodawcy informacje o ogólnej kondycji jego strony czy sklepu internetowego pod względem użyteczności. Ocena z audytu UX może być negatywna, ale dane z raportu pomogą określić zakres koniecznych zmian i ułatwią ich wdrożenie. To z kolei powinno wpłynąć na zwiększenie zadowolenia użytkowników oraz lepszą konwersję. Report nie obejmuje wszystkich problemów występujących na stronie, a jedynie te związane z interfejsem użytkownika. W ramach audytu można zidentyfikować błędy związane z użytecznością i dostępnością, a także problemy związane z wyglądem i funkcjonalnością strony internetowej lub aplikacji mobilnej. Przykładowe błędy, które mogą zostać wykryte w ramach audytu użyteczności, to brak spójności wizualnej, a także problemy z nawigacją, czytelnością treści oraz responsywnością strony na różnych urządzeniach. Audyt może wykazać także źle dobraną kolorystykę i czcionki lub niewłaściwy układ witryny.

Czy audyt UX się opłaca?


Dla wielu firm planujących audyt UX cena tej usługi może wydawać się nieco wygórowana. Jest to jednak inwestycja, która bezpośrednio przekłada się na korzyści biznesowe. Już w latach 60. CEO marki IBM twierdził, że każdy dolar inwestowany w UX przynosi od 10 do 100 dolarów zysku. Poprawa doświadczenia użytkownika generuje wzrost konwersji, co ma istotne znaczenie dla efektywności działań online. Skrócenie czasów ładowania strony oraz zoptymalizowanie procesów sprzyja zadowoleniu użytkowników i buduje pozytywny wizerunek marki. Dodatkowo identyfikacja i eliminacja potencjalnych barier w interakcji z witryną prowadzi do wyeliminowania utraconych szans na konwersję. W dłuższej perspektywie inwestycja w audyt UX przekłada się na lojalność klientów oraz zwiększa konkurencyjność firmy na rynku.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Rolki Reggae Express 2. Wyścig z czasem dla małej Hani

Bartłomiej Dwornik
130 kilometrów na rolkach w niecałe 10 godzin. Rolkarze z Dolnego Śląska podejmują wyzwanie dla 8-miesięcznej Hani, chorej na neuroblastomę. To najbardziej złośliwy nowotwór dziecięcy. Wspierać ich będzie kilkuset sportowców z całego świata za pośrednictwem Endomondo. Reporterzy.info patronują temu wyzwaniu!

Metoda CAWI – czyli jak szybko poznać opinie klientów?

artykuł sponsorowany
Zrozumienie potrzeb i oczekiwań klientów to klucz do sukcesu każdego przedsiębiorstwa. Tradycyjne metody badawcze, takie jak telefoniczne ankiety czy spotkania grup fokusowych, choć skuteczne, mogą być czasochłonne i kosztowne.

Czy opłaca się kupić iPhone 13?

artykuł sponsorowany
Apple iPhone 13 to nowoczesny smartfon, który zadebiutował na rynku we wrześniu 2021 roku. Obecnie ten model wciąż cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników, ponieważ ma doskonałe parametry techniczne i można go kupić w bardzo atrakcyjnej cenie. Kiedy warto zdecydować się na jego zamówienie?

Nano-Stretch: Jak SMMASH Tworzy Ubrania, Które Podążają za Tobą

artykuł sponsorowany
Wieloletni sport, a wraz z nim - ogomna ilość potu rozlanego na zawodach, treningach, a także trasach biegów terenowych, przeszkodowych czy ulicznych. Wszystkie te zmagania przekonały nas, z jakimi wyzwaniami zmagają się zawodnicy (profesjonaliści oraz amatorzy) różnych dyscyplin sportowych. Nasze śledztwo nie było bezcelowe.

Pozycjonowanie strony internetowej – terminy, które warto znać

artykuł sponsorowany
Poniżej przestawiamy wyjaśnienie terminów, które dotyczą tematyki pozycjonowania stron internetowych i które warto zrozumieć, jeśli jest się zainteresowanym podjęciem współpracy z agencją SEO/SEM.

Usuwanie negatywnych opinii - dlaczego zainwestować w pomoc fachowców?

artykuł sponsorowany
Bardzo dużo osób prowadzi obecnie swoje firmy. Chcesz posiadać jak najwięcej Klientów? Generalnie nie da się ukryć, że to prowadzi do tego, że można zarabiać o wiele większe pieniądze. Jak zaś doprowadzić do tego właśnie stanu? Musisz między innymi zdecydować się na pomoc ekspertów, którzy wiedzą, jak postępować, gdy mamy negatywne opinie na swój temat.

Czym jest oferta handlowa?

artykuł sponsorowany
Wbrew pozorom to właśnie często niedoceniana oferta handlowa przyczynia się w dużym stopniu do sukcesu przedsiębiorstwa. Właściwie przygotowana oferta pełni rolę wizytówki będącej skutecznym narzędziem prezentowanym na spotkaniu z kontrahentami.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Play
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24