menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Konsimo

31.01.2024

Wpływ audytu UX na poprawę konwersji i zadowolenie użytkowników

artykuł sponsorowany

Przeprowadzenie audytu UX, nazywanego też audytem użyteczności, jest procesem, który wymaga czasu i zaangażowania, ale może przynieść wiele korzyści. Dzięki niemu można zidentyfikować problemy z interfejsem strony internetowej, które utrudniają użytkownikom korzystanie z serwisu lub aplikacji, a następnie wprowadzić zmiany poprawiające jakość witryny i doświadczenia użytkowników.

Wpływ audytu UX na poprawę konwersji i zadowolenie użytkownikówfot. Scott Graham/Unsplash License/Unsplash.com

Z tego artykułu dowiesz się, kiedy najlepiej przeprowadzić audyt użyteczności, co zawiera raport z tego procesu, jakie błędy na stronie dzięki niemu poprawisz i co tak naprawdę zyskasz. Artykuł powstał we współpracy z agencją ARTNOVA.

Kiedy warto przeprowadzić audyt UX?


Jeżeli chcesz wyeliminować błędy na swojej stronie internetowej, najpierw należy je prawidłowo zidentyfikować. Właśnie temu służy audyt UX. Kiedy warto przeprowadzić ten proces? Obowiązkowo należy to zrobić w przypadku, gdy istnieją uzasadnione obawy, że takie problemy występują, a więc gdy strona internetowa lub aplikacja mobilna nie przynosi oczekiwanych wyników, albo gdy użytkownicy zgłaszają problemy z interfejsem. Przeprowadzić audyt użyteczności warto też w sytuacji, gdy strona nie była od dłuższego czasu modyfikowana. Prowadząc biznes internetowy, trzeba być świadomym, że cały czas pojawiają się nowe trendy oraz technologie w projektowaniu serwisów www. Jeśli nie wdrożysz ich w odpowiednim czasie, możesz w szybkim tempie tracić użytkowników. Dlatego audyt UX warto przeprowadzać regularnie.

Jak przeprowadzić audyt UX?


Nie da się zaprzeczyć, że audyt UX jest potrzebny w biznesie internetowym. Dzięki niemu zidentyfikujesz problemy z witryną, a poprawienie błędów powinno pozytywnie wpłynąć na konwersję, czyli wykonywanie konkretnych akcji przez użytkowników, ponieważ ich doświadczenia ze stroną będą bardziej pozytywne. Audyt UX sklepu internetowego to kompleksowa analiza jej użyteczności i dostępności. Do jego przeprowadzenia służą specjalistyczne narzędzia, jak Google Analytics, Hotjar, Optimizely, UserTesting czy UsabilityHub. Prawidłowe korzystanie z nich i wyciąganie właściwych wniosków wymaga pewnej wiedzy oraz doświadczenia, dlatego najlepiej pozostawić to profesjonalistom, którzy za stosowne wynagrodzenie zadbają o Twój internetowy biznes.

Co zawiera raport z audytu UX?


Każdy raport z audytu UX powinien zawierać kilka niezmiennych informacji:

  • kto, kiedy i komu zlecił jego przygotowanie, a także jakie dane przekazał;
  • omówienie zakresu analizy, np. czy audyt dotyczy całej strony internetowej, czy jej fragmentów;
  • metodyka audytu, czyli użyte narzędzia i sposoby badania;
  • podsumowanie, w którym zawarte są zalety i wady, jakie wykazał audyt UX strony internetowej, ocena wyglądu oraz dopasowania do grupy docelowej;
  • usystematyzowany wykaz błędów i problemów, wraz z ich kategorią (drobny, istotny, krytyczny);
  • zrzuty ekranu i ilustracje z przykładami problemów.

Raporty z audytu użyteczności mogą być bardziej rozbudowane i np. określać potencjalny wpływ poszczególnych błędów na konwersję czy wyniki biznesowe. Ponadto rozszerzone warianty raportów zawierają zalecenia i sugestie rozwiązania lub ograniczenia zidentyfikowanych problemów.

Przeczytaj także: Audyt użyteczności - większe zadowolenie użytkowników i wyższa sprzedaż

Jakie błędy wskazuje audyt UX?


Lektura raportu daje zleceniodawcy informacje o ogólnej kondycji jego strony czy sklepu internetowego pod względem użyteczności. Ocena z audytu UX może być negatywna, ale dane z raportu pomogą określić zakres koniecznych zmian i ułatwią ich wdrożenie. To z kolei powinno wpłynąć na zwiększenie zadowolenia użytkowników oraz lepszą konwersję. Report nie obejmuje wszystkich problemów występujących na stronie, a jedynie te związane z interfejsem użytkownika. W ramach audytu można zidentyfikować błędy związane z użytecznością i dostępnością, a także problemy związane z wyglądem i funkcjonalnością strony internetowej lub aplikacji mobilnej. Przykładowe błędy, które mogą zostać wykryte w ramach audytu użyteczności, to brak spójności wizualnej, a także problemy z nawigacją, czytelnością treści oraz responsywnością strony na różnych urządzeniach. Audyt może wykazać także źle dobraną kolorystykę i czcionki lub niewłaściwy układ witryny.

Czy audyt UX się opłaca?


Dla wielu firm planujących audyt UX cena tej usługi może wydawać się nieco wygórowana. Jest to jednak inwestycja, która bezpośrednio przekłada się na korzyści biznesowe. Już w latach 60. CEO marki IBM twierdził, że każdy dolar inwestowany w UX przynosi od 10 do 100 dolarów zysku. Poprawa doświadczenia użytkownika generuje wzrost konwersji, co ma istotne znaczenie dla efektywności działań online. Skrócenie czasów ładowania strony oraz zoptymalizowanie procesów sprzyja zadowoleniu użytkowników i buduje pozytywny wizerunek marki. Dodatkowo identyfikacja i eliminacja potencjalnych barier w interakcji z witryną prowadzi do wyeliminowania utraconych szans na konwersję. W dłuższej perspektywie inwestycja w audyt UX przekłada się na lojalność klientów oraz zwiększa konkurencyjność firmy na rynku.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Wspieraj, zamiast zabraniać. Jak nie obarczać dziecka swoim lękiem

kampania społeczna
Czy pozwolić dziecku przewrócić się i nabić guza? Kiedy i na jakich zasadach zgodzić się na nocowanie u koleżanki czy kolegi? Gdzie leży granica między troską a chorobliwym lękiem? Przeczytaj porady psychologa, jak mądrze zastąpić strach o dziecko zaufaniem i korzystać z tego w przyszłości.

Największe zalety pożyczek pozabankowych

pozyczki-24.pl
Dostępne online, bez wychodzenia z domu, praktycznie dla każdego – jeśli potrzebujesz gotówki na spłatę swoich zobowiązań, a kredyt w banku lub pożyczka od znajomych nie wchodzą w grę, możesz skorzystać z bogatej oferty instytucji finansowych z sektora pozabankowego. [artykuł sponsorowany]

Bezpieczeństwo i komforct pracy. Profesjonalna odzież ochronna do akcji gaśniczych i ratunkowych

strefa998.pl
Sprawne przeprowadzenie akcji ratowniczej zależy nie tylko od umiejętności strażaka czy ratownika wodnego. Ekstremalne warunki i temperatury, w jakich przychodzi im pracować, wymagają zaopatrzenia w wysokiej klasy sprzęt. [artykuł sponsorowany]

Porównywarki online, czyli jak w łatwy sposób oszczędzić na OC

artykuł sponsorowany
Każdy, kto posiada własny samochód, doskonale wie, że wiąże się to z konkretnymi kosztami, które trzeba ponosić, by móc w pełni korzystać z danego pojazdu. Jednym z takich kosztów, których nijak nie da się uniknąć, jest ubezpieczenie OC.

Rodzaje znaków towarowych. Kolor, smak i zapach pod ochroną prawną

znakitowarowe-blog.pl
Znak towarowy przeważnie kojarzy się z nazwą lub logo firmy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że taką funkcję może pełnić również kolor, kształt, dźwięk, a nawet zapach i smak! Jak to możliwe? Sprawdź jakie oznaczenie możesz zarejestrować w urzędzie patentowym. Zadbaj o maksymalną ochronę dla swojej marki i wyróżnij się na tle konkurencji. [artykuł sponsorowany]

Zakładasz sklep internetowy? Zatrudnij eCommerce Managera

artykuł sponsorowany
Sklepy rosną w polskim Internecie jak grzyby po deszczu. Jednak samo założenie sklepu internetowego to nie wszystko. Trzeba jeszcze odpowiednio zaprojektować sklep by był funkcjonalny dla użytkownika, wprowadzić odpowiednie produkty, a także zainstalować odpowiednie narzędzia.

SEO dla e-commerce, czyli jak pozycjonować sklep internetowy

artykuł sponsorowany
Współcześnie rynek e-commerce rozwija się błyskawicznie, a za sprawią pandemii Covid-19 proces ten znacznie przyspieszył. Rosnąca konkurencja to kolejne wyzwania stojące przed sprzedawcami oferującymi produkty online. Dlatego istotne jest odpowiednie pozycjonowanie sklepów internetowych. Dowiedz się, jak zadbać o widoczność biznesu w sieci!

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24