menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Konsimo

27.05.2024 Marketing i PR

Outreach Marketing. Tajna broń marketera i SEO-wca

Pamela Tomicka, WhitePress

Budowanie widoczności w sieci to wyzwanie, nawet przy szerokim wachlarzu możliwości, jakie daje współczesny marketing. Co zrobić, gdy dotychczas stosowane praktyki nie przynoszą zadowalających efektów? Rozwiązaniem może okazać się outreach, czyli metoda aktywnego pozyskiwania linków.

Outreach Marketing. Tajna broń marketera i SEO-wcailustracja: bing.com/create

Outreach - ważna część strategii SEO?


Outreach staje się jedną z popularniejszych i efektywnych strategii off-site SEO, będąc jednocześnie najbardziej „white hatową” metodą pozyskiwania linków. Biorąc pod uwagę główne założenia outreach marketingu, specjaliści SEO powinni skupić swoje działania na serwisach o tematyce jak najbardziej zbliżonej do profilu działalności firmy.

Nie należy przy tym zapominać o partnerskim wymiarze relacji – link dodany na stronie wydawcy musi nieść wartość dla odbiorców serwisu. Zwykle jest to artykuł opublikowany w ramach guest postingu, czyli publikowania wysokiej jakości treści artykułów na zewnętrznych witrynach lub blogach w zamian za umieszczenie linku zwrotnego do strony. Nieco inną formą jest z kolei link insertion, która polega na dodaniu linku do już istniejącej treści. Natomiast odnośnik musi stanowić dodatkową wartość dla stworzonego materiału i stanowić informację uzupełniającą dla czytelnika.

– W strategii outreach stosowanej w SEO ważne jest to, że teksty zawierające link nie są oznaczone jako „sponsorowane”. W końcu nie mówimy o standardowych artykułach reklamowych, a o tekstach wysokiej jakości, które mają zagwarantować odbiorcy dodatkową wartość. To wymaga oczywiście sporego wysiłku związanego z tworzeniem treści, wyszukiwaniem jakościowych serwisów, prowadzeniem rozmów i nawiązaniem partnerskich relacji z wydawcami lub właścicielami strony – mówi Agata Gruszka, international SEO manager w WhitePress. - To może być dużym wyzwaniem szczególnie dla osób, które dopiero rozpoczynają działania w tym zakresie. Dlatego na naszej platformie mamy usługę outreach, która pozwala zdjąć ten ciężar z barków osób poszukujących nowych, jakościowych serwisów do linkowania. Wystarczy, że określimy kategorię tematyczną strony i link wraz z anchorem, a reszta jest po naszej stronie – od selekcji stron, przez nawiązanie relacji, aż po sfinalizowanie współpracy czy stworzenie wartościowego tekstu.

REKLAMA

Działania outreach’owe mogą być idealnym uzupełnieniem działań link buldingowych. Co ważne, to przede wszystkim szansa na dywersyfikację źródeł pozyskanych linków i dotarcie do tych miejsc, do których najpewniej nie dotarła konkurencja.

Outreach w digital PR


W badaniu przeprowadzonym przez Content Marketing Institute 57 proc. marketerów przyznało, że ich największym wyzwaniem w 2024 roku będzie dopasowanie treści do wymagań potencjalnych klientów. Zrozumienie potrzeb odbiorców znalazło się również w pierwszej trójce czynników, na których w najbliższym czasie będą skupiać się specjaliści SEO i content marketingowcy – to z kolei wniosek z raportu State Of SEO 2024 autorstwa Search Engine Journal. A to pozwala przypuszczać, że tradycyjne notki prasowe będą ustępowały miejsca bardziej zaangażowanym formom komunikacji.

– Wykorzystując outreach w połączeniu z digital PR-em mamy możliwość dotarcia z jakościowym contentem do kluczowych przedstawicieli mediów cyfrowych. Co istotne, nie zawsze muszą być to treści stricte związane z marką. W komunikacji warto postawić również na tworzenie takich materiałów, które będą cenne zarówno dla branży, jak i mediów – wyjaśnia Anna Halama-Flisowska z WhitePress. – Na przykład różnego rodzaju raporty, e-booki, infografiki czy badania, w których również możemy zawrzeć linki jako źródło pochodzenia danych. Dlatego też, outreach to skuteczne narzędzie nie tylko dla nowych marek, ale również w momencie, kiedy startujemy np. z nową kampanią, launch’em produktu czy promocją publikacji.

Outreach w influencer marketingu


Kluczem do sukcesu outreach marketingu jest również odpowiedni dobór osób, z którymi chcemy nawiązać współpracę. Podczas tego zadania należy się kierować nie tylko czynnikami ilościowymi, lecz także – a nawet przede wszystkim – tymi jakościowymi.

REKLAMA

Dobrze obrazuje to rozwijający się od kilku lat trend w influencer marketingu, polegający na coraz większym zainteresowaniu usługami influencerów z mniejszą, ale zaangażowaną społecznością. Według raportu The State of Influencer Marketing w 2024 roku najwięcej (44 proc.) marek postawiło na współpracę z nanoinfluencerami, czyli internetowymi twórcami, których liczba obserwujących nie przekracza 10 tys. Często są to osoby działające w wąskiej dziedzinie, przyciągające entuzjastów jakiegoś konkretnego tematu. I to właśnie one mogą przyczynić się do większej skuteczności danej kampanii outreachowej.

– Musimy zwrócić uwagę na to, jak dużo wspólnego z naszą marką ma influencer, z którym chcemy nawiązać współpracę. Przeanalizować jakość contentu, poziom zaangażowania obserwujących, sprawdzić ich demografię – mówi Patrycja Górecka-Butora, head of marketing w WhitePress oraz wykładowca Influencer Marketingu na AGH, WSB i WSEI. – Influencer outreach to zaangażowanie do współpracy osoby z aktywną społecznością w celu wsparcia działań marketingowych. Zaufanie do produktów bądź usług, które są rekomendowane przez osoby, które cieszą się sympatią danej grupy docelowej, może znacząco wpłynąć na decyzje zakupowe.

źródło: InfoWire

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Skuteczność reklam online. Viewability Benchmark Report 3Q2017

Paweł Usakowski
Średni czas kontaktu z reklamą w polskim internecie wynosi 27,5 sekundy. Średnia widoczność reklam online to 55 proc. W porównaniu z bardziej dojrzałymi rynkami reklamy autorzy raportu z firmy Meetrics zauważają poprawę w wynikach osiąganych w Polsce, jednak aż 45 procent budżetów digital nadal wydawane jest nieefektywnie.

Marketing w internecie. Jak wyróżnić się z tłumu

Aneta Esz
Internauci nie czytają dokładnie tekstów, a skanują je. Potrzeba nam mniej więcej 3-5 sekund na podjęcie decyzji o tym czy oglądana zawartość jest dla nas odpowiednia czy nie. No właśnie. Od 3-5 sekund. Zapamiętaj. Tyle masz czasu, żeby pozyskać i jednocześnie przekonać odbiorcę do pozostania obok.

Co powinien zawierać audyt SEO - kluczowe elementy dobrej analizy

Szymon Słowik
Audyt SEO w takiej, czy innej formie, powinien zawsze stanowić punkt wyjścia do działań mających na celu budowanie ruchu organicznego z Google. W przypadku prostej strony firmowej, audyt może sprowadzać się do dość szybkiej analizy witryny. Jeśli mamy do czynienia ze sklepem internetowym, audyt będzie dużo bardziej złożony ze względu na większą liczbę funkcji, rozbudowaną architekturę informacji, więcej słów kluczowych, konkurentów, wyzwań natury technicznej.

Branded Content. Co robić, gdy tradycyjna reklama już nie działa

Małgorzata Dębska
Współcześni konsumenci, atakowani przekazem sprzedażowym, są coraz bardziej odporni na klasyczne reklamy. Poszukuje się więc form komunikacji, w których obecność marek nie budzi sprzeciwu i nie jest jednoznacznie kojarzona z reklamowaniem produktu czy usługi.

Rynek influencerów w Polsce 2022. Raport REACHaBLOGGER

Paweł Usakowski
Rynek influencer marketingu wrócił już do normalności po pandemii, a marketerzy planują w 2022 roku zwiększać wydatki na tę część marketing miksu. Najpopularniejszym wyborem jest Instagram, który odnotował wzrost rok do roku aż o 11 punktów procentowych. Jeszcze dynamiczniejsze wzrosty odnotował YouTube, a największe TikTok.

Blockchain to krok milowy ku przejrzystości reklamy online

Mariusz Maksymiuk
Chociaż nie jest to dokładnie ta sama wersja technologii bitcoin, blockchain w szerszym sensie może być narzędziem do cyfrowego bezpieczeństwa, przejrzystości i odpowiedzialności.

Jak prowadzić firmowego bloga

Kamila Kaczmarczyk
Poradnik dla początkujących - jak umiejętnie mówić w imieniu firmy, pokazywać jej pracę "od kuchni", ale nie zdradzać jej sekretów.

więcej w dziale: Marketing i PR

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24