21.07.2012 Rynek medialny
Profil polskiej internautki. Czego kobiety szukają w sieci najchętniej?
Aleksandra Andreasik, Gemius Polska
Gdzie w sieci najlepiej widać różnice pokoleniowe między kobietami? Jakie serwisy internetowe odnotowują najwyższy odsetek odwiedzin przedstawicielek płci pięknej? Informacje o trendach w modzie czy nowościach kosmetycznych, a może porady dla młodej mamy lub wiadomości biznesowe? Oto odpowiedzi.
Młodość niejedno ma imię – czas zabawy i beztroski przeplata się z wyzwaniami natury edukacyjnej. Stroną, która odnotowuje najwyższy procent odwiedzin grupy celowej kobiet w wieku 15-24 jest portal Szpileczki.pl, agregujący zabawne zdjęcia. Młode dziewczyny stanowią prawie 48% użytkowniczek tego serwisu. Na drugim miejscu uplasował się Ostatnidzwonek.pl, będący źródłem informacji i ostatnią deską ratunku przed kartkówką ze znajomości lektury. Wśród odwiedzających serwis ze streszczeniami klasyków polskiej literatury niemal 48% stanowią kobiety w wieku 15-24. Powszechnie wiadomo jednak, że nie samą nauką żyje człowiek. Trzecie miejsce „na pudle” House.pl – strony internetowej popularnego sklepu młodzieżowego - jest doskonałym potwierdzeniem tej tezy (dziewczyny w wieku 15-24 stanowią 44% użytkowniczek portalu).

Z kolei, surfujące kobiety w wieku 25-34 preferują portale poświęcone marketingowi i macierzyństwu. Najwyższy odsetek użytkowniczek w tej grupie celowej odnotowuje portal Streetcom.pl (niemal 50% użytkowniczek portalu to kobiety w wieku 25-34). Młode mamy dobre rady w wychowywaniu dzieci znajdują na portalu Babyboom.pl (niemal 35%). Chętnie odwiedzają również stronę www sklepu Endo.pl (35%)
Polki w wieku 35-44 częściej niż ich młodsze koleżanki odwiedzają serwisy internetowe sklepów odzieżowych i firm kosmetycznych. Kobiety w tej grupie wiekowej stanowią 19% użytkowniczek Endo.pl, 17% Smyk.pl oraz 16% portalu Avon.pl.
Jak wynika z badania Megapanel PBI/Gemius za grudzień 2011 roku dojrzałe kobiety szukają w sieci zarówno informacji biznesowych, jak i rozrywkowych. Przedstawicielki płci pięknej w wieku 45-54 „ciśnienie podnoszą sobie” odwiedzając stronę Zus.pl (ponad 17% użytkowniczek portalu stanowią kobiety w wieku 45-54) i pijąc „wirtualną kawę” w Tchibo.pl (niemal 15%). Z kolei, na poprawę humoru czytują Horoskopfree.com (15%).
Polki nie tylko szukają w sieci rozrywki, ale również robią zakupy i czerpią informacje na temat produktów finansowych. Według raportu „E-commerce w Polsce 2011” – kobiety, zdecydowanie częściej niż mężczyźni do zalet internetowych zakupów zaliczają niższe ceny (42% wszystkich użytkowniczek sieci) i oszczędność czasu (16% z ogółu kobiet robiących zakupy przez internet). Współczesne internautki w wirtualnym świecie szukają także wiadomości na temat usług bankowych. Jak wynika z raportu „Finanse i plany finansowe internautów”. Aż 46% Polek czerpie wiedzę na temat usług finansowych właśnie z sieci.
Profil internautki – mamy, córki, babci czy wnuczki – to nie tylko kolejny krok do odpowiedzi na pytanie czego pragną kobiety, ale również niezastąpiona wiedza na temat zachowań Polek w cyberprzestrzeni, ich przyzwyczajeń i preferencji.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Media oczami Polek. Oto, co oglądają i czytają
Bartłomiej Dwornik
Agencja mediowa ACR sprawdziła, jak polskie kobiety korzystają z telewizji i internetu. Wiemy też co najchętniej czytają i jak reagują na przekazy reklamowe.
Muzyka w mediach społecznościowych jako niecodzienna terapia
BARD
W ramach nowatorskiego projektu terapeutycznego Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową Szymon i Bartek, pacjenci kliniki onkologicznej napisali tekst piosenki, zaprosili ulubioną panią doktor, złapali za mikrofony, zarapowali i nagrali stylizowany na lata 90. teledysk [Reporterzy.info polecają]
Kim są czytelnicy. Zaangażowani, zachłanni czy dezerterzy?
TNS OBOP
W 2005 roku ponad połowa Polaków (54%) zamierzała regularniej i dokładniej czytać te czasopisma, które już zna, a 33% planowała zaglądać do większej liczby magazynów.
Korespondent wojenny Magdalena Hodalska
Magdalena Hodalska
Fragment książki "Korespondent wojenny. Ofiarnik i ofiara we współczesnym świecie" Magdaleny Hodalskiej, wydanej nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Polecam lekturę całości!
Charakterystyka grupy ITI
Biuro Prasowe ITI
Grupa ITI prowadzi działalność na rynku telewizji komercyjnej (Grupa TVN), internetu (Onet), rozrywki (Multikino, Legia Warszawa, Pascal). Ma też własną platformę cyfrową - "n".
Prognozy dla rynku mediów i rozrywki. Cyfryzacja i mobile
Roksana Gowin
Globalny rynek mediów i rozrywki w najbliższych 5 latach będzie rósł w tempie 5% rocznie, osiągając w 2018 roku wartość 2,2 bln dolarów - zapowiadali w 2014 roku eksperci PwC. Polski rynek miał rosnąć w tempie 3,7% i w 2018 roku będzie warty 12,6 mld dolarów.
Wpływ pandemii na media i informacje. Vibrant Information Barometer
PAP MediaRoom
W opracowanym przez IREX badaniu Vibrant Information Barometer (VIBE) za rok 2021 przeanalizowano kilka czynników związanych z pandemią COVID-19 - globalne pogorszenie się koniunktury gospodarczej, blokowanie informacji przez rządy i dezinformacja - które miały wpływ na sektor mediów i informacji w 13 państwach na terenie Europy i Eurazji.