21.07.2012 Rynek medialny
Profil polskiej internautki. Czego kobiety szukają w sieci najchętniej?
Aleksandra Andreasik, Gemius Polska
Gdzie w sieci najlepiej widać różnice pokoleniowe między kobietami? Jakie serwisy internetowe odnotowują najwyższy odsetek odwiedzin przedstawicielek płci pięknej? Informacje o trendach w modzie czy nowościach kosmetycznych, a może porady dla młodej mamy lub wiadomości biznesowe? Oto odpowiedzi.
Młodość niejedno ma imię – czas zabawy i beztroski przeplata się z wyzwaniami natury edukacyjnej. Stroną, która odnotowuje najwyższy procent odwiedzin grupy celowej kobiet w wieku 15-24 jest portal Szpileczki.pl, agregujący zabawne zdjęcia. Młode dziewczyny stanowią prawie 48% użytkowniczek tego serwisu. Na drugim miejscu uplasował się Ostatnidzwonek.pl, będący źródłem informacji i ostatnią deską ratunku przed kartkówką ze znajomości lektury. Wśród odwiedzających serwis ze streszczeniami klasyków polskiej literatury niemal 48% stanowią kobiety w wieku 15-24. Powszechnie wiadomo jednak, że nie samą nauką żyje człowiek. Trzecie miejsce „na pudle” House.pl – strony internetowej popularnego sklepu młodzieżowego - jest doskonałym potwierdzeniem tej tezy (dziewczyny w wieku 15-24 stanowią 44% użytkowniczek portalu).

Z kolei, surfujące kobiety w wieku 25-34 preferują portale poświęcone marketingowi i macierzyństwu. Najwyższy odsetek użytkowniczek w tej grupie celowej odnotowuje portal Streetcom.pl (niemal 50% użytkowniczek portalu to kobiety w wieku 25-34). Młode mamy dobre rady w wychowywaniu dzieci znajdują na portalu Babyboom.pl (niemal 35%). Chętnie odwiedzają również stronę www sklepu Endo.pl (35%)
Polki w wieku 35-44 częściej niż ich młodsze koleżanki odwiedzają serwisy internetowe sklepów odzieżowych i firm kosmetycznych. Kobiety w tej grupie wiekowej stanowią 19% użytkowniczek Endo.pl, 17% Smyk.pl oraz 16% portalu Avon.pl.
Jak wynika z badania Megapanel PBI/Gemius za grudzień 2011 roku dojrzałe kobiety szukają w sieci zarówno informacji biznesowych, jak i rozrywkowych. Przedstawicielki płci pięknej w wieku 45-54 „ciśnienie podnoszą sobie” odwiedzając stronę Zus.pl (ponad 17% użytkowniczek portalu stanowią kobiety w wieku 45-54) i pijąc „wirtualną kawę” w Tchibo.pl (niemal 15%). Z kolei, na poprawę humoru czytują Horoskopfree.com (15%).
Polki nie tylko szukają w sieci rozrywki, ale również robią zakupy i czerpią informacje na temat produktów finansowych. Według raportu „E-commerce w Polsce 2011” – kobiety, zdecydowanie częściej niż mężczyźni do zalet internetowych zakupów zaliczają niższe ceny (42% wszystkich użytkowniczek sieci) i oszczędność czasu (16% z ogółu kobiet robiących zakupy przez internet). Współczesne internautki w wirtualnym świecie szukają także wiadomości na temat usług bankowych. Jak wynika z raportu „Finanse i plany finansowe internautów”. Aż 46% Polek czerpie wiedzę na temat usług finansowych właśnie z sieci.
Profil internautki – mamy, córki, babci czy wnuczki – to nie tylko kolejny krok do odpowiedzi na pytanie czego pragną kobiety, ale również niezastąpiona wiedza na temat zachowań Polek w cyberprzestrzeni, ich przyzwyczajeń i preferencji.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Treści od użytkowników w sieci. Pole minowe dla dziennikarzy
Krzysztof Fiedorek
Ponad 40% internautów ocenia wiarygodność informacji na bazie liczby polubień i wyświetleń. Tradycyjne kanały są pierwszym źródłem newsów tylko dla co piątego z nas. Raport Reuters Institute pokazuje skalę i ryzyka, jakie User Generated Content niesie dla mediów. I podpowiada, jak nie wpaść w pułapkę.
Social media w 2025. Różnice pokoleniowe widać jak na dłoni
KFi
Coraz więcej osób deklaruje, że zmniejsza czas spędzany w social mediach. I choć nie oznacza to masowego odpływu, trend jest wyraźny. Z najnowszego raportu GWI wynika, że już 31% użytkowników deklaruje ograniczanie czasu w mediach społecznościowych. Między wierszami widać też frustrację.
Czy robot może być dobrym szefem? Naukowcy z SWPS to sprawdzili
SWPS
Czy robot może skutecznie zarządzać zespołem? Badacze z Uniwersytetu SWPS sprawdzili, co się dzieje, gdy to robot zostaje szefem. Badania pokazują, że choć maszyny potrafią wzbudzać posłuszeństwo, nie dorównują ludziom pod względem autorytetu i efektywności. Skutki są intrygujące.
Podobne artykuły:
Podcasty w Polsce. Storytel zbadał kto, jak i kiedy ich słucha
BARD
Połowa polskich internautów deklaruje, że zna pojęcie podcastu, ale pierwsze badanie tego zjawiska w naszym kraju pokazuje, że wciąż sięgamy po nie rzadziej niż za oceanem - wynika z badania Storytel Polska.
Tygodniki opinii w Polsce 2Q2022. Raport Polskich Badań Czytelnictwa
Sylwia Markowska
Strategie wydawców prasowych są różnorodne. Niektórzy wydawcy wzmacniają swoje pozycje dystrybuując swoje treści w postaci płatnych e-wydań i subskrypcji cyfrowych, inni zostają tylko przy wydaniach drukowanych. Tytuły dopasowują swoje strategie działania do posiadanych marek oraz oczekiwań różnorodnych grup odbiorców.
Dzieci o finansach. Co wiedzą, o czym rozmawiają i skąd czerpią wzorce?
materiał partnera
Pożyczanie i oddawanie to nawyk, którego uczymy się już w dzieciństwie, ale może on zaprocentować w przyszłości. Buduje on poczucie odpowiedzialności i uczy, że wszystko, co pożyczyliśmy, powinniśmy oddać. Tymczasem, jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty, zainicjowanego przez KRUK S.A., to właśnie ten mechanizm jest najrzadziej omawiany z dziećmi w kontekście rozmów o finansach.
Jak dziennikarze wykorzystują media społecznościowe
Bartłomiej Dwornik
Przede wszystkim szukają inspiracji na blogach, nieco rzadziej na Facebooku. W to, co znajdą rzadko wierzą, a przynajmniej podchodzą z dużą rezerwą. Choć ocena wiarygodności kompletnie nie idzie w parze z atrakcyjnością.