menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Volcano

22.01.2018 Marketing i PR

Co to jest marketing szeptany?

Paweł Grabowski

Każda firma, usługa lub produkt, by osiągnąć sukces na rynku, potrzebuje odpowiedniej reklamy. Jak jednak w naturalny sposób zwrócić uwagę konsumentów? W tym celu stosuje się marketing szeptany, cieszący się od lat coraz większą popularnością. Na czym polega ta forma promocji?

Co to jest marketing szeptany?fot. Marketing HQ

Marketing szeptany to krótko mówiąc prowadzenie rozmów w taki sposób, by spontanicznie i możliwie najnaturalniej wpleść w nią wątek danej marki czy przedmiotu. Głównym celem jest tu zwrócenie uwagi innych osób na daną rzecz, najlepiej na tyle skutecznie, by zainteresowali się nią i sami kontynuowali dyskusję na jej temat. Ponieważ internet w XXI wieku staje się powoli podstawowym medium, które najszybciej dociera do dużej grupy odbiorców, to przede wszystkim on służy do działań „buzz marketingu”.

Jak to wygląda w praktyce? Najprostszym narzędziem są liczne fora dyskusyjne. Wielu internautów udziela się aktywnie w takich miejscach, zazwyczaj w celu zdobycia informacji czy wymiany opinii na dany temat. Osoba, która prowadzi marketing szeptany, zakłada na popularnych forach konta i zaczyna udzielać się w rozmowach z innymi użytkownikami. Jej działania skupiają się wokół prowokowania dyskusji związanych z przedmiotem promocji lub wyrażania pozytywnych opinii na jego temat.

Choć brzmi to dość banalnie, to jednak skuteczny marketing szeptany wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Typowe spamowanie linkiem do strony danej firmy może wywołać jedynie niechęć i przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Cała kampania musi być więc prowadzona w taki sposób, by współrozmówcy nie domyślili się, że jest to działanie marketingowe – bardzo istotna jest umiejętność płynnego, lekkiego i nienachalnego wejścia w dyskusję, owocująca pozytywnym odbiorem u potencjalnych konsumentów.

Ważne też, by nie pisać w wybranym miejscu tylko i wyłącznie o promowanej marce, bo wzbudza to słuszne podejrzenia. Trzeba także wybierać odpowiednie, adekwatne tematycznie strony. Trudno przecież na forum budowlanym prowadzić marketing szeptany, promujący tusz do rzęs czy najnowszą kolekcję firmy odzieżowej.

Oczywiście marketing szeptany nie zamyka się tylko w internecie. Wciąż wielu konsumentów z kręgu potencjalnej grupy docelowej to osoby, które nie są aktywne w sieci. Marketing szeptany można z powodzeniem prowadzić w realnym życiu, rozmawiając bezpośrednio z drugim człowiekiem. Tego typu akcje realizowane są często np. w gabinetach kosmetycznych, salonach fryzjerskich, sklepach czy na spotkaniach towarzyskich. Jednak grupa odbiorców jest tu nieporównanie mniejsza od tej, do której dociera się poprzez fora internetowe.

Na koniec warto wspomnieć, że wiele osób ma pewne obiekcje, związane z etyczną stroną tego typu działań. Czy marketing szeptany to oszustwo czy jedynie sprytne, ale zupełnie niewinne działanie promocyjne, które nikomu nie robi żadnej krzywdy? Cóż, każdy powinien odpowiedzieć sobie na to pytanie sam. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że ten sposób promocji jest niezwykle powszechny i korzysta z niego coraz więcej firm.

*****
Artykuł powstał przy współpracy z Marketing HQ

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

SEO, content marketing i influencerzy. Trendy na 2023

Pamela Tomicka
Wzrost znaczenia machine learningu i sztucznej inteligencji, jeszcze większa personalizacja treści i tworzenie dobrego jakościowo contentu czy dalszy rozwój podcastów i jeszcze więcej live streamingu oraz shortsów. Tak w wielkim skrócie rysuje się rok 2023 w branży marketingu internetowego.

Email marketing zgodny ze sztuką, czyli jak nie wylądować w SPAM-ie

BARD
Co trzeci Polak dostaje codziennie od 10 do 20 e-maili promocyjnych, a ponad połowa co najmniej 10 - wynika z badania Redlink. Aby mail wyróżnił się wśród konkurencji i został odczytany przez odbiorcę, kluczowe są trzy czynniki, na które adresaci zwracają największą uwagę.

Reklama wideo. Przewodnik dla wydawców

Paweł Treściński
W 2017 marketingowcy na całym świecie przeznaczyli na reklamę wideo ponad 9 miliardów dolarów. To o 2 miliardy więcej niż w roku poprzednim i ponad 4 miliardy więcej niż w 2015. Aż 45% z wydatków, jak wynika z badania IAB, to usługi wykupione w modelu programmatic.

Reklama responsywna. Wszystko co musisz wiedzieć

Paweł Treściński
Format responsywny to typ reklamy, który dostosowuje lub przekształca rozmiar, umożliwiając dopasowanie do szerszej liczby jednostek reklamowych i ekranów. Poprzez zastosowanie określonej technologii, tak skonfigurowana reklama idealnie dopasowuje się do dużej, średniej lub małej jednostki reklamowej.

Reklama w grach. Case study od Fantasyexpo

Kamil Górecki
Możemy wyróżnić dwie główne drogi wykorzystywania gier do celów reklamowych - advergaming oraz in-game advertising. Ta pierwsza mówi o tworzeniu gry od podstaw w celach marketingowych. Druga, zdecydowanie częściej wykorzystywana, polega na osadzaniu treści reklamowych w istniejących grach, a pole do popisu jest dość szerokie.

Reklama w czasie pandemii. Analiza agencji Zenith

Joanna Carbol
Według estymacji agencji mediowej Zenith, opublikowanej w Zenith Advertising Expenditure Forecasts, globalne wydatki na reklamę zmniejszą się w 2020 roku o 9,1%. Dla porównania, wydatki na reklamę podczas recesji w 2009 roku spadły o 9,5%.

Cold mailing. Ile słów w e-mailu daje najlepsze efekty?

Krzysztof Fiedorek
Zapomnij o popularnych wytycznych dla marketerów, które można znaleźć w Google. Analityk serwisu Hunter.io przeprowadził badanie gigantycznej bazy 34 milionów maili z prośbą o kontakt. Okazuje się, że świat marketingowego cold mailingu wygląda dziś już zupełnie inaczej.

więcej w dziale: Marketing i PR

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

Amazon Prime
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24