22.01.2018 Marketing i PR
Co to jest marketing szeptany?
Paweł Grabowski
Każda firma, usługa lub produkt, by osiągnąć sukces na rynku, potrzebuje odpowiedniej reklamy. Jak jednak w naturalny sposób zwrócić uwagę konsumentów? W tym celu stosuje się marketing szeptany, cieszący się od lat coraz większą popularnością. Na czym polega ta forma promocji?

Marketing szeptany to krótko mówiąc prowadzenie rozmów w taki sposób, by spontanicznie i możliwie najnaturalniej wpleść w nią wątek danej marki czy przedmiotu. Głównym celem jest tu zwrócenie uwagi innych osób na daną rzecz, najlepiej na tyle skutecznie, by zainteresowali się nią i sami kontynuowali dyskusję na jej temat. Ponieważ internet w XXI wieku staje się powoli podstawowym medium, które najszybciej dociera do dużej grupy odbiorców, to przede wszystkim on służy do działań „buzz marketingu”.
Jak to wygląda w praktyce? Najprostszym narzędziem są liczne fora dyskusyjne. Wielu internautów udziela się aktywnie w takich miejscach, zazwyczaj w celu zdobycia informacji czy wymiany opinii na dany temat. Osoba, która prowadzi marketing szeptany, zakłada na popularnych forach konta i zaczyna udzielać się w rozmowach z innymi użytkownikami. Jej działania skupiają się wokół prowokowania dyskusji związanych z przedmiotem promocji lub wyrażania pozytywnych opinii na jego temat.
Choć brzmi to dość banalnie, to jednak skuteczny marketing szeptany wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Typowe spamowanie linkiem do strony danej firmy może wywołać jedynie niechęć i przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Cała kampania musi być więc prowadzona w taki sposób, by współrozmówcy nie domyślili się, że jest to działanie marketingowe – bardzo istotna jest umiejętność płynnego, lekkiego i nienachalnego wejścia w dyskusję, owocująca pozytywnym odbiorem u potencjalnych konsumentów.
Ważne też, by nie pisać w wybranym miejscu tylko i wyłącznie o promowanej marce, bo wzbudza to słuszne podejrzenia. Trzeba także wybierać odpowiednie, adekwatne tematycznie strony. Trudno przecież na forum budowlanym prowadzić marketing szeptany, promujący tusz do rzęs czy najnowszą kolekcję firmy odzieżowej.
Oczywiście marketing szeptany nie zamyka się tylko w internecie. Wciąż wielu konsumentów z kręgu potencjalnej grupy docelowej to osoby, które nie są aktywne w sieci. Marketing szeptany można z powodzeniem prowadzić w realnym życiu, rozmawiając bezpośrednio z drugim człowiekiem. Tego typu akcje realizowane są często np. w gabinetach kosmetycznych, salonach fryzjerskich, sklepach czy na spotkaniach towarzyskich. Jednak grupa odbiorców jest tu nieporównanie mniejsza od tej, do której dociera się poprzez fora internetowe.
Na koniec warto wspomnieć, że wiele osób ma pewne obiekcje, związane z etyczną stroną tego typu działań. Czy marketing szeptany to oszustwo czy jedynie sprytne, ale zupełnie niewinne działanie promocyjne, które nikomu nie robi żadnej krzywdy? Cóż, każdy powinien odpowiedzieć sobie na to pytanie sam. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że ten sposób promocji jest niezwykle powszechny i korzysta z niego coraz więcej firm.
*****
Artykuł powstał przy współpracy z Marketing HQ |
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Marketing i PR:
Ceny link buildingu są MOCNO przeszacowane. Wielka analiza Adsy
Krzysztof Fiedorek
Wpis gościnny za 45 dolarów? A może za 4595? Różnice w cenach sięgają 100-krotności, a rynek pełen jest absurdów: sprzedający żądają fortuny, kupujący płacą ułamek. Branża beauty kosztuje mniej niż literatura, a Irlandia bije USA na głowę. Analitycy platformy Adsy zajrzeli za kulisy SEO-handlu.
Fałszywe recenzje i opinie w internecie. Raport TrustMate.io
Marek Jaworowski
Aż 25% badanych miało problem z odróżnieniem fałszu od prawdziwych recenzji, co wskazuje na coraz bardziej zaawansowane techniki manipulacji opiniami. Pomimo działań UOKiK-u, proceder kwitnie choć jest zagrożony karą sięgającą nawet 10 proc. obrotu uznanego za winnego przedsiębiorcy. Jak się bronić przed takim oszustwem?
Nowoczesna komunikacja mobilna. Jak firmy budują relacje przez telefon
KFi
Firmy nie mogą już dłużej traktować mobilnych kanałów komunikacji jako dodatku do swojej działalności. Skuteczna strategia mobilna staje się filarem kontaktu z klientem, a także narzędziem poprawy obsługi i optymalizacji procesów wewnętrznych. Jeśli potrafi się z tych możliwości korzystać.
Podobne artykuły:
Komu i dlaczego PR jest potrzebny w 2023 roku?
Katarzyna Bil
Jeżeli zastanawialiście się nad kondycją branży public relations, to uspokajamy. Na zachodzie bez zmian. Branża rozwija się dynamicznie dzięki rosnącemu zapotrzebowaniu na konsulting, komunikację działań ESG czy storytelling.
Sciencewashing w marketingu. Komercja w sprzeczności z nauką
Ludwika Tomala
Tak, jak mamy greenwashing - nie mające podstaw reklamowanie produktów jako ekologicznych, tak analogicznie można mówić o sciencewashingu - marketingu, który zarzeka się, że skuteczność reklamowanego produktu poparta jest badaniami naukowymi, choć to stwierdzenie dalekie od prawdy.
Blockchain to krok milowy ku przejrzystości reklamy online
Mariusz Maksymiuk
Chociaż nie jest to dokładnie ta sama wersja technologii bitcoin, blockchain w szerszym sensie może być narzędziem do cyfrowego bezpieczeństwa, przejrzystości i odpowiedzialności.
Reklama w grach. Case study od Fantasyexpo
Kamil Górecki
Możemy wyróżnić dwie główne drogi wykorzystywania gier do celów reklamowych - advergaming oraz in-game advertising. Ta pierwsza mówi o tworzeniu gry od podstaw w celach marketingowych. Druga, zdecydowanie częściej wykorzystywana, polega na osadzaniu treści reklamowych w istniejących grach, a pole do popisu jest dość szerokie.