6.08.2018 Rynek medialny
Kobiety w mediach. Wyniki badania European Journalism Observatory
BARD
W największych europejskich mediach zdecydowanie dominują mężczyźni. Są autorami ponad 41% publikowanych materiałów. Kobiety - dziennikarki podpisywane są pod artykułami niemal dwukrotnie rzadziej. Więcej jest nawet artykułów anonimowych i agencyjnych - wynika z badania Europejskiego Obserwatorium Dziennikarskiego.
W ramach międzynarodowego badania, przeprowadzonego przez badaczy Europejskiego Obserwatorium Dziennikarskiego EJO, przeanalizowane zostały najbardziej eksponowane materiały newsowe, biznesowe, komentarze i ilustracje. Analizie poddane zostały największe tytuły prasowe i internetowe w Czechach, Hiszpanii, Łotwie, Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Szwajcarii, Ukrainie, Wielkiej Brytanii i Włoszech.
W skali całego badania, dziennikarze - mężczyźni niemal dwukrotnie częściej figurują jako autorzy najbardziej eksponowanych materiałów prasowych i internetowych. Szczegółowe wyniki to:
- 41% - mężczyźni
- 23% - kobiety
- 36% - materiały anonimowe i agencyjne
Największe różnice odnotowane zostały we Włoszech (63 do 21%) i w Niemczech (58 do 16%). Jedynym krajem, w którym większość eksponowanych publikacji tworzą kobiety jest Portugalia. Tutaj uzyskany został wynik 31 do 20% na korzyść dziennikarek. Jednocześnie warto zaznaczyć, że prawie połowa wszystkich publikacji w portugalskich mediach to materiały anonimowe lub agencyjne.
- Także i w Polsce to mężczyźni dziennikarze, politycy, eksperci są bardziej widoczni od kobiet. Jednak dysproporcja nie jest tak rażąca jak np. w przypadku Niemiec czy Włoch - piszą autorzy badania z Europejskiego Obserwatorium Dziennikarskiego. - Teksty przygotowane przez mężczyzn stanowiły 37% materiałów opublikowanych we wszystkich czterech badanych tytułach: Gazecie Wyborczej, Fakcie, Onet.pl oraz Wp.pl. Teksty przygotowane przez kobiety to 24%. Te wyniki mogą sugerować, że kobiety znacznie rzadziej są bohaterkami tekstów; teksty rzadziej dotyczą kobiet; materiały dotyczące spraw ogólnych częściej ilustrowane są zdjęciami mężczyzn niż kobiet.
Z badania EJO wynika również, że mężczyźni przeważają nie tylko jako autorzy tekstów, ale również jako bohaterowie ilustracji do publikowanych materiałów. Tutaj dysproporcja jest jeszcze większa i w skali wszystkich badanych mediów wynosi 43 do 15 procent.
W polskich mediach ta dysproporcja zbliżona jest do europejskiej średniej. Nad Wisłą 39% opublikowanych ilustracji przedstawiało mężczyzn, zaledwie 14%kobiety. Autorzy analizy odnotowali, że częściej niż kobiety na ilustracjach znajdowały się inne obiekty (przedmioty, dzieci, grupy mieszane).
Więcej na temat badania: Jakie miejsce w europejskich mediach zajmują kobiety?
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Dzieci o finansach. Co wiedzą, o czym rozmawiają i skąd czerpią wzorce?
materiał partnera
Pożyczanie i oddawanie to nawyk, którego uczymy się już w dzieciństwie, ale może on zaprocentować w przyszłości. Buduje on poczucie odpowiedzialności i uczy, że wszystko, co pożyczyliśmy, powinniśmy oddać. Tymczasem, jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty, zainicjowanego przez KRUK S.A., to właśnie ten mechanizm jest najrzadziej omawiany z dziećmi w kontekście rozmów o finansach.
Sztuczna inteligencja a praca przyszłości
dr Aneta Karasek
Podczas gdy poprzednie rewolucje przemysłowe trwały latami, obecna – związana z wdrożeniem sztucznej inteligencji – postępuje bardzo szybko. Dotyczy ona wielu obszarów funkcjonowania gospodarki i można zaobserwować, że tak jak kiedyś elektryczność zmieniła świat, tak teraz robi to sztuczna inteligencja.
Młodomowa, czyli młodzieżowy język w oczach językoznawców
Anna Kruszyńska
Zespół językoznawców z Polski oraz Włoch rozpoczął realizację projektu "Młoda polszczyzna na styku kultur. Promocja, wiedza, edukacja". Projekt ma na celu popularyzację wiedzy o nowych zjawiskach językowych, które sprzyjają rozwojowi tzw. młodomowy.
Podcasty 2023. Raport Studio PLAC i Wprost
Krzysztof Fiedorek
Prawie dwie trzecie polskich internautów regularnie słucha podcastów, a trzech na dziesięciu - przynajmniej raz w tygodniu. Z tą formą treści kontakt miało już 85 procent użytkowników internetu. To wyniki najnowszej edycji raportu Studia PLAC i Wprost. Porównujemy je z danymi sprzed roku.
Liderzy opiniotwórczości. Najczęściej cytowane media 2011 roku
Magdalena Grabarczyk - Tokaj
Najbardziej opiniotwórczym medium 2011 roku jest Rzeczpospolita. Na jej informacje inne media powołały się ponad 9 tysięcy razy. Drugie miejsce zajęła Gazeta Wyborcza, trzecie - stacja TVN24.
Tygodniki opinii w Polsce 2Q2022. Raport Polskich Badań Czytelnictwa
Sylwia Markowska
Strategie wydawców prasowych są różnorodne. Niektórzy wydawcy wzmacniają swoje pozycje dystrybuując swoje treści w postaci płatnych e-wydań i subskrypcji cyfrowych, inni zostają tylko przy wydaniach drukowanych. Tytuły dopasowują swoje strategie działania do posiadanych marek oraz oczekiwań różnorodnych grup odbiorców.
Reklama w radiu. 2011 to wyjątkowo udany rok dla nadawców
Krzysztof Głowiński
Przychody reklamowe radia zwiększyły się w 2011 roku o 6,1 proc., ponad trzykrotnie bardziej niż urósł cały rynek reklamowy. Zwiększyła się też liczba reklamodawców, którzy zdecydowali się umieścić radio w swoich mediaplanach.