3.07.2018 Marketing i PR
Dlaczego efektywność kinowych kampanii reklamowych jest tak duża?
multikinomedia.pl
Reklamy w kinie są właściwie czymś nieodzownym. Już od samego wejścia atakowani jesteśmy różnymi spotami: a to zapowiedziami nowości kinowych, a to reklamą nowego modelu samochodu czy telefonu itd. Jednych mogą irytować, dla innych są częścią dużego przedsięwzięcia marketingowego. Niektórych może dziwić fakt tak znaczącej obecności kampanii reklamowych w kinie. Okazuje się jednak, że właśnie taki rodzaj wpływu na potencjalnego klienta ma duże szanse przynieść oczekiwany skutek. Dlaczego reklama w kinie jest tak skuteczna?

Pozytywne emocje
Marketingowcy zdają sobie sprawę, że reklama odniesie większy skutek, jeśli wykorzysta pozytywne emocje potencjalnych klientów, wzbudzi w nich przyjemne skojarzenia. Doskonałym sposobem jest więc reklama w kinie, która skierowana jest do osób przychodzących tam, aby odpocząć, wyluzować się, miło spędzić czas w towarzystwie znajomych. Blok reklam w kinie tuż przed seansem nie wzbudza tak negatywnych emocji jak reklama telewizyjna. Wiąże się też z pewnym podekscytowaniem, związanym z oczekiwaniem na film, dlatego łatwiej zapada w pamięć.
Mierzalność
Reklama w kinie, zwłaszcza ta przed samą emisją filmu, jest nieodzownym elementem spędzanego tam wieczoru. Nie można jej przyspieszyć czy przełączyć, dlatego reklamodawcy mogą mieć pewność, że osoby, które zakupiły bilet na dany film, zobaczą ich spoty reklamowe w całości. Jednym z ważnych aspektów skuteczności reklamy jest również jej mierzalność. Wykupujący reklamy w kinie otrzymują konkretne, ilościowe dane – każdy sprzedany bilet na dany seans daje informację o liczbie osób, które widziały spot reklamowy. Odpowiednia analiza pozwala lepiej optymalizować kampanie reklamowe, dlatego reklama w kinie może być dla wielu marketingowców najodpowiedniejszym rozwiązaniem.
Wysoka jakość
Spoty reklamowe przygotowywane są z coraz większą pieczołowitością i audiowizualnym rozmachem. Czym różni się kino i media masowego przekazu (zwłaszcza telewizja) w realizacji danej kampanii? Przede wszystkim jakością. Dynamiczny, pełen efektów spot reklamowy, zupełnie inaczej zostanie odebrany z pozycji domowej kanapy, a inaczej widziany na dużym ekranie w sali z dobrym nagłośnieniem. Zasadnicze znaczenie ma tu również fakt wygaszenia świateł przed emisją reklam, co dodatkowo skupia uwagę odbiorców na treści przekazywanej przez reklamę.
Wielokanałowość
W ostatnim czasie reklama w kinie przyjmuje postać wielokanałową. Zwiększa to jeszcze jej efektywność. Zwielokrotnienie przekazu pozwala danej marce zapaść w pamięci danej osoby dużo bardziej niż przy jednorazowym wyświetleniu konkretnej reklamy. W kinie już od samego wejścia potencjalny klient może być atakowany konkretnym przekazem, który zobaczy też przy kasie, na bilecie, przy kiosku a potem przed samym seansem. Takie zwielokrotnienie reklamy w kinie i wykorzystywanie różnych sposobów dotarcia do potencjalnego klienta przekłada się oczywiście na skuteczność i przewagę reklamy w kinie nad innymi mediami.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Marketing i PR:
Fałszywe recenzje i opinie w internecie. Raport TrustMate.io
Marek Jaworowski
Aż 25% badanych miało problem z odróżnieniem fałszu od prawdziwych recenzji, co wskazuje na coraz bardziej zaawansowane techniki manipulacji opiniami. Pomimo działań UOKiK-u, proceder kwitnie choć jest zagrożony karą sięgającą nawet 10 proc. obrotu uznanego za winnego przedsiębiorcy. Jak się bronić przed takim oszustwem?
Nowoczesna komunikacja mobilna. Jak firmy budują relacje przez telefon
KFi
Firmy nie mogą już dłużej traktować mobilnych kanałów komunikacji jako dodatku do swojej działalności. Skuteczna strategia mobilna staje się filarem kontaktu z klientem, a także narzędziem poprawy obsługi i optymalizacji procesów wewnętrznych. Jeśli potrafi się z tych możliwości korzystać.
Kiedy każda reklama stanie się... sklepem? Prognozy Omdia
KFi
Globalne wydatki konsumenckie w sieci rosną w niespotykanym tempie. Już w 2025 roku osiągną wartość 4,4 biliona dolarów, a same USA będą odpowiadać za 1,4 biliona. Granice między reklamą, rozrywką i handlem będą się zacierać, tworząc nową erę cyfrowej konsumpcji.
Podobne artykuły:
SEO, content marketing i influencerzy. Trendy na 2023
Pamela Tomicka
Wzrost znaczenia machine learningu i sztucznej inteligencji, jeszcze większa personalizacja treści i tworzenie dobrego jakościowo contentu czy dalszy rozwój podcastów i jeszcze więcej live streamingu oraz shortsów. Tak w wielkim skrócie rysuje się rok 2023 w branży marketingu internetowego.
VoD przyszłością cyfrowej reklamy
Mariusz Maksymiuk
Od początku późnych lat 20. telewizja przeszła wiele transformacji: nadejście koloru, dźwięku i tę największą – Internetu. To właśnie Internet całkowicie zmienił jej format. Dziś nikt z nas nie musi siadać na kanapie o określonej porze, aby obejrzeć ulubiony serial.
Czy tanie pozycjonowanie strony firmowej ma sens?
Paweł Duda
O konieczności pozycjonowania strony w wyszukiwarce Google słyszał już chyba każdy właściciel firmy poszukujący klientów w Internecie. Zdecydowana większość przedsiębiorców będzie poszukiwała do współpracy agencji SEO i wybierać najtańsze oferty pozycjonowania.
Sztuczna inteligencja i marketing. Jakie są oczekiwania i obawy branży
KrzysztoF
Marketerzy korzystający z generatywnej sztucznej inteligencji dostrzegają w niej potencjał, ale również zagrożenia. Z badania Generative AI Snapshot Series, przeprowadzonego przez Salesforce i YouGov wynika, że branża spodziewa się dużych zmian. I to już w niedalekiej przyszłości.