16.01.2008 Rynek medialny
Media skazane na internet?
Katarzyna Ogórek, Artykuł ukazał się 7 marca 2006 roku w portalu Money.pl
Publikuję go za zgodą kierownictwa redakcji.
Telewizja i prasa jakie znamy umrą najdalej za cztery lata – prorokuje guru nowych technologii, George Gilder. Podkreśla jednocześnie, że wpływa na to niewątpliwie agresywną ekspansję Internetu.
Zdaniem Roberta Bernatowicza z TV Biznes już teraz widać, że na dotychczasowe media padł strach! Internet i multimedialny dostęp do informacji oznaczają kłopoty dla rynku prasy i naziemnych telewizji: „Zauważyłem, że nie chce mi się kupować gazet jak kiedyś - kiosk, kolejka, koszty... kilka minut przed monitorem i wiem wszystko. Więcej - mogę zachować wybrane teksty w archiwum!”
Potwierdza to także Olgierd Cygan z Digital One, dla którego nikt już chyba nie ma wątpliwości, że tradycyjne media w przyszłości przegrają w konkurencji z Internetem: „Oczywiście prasa „papierowa" czy telewizja, którą znamy w obecnej formie nie znikną całkowicie. Jednak tradycyjne środki przekazu ulegną diametralnej zmianie”. Cygan zauważa, ze taką sytuację już widać w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych, gdzie dostęp do Internetu o dużej przepustowości jest dużo tańszy niż w Polsce.
Ale nie wszyscy są tak sceptyczni. Michał Koralewski z e-Faktów zauważa, że mimo powszechnego dostępu do Internetu, zużycie papieru w biurach wzrasta rocznie o ponad 20 procent, a drukowane są nawet prywatne e-maile: „Wynika to z naszej głęboko zakodowanej w psychice potrzeby fizycznego posiadania papieru w dłoni.” Dlatego jego zdaniem Internet nie doprowadzi do upadku czasopism papierowych, a najwyżej spowoduje, że prasa zmieni swoje oblicze, stanie się bardziej obrazkowa i interaktywna - współtworzona przez czytelników.
Szelest cienkich kartek dziennika zastępuje szybki i bezpłatny dostęp do wszystkich wiadomości on-line. Dość wspomnieć o radiu, które również coraz częściej nadaje przez łącze internetowe...
Jak zmienią się tak zwane tradycyjne media za sprawą internetowego fermentu? Czy znikną tak szybko i trwale jak telegram, którego miejsce zajęły wiadomości sms?
Mówiąc o globalizacji nie sposób nie zacząć od teoretyka masmediów, Marshalla McLuhana i jego wizji „globalnej wioski". Ową wioskę widział on jako świat opleciony systemami telewizji satelitarnej i kablowej, systemami które docierają wszędzie - od wielkich miast zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych do najodleglejszych zakątków afrykańskiego buszu. „Dzisiaj, po przeszło stu latach panowania techniki elektrycznej, przedłużyliśmy nasz ośrodkowy układ nerwowy, obejmując nim świat, obalając czas i przestrzeń na całej planecie" - pisał McLuhan w 1964 roku.
Robert Bernatowicz, Tv Biznes:
Na dotychczasowe media padł strach! Internet i multimedialny dostęp do informacji - to oznacza kłopoty dla rynku prasy i naziemnych telewizji. Przykład? Zauważyłem, że nie chce mi się kupować gazet jak kiedyś - kiosk, kolejka, koszty... kilka minut przed monitorem i wiem wszystko. Więcej - mogę zachować wybrane teksty w archiwum! Kolejna obserwacja - oglądam praktycznie wyłącznie kanały tematyczne. Kiedyś wielkie masowe kanały telewizyjne przyciągały mnie filmami - teraz przegrały z moją kolekcją filmów DVD. Epoka "Jedynek, Polsatów i TVN-ów" odejdzie do lamusa historii. Przyszłością mediów będzie także błyskawiczny dostęp do informacji w każdym miejscu, koniecznie multimedialnych. Obraz i dźwięk wygrają z medium oferującym tylko dźwięk - przewiduje stopniowe zanikanie stacji radiowych.
Olgierd Cygan, Digital One:
Nikt już chyba nie ma wątpliwości, że tradycyjne media w przyszłości przegrają w konkurencji z Internetem. Oczywiście prasa „papierowa" czy telewizja, którą znamy w obecnej formie nie znikną całkowicie. Jednak tradycyjne środki przekazu ulegną diametralnej zmianie - głównie za sprawą Internetu i nowych technologii. Zwłaszcza Internet szerokopasmowy przyczyni się do wszelkich przeobrażeń w świecie mediów. Taką sytuację obserwujemy już w krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych, w których dostęp do Internetu o dużej przepustowości jest dużo tańszy niż w Polsce. Tam wykorzystanie potencjału broadbandu przez użytkowników, wręcz przyczyniło się do zmiany ich stylu życia. Ponadto standardy i możliwości, które zapewniają łącza szerokopasmowe - mam na myśli m.in. interaktywność, szybkości informacji, przekazy multimedialne - powodują, że internauci zaczynają mieć również większe wymagania i oczekiwania wobec mediów tradycyjnych, które przestały dla nich być atrakcyjne. Telewizja zaczyna przegrywać z telewizją interaktywną, w której mamy dostęp do programów na żądanie, częściej wybieramy radio on-line, funkcjonujące w sieci i czytamy elektroniczne wersje gazet. Dlaczego? Medium internetowe, wyznając filozofię „User Experience", wykazuje się znaczcie większym profilowaniem przekazu pod potrzeby odbiorców oraz zapewnia doskonałą komunikację z użytkownikiem na płaszczyźnie one-to-one.
Więc, jeśli media tradycyjne chcą przetrwać ekspansję i dominację mediów elektronicznych również powinny pójść w tym kierunku, lokując oczekiwania użytkowników w samym centrum wszelkich działań i operacji.
Z biznesowego punktu widzenia można także spodziewać się coraz większej aktywności po stronie tradycyjnych wydawców czy nadawców. Biorąc pod uwagę ich możliwości, prędzej zmodyfikują swoje istniejące modele biznesowe niż znikną z rynku. Po prostu nadszedł wreszcie czas bardziej poważnego traktowania mediów interaktywnych.
Tomasz Bonek, Money.pl:
Internet to teraźniejszość i przyszłość. Nie wyobrażam sobie świata bez globalnej sieci. Tak samo, jak trudno byłoby nam dziś funkcjonować bez telefonów komórkowych, tak samo trudno byłoby żyć w rzeczywistości pozbawionej tego medium. No właśnie... Czy Internet to medium? Moim zdaniem jest raczej narzędziem do robienia medium. Tak samo, jak kiedyś druk stał się środkiem do produkcji gazet, książek, folderów reklamowych, itp. Teraz rolę wynalazku Gutenberga przejmuje sieć, która daje jeszcze więcej możliwości i skraca czas dotarcia z informacją do odbiorcy. Za jego pomocą można tworzyć nie tylko gazetę, telewizję, radio, ale także materiały reklamowe, sprzedawać produkty oraz usługi, bawić się, itd. W Internecie można już robić wszystko, no prawie wszystko...
Czy sieć wchłonie zatem wszystkie, tradycyjne, media? Tak. Na pewno. W mediach Internet będzie wszystkim, i wszystko będzie Internetem. Tylko czy znikną książki, drukowana prasa? Nie sądzę. Bo niby po co miałyby znikać? Staną się zapewne niszowe, dla wybranych, dla snobów. A jeśli tak będzie, to z czystym sumieniem mogę otwarcie przyznać: tak, chcę być gadżeciarzem.
Michał Koralewski, e-Fakty:
Badania przeprowadzone kilka lat temu przez analityków Gartnera pokazują, że pomimo powszechnego dostępu do Internetu, zużycie papieru w biurach wzrasta rocznie o ponad 20 procent. Drukowane są nawet prywatne e-maile. Wynika to z naszej głęboko zakodowanej w psychice potrzeby fizycznego posiadania papieru w dłoni. Dlatego Internet nie doprowadzi do upadku czasopism papierowych, a najwyżej spowoduje, że prasa zmieni swoje oblicze, stanie się bardziej obrazkowa i interaktywna - współtworzona przez czytelników. Widać to szczególnie w przypadku gazet codziennych, gdzie z roku na rok grafika rośnie na znaczeniu kosztem tekstu. Podobnie w przypadku innych mediów - radia i telewizji. Powoli obserwujemy konwergencję radia, telewizji i telefonu komórkowego, wszystko po to, aby przyciągnąć użytkownika dając mu poczucie wpływu na medium. Wysyłając smsa wybieram piosenkę, jaka za chwilę usłyszę w radio, wysyłając kolejnego smsa decyduję o dalszym przebiegu serialu w telewizji. W ten sposób tworzy się jedno, zintegrowane uniwersum informacyjne, które oddala się od tradycyjnej formy oferującej sztywny, sformatowany program, stając się - jeszcze raz powtórzę - elastycznym medium współtworzonym przez widzów i słuchaczy.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Social media w 2025. Różnice pokoleniowe widać jak na dłoni
KFi
Coraz więcej osób deklaruje, że zmniejsza czas spędzany w social mediach. I choć nie oznacza to masowego odpływu, trend jest wyraźny. Z najnowszego raportu GWI wynika, że już 31% użytkowników deklaruje ograniczanie czasu w mediach społecznościowych. Między wierszami widać też frustrację.
Czy robot może być dobrym szefem? Naukowcy z SWPS to sprawdzili
SWPS
Czy robot może skutecznie zarządzać zespołem? Badacze z Uniwersytetu SWPS sprawdzili, co się dzieje, gdy to robot zostaje szefem. Badania pokazują, że choć maszyny potrafią wzbudzać posłuszeństwo, nie dorównują ludziom pod względem autorytetu i efektywności. Skutki są intrygujące.
Równość i różnorodność w mediach. Raport Europejskiej Unii Nadawców
KFi
Europejskie media publiczne coraz częściej stawiają na różnorodność, równość i włączenie (DEI) jako fundament swojej działalności. Nadawcy publiczni w Europie wdrażają strategie na rzecz różnorodności – zarówno w treściach, jak i w swoich zespołach. Wnioski z raportu są jednoznaczne: choć widać postęp, wiele wyzwań nadal pozostaje.
Podobne artykuły:
Polacy w internecie. Raport RegionyNEXERY 2024
KFi
Ponad 40% Polaków pracuje zdalnie lub hybrydowo, młodzież jest online średnio 9 godzin dziennie, a prawie połowa z nas świadomie korzysta z internetu rzeczy IoT. Raport #RegionyNEXERY 2024 odkrywa zaskakujące fakty o naszej cyfrowej rzeczywistości.
Sztuczna inteligencja w mediach. Kiedy AI zastąpi dziennikarzy?
Y Dzięgielewski
Jednym z największych wyzwań w tworzeniu treści jest po prostu nieustanna kreatywność. Zazwyczaj to autor ustala „background” i strukturę tekstu, dostosowaną do wytycznych. Co więcej, musi też ten tekst napisać i oddać do korekty. Przy dwóch ostatnich czynnościach od niedawna pomoże nam AI.
Trendy w mediach i rozrywce. Prognozy DataArt na rok 2019
KF
Rosnąca konsumpcja treści na urządzeniach mobilnych, zwiększony popyt na usługi na życzenie oraz dynamiczny rozwój user-generated content to trendy, które zdominują sektor technologiczny w 2019 roku, przewiduje DataArt, globalna firma konsultingowa w sektorze technologicznym.
Klęska telewizyjnych programów informacyjnych. Tracą widzów
Adam Bodziak, Tomasz Kamyk
Analiza widowni na przestrzeni ostatnich lat jest wymowna. Widzowie odwracają się od niemal wszystkich głównych graczy. Jedynym wyjątkiem jest Panorama.