29.07.2024 Rynek medialny
Największe grupy i agencje mediowe w Polsce. Ranking COMvergence
Marcin Grządka
Największe grupy mediowe w Polsce
Polski oddział GroupM został zwycięzcą rankingu COMvergence za 2023 rok, osiągając na polskim rynku najlepszy wynik spośród wszystkich grup mediowych, z billingami na poziomie 752 mln dolarów (+33,7% w porównaniu z 2022 rokiem), dającymi jej udział w rynku wynoszący 26,4%. Publicis Media utrzymuje drugą pozycję (610 mln dolarów wydatków i 21,4% udziału w rynku). Natomiast Omnicom Media (OMG), sklasyfikowany na trzecim miejscu, odnotował w 2023 roku łączne wydatki na poziomie 252 mln dolarów (i 8,8% udziału w rynku).

– Jestem bardzo zadowolona z tegorocznej pozycji w raporcie COMvergence, chociaż muszę przyznać, że trochę się tego sukcesu spodziewaliśmy. Wiedzieliśmy przecież, że 2023 roku nasza grupa będzie już odczuwać efekty największych wygranych budżetów z końcówki 2022 r., takich jak L’Oreal czy SkyShowTime oraz efekty transformacji. Bo 2023 rok to był też czas głębszej integracji w obrębie grupy: „uwspólnienie” kolejnych strategicznych obszarów - takich jak oferta mediów addressable, advocacy, content marketing, e-commerce, dane czy technologie - doinwestowanie ich i powiększanie wyspecjalizowanych zespołów, które teraz działają na rzecz klientów wszystkich agencji GroupM – komentuje Izabela Albrychiewicz, CEO GroupM CEE. – Celem tej transformacji była większa efektywność działań na rzecz marketerów, lepsza wymiana wiedzy między ekspertami z poszczególnych obszarów oraz korzyści skali. I te zmiany dość szybko zaczęły procentować na poziomie satysfakcji klientów i wskaźników biznesowych.
Największe agencje mediowe w Polsce
Jednocześnie pierwsze miejsce w rankingu agencji mediowych w Polsce uzyskało EssenceMediacom, z łączną wartością wydatków szacowaną na 310 mln dolarów i stopą wzrostu na poziomie +22,2% rok do roku. EssenceMediacom wyprzedziło Starcom, który zajął drugie miejsce z wydatkami na poziomie 254 mln dolarów, oraz Zenith, uzupełniający podium z billingami na poziomie 243 mln dolarów.
- EssenceMediacom, podobnie jak cała GroupM, został numerem jeden i globalnie i w Polsce, zatem nasza satysfakcja jest podwójna. Cieszymy się, że nasze podejście przynosi tak dobre efekty biznesowe. Koncentrujemy się na tworzeniu przełomowych dla rynku kampanii oraz na zarządzaniu całościowym ekosystemem komunikacji. Stawiamy na zrozumienie efektów synergii i wpływu na sprzedaż. Oczywiście w oparciu o wiarygodne analizy twardych danych - mówi Joanna Okła, CEO polskiego oddziału EssenceMediacom. - Taka filozofia planowania mediów sprawia, że znakiem rozpoznawczym EssenceMediacom stały się stabilne wieloletnie współprace z klientami, szczególnie z kategorii takich jak FMCG, retail, farmacja czy telekomunikacja. Od lat niemal nie mamy strat w portfolio klientów, natomiast odnotowujemy regularnie sukcesy new businessowe i z powodzeniem utrzymujemy w przetargach kluczowe współprace, tak jak ostatnio miało to miejsce np. w przypadku marki Play.

Agencja Wavemaker Polska, zarządzana przez Pawła Galę, uplasowała się na pozycji czwartej, z wydatkami szacowanymi na 221 mln dolarów i stopą wzrostu na poziomie 36,7%.
Mindshare Polska, której CEO jest Adrian Kawecki, zamyka agencyjny TOP5 z 172 milionami dolarów i wzrostem na poziomie aż 39%.
Mindshare i Wavemaker, podobnie jak EssenceMediacom, należą do GroupM, która zajęła pierwsze miejsce w kategorii grup mediowych. Dodatkowo, zarówno GroupM, jak i EssenceMediacom, zajęły pierwsze miejsca również w globalnej odsłonie raportu COMvergence (odpowiednio wśród grup oraz agencji mediowych).
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Cyberprzemoc i hejt pod pozorem żartu. Raport RAYUELA o młodzieży
Krzysztof Fiedorek
Badanie przeprowadzone w pięciu krajach ujawnia brutalną prawdę: przemoc w sieci nie rozkłada się równo. To cyfrowa mapa uprzedzeń, która rani najmocniej tych, którzy najbardziej odstają. "To tylko żart". Tak często zaczyna się przemoc, którą młodzi przeżywają w milczeniu.
Zaufanie do mediów społecznościowych. Youtube wygrywa z TikTokiem i X
Krzysztof Fiedorek
Czy Polacy naprawdę ufają mediom społecznościowym? Nowe badanie pokazuje ogromne różnice oceny najważniejszych kanałów. Zaufanie trafia tam, gdzie jest autentyczność, a nie algorytm. Rośnie rola ludzi, spada znaczenie marek.
Sztuczna inteligencja w redakcjach. Trzy realia ery AI w mediach
Krzysztof Fiedorek
Według raportu Europejskiej Unii Nadawców, wiele redakcji już korzysta z AI, ale nadal nie ufa jej w pełni. Odbiorcy nie chcą "robotycznych" wiadomości, a same technologie - choć szybkie - bywają kosztowne, zawodne i zaskakująco… ludzkie w błędach.
Podobne artykuły:
TikTok. Nowy język, nowy świat
dr Karol Jachymek
Użytkownicy TikToka zaczęli tworzyć swój własny kod językowy, który na dobre przeniknął do (pop)kultury. W sklepach wyprzedają się produkty, które są wykorzystywane w przepisach z TikToka, a w czasie wieców politycznych użytkownicy platformy potrafią się szybko umówić na protest. Jak aplikacja zmieniła nasze życie?
Najpiękniejsze słowa w polskim internecie. Analiza IMM
BARD
Polacy coraz chętniej powracają do staromodnych słów i lubią zabawy językowe – wynika z analizy Instytutu Monitorowania Mediów. Średnio sześćset razy miesięcznie w internecie pojawiły się najpiękniejsze słowa wybrane w plebiscycie „Mów do mnie pięknie…” ogłoszonym przez Bibliotekę Śląską w Katowicach
Przyszłość mediów publicznych. Kim będą etycy danych i projektanci VR?
KFi
Jak wygląda przyszłość pracy w mediach? Oto zawody, które jeszcze nie istnieją, ale wkrótce staną się niezbędne. Raport EBU i RAI „Future Jobs at PSM: Competencies and Professions for the Media of Tomorrow” prognozuje zmiany, jakie czekają sektor mediów publicznych w najbliższych latach.
Multiscreening w Polsce. Raport IAB Polska
IAB Polska
Wśród polskich internautów jest coraz mniej użytkowników tradycyjnej telewizji, szczególnie w grupie poniżej 54 roku życia, gdzie odsetek telewidzów spadł do poziomu poniżej 70%. Jednocześnie rośnie rynek usług mobilnych i konsumpcja treści audiowizualnych za ich pośrednictwem. Coraz częściej dochodzi także do współkonsumpcji treści pomiędzy ekranami cyfrowymi, nie tylko w kontekście synergii TV+WWW.