29.07.2024 Rynek medialny
Największe grupy i agencje mediowe w Polsce. Ranking COMvergence
Marcin Grządka
Największe grupy mediowe w Polsce
Polski oddział GroupM został zwycięzcą rankingu COMvergence za 2023 rok, osiągając na polskim rynku najlepszy wynik spośród wszystkich grup mediowych, z billingami na poziomie 752 mln dolarów (+33,7% w porównaniu z 2022 rokiem), dającymi jej udział w rynku wynoszący 26,4%. Publicis Media utrzymuje drugą pozycję (610 mln dolarów wydatków i 21,4% udziału w rynku). Natomiast Omnicom Media (OMG), sklasyfikowany na trzecim miejscu, odnotował w 2023 roku łączne wydatki na poziomie 252 mln dolarów (i 8,8% udziału w rynku).

– Jestem bardzo zadowolona z tegorocznej pozycji w raporcie COMvergence, chociaż muszę przyznać, że trochę się tego sukcesu spodziewaliśmy. Wiedzieliśmy przecież, że 2023 roku nasza grupa będzie już odczuwać efekty największych wygranych budżetów z końcówki 2022 r., takich jak L’Oreal czy SkyShowTime oraz efekty transformacji. Bo 2023 rok to był też czas głębszej integracji w obrębie grupy: „uwspólnienie” kolejnych strategicznych obszarów - takich jak oferta mediów addressable, advocacy, content marketing, e-commerce, dane czy technologie - doinwestowanie ich i powiększanie wyspecjalizowanych zespołów, które teraz działają na rzecz klientów wszystkich agencji GroupM – komentuje Izabela Albrychiewicz, CEO GroupM CEE. – Celem tej transformacji była większa efektywność działań na rzecz marketerów, lepsza wymiana wiedzy między ekspertami z poszczególnych obszarów oraz korzyści skali. I te zmiany dość szybko zaczęły procentować na poziomie satysfakcji klientów i wskaźników biznesowych.
Największe agencje mediowe w Polsce
Jednocześnie pierwsze miejsce w rankingu agencji mediowych w Polsce uzyskało EssenceMediacom, z łączną wartością wydatków szacowaną na 310 mln dolarów i stopą wzrostu na poziomie +22,2% rok do roku. EssenceMediacom wyprzedziło Starcom, który zajął drugie miejsce z wydatkami na poziomie 254 mln dolarów, oraz Zenith, uzupełniający podium z billingami na poziomie 243 mln dolarów.
- EssenceMediacom, podobnie jak cała GroupM, został numerem jeden i globalnie i w Polsce, zatem nasza satysfakcja jest podwójna. Cieszymy się, że nasze podejście przynosi tak dobre efekty biznesowe. Koncentrujemy się na tworzeniu przełomowych dla rynku kampanii oraz na zarządzaniu całościowym ekosystemem komunikacji. Stawiamy na zrozumienie efektów synergii i wpływu na sprzedaż. Oczywiście w oparciu o wiarygodne analizy twardych danych - mówi Joanna Okła, CEO polskiego oddziału EssenceMediacom. - Taka filozofia planowania mediów sprawia, że znakiem rozpoznawczym EssenceMediacom stały się stabilne wieloletnie współprace z klientami, szczególnie z kategorii takich jak FMCG, retail, farmacja czy telekomunikacja. Od lat niemal nie mamy strat w portfolio klientów, natomiast odnotowujemy regularnie sukcesy new businessowe i z powodzeniem utrzymujemy w przetargach kluczowe współprace, tak jak ostatnio miało to miejsce np. w przypadku marki Play.

Agencja Wavemaker Polska, zarządzana przez Pawła Galę, uplasowała się na pozycji czwartej, z wydatkami szacowanymi na 221 mln dolarów i stopą wzrostu na poziomie 36,7%.
Mindshare Polska, której CEO jest Adrian Kawecki, zamyka agencyjny TOP5 z 172 milionami dolarów i wzrostem na poziomie aż 39%.
Mindshare i Wavemaker, podobnie jak EssenceMediacom, należą do GroupM, która zajęła pierwsze miejsce w kategorii grup mediowych. Dodatkowo, zarówno GroupM, jak i EssenceMediacom, zajęły pierwsze miejsca również w globalnej odsłonie raportu COMvergence (odpowiednio wśród grup oraz agencji mediowych).
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Zasięg czy zaangażowanie? YouTube zmienia zasady gry dla twórców
Sandra Kluza
Aż 30% internautów traktuje YouTube jako główne źródło informacji, a 65% z nas sięga po newsy w formie wideo. Teraz platforma zmienia sposób mierzenia lojalności widzów. Liczy się nie tylko zasięg, ale przede wszystkim zaangażowanie.
Influencerzy i social video rządzą informacją. Digital News Report 2025
Krzysztof Fiedorek
Przyszłość informacji dyktują sekundy wertykalnych klipów. TikTok, YouTube i armia influencerów odrywają odbiorcę od telewizyjnych odbiorników i stron gazet. Kto opanuje ten nowy puls, przejmie nie tylko uwagę, lecz także władzę nad narracją.
Cyberprzemoc i hejt pod pozorem żartu. Raport RAYUELA o młodzieży
Krzysztof Fiedorek
Badanie przeprowadzone w pięciu krajach ujawnia brutalną prawdę: przemoc w sieci nie rozkłada się równo. To cyfrowa mapa uprzedzeń, która rani najmocniej tych, którzy najbardziej odstają. "To tylko żart". Tak często zaczyna się przemoc, którą młodzi przeżywają w milczeniu.
Podobne artykuły:
We Wrocławiu władza urabia dziennikarzy
Bartosz Chochołowski
Dlaczego Wrocław ma taką dobra prasę w Polsce? Z nagrania dokonanego przez reportera TOK FM wynika, że rzecznik prezydenta oraz szef biura prasowego szantażują dziennikarza.
Czy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą? [ANKIETA]
patronat Reporterzy.info
W ramach przygotowań do kolejnego raportu, Aplikuj.pl zaprasza do wypełnienia ankiety, która ma na celu zbadać, jak Polacy postrzegają rozmowy o wynagrodzeniu. Tygodnik Repoterzy.info jest patronem medialnym badania.
Radio, streaming i podcasty. Jak słuchają Polacy według Total Audio 2024
Krzysztof Fiedorek
Treści audio są codziennym towarzyszem Polaków. Według badania Total Audio 2024, zrealizowanego przez Adres:Media na zlecenie Komitetu Badań Radiowych, aż 90% badanych przynajmniej raz w tygodniu sięga po treści dźwiękowe, a 80% robi to codziennie. Średni czas słuchania wynosi prawie pięć godzin dziennie.
Polacy czytają coraz mniej? Niekoniecznie!
Bartłomiej Dwornik
W wojnie o czytelnika prasa wydaje się być już zdaniem wielu medioznawców na pozycji straconej, choć oczywiście nie zniknie całkowicie. Jej głównym rywalem jest internet.