menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij

8.12.2018 Marketing i PR

Wybór właściwej agencji reklamowej

blog.goldensubmarine.com

Zadanie nie należy do łatwych - jak rozeznać się na rynku usług komunikacji marketingowej, i czym się kierować w typowaniu agencji reklamowej?

artykuł sponsorowany

Wiele zależy od zakresu działań, które planuje reklamodawca – czy ma to być jedna kampania w ściśle określonym czasie, czy też działania kompleksowe, a więc obsługa stała. Istotną rolę odgrywa również cel kampanii oraz grupa docelowa, a więc do kogo marka chce dotrzeć ze swoją ofertą; to bowiem może determinować wybór kanałów komunikacji. Firma musi zatem zadać sobie szereg pytań, zanim zacznie rozglądać się na rynku za agencją.

Pod względem kompetencji agencje można podzielić pod kątem kanałów komunikacji, w których operują – np. 360-stopni, obejmujące wszystkie media (tradycyjne, jak prasa, telewizja czy radio) oraz digital (wszystko, co dotyczy internetu). Jest to jednakże – zwłaszcza dziś – duże uproszczenie w podziale agencji.

Choćby dlatego, że przed laty mogliśmy zaobserwować pewien znaczący trend. Z jednej strony agencje interaktywne poszerzały swoje kompetencje o inne media niż online, z czasem oferując również produkcję spotów wideo (zwłaszcza że w internecie wideo również odgrywa coraz istotniejszą rolę) czy layouty dedykowane komunikacji billboardowej. Z drugiej strony, duże agencje – należące nierzadko do międzynarodowych grup reklamowych – poszerzały zakres usług o digital, bo przez całe dekady koncentrowały się na ATL-u (czyli tradycyjnych, „starych” mediach). Z reguły dokonywały akwizycji na rynku, przejmując agencje interaktywne. Żeby lepiej to zrozumieć, warto przyjrzeć się strukturze wydatków reklamowych – jak bardzo rośnie komunikacja online kosztem innych kanałów dotarcia.

Każdy jednak chce pracować z największą bądź też doświadczoną i utytułowaną agencją. Żeby w ogóle podjąć decyzję i wybrać trafnie partnera, trzeba rozeznać się w rynku agencji. Jak on wygląda dziś w Polsce?

Z jednej strony istnieją największe, międzynarodowe grupy reklamowe – holdingi de facto skupione wokół kilku grup właścicielskich. Z drugiej – wciąż działają niezależne agencje. W dwóch ostatnich latach magazyn „MMP” wydał Mapę grup reklamowych, doskonale obrazującą podział rynku – kilkadziesiąt podmiotów, agencji, jest w rękach kilku większych grup (holdingów).

Dokonując wyboru agencji, nawet wstępnej selekcji, można przyjrzeć się przyznawanym im tytułom, zwłaszcza takim jak Agencja Interaktywna Roku, uwzględniającemu zarówno wyniki finansowe, jak i opinie ze strony obsługiwanych klientów.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn


PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Jak napisać dobrą informację prasową? Od struktury po treści

Krzysztof Janik
W sieci każdego dnia pojawia się wiele nowych treści tego typu, choć większość z nich nie wzbudza większego zainteresowania. Nierzadko powodem jest słaba wartość merytoryczna lub nieodpowiednia konstrukcja.

Najsilniejsze marki w polskich mediach. Badanie Top Marka

PSMM Monitoring & More
Autorzy badania przeanalizowali ponad 2 miliony tekstów prasowych, 14 milionów internetowych oraz 54 milionów postów, które ukazały się na ogólnodostępnych profilach na Facebooku, Instagramie, Twitterze i YouTubie od 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2022 roku

Reklama mobilna. Optymalizacja, personalizacja i wideo

Mariusz Maksymiuk
Z badań przeprowadzonych prze IAB UK wynika, że aż 78% osób uważa, że najbardziej irytujące reklamy to te, które nie są dostosowane do rozdzielczości smartfonów czy tabletów – są zbyt małe, bądź zawierają zbyt dużo tekstu, przez co stają się nieczytelne i trudniejsze w odbiorze.

Widoczność reklam w polskim internecie spada

Tomasz Piątkowski
W ostatnim kwartale 2017 roku wskaźnik viewability spadł do poziomu 50 proc. Średni czas kontaktu z reklamą display również zmalał - do 20,7 sekund - wynika z opublikowanego przez firmę Meetrics międzynarodowego raportu „Viewability Benchmark Report” dotyczącego widoczności reklam.

Kosmiczny rap promuje projekt terapeutyczny kliniki onkologii dziecięcej

Klaudia Smolarska-Kulej
Poznajcie kosmicznego rapera z kliniki Przylądek Nadziei we Wrocławiu! Michał razem z mamą napisał tekst piosenki i nagrał profesjonalny teledysk o swojej chorobie. Wszystko w ramach nowatorskiego, muzycznego projektu terapeutycznego.

Prowadzenie bloga firmowego dla wsparcia SEO i nie tylko - 8 korzyści

KK
Wzrost ruchu na stronie dzięki dobrze przygotowanej publikacji na bloga firmowego może wynieść nawet ponad 400%. Ponad połowa internautów szuka interesujących ich treści w Google, a 18% z nich chce czytać artykuły na firmowych blogach. Zobacz, jak optymalnie wykorzystać tę wiedzę.

Skuteczna reklama zewnętrzna. Na czym polega dobry przekaz DOOH

Diana Polska
Podczas planowania kampanii DOOH należy przede wszystkim skupić się na grupie docelowej, a dokładniej na jej potrzebach i zainteresowaniach. Konsumenci chcą, aby przekaz w formie digital signage był dopasowany do ich potrzeb i przynosił wymierne korzyści.

więcej w dziale: Marketing i PR

dołącz do nas

Facebook Twitter Google+ LinkedIn RSS

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowyzarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o23