menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Electro

8.12.2018 Marketing i PR

Wybór właściwej agencji reklamowej

blog.goldensubmarine.com

Zadanie nie należy do łatwych - jak rozeznać się na rynku usług komunikacji marketingowej, i czym się kierować w typowaniu agencji reklamowej?

artykuł sponsorowany

Wiele zależy od zakresu działań, które planuje reklamodawca – czy ma to być jedna kampania w ściśle określonym czasie, czy też działania kompleksowe, a więc obsługa stała. Istotną rolę odgrywa również cel kampanii oraz grupa docelowa, a więc do kogo marka chce dotrzeć ze swoją ofertą; to bowiem może determinować wybór kanałów komunikacji. Firma musi zatem zadać sobie szereg pytań, zanim zacznie rozglądać się na rynku za agencją.

Pod względem kompetencji agencje można podzielić pod kątem kanałów komunikacji, w których operują – np. 360-stopni, obejmujące wszystkie media (tradycyjne, jak prasa, telewizja czy radio) oraz digital (wszystko, co dotyczy internetu). Jest to jednakże – zwłaszcza dziś – duże uproszczenie w podziale agencji.

Choćby dlatego, że przed laty mogliśmy zaobserwować pewien znaczący trend. Z jednej strony agencje interaktywne poszerzały swoje kompetencje o inne media niż online, z czasem oferując również produkcję spotów wideo (zwłaszcza że w internecie wideo również odgrywa coraz istotniejszą rolę) czy layouty dedykowane komunikacji billboardowej. Z drugiej strony, duże agencje – należące nierzadko do międzynarodowych grup reklamowych – poszerzały zakres usług o digital, bo przez całe dekady koncentrowały się na ATL-u (czyli tradycyjnych, „starych” mediach). Z reguły dokonywały akwizycji na rynku, przejmując agencje interaktywne. Żeby lepiej to zrozumieć, warto przyjrzeć się strukturze wydatków reklamowych – jak bardzo rośnie komunikacja online kosztem innych kanałów dotarcia.

Każdy jednak chce pracować z największą bądź też doświadczoną i utytułowaną agencją. Żeby w ogóle podjąć decyzję i wybrać trafnie partnera, trzeba rozeznać się w rynku agencji. Jak on wygląda dziś w Polsce?

Z jednej strony istnieją największe, międzynarodowe grupy reklamowe – holdingi de facto skupione wokół kilku grup właścicielskich. Z drugiej – wciąż działają niezależne agencje. W dwóch ostatnich latach magazyn „MMP” wydał Mapę grup reklamowych, doskonale obrazującą podział rynku – kilkadziesiąt podmiotów, agencji, jest w rękach kilku większych grup (holdingów).

Dokonując wyboru agencji, nawet wstępnej selekcji, można przyjrzeć się przyznawanym im tytułom, zwłaszcza takim jak Agencja Interaktywna Roku, uwzględniającemu zarówno wyniki finansowe, jak i opinie ze strony obsługiwanych klientów.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Na czym polega i jakie korzyści daje oklejanie samochodów?

Błażej Cieślar
Popularność, jaką zyskało oklejanie samochodów, można tłumaczyć kilkoma zaletami takiego zabiegu. Najczęściej jednak decydujemy się na taki krok przy zarysowaniu karoserii lub przy chęci zmiany koloru naszego pojazdu. Sprawdźmy, co zyskamy na oklejeniu pojazdu i czy warto to w ogóle robić. [artykuł sponsorowany]

Prowadzenie firmowego bloga. Poradnik dla początkujących

Kamila Kaczmarczyk
Najlepiej już na początku tworzenia bloga zdecydować o jego charakterze. Czy będziesz tam pisać o nowych produktach, aktualnościach z życia firmy, reagować na trudne dla marki sytuacje, czy publikować ciekawostki z branży - przemyśl to już na samym początku. Problem się w pewnym stopniu sam rozwiązuje.

Strategia marketingowa i korzyści płynące z jej stosowania dla firmy

brandglow.pl
Właściwie opracowana strategia marketingowa to klucz do sukcesu każdej firmy zarówno małej, jak i dużej. Jest to bowiem praktyczne narzędzie, które pozwala nam na ustalenie spójnego planu działania, określenia mocnych oraz słabych stron przedsiębiorstwa oraz sprecyzowania, kim są odbiorcy naszych produktów oraz usług. [artykuł sponsorowany]

Więcej kampanii, mniej wydatków. AdReport o reklamie online 3Q2020

Tomasz Cirmirakis
W trzecim kwartale 2020 liczba kampanii emitowanych w internecie wzrosła o 18 proc., ale ich estymowana wartość spadła o 29 proc. względem ubiegłego roku – wynika z analizy systemu monitoringu reklamy online AdReport. Oznacza to, że rynek ustabilizował się w III kwartale po wiosennym lockdownie i gwałtownych spadkach, ale budżety reklamowe są ciągle znacząco niższe niż przed rokiem.

Influencer marketing na TikToku. Jak sprawdzić tiktokera?

Personal PR
Liczba nowych twórców, którzy zakładają konta na TikToku, rośnie z dnia na dzień. Ich różnorodność jest bardzo korzystna dla osób chcących nawiązać współpracę. Jednak dotarcie do jakościowych, odpowiednich influencerów jest wyzwaniem. Jak więc dobrze szukać? Sprawdzając poniższe 5 elementów.

Terapia przez muzykę. Dzieci z kliniki Przylądek Nadziei rapują o raku

Klaudia Smolarska-Kulej
Beztroskie dzieciństwo przerwane mrożącą krew w żyłach diagnozą, miesiące spędzone w szpitalu, ból i nadzieja. To wszystko znajdziemy w utworach, które rapują mali pacjenci z wrocławskiej kliniki onkologicznej Przylądek Nadziei. Teksty piosenek napisali sami, a wszystko po to, by lepiej uporać się z chorobą.

Internetowe subskrypcje. Wartość rynku, kierunki rozwoju i... zagrożenia

KrzysztoF
Według McKinsey & Company, liczba użytkowników subskrypcji wzrosła globalnie o ponad 17% w ciągu ostatniego roku. Z raportu UBS Group AG wynika z kolei, że łączna wartość globalnego rynku subskrypcji osiągnie do 2025 roku aż 1,5 biliona dolarów. To dwa razy więcej niż w 2020 roku!

więcej w dziale: Marketing i PR

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Play
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24