menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Bron.pl

8.12.2018 Marketing i PR

Wybór właściwej agencji reklamowej

blog.goldensubmarine.com

Zadanie nie należy do łatwych - jak rozeznać się na rynku usług komunikacji marketingowej, i czym się kierować w typowaniu agencji reklamowej?

artykuł sponsorowany

Wiele zależy od zakresu działań, które planuje reklamodawca – czy ma to być jedna kampania w ściśle określonym czasie, czy też działania kompleksowe, a więc obsługa stała. Istotną rolę odgrywa również cel kampanii oraz grupa docelowa, a więc do kogo marka chce dotrzeć ze swoją ofertą; to bowiem może determinować wybór kanałów komunikacji. Firma musi zatem zadać sobie szereg pytań, zanim zacznie rozglądać się na rynku za agencją.

Pod względem kompetencji agencje można podzielić pod kątem kanałów komunikacji, w których operują – np. 360-stopni, obejmujące wszystkie media (tradycyjne, jak prasa, telewizja czy radio) oraz digital (wszystko, co dotyczy internetu). Jest to jednakże – zwłaszcza dziś – duże uproszczenie w podziale agencji.

Choćby dlatego, że przed laty mogliśmy zaobserwować pewien znaczący trend. Z jednej strony agencje interaktywne poszerzały swoje kompetencje o inne media niż online, z czasem oferując również produkcję spotów wideo (zwłaszcza że w internecie wideo również odgrywa coraz istotniejszą rolę) czy layouty dedykowane komunikacji billboardowej. Z drugiej strony, duże agencje – należące nierzadko do międzynarodowych grup reklamowych – poszerzały zakres usług o digital, bo przez całe dekady koncentrowały się na ATL-u (czyli tradycyjnych, „starych” mediach). Z reguły dokonywały akwizycji na rynku, przejmując agencje interaktywne. Żeby lepiej to zrozumieć, warto przyjrzeć się strukturze wydatków reklamowych – jak bardzo rośnie komunikacja online kosztem innych kanałów dotarcia.

Każdy jednak chce pracować z największą bądź też doświadczoną i utytułowaną agencją. Żeby w ogóle podjąć decyzję i wybrać trafnie partnera, trzeba rozeznać się w rynku agencji. Jak on wygląda dziś w Polsce?

Z jednej strony istnieją największe, międzynarodowe grupy reklamowe – holdingi de facto skupione wokół kilku grup właścicielskich. Z drugiej – wciąż działają niezależne agencje. W dwóch ostatnich latach magazyn „MMP” wydał Mapę grup reklamowych, doskonale obrazującą podział rynku – kilkadziesiąt podmiotów, agencji, jest w rękach kilku większych grup (holdingów).

Dokonując wyboru agencji, nawet wstępnej selekcji, można przyjrzeć się przyznawanym im tytułom, zwłaszcza takim jak Agencja Interaktywna Roku, uwzględniającemu zarówno wyniki finansowe, jak i opinie ze strony obsługiwanych klientów.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Prowadzenie bloga firmowego dla wsparcia SEO i nie tylko - 8 korzyści

KK
Wzrost ruchu na stronie dzięki dobrze przygotowanej publikacji na bloga firmowego może wynieść nawet ponad 400%. Ponad połowa internautów szuka interesujących ich treści w Google, a 18% z nich chce czytać artykuły na firmowych blogach. Zobacz, jak optymalnie wykorzystać tę wiedzę.

Rolki Reggae Rajd na mecie! Rolkarski maraton dla chłopca z Ostródy

BARD
Agata i Wojtek Miszewscy, rolkarskie małżeństwo z Oleśnicy, przejechali na rolkach aż 713 kilometrów z Lublina do Ostródy, żeby pomóc rodzicom dziewięcioletniego chłopca z porażeniem mózgowym w zdobyciu środków na system do neurorehabilitacji. Rajdowi patronował tygodnik Reporterzy.info.

Wskaźniki widoczności reklam online. Raport Meetrics Q3/2021

IPM
Reklamy displayowe były w Polsce bardziej widoczne w trzecim kwartale 2021, w przeciwieństwie do reklam wideo, których widoczność się pogorszyła. Rzuca się w oczy wysoka zmienność współczynników widoczności - zarówno przy porównywaniu ze sobą różnych formatów reklam, jak i przy porównaniu tych samych formatów w różnych okresach.

Sztuczna inteligencja w reklamie

Mariusz Maksymiuk
Algorytmy sztucznej inteligencji pozwalają na zaawansowaną automatyzację i przewidywanie działań potencjalnego konsumenta. Maszyny, wykorzystując dane, uczą się identyfikować wzorce i powiązania, tak aby wyciągać wnioski, wykonywać działania i podejmować decyzje.

Jak pracuje się z agencją reklamową. Badanie brief4U.com

Pamela Tomicka
Tylko nieco ponad 11 proc. zapytanych marketerów przyznało, że to co dostaje od agencji reklamowej jest zgodne z założeniami oferty. Pozostali badani mieli znacznie więcej zastrzeżeń - wynika z badania platformy przetargowej dla usług reklamowych, brief4U.com.

Branded Content. Co robić, gdy tradycyjna reklama już nie działa

Małgorzata Dębska
Współcześni konsumenci, atakowani przekazem sprzedażowym, są coraz bardziej odporni na klasyczne reklamy. Poszukuje się więc form komunikacji, w których obecność marek nie budzi sprzeciwu i nie jest jednoznacznie kojarzona z reklamowaniem produktu czy usługi.

Sieć 5G i ultradźwięki w markentingu. Prognoza Selectivv na rok 2019

Magdalena Czyżewska
Na polski rynek marketingu mobilnego w 2019 roku wpłynie wejście technologii 5G oraz rosnąca popularność asystentów głosowych w smartfonach. Nowością, jaka czeka nas w najbliższym roku, będzie wykorzystanie technologii ultradźwięków, za pośrednictwem których możemy komunikować się ze smartfonami.

więcej w dziale: Marketing i PR

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

baner Broń.pl
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o23