Twój e-PIT - czy rozliczanie podatku będzie jeszcze prostsze?
pitax.pl
Obowiązek rozliczenia popularnego PIT-a, który pojawia się wraz z nowym rokiem kalendarzowym, wynika bezpośrednio z przepisów prawa i wielu osobom spędza sen z powiek. Częstotliwość zmiany ordynacji podatkowej wcale nie ułatwia procesu rozliczania podatku, zwłaszcza gdy w grę wchodzą różne odliczenia i ulgi, z jakich można skorzystać.

Dodatkowo mimo faktu, że na cały proces ustawodawca przewidział ponad cztery miesiące, wielu Polaków nie wysyłało swoich PIT-ów na czas, a to skutkowało karnymi odsetkami. Wszystko miało się zmienić dzięki wprowadzeniu rządowego projektu Twój e-PIT, w którym to urzędnicy skarbówki sami rozliczają podatników. Czy tak się stało?
Samodzielne rozliczenia
Do 2019 roku rozliczenia podatkowe należało wykonać osobiście. Podatnik mógł to zrobić na kilka różnych sposobów:
- składając deklarację podatkową w odpowiednim urzędzie skarbowym (ze względu na miejsce zamieszkania)
- wysyłając deklarację za pośrednictwem Poczty Polskiej
- wysyłając PIT online przez internet za pomocą specjalnego programu e-Deklaracje
- korzystając z udogodnień firm rachunkowych i księgowych, które oferowały pomoc w rozliczeniu PIT-a i jego wysyłkę w imieniu podatnika
W praktyce okazało się, że z roku na rok rośnie liczba osób korzystających z formy internetowego rozliczenia. Papierowe PIT-y nadal były popularne, ale coraz więcej podatników wybierało opcję mobilną, która gwarantowała nie tylko szybszy zwrot podatku, ale również użyteczne funkcje jak sprawdzenie poprawności wpisanych danych. Internetowe złożenie deklaracji nie wymagało też elektronicznego podpisu czy profilu zaufanego; tożsamość potwierdzało się wpisując kwotę przychodu z poprzedniego rozliczenia.
Nowe zmiany na rękę podatników
Wprowadzenie systemu Twój e-PIT na portalu podatkowym zupełnie zmieniło proces składania deklaracji. Obecnie można tam złożyć wyłącznie PIT 37 i PIT 38, czyli najbardziej popularne deklaracje podatkowe, z których korzysta większość Polaków. W serwisie po zalogowaniu każdy ma dostęp do swoich wszystkich PIT-ów 11 przesłanych przez pracodawców i może w łatwy oraz szybki sposób zweryfikować ich poprawność. To też ułatwienie dla podatników, którym pracodawca z różnych przyczyn takiego rozliczenia nie przysłał.
Twój e-PIT umożliwia logowanie przy pomocy takich danych jak PESEL wraz z kwotami przychodu oraz kwotą nadpłaty lub niedopłaty z poprzedniego roku, a także logowanie za pomocą profilu zaufanego. System pomaga ustalić przysługujące podatnikowi ulgi i w prosty sposób je edytować - dodać ulgę na dziecko, internet, mieszkaniową, odliczyć od podatku przekazane darowizny, wpisać numer KRS instytucji, na którą przekazuje się 1% podatku. Składając PIT online za pośrednictwem ministerialnej platformy można również zaktualizować swoje dane bankowe (wpisać numer ROR do zwrotu podatku) i rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.
Nic nie trzeba liczyć
Największą zaletą nowego rozwiązania podatkowego jest brak konieczności samodzielnych rozliczeń. To urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej na podstawie otrzymanych od płatników informacji o składkach rozliczają podatników i wyliczają ich podatek, kwotę nadpłaty albo niedopłaty. Statystyczny Kowalski nie musi więc nic liczyć, szukać informacji o rozliczeniach w internecie i wertować ustawy podatkowej - wszystko ma podane w jednym miejscu, w przejrzysty sposób. Dzięki temu rozliczanie podatków staje się niesamowicie proste i najczęściej sprowadza tylko do przejrzenia danych i ich potwierdzenia - dwoma kliknięciami. W porównaniu z dotychczasowym procesem, w którym to podatnik musiał wszystkiego pilnować, obliczać, zatwierdzać, sprawdzać i poprawiać, system Twój e-PIT jest rozwiązaniem wysoce praktycznym i wspomagającym podatników w rozliczeniach podatkowych.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale :
Od doktoratu do biznesu – jak wykorzystać pracę naukową w świecie poza akademią?
artykuł sponsorowany
Uzyskanie stopnia doktora to ogromne osiągnięcie, które wymaga lat intensywnej pracy badawczej, analitycznego myślenia i wytrwałości. Jednak coraz więcej doktorantów staje dziś przed pytaniem: co dalej? Tradycyjna ścieżka akademicka nie zawsze okazuje się satysfakcjonująca, a dostępność etatów naukowych bywa ograniczona.
Jak bawić się z dzieckiem, wspierając rozwój? Psycholog podpowiada
patronat Reporterzy.info
Spontaniczna, przyjemna i dobrowolna – to cechy, które definiują zabawę. Dla dziecka jest ona naturalnym sposobem odkrywania świata, a dla rodzica może stać się okazją do budowania pozytywnej relacji oraz wsparcia w rozwoju malucha. Jak sprawić, by wspólna zabawa była zarazem radosna i edukacyjna?
Dlaczego warto wybrać fotel ergonomiczny?
artykuł sponsorowany
Praca przy biurku wymaga zastosowania takich rozwiązań, które pozwolą odciążyć kręgosłup, zredukować ryzyko wystąpienia bóli i wad postawy oraz zapewnić komfort przez wiele godzin. Aby to było możliwe należy wybrać nie tylko biurko o odpowiedniej wysokości, ale również wygodny fotel biurowy. Dziś dowiecie się, dlaczego warto wybrać fotel ergonomiczny.
Podobne artykuły:
Ile kosztuje profesjonalna strona www, która pomoże ci wypromować biznes?
artykuł gościnny
Wiele osób ma konkretny plan działania i decyduje się rozkręcić własny biznes. Wobec tego jeśli produkt i marka są już opracowane, wówczas pojawia się jeszcze konieczność założenia profesjonalnej strony www, która okaże się wizytówką całego przedsięwzięcia. To w dużej mierze od witryny internetowej zależy sukces biznesu, więc musi być ona odpowiednio zaprojektowana. Jednak ile kosztuje profesjonalna strona www?
Największe zalety pożyczek pozabankowych
pozyczki-24.pl
Dostępne online, bez wychodzenia z domu, praktycznie dla każdego – jeśli potrzebujesz gotówki na spłatę swoich zobowiązań, a kredyt w banku lub pożyczka od znajomych nie wchodzą w grę, możesz skorzystać z bogatej oferty instytucji finansowych z sektora pozabankowego. [artykuł sponsorowany]
Jak transformacja cyfrowa zmienia dziennikarstwo i ścieżki kariery w branży medialnej?
artykuł sponsorowany
W ostatnich latach media przeszły ogromną transformację, dostosowując się do dynamicznych zmian w technologii i sposobie konsumowania treści. Tradycyjne gazety i telewizja stopniowo tracą na znaczeniu, a ich miejsce zajmują portale internetowe, media społecznościowe, podcasty i platformy streamingowe.
#FakeHunter Challenge. Wojna informacyjna - konkurs Polskiej Agencji Prasowej
konkurs
18 listopada rusza VI edycja konkursu #FakeHunter Challenge. Zadaniem uczestników będzie m.in. wyszukiwanie fałszywych informacji związanych z wojną w Ukrainie oraz przygotowanie kreatywnej pracy pod hasłem „Nie nabieram się na fake newsy”. Na najlepsze zespoły czekają: nagrody finansowe, rzeczowe oraz warsztaty z projektowania 3D.