Twój e-PIT - czy rozliczanie podatku będzie jeszcze prostsze?
pitax.pl
Obowiązek rozliczenia popularnego PIT-a, który pojawia się wraz z nowym rokiem kalendarzowym, wynika bezpośrednio z przepisów prawa i wielu osobom spędza sen z powiek. Częstotliwość zmiany ordynacji podatkowej wcale nie ułatwia procesu rozliczania podatku, zwłaszcza gdy w grę wchodzą różne odliczenia i ulgi, z jakich można skorzystać.
Autor zdjęcia: Gunnar Wrobel@Flickr. Lic. Creative Commons
Dodatkowo mimo faktu, że na cały proces ustawodawca przewidział ponad cztery miesiące, wielu Polaków nie wysyłało swoich PIT-ów na czas, a to skutkowało karnymi odsetkami. Wszystko miało się zmienić dzięki wprowadzeniu rządowego projektu Twój e-PIT, w którym to urzędnicy skarbówki sami rozliczają podatników. Czy tak się stało?
Samodzielne rozliczenia
Do 2019 roku rozliczenia podatkowe należało wykonać osobiście. Podatnik mógł to zrobić na kilka różnych sposobów:
- składając deklarację podatkową w odpowiednim urzędzie skarbowym (ze względu na miejsce zamieszkania)
- wysyłając deklarację za pośrednictwem Poczty Polskiej
- wysyłając PIT online przez internet za pomocą specjalnego programu e-Deklaracje
- korzystając z udogodnień firm rachunkowych i księgowych, które oferowały pomoc w rozliczeniu PIT-a i jego wysyłkę w imieniu podatnika
W praktyce okazało się, że z roku na rok rośnie liczba osób korzystających z formy internetowego rozliczenia. Papierowe PIT-y nadal były popularne, ale coraz więcej podatników wybierało opcję mobilną, która gwarantowała nie tylko szybszy zwrot podatku, ale również użyteczne funkcje jak sprawdzenie poprawności wpisanych danych. Internetowe złożenie deklaracji nie wymagało też elektronicznego podpisu czy profilu zaufanego; tożsamość potwierdzało się wpisując kwotę przychodu z poprzedniego rozliczenia.
Nowe zmiany na rękę podatników
Wprowadzenie systemu Twój e-PIT na portalu podatkowym zupełnie zmieniło proces składania deklaracji. Obecnie można tam złożyć wyłącznie PIT 37 i PIT 38, czyli najbardziej popularne deklaracje podatkowe, z których korzysta większość Polaków. W serwisie po zalogowaniu każdy ma dostęp do swoich wszystkich PIT-ów 11 przesłanych przez pracodawców i może w łatwy oraz szybki sposób zweryfikować ich poprawność. To też ułatwienie dla podatników, którym pracodawca z różnych przyczyn takiego rozliczenia nie przysłał.
Twój e-PIT umożliwia logowanie przy pomocy takich danych jak PESEL wraz z kwotami przychodu oraz kwotą nadpłaty lub niedopłaty z poprzedniego roku, a także logowanie za pomocą profilu zaufanego. System pomaga ustalić przysługujące podatnikowi ulgi i w prosty sposób je edytować - dodać ulgę na dziecko, internet, mieszkaniową, odliczyć od podatku przekazane darowizny, wpisać numer KRS instytucji, na którą przekazuje się 1% podatku. Składając PIT online za pośrednictwem ministerialnej platformy można również zaktualizować swoje dane bankowe (wpisać numer ROR do zwrotu podatku) i rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.
Nic nie trzeba liczyć
Największą zaletą nowego rozwiązania podatkowego jest brak konieczności samodzielnych rozliczeń. To urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej na podstawie otrzymanych od płatników informacji o składkach rozliczają podatników i wyliczają ich podatek, kwotę nadpłaty albo niedopłaty. Statystyczny Kowalski nie musi więc nic liczyć, szukać informacji o rozliczeniach w internecie i wertować ustawy podatkowej - wszystko ma podane w jednym miejscu, w przejrzysty sposób. Dzięki temu rozliczanie podatków staje się niesamowicie proste i najczęściej sprowadza tylko do przejrzenia danych i ich potwierdzenia - dwoma kliknięciami. W porównaniu z dotychczasowym procesem, w którym to podatnik musiał wszystkiego pilnować, obliczać, zatwierdzać, sprawdzać i poprawiać, system Twój e-PIT jest rozwiązaniem wysoce praktycznym i wspomagającym podatników w rozliczeniach podatkowych.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale :
Kompleksowy rozwój online – jak połączyć marketing z nowoczesnym designem?
artykuł sponsorowany
Internet to przestrzeń, w której codziennie rywalizują tysiące marek. Chcąc wyróżnić się na tym dynamicznym rynku, trzeba podejść do tematu kompleksowo. Nowoczesna firma nie może polegać jedynie na ładnym logotypie czy podstawowej stronie internetowej – klucz tkwi w synergii.
Jak pozycjonować swoją witrynę internetową, aby odnieść sukces na rynkach zagranicznych
artykuł sponsorowany
Odkryj skuteczne strategie pozycjonowania swojej witryny w celu osiągnięcia sukcesu na rynkach zagranicznych i dotarcia do nowych odbiorców.
Media tradycyjne kontra digital marketing. Jak skutecznie łączyć oba światy?
artykuł sponsorowany
Firmy w marketingu mają do wyboru różne kanały komunikacji, aby dotrzeć do swoich odbiorców. Media tradycyjne, takie jak telewizja, prasa czy radio, mają ugruntowaną pozycję, jednak marketing cyfrowy oferuje nowe możliwości, które pozwalają na precyzyjne targetowanie i analizę wyników.
Podobne artykuły:
Sztuka robienia notatek
artykuł sponsorowany
Dobrze przygotowane notatki i umiejętność notowania znaczenie przyspiesza i ułatwia naukę i przyswajanie wiedzy. Zapisywanie informacji wydaje się banalnie proste, jednak aby było to efektywne, trzeba robić to zgodnie z tym jak nasz mózg przetwarza informacje.
Poradnik młodego humanisty. Jak studiować i nie zwariować?
POLECAMY
E-book opracowany przez specjalistów z portalu historycznego Histmag.org to lektura obowiązkowa dla przyszłych i obecnych studentów kierunków humanistycznych. Znajdziecie w nim mnóstwo cennej wiedzy praktycznej i podpowiedzi, jak sprawnie poruszać się w nowym, studenckim świecie.
Rodzaje łożysk i przykładowe zastosowania
artykuł sponsorowany
Łożyska to ważny element znajdujący się w wielu maszynach. Umożliwiają ruch pomiędzy dwoma elementami, a przy tym ograniczają tarcie pomiędzy nimi. Bez odpowiedniej jakości łożysk nie byłoby możliwe działanie wielu urządzeń. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów łożysk, które wyróżniają się sposobem działania oraz przeznaczeniem.
Szkolenia dla e-commerce: digital marketing, SEO, content marketing…
artykuł sponsorowany
Handel internetowy to jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż. Oznacza to wzrost liczby klientów i transakcji, ale również większą konkurencję. Dlatego, aby nie pozostać w tyle, należy stale się rozwijać. Pomagają w tym szkolenia dla e-commerce dedykowane rozmaitym aspektom związanym z zakładaniem i prowadzeniem sklepów internetowych. Na jakie tematy warto zwrócić uwagę?