Humaniści do IT!
RAB
Dynamiczny rozwój branży IT sprawia, że z każdym rokiem wzrasta zapotrzebowanie na kolejnych ekspertów. Kompetencje techniczne w dalszym ciągu są istotne, jednak do tego dochodzą nowe umiejętności, takie jak znajomość języków obcych, zdolności adaptacji i przede wszystkim otwarta głowa na ciągłe zmiany.
fot. Reachablogger
Z racji na coraz większe potrzeby konsumentów, branża ta musi poszerzać się o nowych specjalistów. Tym samym, wbrew pozorom, ograniczenia w wejściu do IT stają się coraz mniejsze. Okazuje się, że nie trzeba kończyć studiów informatycznych, by znaleźć się w świecie IT. Doskonałym tego przykładem jest praca w roli UX lub UI Designera. Jest to świetna wiadomość dla tych, którzy ukończyli studia humanistyczne i którzy chcą zacząć pracować w nowych technologiach, nie mając wiedzy technicznej.
Co oprócz otwartej głowy?
Poza ukończonymi studiami humanistycznymi, w parze powinna iść pasja do nowych technologii, a tym samym – szkolenie się w tej dziedzinie. Możliwości w tym względzie jest z roku na rok coraz więcej – od darmowych kursów online, webinarów, tutoriali, poprzez płatne warsztaty, skończywszy na udziale w wielu ciekawych konferencjach prowadzonych przez specjalistów. Udział w warsztatach czy konferencjach jest doskonałą okazją do spotkania się z ludźmi, którzy rzeczywiście żyją w tej branży. Nie musisz na sucho wpisywać w wyszukiwarce haseł typu: rekrutacja specjalistów IT, stawki IT, front end praca, etc, ale osobiście o to zapytać osoby, które chętnie doradzą w tym temacie.
Dzięki takim spotkaniom możesz rozwiać wiele wątpliwości. Dowiedzieć się chociażby, czy praca zdalna jest możliwa będąc UX czy UI designerem, jak wyglądają od kuchni projekty IT w obszarze UX? Czy można współpracować na zasadzie outsouring IT, jak duże są zespoły UX specjalistów w danej firmie. Pytań na samym początku może być wiele, ale zanim faktycznie zaczniesz wyszukiwanie pracy, warto na nie sobie wcześniej odpowiedzieć.
Oferty pracy dla UX/UI designera
W portalach z ofertami pracy piętrzą się ogłoszenia z zapotrzebowaniem na usługi UX i UI Designerów. Oczywiście jednym z ważniejszych atutów jest posiadanie portfolio, które często okazać się może przepustką na pierwszy staż.
Z przykładowych ofert pracy dowiadujemy się, że do obowiązków Junior UX Designera należeć będzie: udział w zbieraniu i analizowaniu wymagań dotyczących bieżących projektów (wymagania biznesowe, rynkowe), zbieranie i analiza danych dotyczących użytkowników i ich potrzeb, modelowanie i projektowanie rozwiązań (makiety, szkice, prototypy), testowanie zaprojektowanych rozwiązań, odpowiedzialność za wykonywane zadania.
W wymaganiach wymieniane jest: umiejętność pracy samodzielnie i w zespole, umiejętność projektowania makiet funkcjonalnych, projektów graficznych, znajomość zagadnień z obszaru UX, umiejętność myślenia analitycznego, kreatywność, otwartość i komunikatywność. Mile widziana jest znajomość obsługi programów UXPin (lub podobnego), Photoshop, Hot Jar/Usability Tools, Google Analytics. W zamian oferowana jest możliwość pracy zdalnej w elastycznych godzinach, różnorodność projektów. Natomiast w miejscu wynagrodzenie często spotkać można odpowiedź: „uzależniona od posiadanych umiejętności i doświadczenia” i tu należy wykazać się czujnością w podawaniu propozycji wysokości wynagrodzenia. Podpowiedzią mogą być dane opisane w raporcie „UX 2017 - Cyfrowe produkty i usługi”, które mówią, iż na stanowisku juniorskim można liczyć na średnie wynagrodzenie do 6 tys. zł netto.
Musisz lubić ludzi!
Warto pamiętać, że aby zostać dobrym UX Designerem, momentami bardziej liczy się wiedza o człowieku i jego zachowaniu, niż wiedza techniczna. Oczywiście są to aspekty, które powinny się przenikać, jednak umiejętność empatii względem innych ludzi, umiejętność słuchania, argumentacji i współpracy odgrywa ważną rolę w tym zawodzie. Poza tymi cechami, wymienić można takie zalety jak zmysł estetyczny i obycie techniczne. Jest to doskonały zawód na styku wielu dyscyplin, skierowany do osób z otwartą głową i chęcią do działania. UX/UI Designer, to z pewnością zawody szybko rozwijające się, przez co zasługują na miano zawodów przyszłości.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale :
Kompleksowy rozwój online – jak połączyć marketing z nowoczesnym designem?
artykuł sponsorowany
Internet to przestrzeń, w której codziennie rywalizują tysiące marek. Chcąc wyróżnić się na tym dynamicznym rynku, trzeba podejść do tematu kompleksowo. Nowoczesna firma nie może polegać jedynie na ładnym logotypie czy podstawowej stronie internetowej – klucz tkwi w synergii.
Jak pozycjonować swoją witrynę internetową, aby odnieść sukces na rynkach zagranicznych
artykuł sponsorowany
Odkryj skuteczne strategie pozycjonowania swojej witryny w celu osiągnięcia sukcesu na rynkach zagranicznych i dotarcia do nowych odbiorców.
Media tradycyjne kontra digital marketing. Jak skutecznie łączyć oba światy?
artykuł sponsorowany
Firmy w marketingu mają do wyboru różne kanały komunikacji, aby dotrzeć do swoich odbiorców. Media tradycyjne, takie jak telewizja, prasa czy radio, mają ugruntowaną pozycję, jednak marketing cyfrowy oferuje nowe możliwości, które pozwalają na precyzyjne targetowanie i analizę wyników.
Podobne artykuły:
ZaGGadaj o audiobooka do BookBeat. Innowacyjna kampania w Gadu Gadu
materiał partnera
Szwedzki serwis z audiobookami BookBeat, w Polsce obecny od 2020 roku, nawiązał współpracę z komunikatorem GG (Gadu-Gadu). Użytkownicy kultowego GG mogą otrzymać kod na darmowe słuchanie audiobooków z biblioteki obejmującej 1 milion tytułów w różnych językach.
Kto dzwonił? Sprawdź!
infonumer.pl
Telefon komórkowy bardzo ułatwia dzisiaj życie. Nie oznacza to jednak, że jego posiadanie ma wyłącznie dobre strony, choć na pewno jest ich o wiele więcej, niż tych złych. Do tych ostatnich należą rozmowy z nieznanych numerów, jeśli mają one charakter nękający. [artykuł sponsorowany]
Tłumaczenia techniczne, co zawierają?
lingualab.pl
W dzisiejszych czasach, gdy większe zapotrzebowanie na rynku jest na umysły ściśle tłumaczenia techniczne stanowią większość projektów zlecanych biurom tłumaczeń. Pomimo, że osoby z wykształceniem filologicznym zazwyczaj mają umysłu humanistyczne, do tego typu wybiera się prędzej inżynierów nauk ścisłych z perfekcyjną znajomością języka. [artykuł sponsorowany]
Dlaczego Influencer Marketing staje się coraz popularniejszą formą promocji dla marek?
Green Parrot
W obecnych czasach reklamy w mediach tradycyjnych przestają spełniać swoją rolę, a cała promocja marki przenosi się do Internetu. Wciąż poszukujemy nowych rozwiązań na reklamę naszej działalności i chcemy wiedzieć co obecnie przynosi najlepsze rezultaty. Czym jest Influencer Marketing, jak działa i dlaczego powinniśmy zwrócić uwagę na tą formę marketingu? [artykuł sponsorowany]