Humaniści do IT!
RAB
Dynamiczny rozwój branży IT sprawia, że z każdym rokiem wzrasta zapotrzebowanie na kolejnych ekspertów. Kompetencje techniczne w dalszym ciągu są istotne, jednak do tego dochodzą nowe umiejętności, takie jak znajomość języków obcych, zdolności adaptacji i przede wszystkim otwarta głowa na ciągłe zmiany.

Z racji na coraz większe potrzeby konsumentów, branża ta musi poszerzać się o nowych specjalistów. Tym samym, wbrew pozorom, ograniczenia w wejściu do IT stają się coraz mniejsze. Okazuje się, że nie trzeba kończyć studiów informatycznych, by znaleźć się w świecie IT. Doskonałym tego przykładem jest praca w roli UX lub UI Designera. Jest to świetna wiadomość dla tych, którzy ukończyli studia humanistyczne i którzy chcą zacząć pracować w nowych technologiach, nie mając wiedzy technicznej.
Co oprócz otwartej głowy?
Poza ukończonymi studiami humanistycznymi, w parze powinna iść pasja do nowych technologii, a tym samym – szkolenie się w tej dziedzinie. Możliwości w tym względzie jest z roku na rok coraz więcej – od darmowych kursów online, webinarów, tutoriali, poprzez płatne warsztaty, skończywszy na udziale w wielu ciekawych konferencjach prowadzonych przez specjalistów. Udział w warsztatach czy konferencjach jest doskonałą okazją do spotkania się z ludźmi, którzy rzeczywiście żyją w tej branży. Nie musisz na sucho wpisywać w wyszukiwarce haseł typu: rekrutacja specjalistów IT, stawki IT, front end praca, etc, ale osobiście o to zapytać osoby, które chętnie doradzą w tym temacie.
Dzięki takim spotkaniom możesz rozwiać wiele wątpliwości. Dowiedzieć się chociażby, czy praca zdalna jest możliwa będąc UX czy UI designerem, jak wyglądają od kuchni projekty IT w obszarze UX? Czy można współpracować na zasadzie outsouring IT, jak duże są zespoły UX specjalistów w danej firmie. Pytań na samym początku może być wiele, ale zanim faktycznie zaczniesz wyszukiwanie pracy, warto na nie sobie wcześniej odpowiedzieć.
Oferty pracy dla UX/UI designera
W portalach z ofertami pracy piętrzą się ogłoszenia z zapotrzebowaniem na usługi UX i UI Designerów. Oczywiście jednym z ważniejszych atutów jest posiadanie portfolio, które często okazać się może przepustką na pierwszy staż.
Z przykładowych ofert pracy dowiadujemy się, że do obowiązków Junior UX Designera należeć będzie: udział w zbieraniu i analizowaniu wymagań dotyczących bieżących projektów (wymagania biznesowe, rynkowe), zbieranie i analiza danych dotyczących użytkowników i ich potrzeb, modelowanie i projektowanie rozwiązań (makiety, szkice, prototypy), testowanie zaprojektowanych rozwiązań, odpowiedzialność za wykonywane zadania.
W wymaganiach wymieniane jest: umiejętność pracy samodzielnie i w zespole, umiejętność projektowania makiet funkcjonalnych, projektów graficznych, znajomość zagadnień z obszaru UX, umiejętność myślenia analitycznego, kreatywność, otwartość i komunikatywność. Mile widziana jest znajomość obsługi programów UXPin (lub podobnego), Photoshop, Hot Jar/Usability Tools, Google Analytics. W zamian oferowana jest możliwość pracy zdalnej w elastycznych godzinach, różnorodność projektów. Natomiast w miejscu wynagrodzenie często spotkać można odpowiedź: „uzależniona od posiadanych umiejętności i doświadczenia” i tu należy wykazać się czujnością w podawaniu propozycji wysokości wynagrodzenia. Podpowiedzią mogą być dane opisane w raporcie „UX 2017 - Cyfrowe produkty i usługi”, które mówią, iż na stanowisku juniorskim można liczyć na średnie wynagrodzenie do 6 tys. zł netto.
Musisz lubić ludzi!
Warto pamiętać, że aby zostać dobrym UX Designerem, momentami bardziej liczy się wiedza o człowieku i jego zachowaniu, niż wiedza techniczna. Oczywiście są to aspekty, które powinny się przenikać, jednak umiejętność empatii względem innych ludzi, umiejętność słuchania, argumentacji i współpracy odgrywa ważną rolę w tym zawodzie. Poza tymi cechami, wymienić można takie zalety jak zmysł estetyczny i obycie techniczne. Jest to doskonały zawód na styku wielu dyscyplin, skierowany do osób z otwartą głową i chęcią do działania. UX/UI Designer, to z pewnością zawody szybko rozwijające się, przez co zasługują na miano zawodów przyszłości.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale :
Od doktoratu do biznesu – jak wykorzystać pracę naukową w świecie poza akademią?
artykuł sponsorowany
Uzyskanie stopnia doktora to ogromne osiągnięcie, które wymaga lat intensywnej pracy badawczej, analitycznego myślenia i wytrwałości. Jednak coraz więcej doktorantów staje dziś przed pytaniem: co dalej? Tradycyjna ścieżka akademicka nie zawsze okazuje się satysfakcjonująca, a dostępność etatów naukowych bywa ograniczona.
Jak bawić się z dzieckiem, wspierając rozwój? Psycholog podpowiada
patronat Reporterzy.info
Spontaniczna, przyjemna i dobrowolna – to cechy, które definiują zabawę. Dla dziecka jest ona naturalnym sposobem odkrywania świata, a dla rodzica może stać się okazją do budowania pozytywnej relacji oraz wsparcia w rozwoju malucha. Jak sprawić, by wspólna zabawa była zarazem radosna i edukacyjna?
Dlaczego warto wybrać fotel ergonomiczny?
artykuł sponsorowany
Praca przy biurku wymaga zastosowania takich rozwiązań, które pozwolą odciążyć kręgosłup, zredukować ryzyko wystąpienia bóli i wad postawy oraz zapewnić komfort przez wiele godzin. Aby to było możliwe należy wybrać nie tylko biurko o odpowiedniej wysokości, ale również wygodny fotel biurowy. Dziś dowiecie się, dlaczego warto wybrać fotel ergonomiczny.
Podobne artykuły:
Gazowe pompy ciepła. Jak działają i dlaczego są ekologicznym wyborem?
artykuł sponsorowany
W dzisiejszych czasach, w obliczu rosnącej świadomości ekologicznej, coraz większą uwagę poświęcamy wyborom związanym z technologią grzewczą. Jedną z innowacyjnych opcji, która zyskuje na popularności, są gazowe pompy ciepła.
Jak stworzyć program lojalnościowy?
artykuł sponsorowany
Program lojalnościowy zakłada dodatkowe benefity dla klienta. Otrzymuje on nie tylko to, za co płaci, ale również punkty, które może wymieniać na nagrody, a także zniżki i bony rabatowe. Ostateczne zasady programu lojalnościowego zależą od wcześniej stworzonej strategii. Z założenia ma on budować pozytywne i trwałe relacje z klientami, wspierać ich lojalność, być promocją dla marki i oczywiście generować większe zyski. Jak się do niego dobrze przygotować?
Aktywność fizyczna. Terapia dla seniorów i pacjentów onkologicznych
sprawdzonyfizjoterapeuta.pl
Aktywność fizyczna to jeden z najważniejszych czynników, które służą ograniczeniu ryzyka wystąpienia poważnych chorób. Jest również zbawienna wtedy, gdy ciężka choroba już nas dopadnie. [artykuł sponsorowany]
Audyt Biologa Terenowego i Wymagania Higieniczne Systemów Produkcji i Obrotu Żywnością
artykuł sponsorowany
Czym zajmuje się biolog terenowy i kto może nim zostać? Kiedy wezwać specjalistę do zakładu? Poznajcie najważniejsze zadania biologa terenowego oraz wymagania higieniczne systemów produkcji i obrotu żywnością, z którymi wiąże się jego praca.