Czym właściwie jest PR?
CluePR
Choć definicja public relations na stałe wpisała się w polski słownik, wielu nadal nie może zrozumieć, kim właściwie są PR-owcy i czym się zajmują. Tymczasem przeciętny Kowalski z każdej strony otaczany jest działaniami sektora PR, które obecnie kształtują nawet pewne nawyki społeczeństwa. O co chodzi z tym całym PR-em?

Relacje z otoczeniem
Wyniki sondażu zorganizowanego przez jeden z międzynarodowych koncernów do badania opinii publicznej ukazały, że co trzeci ankietowany uważa PR za działalność reklamową, którą stosują dziennikarze. Definicja terminu kształtuje się nieco inaczej. Public Relations to najogólniej rzecz ujmując, dbanie o relacje z otoczeniem, a także kreowanie i promowanie pozytywnego wizerunku marki, przedsiębiorstwa czy pojedynczej osoby.
Działania PR są dokładnie zaplanowane i powinny tworzyć spójną całość. Wdrażanie ustalonych planów jest długofalowe, lecz efektem jest oddziaływanie na otoczenie, które pozytywnie odbija się na pozycji obiektu będącego przedmiotem promocji.
PR jako skuteczne narzędzie marketingowe
Działania sektora PR skupiają się na komunikacji z otoczeniem, a ich celem jest wypracowanie pozytywnego wizerunku jednostki. Dobry PR obejmuje między innymi realizację kampanii promocyjnych, dbanie o bieżący przepływ informacji w mediach masowego przekazu, współpracę z dziennikarzami czy przygotowywanie materiałów o firmie lub marce.
Wszelkie działania podejmowane przez agencję PR muszą być prowadzone w sposób zgodny i spójny z zasadami etyki zawodowej. Stosowanie nieuczciwych praktyk określa się mianem czarnego PR, który polega na zaplanowanym i świadomym działaniu na szkodę innej firmy. Specjaliści z sektora public relations zgodnie twierdzą, że tego typu działania informacyjne wybiegają daleko poza branżę PR i nie powinny być stosowane w jej kontekście.
Codzienna praca PR-owca
Założeniem działań public relations jest pomoc w realizacji celów przedsiębiorstwa i zadbanie o jego pozytywny wizerunek. Każde czynności podejmowane przez agencję PR są zatem skrupulatnie planowane i systematycznie wdrażane. Specjaliści tworzą, redagują i dystrybuują materiały, aby za pośrednictwem mediów dotrzeć do szerszej grupy odbiorców. Działania obejmują między innymi notatki prasowe, udzielanie wywiadów, tworzenie strategii marketingowej, której celem jest szukanie rozgłosu i zwiększenie świadomości odbiorców na politykę firmy, marki lub osoby.
Wypracowanie pozytywnego wizerunku zajmuje sporo czasu, stąd też mowa o zaplanowanych i długofalowych działaniach PR. Największe znaczenie mają precyzyjnie przygotowywane komunikaty, za pośrednictwem których można zdobyć zaufanie odbiorców (działanie te noszą nazwę content marketingu).
Osiągnięcie idealnej harmonii z otoczeniem jest niezwykle trudne i wymaga specjalistycznej wiedzy. PR-owcy to najczęściej ludzie z wykształceniem marketingowym, którzy doskonale wiedzą jak wykorzystać i zaimplementować strategiczne elementy organizacji. Dlatego chcąc wykreować pozytywny wizerunek swojej marki, warto zwrócić się do specjalistów.
Partnerem materiału jest CluePR - Agencja PR.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale :
Od doktoratu do biznesu – jak wykorzystać pracę naukową w świecie poza akademią?
artykuł sponsorowany
Uzyskanie stopnia doktora to ogromne osiągnięcie, które wymaga lat intensywnej pracy badawczej, analitycznego myślenia i wytrwałości. Jednak coraz więcej doktorantów staje dziś przed pytaniem: co dalej? Tradycyjna ścieżka akademicka nie zawsze okazuje się satysfakcjonująca, a dostępność etatów naukowych bywa ograniczona.
Jak bawić się z dzieckiem, wspierając rozwój? Psycholog podpowiada
patronat Reporterzy.info
Spontaniczna, przyjemna i dobrowolna – to cechy, które definiują zabawę. Dla dziecka jest ona naturalnym sposobem odkrywania świata, a dla rodzica może stać się okazją do budowania pozytywnej relacji oraz wsparcia w rozwoju malucha. Jak sprawić, by wspólna zabawa była zarazem radosna i edukacyjna?
Dlaczego warto wybrać fotel ergonomiczny?
artykuł sponsorowany
Praca przy biurku wymaga zastosowania takich rozwiązań, które pozwolą odciążyć kręgosłup, zredukować ryzyko wystąpienia bóli i wad postawy oraz zapewnić komfort przez wiele godzin. Aby to było możliwe należy wybrać nie tylko biurko o odpowiedniej wysokości, ale również wygodny fotel biurowy. Dziś dowiecie się, dlaczego warto wybrać fotel ergonomiczny.
Podobne artykuły:
Humaniści do IT!
RAB
Dynamiczny rozwój branży IT sprawia, że z każdym rokiem wzrasta zapotrzebowanie na kolejnych ekspertów. Kompetencje techniczne w dalszym ciągu są istotne, jednak do tego dochodzą nowe umiejętności, takie jak znajomość języków obcych, zdolności adaptacji i przede wszystkim otwarta głowa na ciągłe zmiany. [artykuł sponsorowany]
Jak szkolić się z UX?
artykuł gościnny
User Experience to dziedzina, która na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat nabrała ogromnego znaczenia, nie tylko w branży IT, ale wielu innych, gdzie zadowolenie i satysfakcja klienta z realizowanej usługi stanowi klucz do zyskania przewag konkurencyjnej. Dlatego też coraz częściej możemy natrafić na ogłoszenia o pracę, które dotyczą właśnie specjalistów UX. W jaki sposób zdobyć kompetencje, które umożliwią nam rozpoczęcie przygody z UX?
Mama ma siłę! Ważna kampania wspierająca OnkoMamy
kampania społeczna
Mamy towarzyszące dzieciom w chorobie onkologicznej nie mają czasu myśleć o sobie. Wraz z diagnozą u dziecka ich życie wywraca się do góry nogami. 26 maja Fundacja “Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” rozpoczyna kampanię “Mama ma siłę!”, by okazać im wsparcie i solidarność.
Podaruj prezent na święta. Spraw radość dzieciom chorym na raka
Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Choroba Nowotworową
Dzieci zmagające się z chorobami nowotworowymi nawet święta spędzają w szpitalu. Dlatego Fundacja "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową" zaprasza do udziału w wyjątkowym, świątecznym projekcie. Żeby dać dzieciom z kliniki onkologicznej Przylądek Nadziei tyle radości i świątecznej atmosfery, ile to tylko możliwe. [Reporterzy.info wspierają]