menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Electro

24.08.2020

Czym właściwie jest PR?

CluePR

Choć definicja public relations na stałe wpisała się w polski słownik, wielu nadal nie może zrozumieć, kim właściwie są PR-owcy i czym się zajmują. Tymczasem przeciętny Kowalski z każdej strony otaczany jest działaniami sektora PR, które obecnie kształtują nawet pewne nawyki społeczeństwa. O co chodzi z tym całym PR-em?

artykuł sponsorowany

Czym właściwie jest PR?fot. CluePR

Relacje z otoczeniem


Wyniki sondażu zorganizowanego przez jeden z międzynarodowych koncernów do badania opinii publicznej ukazały, że co trzeci ankietowany uważa PR za działalność reklamową, którą stosują dziennikarze. Definicja terminu kształtuje się nieco inaczej. Public Relations to najogólniej rzecz ujmując, dbanie o relacje z otoczeniem, a także kreowanie i promowanie pozytywnego wizerunku marki, przedsiębiorstwa czy pojedynczej osoby.

Działania PR są dokładnie zaplanowane i powinny tworzyć spójną całość. Wdrażanie ustalonych planów jest długofalowe, lecz efektem jest oddziaływanie na otoczenie, które pozytywnie odbija się na pozycji obiektu będącego przedmiotem promocji.

PR jako skuteczne narzędzie marketingowe


Działania sektora PR skupiają się na komunikacji z otoczeniem, a ich celem jest wypracowanie pozytywnego wizerunku jednostki. Dobry PR obejmuje między innymi realizację kampanii promocyjnych, dbanie o bieżący przepływ informacji w mediach masowego przekazu, współpracę z dziennikarzami czy przygotowywanie materiałów o firmie lub marce.

Wszelkie działania podejmowane przez agencję PR muszą być prowadzone w sposób zgodny i spójny z zasadami etyki zawodowej. Stosowanie nieuczciwych praktyk określa się mianem czarnego PR, który polega na zaplanowanym i świadomym działaniu na szkodę innej firmy. Specjaliści z sektora public relations zgodnie twierdzą, że tego typu działania informacyjne wybiegają daleko poza branżę PR i nie powinny być stosowane w jej kontekście.

Codzienna praca PR-owca


Założeniem działań public relations jest pomoc w realizacji celów przedsiębiorstwa i zadbanie o jego pozytywny wizerunek. Każde czynności podejmowane przez agencję PR są zatem skrupulatnie planowane i systematycznie wdrażane. Specjaliści tworzą, redagują i dystrybuują materiały, aby za pośrednictwem mediów dotrzeć do szerszej grupy odbiorców. Działania obejmują między innymi notatki prasowe, udzielanie wywiadów, tworzenie strategii marketingowej, której celem jest szukanie rozgłosu i zwiększenie świadomości odbiorców na politykę firmy, marki lub osoby.

Wypracowanie pozytywnego wizerunku zajmuje sporo czasu, stąd też mowa o zaplanowanych i długofalowych działaniach PR. Największe znaczenie mają precyzyjnie przygotowywane komunikaty, za pośrednictwem których można zdobyć zaufanie odbiorców (działanie te noszą nazwę content marketingu).

Osiągnięcie idealnej harmonii z otoczeniem jest niezwykle trudne i wymaga specjalistycznej wiedzy. PR-owcy to najczęściej ludzie z wykształceniem marketingowym, którzy doskonale wiedzą jak wykorzystać i zaimplementować strategiczne elementy organizacji. Dlatego chcąc wykreować pozytywny wizerunek swojej marki, warto zwrócić się do specjalistów.

Partnerem materiału jest CluePR - Agencja PR.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach - kluczowa w uzyskaniu pozwolenia zintegrowanego

artykuł sponsorowany
Inwestycje są niezbędne, aby firmy mogły się rozwijać. Niestety, niektóre przedsięwzięcia mają duży wpływ na środowisko lub zdrowie ludzi. Starasz się o wydanie pozwolenia zintegrowanego? Zanim to nastąpi, musisz uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.

Jak podchodzimy do ekologii? EKObarometr o polskiej gotowości do działania

artykuł gościnny
Najnowszy EKObarometr, pokazuje, że Polacy są coraz bardziej zaniepokojeni stanem środowiska naturalnego w kraju. Wielu z nich wykazuje chęć i gotowość działania, by zapobiec dalszemu wzrostowi zaśmiecenia.

Darmowe motywy WordPress: jak znaleźć te wartościowe?

artykuł sponsorowany
WordPress to jedna z najpopularniejszych platform do tworzenia stron internetowych, oferująca bogatą bibliotekę motywów graficznych. Dla wielu użytkowników ważne jest znalezienie wartościowych motywów, które nie tylko będą atrakcyjne wizualnie, ale także funkcjonalne i łatwe w użyciu.

Bukmacherzy w Polsce rozwiązują problemy swoich graczy

zapytajbukmachera.pl
Dzięki regulacjom prawnym, obstawianie u bukmacherów przestało być owiane złą sławą i decyduje się na nie coraz większa grupa nowych graczy. Przyciąga ich szeroka oferta dyscyplin sportowych, zarówno realnych, jak i wirtualnych, silne emocje związane z obstawianiem wyników i możliwość wygrania pieniędzy. [artykuł sponsorowany]

Bezpieczna baza danych klientów indywidualnych. Jaka powinna być?

artykuł sponsorowany
Prowadzenie własnego biznesu nieodłącznie wiąże się z koniecznością poszukiwania potencjalnych klientów oraz kontaktem z tymi już pozyskanymi. Ten proces natomiast, na różnych swoich etapach i w różnym zakresie, wymaga wykorzystania bazy danych. Aby cała procedura była bezpieczna i w pełni legalna, pod uwagę trzeba wziąć szereg przepisów.

Architekci wiedzy. Jak Łódzka Szkoła Ćwiczeń uczy nauczycieli

Reporterzy.info wspierają
Jak przekazywać wiedzę w nietuzinkowy, interesujący sposób? Jak wykorzystać w nauczaniu nowe technologie i jak wydobyć z uczniów potencjał, który w sobie mają lecz nie zawsze zdają sobie z tego sprawę? Tych wszystkich zagadnień uczą się tym razem… nauczyciele i studenci pedagogiki.

Ile kosztuje wynajęcie billboardu na miesiąc?

artykuł sponsorowany
Jednym z kluczowych czynników, które determinują skuteczność tej formy promocji jest projekt billboardu i jego lokalizacja. Nietrudno się domyślić, że ustawienie reklamy w tłocznym miejscu może sporo kosztować. Ile dokładnie? Sprawdź, ile kosztuje wynajem billboardu.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Broń.pl
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24