menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
banner OOO Przekaż Datek

24.08.2020

Czym właściwie jest PR?

CluePR

Choć definicja public relations na stałe wpisała się w polski słownik, wielu nadal nie może zrozumieć, kim właściwie są PR-owcy i czym się zajmują. Tymczasem przeciętny Kowalski z każdej strony otaczany jest działaniami sektora PR, które obecnie kształtują nawet pewne nawyki społeczeństwa. O co chodzi z tym całym PR-em?

artykuł sponsorowany

Czym właściwie jest PR?fot. CluePR

Relacje z otoczeniem


Wyniki sondażu zorganizowanego przez jeden z międzynarodowych koncernów do badania opinii publicznej ukazały, że co trzeci ankietowany uważa PR za działalność reklamową, którą stosują dziennikarze. Definicja terminu kształtuje się nieco inaczej. Public Relations to najogólniej rzecz ujmując, dbanie o relacje z otoczeniem, a także kreowanie i promowanie pozytywnego wizerunku marki, przedsiębiorstwa czy pojedynczej osoby.

Działania PR są dokładnie zaplanowane i powinny tworzyć spójną całość. Wdrażanie ustalonych planów jest długofalowe, lecz efektem jest oddziaływanie na otoczenie, które pozytywnie odbija się na pozycji obiektu będącego przedmiotem promocji.

PR jako skuteczne narzędzie marketingowe


Działania sektora PR skupiają się na komunikacji z otoczeniem, a ich celem jest wypracowanie pozytywnego wizerunku jednostki. Dobry PR obejmuje między innymi realizację kampanii promocyjnych, dbanie o bieżący przepływ informacji w mediach masowego przekazu, współpracę z dziennikarzami czy przygotowywanie materiałów o firmie lub marce.

Wszelkie działania podejmowane przez agencję PR muszą być prowadzone w sposób zgodny i spójny z zasadami etyki zawodowej. Stosowanie nieuczciwych praktyk określa się mianem czarnego PR, który polega na zaplanowanym i świadomym działaniu na szkodę innej firmy. Specjaliści z sektora public relations zgodnie twierdzą, że tego typu działania informacyjne wybiegają daleko poza branżę PR i nie powinny być stosowane w jej kontekście.

Codzienna praca PR-owca


Założeniem działań public relations jest pomoc w realizacji celów przedsiębiorstwa i zadbanie o jego pozytywny wizerunek. Każde czynności podejmowane przez agencję PR są zatem skrupulatnie planowane i systematycznie wdrażane. Specjaliści tworzą, redagują i dystrybuują materiały, aby za pośrednictwem mediów dotrzeć do szerszej grupy odbiorców. Działania obejmują między innymi notatki prasowe, udzielanie wywiadów, tworzenie strategii marketingowej, której celem jest szukanie rozgłosu i zwiększenie świadomości odbiorców na politykę firmy, marki lub osoby.

Wypracowanie pozytywnego wizerunku zajmuje sporo czasu, stąd też mowa o zaplanowanych i długofalowych działaniach PR. Największe znaczenie mają precyzyjnie przygotowywane komunikaty, za pośrednictwem których można zdobyć zaufanie odbiorców (działanie te noszą nazwę content marketingu).

Osiągnięcie idealnej harmonii z otoczeniem jest niezwykle trudne i wymaga specjalistycznej wiedzy. PR-owcy to najczęściej ludzie z wykształceniem marketingowym, którzy doskonale wiedzą jak wykorzystać i zaimplementować strategiczne elementy organizacji. Dlatego chcąc wykreować pozytywny wizerunek swojej marki, warto zwrócić się do specjalistów.

Partnerem materiału jest CluePR - Agencja PR.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Jak stworzyć program lojalnościowy?

artykuł sponsorowany
Program lojalnościowy zakłada dodatkowe benefity dla klienta. Otrzymuje on nie tylko to, za co płaci, ale również punkty, które może wymieniać na nagrody, a także zniżki i bony rabatowe. Ostateczne zasady programu lojalnościowego zależą od wcześniej stworzonej strategii. Z założenia ma on budować pozytywne i trwałe relacje z klientami, wspierać ich lojalność, być promocją dla marki i oczywiście generować większe zyski. Jak się do niego dobrze przygotować?

Łożyska plastikowe – tandeta czy zdrowy rozsądek?

artykuł sponsorowany
W świecie inżynierii i produkcji, łożyska są nieodłącznym elementem szerokiej gamy maszyn i urządzeń. Tradycyjnie wykonane z metali, łożyska odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu płynnego ruchu i redukcji tarcia.

Jakie są etapy aktualizacji serwisu e-commerce PrestaShop wybranej wersji?

artykuł sponsorowany
Prowadząc sprzedaż online na serwisie e-commerce, warto pamiętać o tym, by co jakiś czas aktualizować taką stronę internetową. Nawet jeśli opiera się na PrestaShop, wciąż wymaga instalacji nowszej wersji tej platformy. Jak przebiega aktualizacja i jakie dane można przenieść wraz z instalacją najnowszej wersji?

Czym są agencje digitalowe?

fabrykamarketingu.pl
Obecny rozwój internetu sprawia, że rynek musi sprostać nowym wyzwaniom – także tym marketingowym. Naprzeciw temu zagadnieniu wychodzą agencje digitalowe, które wspierają firmy w działaniach internetowych. [artykuł sponsorowany]

Agencja hyperCREW wprowadza na rynek nową markę #DASHRADE

hyperCREW
Strategiczno-kreatywna agencja hyperCREW opracowała strategię wprowadzającą na rynek nową markę #DASHRADE, oferującą produkty funkcjonalne dla sportowców. hyperCREW odpowiada za stworzenie kompleksowej komunikacji marki: nazwy, identyfikacji wizualnej, kreacje, copy oraz strategię marketingową. [artykuł PR]

Jak wybrać dobre worki na odpady?

artykuł sponsorowany
Od recyklingu po wyrzucanie śmieci, posiadanie odpowiedniego worka na odpady jest niezbędne w każdym gospodarstwie domowym. Te torby są dostępne w różnych rozmiarach, kształtach i materiałach, aby pasowały do każdego celu.

W jaki sposób sezonowość wpływa na rynek gadżetów reklamowych?

artykuł gościnny
Sezonowość wpływa na kształtowanie strategii marketingowych wielu przedsiębiorstw, co pociąga również konsekwencje dla inwestycji w gadżety reklamowe. W jaki sposób sezonowość odbija się na rynku gadżetów promocyjnych i czy można to wykorzystać w celu przyciągnięcia nowych klientów do własnego biznesu?

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Broń.pl
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24