menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij

10.12.2021

Sztuka robienia notatek

artykuł sponsorowany

Dobrze przygotowane notatki i umiejętność notowania znaczenie przyspiesza i ułatwia naukę i przyswajanie wiedzy. Zapisywanie informacji wydaje się banalnie proste, jednak aby było to efektywne, trzeba robić to zgodnie z tym jak nasz mózg przetwarza informacje.

Sztuka robienia notatekfot. pixabay.com

Notatki metodą Cornella


Jedną z bardziej interesujących sposobów notowania jest metoda Cornella. Została ona opracowana w latach 50 i jest próbą uporządkowania zwyczajnego sposoby notowania, tak aby przynosił lepsze efekty. 

Notowanie Cornella to sposób przeznaczony głównie do nauki, sprawdza się szczególnie, gdy trzeba opanować szerszy zakres materiału. Z powodzeniem można ją wykorzystać podczas notowania na lekcjach, wykładach czy wszelkich szkoleniach. 

Metoda ta rozpoczyna się od właściwego podziału kartki. Warto posługiwać się notesami reklamowymi z logo firmy, które często są nie wykorzystane, a świetnie się sprawdzają podczas robienia notatek. Na arkuszu należy narysować kształt przypominający literę "I", aby stworzyć prostą tabelkę. Poszczególne jej części powinny zostać wypełniane zgodnie ze schematem:

  • tytuł, hasła, które pozwolą łatwo skojarzyć czego dotyczą notatki,
  • właściwe notatki, skrócone i zwarte, 
  • słowa kluczowe, główne myśli podsumowujące, 
  • podsumowania, wnioski.

Notatki Cornella to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ zmuszają one do kilkukrotnej syntezy, a podsumowanie może mieć charakter wyjaśniania zagadnień innym, dlatego najpierw trzeba samemu wszystko zrozumieć. Ponadto zapisany materiał jest uporządkowany i poukładany. 

Mapa myśli 


Znacznie bardzo popularną metodą dotyczącą efektywnego notowania jest mind mapping, czyli mapa myśli. Jest to forma notowania, która opiera się na wizualnym urządzeniu wiedzy. Zgodnie ze swoim założeniem, tworzenie diagramów, które mają formę rozrastającego drzewka odzwierciedlają sposób gromadzenie informacji przez mózg. 

Mapę myśli wykonuje się zgodnie z zasadą "od ogółu do szczegółu". Na środku kartki wpisuje się ogólny temat, główne hasło, następnie tworzy się bardziej szczegółowe rozgałęzienia. Każda kolejna podgałąź to dalsze zagłębienie się w temat. Mapę myśli warto robić w poziomie, w ten sposób lepiej zachowa się strukturę. Im forma notatek jest bardziej wizualna tym lepiej. Oprócz tekstu można także dodać elementy graficzne. 

O czym jeszcze pamiętać wykonując notatki?


Oprócz wyżej wymienionych metod oczywiście polecane jest jeszcze wiele więcej interesujących sposób notowania. Wykonując dowolne notatki należy pamiętać o następujących zasadach:

  • nie przesadzać z podkreśleniami, z ilością kolorów, 
  • notować własnymi słowami, nie przepisywać dosłownie treści książek, 
  • komentować zagadnienie, dorzucając coś od siebie.

W robieniu efektownych notatek z pewnością przydadzą się notesy reklamowe z grafiką dotyczącą firmy. Można je wykorzystać do efektownej nauki i zarządzania wiedzą. Notesy często dodawane są do produktów lub rozdawane w formie reklamy. Warto je wykorzystać i przy ich pomocy stworzyć fantastyczne i efektowne notatki.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn


PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Efektywna i tania reklama internetowa ze SPOKEO

spokeo.pl
SPOKEO to ogólnopolska baza danych, która umożliwia wieloaspektowe wyszukiwanie niezbędnych informacji o podmiotach gospodarczych działających w różnych branżach. Wystarczy uzupełnić wybrane przez siebie kryterium, aby otrzymać wiadomość zwrotną z zestawem danych umożliwiającym skontaktowanie się z danym przedsiębiorstwem. [artykuł sponsorowany]

Pakowanie paczek w e-commerce. O czym trzeba pamiętać?

e-hurtownia-opakowan.pl
Sklepy e-commerce zaczynają powoli zdobywać rynek, stając się jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin handlu. Dlaczego? Ponieważ ze względu na brak czasu, ludzie z chęcią kupują online, aby zaoszczędzić czas i nierzadko również pieniądze. [materiał zewnętrzny]

Jak wybrać dobrą ofertę kredytową?

materiał zewnętrzny
Każdy z nas staje czasem w sytuacji, w której potrzebne są dodatkowe środki finansowe. Najlepszym na nie sposobem jest zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Banki oferują bardzo różnorodne oferty, a różnica między nimi może być naprawdę znacząca. Czy wiesz, w jaki sposób znaleźć najbardziej opłacalną ofertę kredytu?

Udana promocja naszego biznesu w sieci

zleca.pl
Choć nie zawsze łatwo jest zaistnieć w obliczu silnej i licznej konkurencji, z pewnością nie  należy się poddawać. Dobry start w biznesie jak najbardziej jest możliwy, jednak należy w tym celu przedsięwziąć pewne kroki. Działania promocyjne w sieci są dziś wręcz koniecznością. Komu powierzyć to zadanie? [artykuł sponsorowany]

Rekord Guinnessa w rolkarskiej sztafecie pomoże dzieciom z Oleśnicy

Bartłomiej Dwornik
Aż 25 godzin bez przerwy po 400-metrowej pętli. Agata i Wojciech Miszewscy, rolkarskie małżeństwo z Oleśnicy, w ostatni weekend marca zamierza ustanowić oficjalny rekord świata. Wydarzenie SLV Group Guinness Rolki Reggae Rekord promować będzie również bezpieczną jazdą na rolkach w mieście, a przede wszystkim pomoże zebrać pieniądze na zorganizowanie wakacji dla małych podopiecznych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Patronem medialnym jest tygodnik Reporterzy.info.

Soundbar do 1000 zł - na co zwracać uwagę przy zakupie?

Samsung
Soundbar to świetna alternatywa dla kina domowego, które nie dość, że jest drogie, to wymaga sporo miejsca, a do tego koniecznie trzeba jakoś ukryć liczne przewody. Podczas gdy po samych telewizorach nie ma co spodziewać się krystalicznego dźwięku, takie sprytne urządzenie o niewielkich gabarytach pomoże poprawić wrażenia brzmieniowe bez inwestowania dużych pieniędzy i zajmowania cennej przestrzeni w mieszkaniu. [materiał zewnętrzny]

707 kilometrów na rolkach. Para rolkarzy jedzie dla chorego chłopca

BARD
Rolki Reggae Rajd startuje 30 czerwca w Lublinie. Po 12 dniach Agata i Wojtek Miszewscy, rolkarskie małżeństwo z Oleśnicy na Dolnym Śląsku, planują zameldować się na mecie w Ostródzie. Na Mazurach. Trasę liczącą 707 kilometrów pokonają w całości na rolkach, żeby pomóc choremu chłopcu, 9-letniemu Czarkowi, cierpiącemu na porażenie mózgowe i zespół Westa. [PATRONAT REPORTERZY.INFO]

dołącz do nas

Facebook Twitter Google+ LinkedIn RSS

reklama

Lidl.pl
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowyzarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert


gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Fakt
Fakt
Gazeta Polska
Gazeta Polska
Glamour
Glamour
Press
Press
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o22