menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

10.12.2021

Sztuka robienia notatek

artykuł sponsorowany

Dobrze przygotowane notatki i umiejętność notowania znaczenie przyspiesza i ułatwia naukę i przyswajanie wiedzy. Zapisywanie informacji wydaje się banalnie proste, jednak aby było to efektywne, trzeba robić to zgodnie z tym jak nasz mózg przetwarza informacje.

Sztuka robienia notatekfot. pixabay.com

Notatki metodą Cornella


Jedną z bardziej interesujących sposobów notowania jest metoda Cornella. Została ona opracowana w latach 50 i jest próbą uporządkowania zwyczajnego sposoby notowania, tak aby przynosił lepsze efekty. 

Notowanie Cornella to sposób przeznaczony głównie do nauki, sprawdza się szczególnie, gdy trzeba opanować szerszy zakres materiału. Z powodzeniem można ją wykorzystać podczas notowania na lekcjach, wykładach czy wszelkich szkoleniach. 

Metoda ta rozpoczyna się od właściwego podziału kartki. Warto posługiwać się notesami reklamowymi z logo firmy, które często są nie wykorzystane, a świetnie się sprawdzają podczas robienia notatek. Na arkuszu należy narysować kształt przypominający literę "I", aby stworzyć prostą tabelkę. Poszczególne jej części powinny zostać wypełniane zgodnie ze schematem:

  • tytuł, hasła, które pozwolą łatwo skojarzyć czego dotyczą notatki,
  • właściwe notatki, skrócone i zwarte, 
  • słowa kluczowe, główne myśli podsumowujące, 
  • podsumowania, wnioski.

Notatki Cornella to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ zmuszają one do kilkukrotnej syntezy, a podsumowanie może mieć charakter wyjaśniania zagadnień innym, dlatego najpierw trzeba samemu wszystko zrozumieć. Ponadto zapisany materiał jest uporządkowany i poukładany. 

Mapa myśli 


Znacznie bardzo popularną metodą dotyczącą efektywnego notowania jest mind mapping, czyli mapa myśli. Jest to forma notowania, która opiera się na wizualnym urządzeniu wiedzy. Zgodnie ze swoim założeniem, tworzenie diagramów, które mają formę rozrastającego drzewka odzwierciedlają sposób gromadzenie informacji przez mózg. 

Mapę myśli wykonuje się zgodnie z zasadą "od ogółu do szczegółu". Na środku kartki wpisuje się ogólny temat, główne hasło, następnie tworzy się bardziej szczegółowe rozgałęzienia. Każda kolejna podgałąź to dalsze zagłębienie się w temat. Mapę myśli warto robić w poziomie, w ten sposób lepiej zachowa się strukturę. Im forma notatek jest bardziej wizualna tym lepiej. Oprócz tekstu można także dodać elementy graficzne. 

O czym jeszcze pamiętać wykonując notatki?


Oprócz wyżej wymienionych metod oczywiście polecane jest jeszcze wiele więcej interesujących sposób notowania. Wykonując dowolne notatki należy pamiętać o następujących zasadach:

  • nie przesadzać z podkreśleniami, z ilością kolorów, 
  • notować własnymi słowami, nie przepisywać dosłownie treści książek, 
  • komentować zagadnienie, dorzucając coś od siebie.

W robieniu efektownych notatek z pewnością przydadzą się notesy reklamowe z grafiką dotyczącą firmy. Można je wykorzystać do efektownej nauki i zarządzania wiedzą. Notesy często dodawane są do produktów lub rozdawane w formie reklamy. Warto je wykorzystać i przy ich pomocy stworzyć fantastyczne i efektowne notatki.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn


PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Negocjacje biznesowe – jaką kancelarię wybrać?

artykuł partnera
Biznes wiąże się z ciągłymi zmianami. Przedsiębiorcom zależy na nieustannym rozwoju firmy, pozyskiwaniu nowych partnerów oraz zawieraniu intratnych kontraktów. Jednak wszystko to wiąże się z odpowiednimi regulacjami prawnymi, które często są zawiłe i niezrozumiałe dla właścicieli firm.

Soundbar do 1000 zł - na co zwracać uwagę przy zakupie?

Samsung
Soundbar to świetna alternatywa dla kina domowego, które nie dość, że jest drogie, to wymaga sporo miejsca, a do tego koniecznie trzeba jakoś ukryć liczne przewody. Podczas gdy po samych telewizorach nie ma co spodziewać się krystalicznego dźwięku, takie sprytne urządzenie o niewielkich gabarytach pomoże poprawić wrażenia brzmieniowe bez inwestowania dużych pieniędzy i zajmowania cennej przestrzeni w mieszkaniu. [materiał zewnętrzny]

Portfolio grafika komputerowego i jego rola w poszukiwaniu pracy

Dominika Sobieraj
Niezwykle istotnym elementem dla grafika komputerowego, który poszukuje pracy, jest portfolio, które w tym zawodzie stanowi nieodłączny element CV, będąc niejako jego wizualnym uzupełnieniem i rozwinięciem. [materiał partnera]

Stojaki Reklamowe - Gdzie Są Najczęściej Wykorzystywane

artykuł sponsorowany
Sposoby wykorzystania stojaków reklamowych - czym są tzw. standy, do czego służą, jakie są typy i przeznaczenie stojaków reklamowych. Dowiedz się więcej!

Dlaczego warto prowadzić blog firmowy?

Materiał zewnętrzny
Samo stworzenie strony internetowej nie wystarczy, by przyciągnąć odpowiednio dużą liczbę klientów i sprowokować ruch na stronie. Bez dodawania wpisów na różne tematy i poszerzenia contentu, trudno jest przyciągnąć na stronę odpowiednią liczbę odbiorców.

Bukmacherzy w Polsce rozwiązują problemy swoich graczy

zapytajbukmachera.pl
Dzięki regulacjom prawnym, obstawianie u bukmacherów przestało być owiane złą sławą i decyduje się na nie coraz większa grupa nowych graczy. Przyciąga ich szeroka oferta dyscyplin sportowych, zarówno realnych, jak i wirtualnych, silne emocje związane z obstawianiem wyników i możliwość wygrania pieniędzy. [artykuł sponsorowany]

SEO dla e-commerce, czyli jak pozycjonować sklep internetowy

materiał zewnętrzny
Prowadzenie sklepu internetowego to intratny pomysł na biznes szczególnie teraz, kiedy konsumenci na całym świecie coraz częściej korzystają z możliwości kupowania online. Większe zainteresowanie kupujących ofertą platform sprzedażowych przekłada się jednak na ciągle rosnącą konkurencję, dlatego każdy nowy przedsiębiorca musi znaleźć sposób na wybicie się w gąszczu ofert konkurencyjnych sklepów. Kluczem do sukcesu może okazać się SEO dla e-commerce.

dołącz do nas

Facebook Twitter Google+ LinkedIn RSS

reklama


Sztuka dobrego mówienia. Bez bełkotania i przynudzania | Mirosław Oczkoś, Wydawnictwo RMzarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o22