menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij

10.12.2021

Sztuka robienia notatek

artykuł sponsorowany

Dobrze przygotowane notatki i umiejętność notowania znaczenie przyspiesza i ułatwia naukę i przyswajanie wiedzy. Zapisywanie informacji wydaje się banalnie proste, jednak aby było to efektywne, trzeba robić to zgodnie z tym jak nasz mózg przetwarza informacje.

Sztuka robienia notatekfot. pixabay.com

Notatki metodą Cornella


Jedną z bardziej interesujących sposobów notowania jest metoda Cornella. Została ona opracowana w latach 50 i jest próbą uporządkowania zwyczajnego sposoby notowania, tak aby przynosił lepsze efekty. 

Notowanie Cornella to sposób przeznaczony głównie do nauki, sprawdza się szczególnie, gdy trzeba opanować szerszy zakres materiału. Z powodzeniem można ją wykorzystać podczas notowania na lekcjach, wykładach czy wszelkich szkoleniach. 

Metoda ta rozpoczyna się od właściwego podziału kartki. Warto posługiwać się notesami reklamowymi z logo firmy, które często są nie wykorzystane, a świetnie się sprawdzają podczas robienia notatek. Na arkuszu należy narysować kształt przypominający literę "I", aby stworzyć prostą tabelkę. Poszczególne jej części powinny zostać wypełniane zgodnie ze schematem:

  • tytuł, hasła, które pozwolą łatwo skojarzyć czego dotyczą notatki,
  • właściwe notatki, skrócone i zwarte, 
  • słowa kluczowe, główne myśli podsumowujące, 
  • podsumowania, wnioski.

Notatki Cornella to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ zmuszają one do kilkukrotnej syntezy, a podsumowanie może mieć charakter wyjaśniania zagadnień innym, dlatego najpierw trzeba samemu wszystko zrozumieć. Ponadto zapisany materiał jest uporządkowany i poukładany. 

Mapa myśli 


Znacznie bardzo popularną metodą dotyczącą efektywnego notowania jest mind mapping, czyli mapa myśli. Jest to forma notowania, która opiera się na wizualnym urządzeniu wiedzy. Zgodnie ze swoim założeniem, tworzenie diagramów, które mają formę rozrastającego drzewka odzwierciedlają sposób gromadzenie informacji przez mózg. 

Mapę myśli wykonuje się zgodnie z zasadą "od ogółu do szczegółu". Na środku kartki wpisuje się ogólny temat, główne hasło, następnie tworzy się bardziej szczegółowe rozgałęzienia. Każda kolejna podgałąź to dalsze zagłębienie się w temat. Mapę myśli warto robić w poziomie, w ten sposób lepiej zachowa się strukturę. Im forma notatek jest bardziej wizualna tym lepiej. Oprócz tekstu można także dodać elementy graficzne. 

O czym jeszcze pamiętać wykonując notatki?


Oprócz wyżej wymienionych metod oczywiście polecane jest jeszcze wiele więcej interesujących sposób notowania. Wykonując dowolne notatki należy pamiętać o następujących zasadach:

  • nie przesadzać z podkreśleniami, z ilością kolorów, 
  • notować własnymi słowami, nie przepisywać dosłownie treści książek, 
  • komentować zagadnienie, dorzucając coś od siebie.

W robieniu efektownych notatek z pewnością przydadzą się notesy reklamowe z grafiką dotyczącą firmy. Można je wykorzystać do efektownej nauki i zarządzania wiedzą. Notesy często dodawane są do produktów lub rozdawane w formie reklamy. Warto je wykorzystać i przy ich pomocy stworzyć fantastyczne i efektowne notatki.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn


PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Efektywna i tania reklama internetowa ze SPOKEO

spokeo.pl
SPOKEO to ogólnopolska baza danych, która umożliwia wieloaspektowe wyszukiwanie niezbędnych informacji o podmiotach gospodarczych działających w różnych branżach. Wystarczy uzupełnić wybrane przez siebie kryterium, aby otrzymać wiadomość zwrotną z zestawem danych umożliwiającym skontaktowanie się z danym przedsiębiorstwem. [artykuł sponsorowany]

Czy audyt SEO jest mi potrzebny? Najczęściej popełniane błędy

artykuł sponsorowany
Kiedy decydujemy się na zatrudnienie specjalisty od SEO, to musimy wiedzieć, jakie rzeczy są istotne, aby nie popełniać błędów z pozycjonowaniem strony, a także, aby rzeczywiście osiągnąć takie wyniki, jakich oczekujemy. W tym celu warto poprosić o audyt SEO, który jest dokumentem pokazującym, jakie kroki zostały wykonane na stronie, co jest niezbędne do analizy, czy dane pozycjonowanie się sprawdza.

Pakowanie paczek w e-commerce. O czym trzeba pamiętać?

e-hurtownia-opakowan.pl
Sklepy e-commerce zaczynają powoli zdobywać rynek, stając się jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin handlu. Dlaczego? Ponieważ ze względu na brak czasu, ludzie z chęcią kupują online, aby zaoszczędzić czas i nierzadko również pieniądze. [materiał zewnętrzny]

Oprawianie książek - co należy wiedzieć?

sowadruk.pl
Oprawa książki może być jej dobrą reklamą, bo choć nie powinno oceniać się książki po okładce - często to właśnie oprawa zwraca uwagę jako pierwsza. Zlecając oprawę książek warto zastanowić się nad wykorzystanym materiałem. Dobierając oprawę, warto zastanowić się też nad przeznaczeniem książki. [artykuł sponsorowany]

Sprawdź zanim stracisz czyli kurs walut na lotnisku

kantoronline.pl
Lot samolotem to nieodłączny element podróży służbowych, atrakcyjnego urlopu lub pracy za granicą. Oczywiście wtedy niezbędna okazuje się waluta kraju, do którego wyjeżdżamy. Ktoś mógłby pomyśleć, że wymieni pieniądze w ostatniej chwili na lotnisku. Nic bardziej mylnego, ponieważ wtedy można sporo stracić na kursie walut. [artykuł sponsorowany]

Agencja SEO dla sukcesu Twojego biznesu: Jak znaleźć najlepszą spośród wielu opcji

artykuł sponsorowany
W dzisiejszych czasach, aby odnieść sukces w biznesie, konieczne jest posiadanie silnej obecności online. Aby osiągnąć to, niezbędna jest optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych (SEO). Jednym ze sposobów na osiągnięcie sukcesu w tym zakresie jest współpraca z agencją SEO.

Kurs Facebook Ads - czy warto?

materiał zewnętrzny
Internet zdominował świat, a wszelkie gałęzie biznesu prężnie rozwijają się właśnie w świecie wirtualnym. To sprawia, że jesteśmy zmuszeni ciągle uczyć się nowych rzeczy, a jedną z nich jest tworzenie kampanii reklamowych na Facebooku.

dołącz do nas

Facebook Twitter Google+ LinkedIn RSS

reklama

Lidl.pl
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowyzarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o23