menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAVeloBank lokata 6%

10.12.2021

Sztuka robienia notatek

artykuł sponsorowany

Dobrze przygotowane notatki i umiejętność notowania znaczenie przyspiesza i ułatwia naukę i przyswajanie wiedzy. Zapisywanie informacji wydaje się banalnie proste, jednak aby było to efektywne, trzeba robić to zgodnie z tym jak nasz mózg przetwarza informacje.

Sztuka robienia notatekfot. pixabay.com

Notatki metodą Cornella


Jedną z bardziej interesujących sposobów notowania jest metoda Cornella. Została ona opracowana w latach 50 i jest próbą uporządkowania zwyczajnego sposoby notowania, tak aby przynosił lepsze efekty. 

Notowanie Cornella to sposób przeznaczony głównie do nauki, sprawdza się szczególnie, gdy trzeba opanować szerszy zakres materiału. Z powodzeniem można ją wykorzystać podczas notowania na lekcjach, wykładach czy wszelkich szkoleniach. 

Metoda ta rozpoczyna się od właściwego podziału kartki. Warto posługiwać się notesami reklamowymi z logo firmy, które często są nie wykorzystane, a świetnie się sprawdzają podczas robienia notatek. Na arkuszu należy narysować kształt przypominający literę "I", aby stworzyć prostą tabelkę. Poszczególne jej części powinny zostać wypełniane zgodnie ze schematem:

  • tytuł, hasła, które pozwolą łatwo skojarzyć czego dotyczą notatki,
  • właściwe notatki, skrócone i zwarte, 
  • słowa kluczowe, główne myśli podsumowujące, 
  • podsumowania, wnioski.

Notatki Cornella to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ zmuszają one do kilkukrotnej syntezy, a podsumowanie może mieć charakter wyjaśniania zagadnień innym, dlatego najpierw trzeba samemu wszystko zrozumieć. Ponadto zapisany materiał jest uporządkowany i poukładany. 

Mapa myśli 


Znacznie bardzo popularną metodą dotyczącą efektywnego notowania jest mind mapping, czyli mapa myśli. Jest to forma notowania, która opiera się na wizualnym urządzeniu wiedzy. Zgodnie ze swoim założeniem, tworzenie diagramów, które mają formę rozrastającego drzewka odzwierciedlają sposób gromadzenie informacji przez mózg. 

Mapę myśli wykonuje się zgodnie z zasadą "od ogółu do szczegółu". Na środku kartki wpisuje się ogólny temat, główne hasło, następnie tworzy się bardziej szczegółowe rozgałęzienia. Każda kolejna podgałąź to dalsze zagłębienie się w temat. Mapę myśli warto robić w poziomie, w ten sposób lepiej zachowa się strukturę. Im forma notatek jest bardziej wizualna tym lepiej. Oprócz tekstu można także dodać elementy graficzne. 

O czym jeszcze pamiętać wykonując notatki?


Oprócz wyżej wymienionych metod oczywiście polecane jest jeszcze wiele więcej interesujących sposób notowania. Wykonując dowolne notatki należy pamiętać o następujących zasadach:

  • nie przesadzać z podkreśleniami, z ilością kolorów, 
  • notować własnymi słowami, nie przepisywać dosłownie treści książek, 
  • komentować zagadnienie, dorzucając coś od siebie.

W robieniu efektownych notatek z pewnością przydadzą się notesy reklamowe z grafiką dotyczącą firmy. Można je wykorzystać do efektownej nauki i zarządzania wiedzą. Notesy często dodawane są do produktów lub rozdawane w formie reklamy. Warto je wykorzystać i przy ich pomocy stworzyć fantastyczne i efektowne notatki.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Czym jest ruch bezpłatny zwany również organicznym?

artykuł gościnny
W dzisiejszych czasach e-marketing naprawdę prężnie się rozwija, a to przekłada się na ogromne możliwości pozyskiwania nowych klientów głównie przez portale internetowe i sklepy online. Dowiedz się, czym jest ruch organiczny na stronie internetowej i jakie ma znaczenie w odniesieniu do działań SEO oraz pozycjonowania stron w sieci.

Alpejskie Davos już niebawem. Krynica Forum rusza 13.09.23!

artykuł sponsorowany
Krynica Zdrój, nazywana często „Alpejskim Davosem”, co roku staje się magnesem dla elit gospodarczych Europy Środkowej. Jak ewoluowało tamtejsze forum ekonomiczne i kto zaszczycił je swoją obecnością? Jakie tematy będą kluczowe podczas tegorocznej edycji? Zobaczmy!

Jak sprawdzić historię serwisu www?

zgred.pl
Nie bez powodu mówi się, że w internecie nic nie ginie. Okazuje się, że istnieje łatwy sposób weryfikacje wyglądu stron www w przeszłości. Jak i gdzie to sprawdzić? Dowiedzmy się, w jakim celu warto korzystać z możliwości podglądu historii stron internetowych. [Materiał zewnętrzny]

Wprowadzenie do strategii marki

artykuł sponsorowany
Strategię marki można przygotować na każdym etapie jej istnienia. Jeśli mamy możliwość stworzyć markę i przygotować jej strategię dosłownie od zera - świetnie. Jednak nie jest to jedyna droga. Istniejącą już markę można poddać rewitalizacji, która pozwoli odświeżyć jej wizerunek.

E-booki dla Ukrainy

Reporterzy.info polecają
Najdłużej działający w Polsce portal historyczny, Histmag.org organizuje akcję wspierającą Ukrainę. Ty też możesz pomóc.

Rolki Reggae Express 2. Wyścig z czasem dla małej Hani

Bartłomiej Dwornik
130 kilometrów na rolkach w niecałe 10 godzin. Rolkarze z Dolnego Śląska podejmują wyzwanie dla 8-miesięcznej Hani, chorej na neuroblastomę. To najbardziej złośliwy nowotwór dziecięcy. Wspierać ich będzie kilkuset sportowców z całego świata za pośrednictwem Endomondo. Reporterzy.info patronują temu wyzwaniu!

Co warto wiedzieć przed podróżą do Nowej Zelandii?

artykuł sponsorowany
Lasy subtropikalne, łańcuchy górskie, lodowce, krystalicznie czyste jeziora i spektakularne wodospady to tylko kilka z licznych cudów natury, które można zobaczyć, udając się w podróż do Nowej Zelandii. Poznaj parę ciekawostek o Nowej Zelandii, które warto znać na temat tego wyspiarskiego państwa zlokalizowanego na Pacyfiku.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

VeloBank lokata 6%
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o23