menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Electro

10.12.2021

Sztuka robienia notatek

artykuł sponsorowany

Dobrze przygotowane notatki i umiejętność notowania znaczenie przyspiesza i ułatwia naukę i przyswajanie wiedzy. Zapisywanie informacji wydaje się banalnie proste, jednak aby było to efektywne, trzeba robić to zgodnie z tym jak nasz mózg przetwarza informacje.

Sztuka robienia notatekfot. pixabay.com

Notatki metodą Cornella


Jedną z bardziej interesujących sposobów notowania jest metoda Cornella. Została ona opracowana w latach 50 i jest próbą uporządkowania zwyczajnego sposoby notowania, tak aby przynosił lepsze efekty. 

Notowanie Cornella to sposób przeznaczony głównie do nauki, sprawdza się szczególnie, gdy trzeba opanować szerszy zakres materiału. Z powodzeniem można ją wykorzystać podczas notowania na lekcjach, wykładach czy wszelkich szkoleniach. 

Metoda ta rozpoczyna się od właściwego podziału kartki. Warto posługiwać się notesami reklamowymi z logo firmy, które często są nie wykorzystane, a świetnie się sprawdzają podczas robienia notatek. Na arkuszu należy narysować kształt przypominający literę "I", aby stworzyć prostą tabelkę. Poszczególne jej części powinny zostać wypełniane zgodnie ze schematem:

  • tytuł, hasła, które pozwolą łatwo skojarzyć czego dotyczą notatki,
  • właściwe notatki, skrócone i zwarte, 
  • słowa kluczowe, główne myśli podsumowujące, 
  • podsumowania, wnioski.

Notatki Cornella to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ zmuszają one do kilkukrotnej syntezy, a podsumowanie może mieć charakter wyjaśniania zagadnień innym, dlatego najpierw trzeba samemu wszystko zrozumieć. Ponadto zapisany materiał jest uporządkowany i poukładany. 

Mapa myśli 


Znacznie bardzo popularną metodą dotyczącą efektywnego notowania jest mind mapping, czyli mapa myśli. Jest to forma notowania, która opiera się na wizualnym urządzeniu wiedzy. Zgodnie ze swoim założeniem, tworzenie diagramów, które mają formę rozrastającego drzewka odzwierciedlają sposób gromadzenie informacji przez mózg. 

Mapę myśli wykonuje się zgodnie z zasadą "od ogółu do szczegółu". Na środku kartki wpisuje się ogólny temat, główne hasło, następnie tworzy się bardziej szczegółowe rozgałęzienia. Każda kolejna podgałąź to dalsze zagłębienie się w temat. Mapę myśli warto robić w poziomie, w ten sposób lepiej zachowa się strukturę. Im forma notatek jest bardziej wizualna tym lepiej. Oprócz tekstu można także dodać elementy graficzne. 

O czym jeszcze pamiętać wykonując notatki?


Oprócz wyżej wymienionych metod oczywiście polecane jest jeszcze wiele więcej interesujących sposób notowania. Wykonując dowolne notatki należy pamiętać o następujących zasadach:

  • nie przesadzać z podkreśleniami, z ilością kolorów, 
  • notować własnymi słowami, nie przepisywać dosłownie treści książek, 
  • komentować zagadnienie, dorzucając coś od siebie.

W robieniu efektownych notatek z pewnością przydadzą się notesy reklamowe z grafiką dotyczącą firmy. Można je wykorzystać do efektownej nauki i zarządzania wiedzą. Notesy często dodawane są do produktów lub rozdawane w formie reklamy. Warto je wykorzystać i przy ich pomocy stworzyć fantastyczne i efektowne notatki.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Coraz bliżej święta

artykuł sponsorowany
Przywykliśmy do tego, że witryny sklepowe już w listopadzie przypominają nam o grudniowych Świętach Bożego Narodzenia. Nawet jeśli uważamy, że to odrobinę za wcześnie na epatowanie świąteczną atmosferą to jest to idealny moment na spokojne zastanowienie się i wybranie odpowiednich prezentów dla najbliższych i trochę dalszych, ale też dla współpracowników, czy pracowników. Chwila, gdy bez pośpiechu i z precyzyjnym podziałem środków budżetowych możemy zamówić upominki, bez obawy, że nie zdążą do nas dotrzeć na czas.

Gry na przeglądarkę - doskonała rozrywka dla każdego

artykuł gościnny
W dzisiejszych czasach gry na przeglądarkę zdobywają coraz większą popularność, oferując łatwy dostęp i nieograniczoną rozrywkę bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania. Wielu graczy docenia możliwość cieszenia się grami na różnych urządzeniach, korzystając jedynie z przeglądarki internetowej.

Katalogi reklamowe są wciąż istotne w marketingu

artykuł sponsorowany
Katalogi są formą marketingu tradycyjnego, a początki jego samego sięgają aż XV wieku. Pomimo swojej długiej historii oraz rozwoju nowych kanałów komunikacyjnych, katalogi wciąż są skutecznym narzędziem promocji. Na czym polega ich fenomen?

Łożyska plastikowe – tandeta czy zdrowy rozsądek?

artykuł sponsorowany
W świecie inżynierii i produkcji, łożyska są nieodłącznym elementem szerokiej gamy maszyn i urządzeń. Tradycyjnie wykonane z metali, łożyska odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu płynnego ruchu i redukcji tarcia.

Gadu Gadu z logopedą. Pierwsza kampania charytatywna na GGwallet

Reporterzy wspierają
Z okazji Europejskiego Dnia Logopedy, od 6 marca fundacja edukacyjna Ogólnopolski Operator Oświaty zaprasza do wspierania szkolnych i przedszkolnych gabinetów logopedycznych. To będzie pierwsza duża akcja charytatywna z wykorzystaniem GGwallet, portfela dostępnego w polskim komunikatorze GG (Gadu Gadu).

E-commerce - jak dbać o bezpieczeństwo przesyłek i zadowolenie klientów?

Opakowania24.eu
Przesyłanie towarów na odległość wymaga zachowania specjalnych środków ostrożności. Tylko wtedy można mieć pewność, że przedmioty nie zostaną uszkodzone podczas transportu i dotrą do adresata w stanie niepogorszonym. Właściwe zabezpieczenie pakowanych towarów daje gwarancję zadowolenia klientów e-sklepu i sprawia, że chętniej powracają w przyszłości po więcej. [artykuł sponsorowany]

Ogólnopolski Operator Oświaty i Kulczyk Foundation dla dzieci z Ukrainy

Reporterzy.info wspierają
"Chodźmy Razem do Szkoły", realizowany w Gdańsku i Wrocławiu przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty projekt szkolnych klas przygotowawczych dla uczniów z Ukrainy zyskał ważnego partnera. Kulczyk Foundation przekazała ponad 192 tysiące złotych na pomoc w nauce dla kilkuset ukraińskich dzieci.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24