Negocjacje biznesowe – jaką kancelarię wybrać?
artykuł partnera
Biznes wiąże się z ciągłymi zmianami. Przedsiębiorcom zależy na nieustannym rozwoju firmy, pozyskiwaniu nowych partnerów oraz zawieraniu intratnych kontraktów. Jednak wszystko to wiąże się z odpowiednimi regulacjami prawnymi, które często są zawiłe i niezrozumiałe dla właścicieli firm. Podpisanie umowy zobowiązuje do przestrzegania i wypełniania jej zapisów wraz z wynikającymi konsekwencjami. Właśnie dlatego ważny jest przebieg negocjacji biznesowych oraz fachowa pomoc prawnika.
Co jest przedmiotem negocjacji biznesowych?
Negocjacje to, po prostu proces komunikowania się pomiędzy stronami, w celu osiągnięcia konsensusu w kwestiach spornych, poprzez kompromis.
Prowadzenie negocjacji biznesowych to niewątpliwie trudne zadanie. Efekt rozmów może znacząco wpłynąć na prowadzoną działalność gospodarczą. Osiągnięcie zamierzonych celów powinno zapewnić pozytywne korzyści dla firmy, jednak niepowodzenie negocjacji może skutkować negatywnymi konsekwencjami, nie tylko finansowymi, ale również prawnymi.
Przedmiotem prowadzonych negocjacji najczęściej są kwestie dotyczące prawa umów. Odnosi się to przede wszystkim do sporządzania umów handlowych. Chcąc pozyskać intratne kontrakty, każdy przedsiębiorca bierze udział w negocjacjach, które mają zapewnić jak najkorzystniejsze zapisy. Wzajemne rozmowy mają na celu uzgodnienie warunków współpracy. Najczęściej dotyczy to: jakości, ceny, terminu realizacji czy dodatkowych kosztów. Przedmiotem rozmów może być także realizacja określonej inwestycji. Dodatkowo negocjacje mogą dotyczyć także połączenia się dwóch przedsiębiorstw tzw. fuzji lub przejęcia firmy.
fot. adwokat-weglowski.pl/WhitePress
Jak prowadzić negocjacje?
Podstawą owocnych negocjacji jest odpowiednie przygotowanie. Warto przemyśleć kwestie dotyczące jej przebiegu, a mianowicie: co jest kluczowe, kiedy rozmowy będą uznane za sukces, z czego można zrezygnować, na jakie ustępstwa można się zgodzić i jaki jest minimalny cel, który przedsiębiorca chce osiągnąć. Warto pamiętać, że negocjacje to obustronny kompromis, mający na celu wypracowanie konsensusu, który będzie korzystny dla każdej ze stron. Kurczowe trzymanie się swoich warunków bez możliwości ich negocjacji nie przyniesie korzyści.
Spotkania biznesowe powinny odbywać się w przyjaznej atmosferze i z odpowiednio zaplanowanym zapasem czasowym. Podczas negocjacji należy zachować dystans emocjonalny, być skupionym i uważnym. Warto analizować poczynania drugiej strony, by nie dać sobą manipulować. Rozmowy biznesowe to długi i żmudny proces, dlatego zawsze należy zachować czujność. Wypracowanie wspólnego porozumienia zaowocuje podpisaniem umowy handlowej. Sporządzenie kontraktu najlepiej zlecić kancelarii prawnej, która zadba o poprawność wszystkich zapisów.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnej podczas negocjacji?
Prawo jest dziedziną niezwykle rozbudowaną, dlatego zrozumiałe jest, że większość właścicieli firm decyduje się na stałą obsługę prawną, którą oferuje kancelaria adwokacka w Świnoujściu Łukasza Węgłowskiego. Jednak ci przedsiębiorcy, którzy na co dzień nie korzystają z tego rozwiązania, mogą zasięgnąć porady niemal w każdej wątpliwej dla nich kwestii. Dotyczy to również przebiegu negocjacji. Prawnik będzie bardzo pomocny podczas rozmów biznesowych. To nie tylko stały nadzór nad ich przebiegiem, ale przede wszystkim dbałość o interesy swojego klienta. Przedsiębiorca może liczyć na wsparcie merytoryczne oraz fachowe doradztwo. Budzące wątpliwości zapisy należy konsultować ze specjalistą. Prawnik po dokładnym zapoznaniu się z dokumentacją wyjaśni klientowi, jakie mogą spowodować konsekwencje prawne lub finansowe.
Pomoc prawnika to nie tylko negocjacje. Już na etapie rejestrowania działalności gospodarczej, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Wsparcie będzie nieocenione również podczas sporów pomiędzy pracownikami a pracodawcą oraz w przypadku fuzji lub przejęcia innej spółki.
Mediacje – w czym może pomóc adwokat?
Negocjacje i mediacje mają ten sam cel, a mianowicie wypracowanie wspólnego porozumienia, które będzie satysfakcjonujące dla obu stron.
Mediacja będzie konieczna w sytuacji, kiedy podczas negocjacji obie strony nie są w stanie wypracować konsensusu w danej kwestii. W takim przypadku warto skorzystać z usług mediatora – prawnika. To właśnie on ma za zadanie sprawować kontrolę nad przebiegiem negocjacji, poprzez zaangażowanie się we wzajemną komunikację oraz wypracowanie wspólnego porozumienia. Co ważne, mediator nie narzuca swojego zdania, nie ocenia i nie wskazuje, kto ma rację. Jego praca polega na zażegnaniu sporu, poprzez osiągnięcie rozwiązania, które usatysfakcjonuje obie strony, dlatego podczas negocjacji to właśnie on sprawuje piecze nad przebiegiem rozmowy.
Warto pamiętać, że mediator jest zobowiązany do zachowania tajemnicy, dlatego korzystając z jego usług, przedsiębiorcy mogą mieć pewność, że żadne informacje nie zostaną ujawnione bez ich wyraźnej zgody.
fot. adwokat-weglowski.pl/WhitePress
Jak znaleźć dobrą kancelarię?
Szukając odpowiedniego wsparcia, warto upewnić się, że dana kancelaria dysponuje wykwalifikowaną kadrą prawniczą, specjalizującą się w różnych dziedzinach prawa. To zarówno prawo gospodarcze, jak i administracyjne. Prowadząc negocjacje biznesowe, warto skorzystać z pomocy prawnika, który będzie obecny na wszystkich etapach rozmów. Takie rozwiązanie ma wiele korzyści dla przedsiębiorcy. To nie tylko możliwość konsultacji zawiłych zapisów, ale przede wszystkim pewność, że adwokat zadba o dobro swojego klienta. Dodatkowo podczas kwestii spornych rola mediatora będzie nieoceniona. Decydując się na konkretną kancelarię, warto sprawdzić, czy specjalizuje się w prowadzeniu mediacji. To ważne, ponieważ polubowne rozwiązanie konfliktu, wymaga prawnika specjalizującego się w prawie gospodarczym, w którego skład wchodzi: prawo handlowe, cywilne oraz karne gospodarcze. Z tego właśnie względu nie każdy adwokat może być mediatorem.
Negocjacje biznesowe to trudny i żmudny proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania. Warto pamiętać, że decyzje, które zapadną podczas rozmów, będą mieć wpływ na funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Z tego względu dobrze jest skorzystać z pomocy specjalistów z kancelarii prawnej.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Wszędzie, ale razem! Cała Polska będzie ćwiczyć, żeby pomóc Kai
BARD
Na rolkach, na rowerach, biegiem, spacerem, a nawet chodząc po schodach. Już ponad 700 osób zadeklarowało, że 2 maja wyjdzie z domu żeby spalić nadmiar kalorii po kwarantannie. I przy okazji pomóc dwuletniej dziewczynce zebrać pieniądze na leczenie wyjątkowo złośliwego nowotworu nowoczesną terapią w klinice Przylądek Nadziei we Wrocławiu. Patronem medialnym wydarzenia jest tygodnik Reporterzy.info.
Długopisy reklamowe - Dlaczego to doskonały gadżet reklamowy?
artykuł sponsorowany
Długopisy reklamowe od dawna są popularnym i skutecznym gadżetem reklamowym wykorzystywanym przez firmy na całym świecie. Ich wszechstronność, praktyczność i niski koszt sprawiają, że są doskonałym narzędziem do promocji marki.
Detektor kabli - najlepszy do infrastruktury podziemnej!
artykuł sponsorowany
W dzisiejszym świecie, infrastruktura podziemna odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu niezakłóconego funkcjonowania. Sieci wodociągowe, kanalizacyjne, gazociągi, przewody elektryczne i telekomunikacyjne tworzą skomplikowaną sieć, której właściwe zarządzanie jest niezbędne dla bezpieczeństwa i efektywności codziennego życia.
Kogo to numer
find-phone-number.com
Terror może przyjmować różne postaci. W dzisiejszych czasach możemy być męczeni psychicznie nawet przez telefon. Zapytasz jak to możliwe? Nie jest to żadna skomplikowana sprawa. Po prostu chodzi o to, że ktoś niepowołany może w jakiś podstępny lub nawet nie podstępny sposób zdobyć twój numer. [artykuł sponsorowany]
Gazowe pompy ciepła. Jak działają i dlaczego są ekologicznym wyborem?
artykuł sponsorowany
W dzisiejszych czasach, w obliczu rosnącej świadomości ekologicznej, coraz większą uwagę poświęcamy wyborom związanym z technologią grzewczą. Jedną z innowacyjnych opcji, która zyskuje na popularności, są gazowe pompy ciepła.
Wspieraj, zamiast zabraniać. Jak nie obarczać dziecka swoim lękiem
kampania społeczna
Czy pozwolić dziecku przewrócić się i nabić guza? Kiedy i na jakich zasadach zgodzić się na nocowanie u koleżanki czy kolegi? Gdzie leży granica między troską a chorobliwym lękiem? Przeczytaj porady psychologa, jak mądrze zastąpić strach o dziecko zaufaniem i korzystać z tego w przyszłości.
Reklamuj swoją firmę z Google Ads
artykuł sponsorowany
Konkurencja na rynku we wszystkich branżach jest tak silna, że zmusza przedsiębiorców do określonych działań, aby ich firma stała się widoczna i rozpoznawalna. Kampanie reklamowe w radiu i telewizji są niezwykle kosztowne. Dlatego warto pomyśleć o reklamach w Google Ads.