5.09.2022 Rynek medialny
Tygodniki opinii w Polsce 2Q2022. Raport Polskich Badań Czytelnictwa
Sylwia Markowska
Strategie wydawców prasowych są różnorodne. Niektórzy wydawcy wzmacniają swoje pozycje dystrybuując swoje treści w postaci płatnych e-wydań i subskrypcji cyfrowych, inni zostają tylko przy wydaniach drukowanych. Tytuły dopasowują swoje strategie działania do posiadanych marek oraz oczekiwań różnorodnych grup odbiorców.

W II kwartale 2022 roku rozpowszechniono w sumie 93 675 919 egzemplarzy wszystkich tytułów objętych audytem PBC, w postaci drukowanej i e-wydań (cyfrowych replik wydań drukowanych), w tym e-wydań było aż 4 971 320.
W tym czasie sprzedaż wydania drukowanego tygodników opinii spadła w stosunku do I kwartału o 3,1%, ale sprzedaż e-wydania wzrosła o 3,6%. Sprzedaż wydania (suma sprzedaży wydania drukowanego i sprzedaży e-wydania) zmieniła się nieznacznie - spadek o 2%, natomiast ciągle zmienia się sposób dotarcia do czytelników.
Wyniki dla II kwartału 2022
Liderem sprzedaży wydania (łącznie sprzedaż wydania drukowanego i sprzedaż e-wydania) była Polityka z wynikiem 88 496 egzemplarzy, drugie miejsce miał Gość Niedzielny z wynikiem 78 182 egzemplarzy, trzecią pozycję miał Newsweek Polska z wynikiem 63 074 egzemplarzy.

Liderem w sprzedaży wydania drukowanego był Gość Niedzielny z wynikiem 77 962 egzemplarzy (katolicki tygodnik w znacznej części dystrybuowany podczas mszy świętych). Drugą pozycję miała Polityka z wynikiem 64 005 egzemplarzy, trzecią Newsweek Polska z wynikiem 52 814 egzemplarzy.

E-wydania w największej liczbie ma Polityka – 24 490 egzemplarzy, Newsweek Polska – 10 260 egzemplarzy oraz Tygodnik do Rzeczy – 6 922 egzemplarzy. Dodatkowo Polityka ma także subskrypcje cyfrowe w liczbie 1 063, a Tygodnik Powszechny w liczbie 1 041 (średnia miesięczna). Sprzedaż wydania drukowanego Tygodnika Angora (tytuł z przedrukami) wynosiła w II kwartale 164 762 egzemplarzy.
Rynek prasowy w Polsce
Prasa jako medium wielokanałowe posiada wiele różnorodnych ścieżek dotarcia do czytelników. Na przykładzie zmian w udziale druku i e-wydań dla tygodników w II kwartale, widać wyraźnie, że prasa aktywnie dostosowuje kanały do trendów czytelniczych i pomimo tego że jeden kanał spada, to inny wzrasta.
Na przestrzeni ostatnich dwóch lat oraz bieżącego roku (2020-2022), według danych dla pierwszego półrocza, w tygodnikach opinii suma e-wydań urosła aż o 39%, z 931 096 do 1 292 503 egzemplarzy.
Dlatego zmiany na rynku prasowym najlepiej rozpatrywać z perspektywy marki, a nie pojedynczego kanału i w dłuższej perspektywie, bo branża jest w trakcie transformacji cyfrowej. Należy też zaznaczyć, że wszystkie marki, obok treści płatnych udostępniają także treści bezpłatne na stronach internetowych i w mediach społecznościowych.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Kobiety w mediach 2025. Władza w redakcjach nie zna równości
KFi
Tylko 27% redaktorów naczelnych w mediach to kobiety, mimo że stanowią 40% dziennikarzy. W 9 z 12 krajów analizowanych przez Reuters Institute, kobiety w mediach rzadziej awansują. Wygląda na to, że równość w redakcjach nie nadąża za społeczeństwem. A różnic jest znacznie więcej.
Treści od użytkowników w sieci. Pole minowe dla dziennikarzy
Krzysztof Fiedorek
Ponad 40% internautów ocenia wiarygodność informacji na bazie liczby polubień i wyświetleń. Tradycyjne kanały są pierwszym źródłem newsów tylko dla co piątego z nas. Raport Reuters Institute pokazuje skalę i ryzyka, jakie User Generated Content niesie dla mediów. I podpowiada, jak nie wpaść w pułapkę.
Social media w 2025. Różnice pokoleniowe widać jak na dłoni
KFi
Coraz więcej osób deklaruje, że zmniejsza czas spędzany w social mediach. I choć nie oznacza to masowego odpływu, trend jest wyraźny. Z najnowszego raportu GWI wynika, że już 31% użytkowników deklaruje ograniczanie czasu w mediach społecznościowych. Między wierszami widać też frustrację.
Podobne artykuły:
Niepokorni za bramę
Krystyna Mokrosińska
Pewna gazeta pozbyła się uprawiającego dziennikarstwo śledcze redaktora, bo jego artykuły powodowały sądowe procesy - cywilne przeciw gazecie i karne przeciw "bohaterom" prasowych enuncjacji (swoisty paradoks prawa).
Prognozy dla e-commerce w Polsce. Trendy na 2024 i co dalej?
Krzysztof Fiedorek
W 2024 roku e-commerce w Polsce osiąga nowe szczyty, z coraz większą liczbą konsumentów regularnie dokonujących zakupów online. Raport „Nawyki e-zakupowe Polaków 2024”, opracowany przez analityków SAMOSEO analizuje aktualne trendy i stawia prognozy na najbliższą przyszłość branży.
Wzruszyć, rozśmieszyć, pobujać. To od muzyki zależy czy polubisz reklamę
Bartłomiej Dwornik
Jak wywołać w odbiorcy reklamy takie emocje, na jakich nam zależy i jakie zaskakujące efekty może dać łamanie utartych schematów? Kiedy lepiej sprawdzi się muzyczny hit, kiedy dedykowany kompozytor, a nawet... jak wycisnąć łzy z oczu motorowodniaka? Rozmawiamy z Martą Dudziewicz, music supervisorem z firmy Sirens. I na wszystko mamy dowody oraz przykłady.
Eksperyment Milgrama 2023. AI może nakłonić do przemocy
KrzysztoF
Naukowcy z Uniwersytetu SWPS powtórzyli słynny eksperyment Milgrama, w którym badani byli nakłaniani do wyrządzania bólu innej osobie na polecenie autorytetu. Tym razem autorytetem był robot. To pierwsze badanie, które pokazuje, że ludzie są skłonni szkodzić innemu człowiekowi, gdy robot nakazuje im to zrobić.