5.09.2022 Rynek medialny
Tygodniki opinii w Polsce 2Q2022. Raport Polskich Badań Czytelnictwa
Sylwia Markowska
Strategie wydawców prasowych są różnorodne. Niektórzy wydawcy wzmacniają swoje pozycje dystrybuując swoje treści w postaci płatnych e-wydań i subskrypcji cyfrowych, inni zostają tylko przy wydaniach drukowanych. Tytuły dopasowują swoje strategie działania do posiadanych marek oraz oczekiwań różnorodnych grup odbiorców.

W II kwartale 2022 roku rozpowszechniono w sumie 93 675 919 egzemplarzy wszystkich tytułów objętych audytem PBC, w postaci drukowanej i e-wydań (cyfrowych replik wydań drukowanych), w tym e-wydań było aż 4 971 320.
W tym czasie sprzedaż wydania drukowanego tygodników opinii spadła w stosunku do I kwartału o 3,1%, ale sprzedaż e-wydania wzrosła o 3,6%. Sprzedaż wydania (suma sprzedaży wydania drukowanego i sprzedaży e-wydania) zmieniła się nieznacznie - spadek o 2%, natomiast ciągle zmienia się sposób dotarcia do czytelników.
Wyniki dla II kwartału 2022
Liderem sprzedaży wydania (łącznie sprzedaż wydania drukowanego i sprzedaż e-wydania) była Polityka z wynikiem 88 496 egzemplarzy, drugie miejsce miał Gość Niedzielny z wynikiem 78 182 egzemplarzy, trzecią pozycję miał Newsweek Polska z wynikiem 63 074 egzemplarzy.

Liderem w sprzedaży wydania drukowanego był Gość Niedzielny z wynikiem 77 962 egzemplarzy (katolicki tygodnik w znacznej części dystrybuowany podczas mszy świętych). Drugą pozycję miała Polityka z wynikiem 64 005 egzemplarzy, trzecią Newsweek Polska z wynikiem 52 814 egzemplarzy.

E-wydania w największej liczbie ma Polityka – 24 490 egzemplarzy, Newsweek Polska – 10 260 egzemplarzy oraz Tygodnik do Rzeczy – 6 922 egzemplarzy. Dodatkowo Polityka ma także subskrypcje cyfrowe w liczbie 1 063, a Tygodnik Powszechny w liczbie 1 041 (średnia miesięczna). Sprzedaż wydania drukowanego Tygodnika Angora (tytuł z przedrukami) wynosiła w II kwartale 164 762 egzemplarzy.
Rynek prasowy w Polsce
Prasa jako medium wielokanałowe posiada wiele różnorodnych ścieżek dotarcia do czytelników. Na przykładzie zmian w udziale druku i e-wydań dla tygodników w II kwartale, widać wyraźnie, że prasa aktywnie dostosowuje kanały do trendów czytelniczych i pomimo tego że jeden kanał spada, to inny wzrasta.
Na przestrzeni ostatnich dwóch lat oraz bieżącego roku (2020-2022), według danych dla pierwszego półrocza, w tygodnikach opinii suma e-wydań urosła aż o 39%, z 931 096 do 1 292 503 egzemplarzy.
Dlatego zmiany na rynku prasowym najlepiej rozpatrywać z perspektywy marki, a nie pojedynczego kanału i w dłuższej perspektywie, bo branża jest w trakcie transformacji cyfrowej. Należy też zaznaczyć, że wszystkie marki, obok treści płatnych udostępniają także treści bezpłatne na stronach internetowych i w mediach społecznościowych.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Clickbait pod lupą. Jak przez 25 lat zmieniały się nagłówki w internecie
Krzysztof Fiedorek
Badacze z Max Planck Institute przenalizowali 40 milionów nagłówków z ostatnich 25 lat. Są coraz dłuższe, bardziej emocjonalne i negatywne, z wyraźnym wpływem stylu clickbaitowego. Nawet renomowane media stosują strategie i tricki przyciągające uwagę.
Gen Z zmusi marki do mówienia prawdy. Raport i prognozy GWI
Krzysztof Fiedorek
Cenią autentyczność i transparentność marek, preferując firmy zaangażowane społecznie. Młodzi ludzie traktują technologię jako narzędzie rozwoju, a nie tylko rozrywki. W relacjach stawiają na prawdziwe więzi, mimo intensywnej obecności online. Co wiemy o Gen Z i jakie ta wiedza ma znaczenie w marketingu? I nie tylko w nim.
Deepfake zaciera granicę prawdy i fałszu. Wyniki badań ludzkiej percepcji
KFi
Badania wskazują, że jedynie 60% deepfake'owych obrazów może zostać prawidłowo rozpoznanych przez człowieka. W miarę jak AI zaczyna dominować w produkcji treści, rośnie problem zmęczenia rozróżnianiem – użytkownicy tracą pewność oceny autentyczności informacji i popadają w cynizm.
Podobne artykuły:
Celebryci, influencerzy i tematy ważne społecznie. Raport MediaCom
Paweł Usakowski
W tegorocznej edycji badania Influence Power Index agencji MediaCom wyraźnie pozytywnie wyróżniła się Martyna Wojciechowska. Jej aktywność w obszarze praw człowieka i ekologii zauważyło niemal dwie trzecie pytanych. Na końcu rankingu znaleźli się z kolei m.in. Maciej Maleńczuk czy Radosław Majdan.
Feminatywy w mediach. Raport PSMM Monitoring & More
PSMM
W ciągu ostatnich 3 lat aż trzykrotnie wzrosła częstotliwość słowa „menedżerka”, a „naukowczyni” aż sześciokrotnie. Jednak co ciekawe, w liczbie mnogiej nadal rzadko stosuje się rodzaj niemęskoosobowy.
Dogma mediów
Marek Miller
Dogma wzięła się z tęsknoty za jasnością kryteriów, za czytelnym oddzieleniem dobra od zła, prawdy od fałszu, sztuki dziennikarskiej od jej pozorów. [Źródło: Tygodnik Powszechny]
Dziennikarze, PR-owcy i wiedza o cyberbezpieczeństwie. Badanie PAP
PAP Mediaroom
Istnieje duży rozziew pomiędzy wiedzą teoretyczną a praktyką i codziennymi nawykami - wynika z badania „Postrzeganie cyberbezpieczeństwa przez dziennikarzy i specjalistów ds. PR w Polsce” przeprowadzonego przez Polską Agencję Prasową.