menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Work in media. Find a job in the world of communications.

17.02.2025 Rynek medialny

Radio, streaming i podcasty. Jak słuchają Polacy według Total Audio 2024

Krzysztof Fiedorek

Treści audio są codziennym towarzyszem Polaków. Według badania Total Audio 2024, zrealizowanego przez Adres:Media na zlecenie Komitetu Badań Radiowych, aż 90% badanych przynajmniej raz w tygodniu sięga po treści dźwiękowe, a 80% robi to codziennie. Średni czas słuchania wynosi prawie pięć godzin dziennie.

Radio, streaming i podcasty. Jak słuchają Polacy według Total Audio 2024ilustracja: DALL-E

Najpopularniejszym medium audio pozostaje radio, które stanowi 51% całkowitego czasu słuchania. Streaming muzyki w serwisach wideo, takich jak YouTube, odpowiada za 17% czasu, a serwisy streamingowe audio, takie jak Spotify czy Tidal, zajmują 14%. Podcasty, choć dynamicznie rosną, mają udział na poziomie 7%.

Warto przyjrzeć się dokładniej danym dotyczącym udziału różnych formatów:

Format treści audio Udział w czasie słuchania
Radio 51%
Muzyka w streamingu wideo 17%
Streaming audio 14%
Podcasty 7%
Audiobooki 3%
Zapisane pliki muzyczne 3%

Choć radio wciąż dominuje, streaming zyskuje popularność, zwłaszcza wśród młodszych słuchaczy. Jak podkreślają autorzy badania Total Audio 2024, w grupie wiekowej 15–24 lata to właśnie serwisy streamingowe stanowią główne źródło treści audio.

Smartfon rządzi, ale radioodbiorniki nadal w użyciu


Wybór urządzenia do słuchania odgrywa kluczową rolę w konsumpcji treści audio. Jak pokazują wyniki raportu, smartfon jest najczęściej wykorzystywanym urządzeniem do słuchania dźwięku – korzysta z niego 65% badanych, a wśród osób w wieku 15–24 lata odsetek ten sięga aż 90%.

Tradycyjne radioodbiorniki wciąż mają silną pozycję – 71% słuchaczy deklaruje ich używanie. Wiele osób korzysta jednak z kilku urządzeń, w zależności od sytuacji i miejsca, w którym się znajdują.

Podcasty popularne, radiu ufamy najbardziej


Z badania Total Audio 2024 agencji Adres:Media i Komitetu Badań Radiowych wynika, że co trzeci Polak przynajmniej raz w tygodniu słucha podcastów, a ich słuchalność wzrosła o 7 punktów procentowych w porównaniu z ubiegłym rokiem. Podcasty cieszą się szczególnie dużą popularnością wśród najmłodszych słuchaczy – osoby w wieku 15–19 lat sięgają po nie znacznie częściej niż inne grupy wiekowe. Rosnące zainteresowanie tą formą treści to szansa dla twórców i reklamodawców.

Zaufanie do różnych mediów to istotny wskaźnik, który wpływa na wybory odbiorców. W badaniu Total Audio 2024 zapytano respondentów o ocenę różnych mediów w dziesięciostopniowej skali.

  • Radio uzyskało najwyższą ocenę – 45% badanych przyznało mu notę od 7 do 10.
  • Dla porównania, YouTube cieszy się wysokim zaufaniem wśród 35% respondentów,
  • telewizja budzi zaufanie jedynie u 31% odbiorców,
  • a TikTok znalazł się na końcu zestawienia z wynikiem 16%.

AUTOPROMOCJA. Posłuchaj historii Vanuatu Daily Post. Poznaj nasz #mediaHISTORYpodcast

Gdzie i kiedy słuchamy treści audio?


Kontekst słuchania treści audio jest równie istotny, co wybór medium. Wyniki badania Total Audio 2024 pokazują, że Polacy najczęściej słuchają radia, muzyki i podcastów w trzech głównych miejscach:

  • w domu,
  • w samochodzie
  • oraz w pracy.

Każde z tych środowisk sprzyja innym formom konsumpcji dźwięku. W domowym zaciszu dominują streaming i podcasty, które można dopasować do własnych preferencji. W samochodzie króluje radio, głównie ze względu na wygodę – kierowcy nie muszą wybierać utworów ani przełączać między aplikacjami. Natomiast w pracy popularne są zarówno tradycyjne stacje radiowe, jak i playlisty ze streamingu, które pozwalają na słuchanie w tle bez konieczności aktywnego wyboru treści.

Słuchanie audio zmienia się również w zależności od pory dnia. W godzinach porannych (6:00–9:00) największą popularnością cieszy się radio, które dla wielu osób jest pierwszym źródłem informacji i rozrywki po przebudzeniu. W tym czasie najczęściej towarzyszy ono słuchaczom w domu, podczas przygotowań do pracy i szkoły, a także w drodze do pracy – szczególnie w samochodzie.

Wieczorem (18:00–24:00) na znaczeniu zyskują treści dostępne w streamingu audio i wideo, ponieważ słuchacze mają więcej czasu na wybór konkretnych utworów, playlist czy podcastów. Radio nadal pozostaje obecne, ale jego udział w rynku słuchania wyraźnie się zmniejsza, ustępując miejsca bardziej spersonalizowanym treściom.

Demografia słuchaczy, czyli kto słucha radia


Badanie „Audio Track” Krajowego Instytutu Mediów pokazuje z kolei, że słuchalność radia różni się w zależności od wieku, płci i miejsca zamieszkania. Mężczyźni częściej wybierają RMF FM (19,8%) niż kobiety (15,5%), co można tłumaczyć dominującym formatem informacyjno-muzycznym tej stacji. Eska zaś przyciąga młodszych słuchaczy – aż 10,6% osób w wieku 15–29 lat deklaruje jej regularne słuchanie.

W grupie wiekowej 65+ największym zainteresowaniem cieszy się Jedynka Polskiego Radia (8,6%) oraz Radio Maryja (4,5%). Starsi odbiorcy doceniają tradycyjny charakter tych stacji oraz ich nastawienie na treści edukacyjne i religijne.

Analiza geograficzna wskazuje, że słuchacze z dużych miast częściej wybierają stacje komercyjne, takie jak RMF FM i Radio ZET. Na wsiach większą popularnością cieszy się Radio Maryja, które dociera do odbiorców w mniejszych społecznościach.

Zasięg dzienny stacji wśród wybranych grup wiekowych:

Stacja radiowa 15 - 29 lat 30 - 49 lat 65+
RMF FM 15,4% 20,5% 11,4%
Radio ZET 7,2% 11,7% 8,7%
Eska 10,6% 7,2% 1,1%
Jedynka PR 0,8% 1,9% 8,6%
Radio Maryja 0,0% 1,2% 4,5%
TOK FM 2,4% 4,7% 1,8%
Radio WAWA 4,1% 2,6% 0,5%
Chillizet 3,8% 2,1% 0,3%
Polskie Radio 24 1,2% 1,6% 3,2%


Nawyki słuchaczy radia w Europie


Mimo zmian w nawykach odbiorców, radio wciąż dociera do ogromnej części społeczeństwa na całym Starym Kontynencie. Jak wynika z raportu Europejskiej Unii Nadawców "Audience Trends: Radio 2024" w 2023 roku co tydzień słuchało go 82,4% Europejczyków. To o 3,6 punktu procentowego mniej niż pięć lat wcześniej, ale identycznie jak w 2022 roku. Spadek wyhamował, ale wciąż istnieją wyraźne różnice międzypokoleniowe.

Młodzież jest trudniejsza do przyciągnięcia przed radioodbiorniki. W 2023 roku zasięg radia wśród osób w wieku 15-24 lat wynosił 72,9%. To o 7,6 punktu procentowego mniej niż pięć lat wcześniej, ale – co ciekawe – o 0,3 punktu więcej niż w 2022 roku.

  • 82% Europejczyków słuchało radia co tydzień w 2023 roku.
  • 73% młodych Europejczyków (15-24 lata) słuchało radia co tydzień.
  • W porównaniu do 2018 roku zasięg radia spadł o 3,6 pp wśród ogółu odbiorców.
  • W grupie młodzieżowej spadek wyniósł 7,6 pp w ciągu pięciu lat.

Główną przyczyną tego trendu jest wzrost popularności platform cyfrowych i nowych formatów treści dźwiękowych w całej Europie. Radio, choć wciąż powszechne, musi konkurować z podcastami, serwisami streamingowymi i mediami społecznościowymi. 

Ciekawym trendem jest wzrost liczby osób, które słuchają radia częściej niż rok wcześniej – dotyczy to 14% badanych. Pokazuje to, że tradycyjne medium wciąż ma silną pozycję, mimo rosnącej popularności streamingu i podcastów.

Cały raport Total Audio 2024 można przeczytać na stronie Komitetu Badań Radiowych:
https://badaniaradiowe.pl/jak-polacy-konsumuja-tresci-audio-wyniki-badania-total-audio-2024/

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Najnowsze w dziale Rynek medialny:

Deepfake zaciera granicę prawdy i fałszu. Wyniki badań ludzkiej percepcji

KFi
Badania wskazują, że jedynie 60% deepfake'owych obrazów może zostać prawidłowo rozpoznanych przez człowieka. W miarę jak AI zaczyna dominować w produkcji treści, rośnie problem zmęczenia rozróżnianiem – użytkownicy tracą pewność oceny autentyczności informacji i popadają w cynizm.

Kto czyta prasę? Badania wiarygodności, zasięgów i skuteczności

Sylwia Markowska
Prasa dla klientów reklamowych jest dobrym nośnikiem do budowania zaufania, sławy i popularności marki. Według światowych, badań jest jednym z mediów o najwyższym zwrocie z reklamy. Z danych, zebranych przez Polskie Badania Czytelnictwa wynika, że prasa ma również wyjątkowo wysokie wskaźniki zauważalności reklamy, bo czytanie wymaga pełnej koncentracji na treści.

Antyukraińska propaganda w polskim internecie. Raport Demagoga i IMM

Katarzyna Ozga
W 2024 roku opublikowano niemal 327 tys. polskojęzycznych wpisów i komentarzy, które w negatywny sposób odnosiły się do społeczności ukraińskiej. Wśród kont szerzących antyukraińską narrację i mających największy zasięg na portalu X i na Facebooku znalazł się profil europosła Grzegorza Brauna.

Podobne artykuły:

Kobiety w polskich mediach. Badanie Instytutu Monitorowania Mediów

Natalia Juszczak
W 2021 roku kobiet występujących jako ekspertki w najpopularniejszych telewizyjnych serwisach informacyjnych w Polsce było zaledwie 24%. Z kolei w 2022 mniej, bo już tylko 21% - wynika z analizy przeprowadzonej przez IMM dla Forbes Women Polska.

Internet miażdży prasę

Katarzyna Ogórek, Money.pl
Zaledwie 2 procent młodzieży poszukuje informacji w prasie, reszta woli newsy on-line. O ekspansji internetu na rynku medialnym czytaj w raporcie Money.pl.

Największe kryzysy wizerunkowe. Raport Alert Media Communications

Dagmara Gac
Największy kryzys wizerunkowy 2021 roku w polskim świecie publicznym dotyczył Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej, zaś w sferze świata biznesu i marek osobistych na pierwszym miejscu znalazła się Barbara Kurdej-Szatan za wulgarny wpis na temat funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Sztuczna inteligencja i cyfrowe kompetencje. Rynek pracy już jest w przyszłości

KFi
Świat stoi przed wyzwaniem cyfrowej transformacji, a kompetencje technologiczne stają się przepustką do sukcesu zawodowego. Jak oceniamy swoje umiejętności i jakie branże wiodą prym? Raport Pracuj.pl ujawnia, które zdolności otwierają drzwi do lepszej kariery i dlaczego AI to przyszłość rynku pracy.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter TikTok Instagram Threads Youtube Google News Blue Sky Social RSS

Reporterzy.info - internetowy magazyn medioznawczy. Świat komunikacji od kuchni. Media, dziennikarstwo, PR i marketing. Dane, raporty, analizy, porady. Historia i rynek, prawo, fotografia, oferty pracy.


praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Grafik, Social Media, SEO, reklama
Warszawa • Białystok • Bydgoszcz • Gdańsk • Katowice • Kielce • Kraków • Lublin • Łódź • Olsztyn • Opole • Poznań • Rzeszów • Szczecin • Toruń • Wrocław • Zielona Góra • Praca zdalna Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy



Sklep reportera

Sklep reportera

Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
do pisania
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
dla fotoreportera
Książki i e-booki o mediach
Książki i e-booki o mediach
do czytania
Drony wideo i latające kamery
Drony wideo i latające kamery
dla pilota
Gimbale do stabilizacji wideo
Gimbale do stabilizacji wideo
dla operatora
Oprogramowanie i aplikacje
Oprogramowanie i aplikacje
dla twórców
więcej produktów

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert
gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Fakt
Fakt
Okładka Gość Niedzielny
Gość Niedzielny
Okładka Historia Bez Cenzury
Historia Bez Cenzury
Okładka Książki. Magazyn do Czytania
Książki. Magazyn do Czytania
Okładka Nowa Fantastyka
Nowa Fantastyka
Okładka Plus Minus
Plus Minus
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o25