2.02.2012 Rynek medialny
Radio w 2011 roku. Ponad 24 miliony słuchaczy dziennie
Krzysztof Głowiński, Komitet Badań Radiowych

Szczyt popularności radia to godziny poranne – po godzinie 9 zasięg wynosi 28,5 proc. Jednak bardzo wysoki zasięg, powyżej 20 proc., utrzymuje się aż do godziny 16. W dni powszednie poranny peak jest jeszcze wyższy i wynosi ponad 30 proc. (30,4 proc.), a słuchalność na poziomie powyżej 20 proc. utrzymuje się do godziny 17.
W grupie komercyjnej w dni powszednie kulminacja zasięgu przypada na godzinę 10 i wynosi 31 proc. Do końca dnia zasięg jest znacząco wyższy niż wśród wszystkich respondentów.

Najchętniej radia słuchamy w domu – każdego dnia włącza je w swoim mieszkaniu 16,2 mln osób. W samochodzie – 10,3 mln, a w pracy – 4,3 mln osób. Coraz chętniej też używamy komórek jako radioodbiorników. Już ponad jedna trzecia (34,4 proc.) słuchaczy deklaruje, że zdarza im się słuchać radia przy pomocy telefonu komórkowego. W 2010 roku było to 32,1 proc., a w 2009 – 28,9 proc. W grupie komercyjnej ten odsetek jest jeszcze wyższy i w 2011 roku wynosił 43,9 proc.
Najwyższe zasięgi radio notuje w najatrakcyjniejszych dla reklamodawców targetach: wśród osób dobrze wykształconych, zajmujących kluczowe stanowiska w firmach. W 2011 roku średnio dziennie radia słuchało 84,2 proc. osób z wyksztalceniem wyższym. Zasięg dzienny wśród osób z wyksztalceniem średnim wynosił 81 proc., z wykształceniem zawodowym – 78 proc., a z wykształceniem podstawowym – 75,9 proc.
Biorąc pod uwagę sytuację zawodową badanych najwyższy zasięg radio notowało wśród dyrektorów i przedstawicieli wolnych zawodów (85,5 proc.), właścicieli firm (85,1 proc.) i pracowników umysłowych (84,9 proc.).
Najpopularniejszą rozgłośnią w Polsce w ubiegłym roku był RMF FM. Rozgłośnia z Krakowa utrzymała pozycję lidera, jednak jej przewaga nad drugim Radiem ZET nieznacznie zmalała. Publiczna Jedynka straciła w ciągu roku cały punkt procentowy zasięgu, dzięki czemu odzyskująca słuchaczy Trójka zmniejszyła dystans do podium.
styczeń - grudzień 2010 styczeń - grudzień 2011
Radio RMF FM 27,3% 26,0%
Radio ZET 16,1% 16,2%
Jedynka - Program 1 Polskiego Radia 12,9% 11,9%
Trójka - Program 3 Polskiego Radia 7,5% 8,2%
Radio Maryja 2,0% 2,1%
ESKA ROCK 1,5% 1,5%
Radio TOK FM 1,3% 1,3%
Dwójka - Program 2 Polskiego Radia 0,8% 0,6%
CHILLI ZET 0,4% 0,5%
Czwórka – Program 4 Polskiego Radia 0,2% 0,4%
Radio PiN 0,2% 0,2%
n= 84168 84220
Badanie Radio Track - KBR, MillwardBrown SMG/KRC
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Influencerzy i social video rządzą informacją. Digital News Report 2025
Krzysztof Fiedorek
Przyszłość informacji dyktują sekundy wertykalnych klipów. TikTok, YouTube i armia influencerów odrywają odbiorcę od telewizyjnych odbiorników i stron gazet. Kto opanuje ten nowy puls, przejmie nie tylko uwagę, lecz także władzę nad narracją.
Cyberprzemoc i hejt pod pozorem żartu. Raport RAYUELA o młodzieży
Krzysztof Fiedorek
Badanie przeprowadzone w pięciu krajach ujawnia brutalną prawdę: przemoc w sieci nie rozkłada się równo. To cyfrowa mapa uprzedzeń, która rani najmocniej tych, którzy najbardziej odstają. "To tylko żart". Tak często zaczyna się przemoc, którą młodzi przeżywają w milczeniu.
Zaufanie do mediów społecznościowych. Youtube wygrywa z TikTokiem i X
Krzysztof Fiedorek
Czy Polacy naprawdę ufają mediom społecznościowym? Nowe badanie pokazuje ogromne różnice oceny najważniejszych kanałów. Zaufanie trafia tam, gdzie jest autentyczność, a nie algorytm. Rośnie rola ludzi, spada znaczenie marek.
Podobne artykuły:
Krytyka, która boli: Jak Polacy reagują na negatywne uwagi
Krzysztof Fiedorek
Krytyka to nieodłączna część naszego życia, zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Jak pokazuje raport "Jak Polacy radzą sobie z krytyką?", opracowany przez analityków portalu CVeasy.pl, Polacy wciąż mają problem z przyjmowaniem negatywnych uwag.
Tradycyjna telewizja nie umiera. Przenosi się na laptopy
Katarzyna Pąk
Najpopularniejszą aktywnością towarzyszącą oglądaniu TV stało się surfowanie w internecie, dotyczy to 80 proc. osób spośród ponad 12 tysięcy badanych w 12 krajach.
Serwisy streamingowe. W Polsce szybko przybywa subskrybentów
RINF
W porównaniu z rokiem 2020, w roku 2021 o jedną piątą Polaków więcej deklaruje posiadanie subskrypcji abonamentowego dostępu do streamingu materiałów wideo - wynika z raportu Digital Consumer Trends 2021, opublikowanego przez firmę doradczą Deloitte.
Ile zarabiają dziennikarze. Analiza danych za rok 2018
BARD
Jaka jest mediana płac na stanowisku dziennikarza i od czego zależy wysokość wynagrodzenia? Na jakie dodatkowe benefity może liczyć osoba zatrudniona w redakcji? Sprawdziliśmy aktualne dane, publikowane przez największe polskie portale rekrutacyjne. Statystyczny dziennikarz zarabia poniżej średniej krajowej.