19.10.2011 Rynek medialny
Radio to medium towarzyszące. Również internautom
Bartłomiej Dwornik, fragment raportu Media Online, Interaktywnie.com, wrzesień 2010
- Radia internetowego słuchają najczęściej ludzie młodzi - osoby do 35 roku życia. Bo również ludzie młodzi najczęściej korzystają z Internetu – ocenia Katarzyna Adamczyk z GG Network S.A. - Radio internetowe cechuje niezwykle duża elastyczność - np. Open FM to już 78 kanałów tematycznych praktycznie z każdym rodzajem muzyki. Coś dla siebie może znaleźć więc w ofercie niemalże każdy wymagający słuchacz.
W odróżnieniu od prasy, radio nie jest jednak traktowane przede wszystkim jako źródło informacji, spełnia w większym stopniu funkcję rozrywkową. Dziewięciu na dziesięciu polskich internautów wybiera internetową stację radiową pod kątem muzyki, jaką ona nadaje.

Internetowe radio jest zdecydowanie medium towarzyszącym. Zaledwie trzech na stu słuchaczy twierdzi, że delektuje się nim do tego stopnia, że nie jest w stanie zająć się niczym innym. Pozostałe 93 procent słuchając robi też inne rzeczy.
Okazuje się też, że największą popularnością w sieci cieszą się te stacje, które znamy również z tradycyjnego przekazu. Aż 64 respondentów BInAR słucha w internecie radia, którego posłuchać można również w eterze.
- Słuchacz radia internetowego nie różni się niczym od słuchacza radia tradycyjnego. Po prostu wykorzystuje internet, jako narzędzie, które daje mu możliwość, żeby posłuchać ulubionej muzyki – wyjaśnia Katarzyna Adamczyk. - Posiadając dostęp do internetu można słuchać ulubionego radia właściwie w dowolnym miejscu na świecie.
E-radia słuchamy przede wszystkim bezpośrednio ze strony internetowej (74 procent), rzadziej z playera (37 procent) czy z komunikatora (18 procent). Internetowe radio towarzyszy nam częściej w dni powszednie, niż w weekendy i przeważnie wieczorami.

Jakich stacji słuchamy w sieci najchętniej? OpenFM, należące do GG Network chwali się, że dociera do 25 procent internautów. Wyniki RadioNet potwierdzają, że jest to zdecydowanie najpopularniejsza platforma wśród osób słuchających radia przez komunikatory. Osoby, które radia słuchają na stronie nadawcy swoje sympatie dzielą następująco:
2. Eska.pl – 17 procent
3. Radiozet.pl – 13 procent
4. Polskieradio.pl – 7 procent
5. Rmfmaxxx.pl – 5 procent
Popularne są również serwisy, które umożliwiają słuchanie jednej z wielu wybranych w danej chwili stacji. Tutaj czołówka również ma wyraźną przewagę:
2. Polskastacja.pl – 12 procent
3. Open.fm – 10 procent
4. Radio.biz.pl – 7 procent
5. Tuba.fm – 4 procent
Co ciekawe, stosunkowo niewielką popularnością cieszą się podcasty. I to popularnością słabnącą. W lutym korzystanie z nich deklarowało 12 procent badanych. Podobny odsetek słuchaczy radia online zgłasza gotowość do płacenia za przekaz, jeśli w zamian za to nie będą musieli słuchać emitowanych podczas programu reklam.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Cyberprzemoc i hejt pod pozorem żartu. Raport RAYUELA o młodzieży
Krzysztof Fiedorek
Badanie przeprowadzone w pięciu krajach ujawnia brutalną prawdę: przemoc w sieci nie rozkłada się równo. To cyfrowa mapa uprzedzeń, która rani najmocniej tych, którzy najbardziej odstają. "To tylko żart". Tak często zaczyna się przemoc, którą młodzi przeżywają w milczeniu.
Zaufanie do mediów społecznościowych. Youtube wygrywa z TikTokiem i X
Krzysztof Fiedorek
Czy Polacy naprawdę ufają mediom społecznościowym? Nowe badanie pokazuje ogromne różnice oceny najważniejszych kanałów. Zaufanie trafia tam, gdzie jest autentyczność, a nie algorytm. Rośnie rola ludzi, spada znaczenie marek.
Sztuczna inteligencja w redakcjach. Trzy realia ery AI w mediach
Krzysztof Fiedorek
Według raportu Europejskiej Unii Nadawców, wiele redakcji już korzysta z AI, ale nadal nie ufa jej w pełni. Odbiorcy nie chcą "robotycznych" wiadomości, a same technologie - choć szybkie - bywają kosztowne, zawodne i zaskakująco… ludzkie w błędach.
Podobne artykuły:
Kobiety w mediach. Wyniki badania European Journalism Observatory
BARD
W największych europejskich mediach zdecydowanie dominują mężczyźni. Są autorami ponad 41% publikowanych materiałów. Kobiety - dziennikarki podpisywane są pod artykułami niemal dwukrotnie rzadziej. Więcej jest nawet artykułów anonimowych i agencyjnych - wynika z badania Europejskiego Obserwatorium Dziennikarskiego.
Trendy w mediach i rozrywce. Prognozy DataArt na rok 2019
KF
Rosnąca konsumpcja treści na urządzeniach mobilnych, zwiększony popyt na usługi na życzenie oraz dynamiczny rozwój user-generated content to trendy, które zdominują sektor technologiczny w 2019 roku, przewiduje DataArt, globalna firma konsultingowa w sektorze technologicznym.
Jak media mówią (albo milczą) o klimacie? Raport Reuters Institute
Krzysztof Fiedorek
Mimo że zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej odczuwalne na całym świecie, media nie zdołały utrzymać rosnącego zainteresowania tym tematem. Raport "Climate Change and News Audiences 2024", pokazuje że poziom zaangażowania odbiorców w tematykę klimatyczną pozostaje niemal niezmienny od kilku lat.
Multiscreening w Polsce. Drugi ekran podczas oglądania telewizji
dr Albert Hupa
W 2013 roku polscy digital marketerzy odkryli tzw. multiscreening, a dokładniej – w globalnym internecie zaczęło się pojawiać coraz więcej informacji o tym, że podczas oglądania telewizji ludzie korzystają równocześnie z urządzeń mobilnych. Wyniki badania Multiscreening w Polsce, opublikowane przez IRCenter w lipcu 2014 roku.