menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

19.10.2011 Rynek medialny

Radio to medium towarzyszące. Również internautom

Bartłomiej Dwornik, fragment raportu Media Online, Interaktywnie.com, wrzesień 2010

Radiu polscy internauci poświęcają niemal tyle samo czasu, co telewizji. Jak skrupulatnie wyliczyli analitycy Starcomu, średnio każdego dnia jest to 2 godziny i 44 minuty. Zaledwie 12 minut mniej, niż codzienny kontakt z telewizją.

Słuchają go zarówno z eteru, jak i z sieci. A w sieci słuchają namiętnie. Aż 90 procent badanych w ramach BInAR - Badania Internetowego Audytorium Radia przeprowadzonego latem tego roku przez Komitet Badań Radiowych i Millward Brown SMG/KRC oświadczyło, że radio online nie jest im obce. Stali słuchacze internetowego radia to 29 procent użytkowników sieci. Grupa szybko rośnie, bo jeszcze w lutym, według D-Link Technology Trend – RadioNet było to 22 procent internautów, czyli przeszło 3,2 miliona Polaków.

- Radia internetowego słuchają najczęściej ludzie młodzi - osoby do 35 roku życia. Bo również ludzie młodzi najczęściej korzystają z Internetu – ocenia Katarzyna Adamczyk z GG Network S.A. - Radio internetowe cechuje niezwykle duża elastyczność - np. Open FM to już 78 kanałów tematycznych praktycznie z każdym rodzajem muzyki. Coś dla siebie może znaleźć więc w ofercie niemalże każdy wymagający słuchacz.

W odróżnieniu od prasy, radio nie jest jednak traktowane przede wszystkim jako źródło informacji, spełnia w większym stopniu funkcję rozrywkową. Dziewięciu na dziesięciu polskich internautów wybiera internetową stację radiową pod kątem muzyki, jaką ona nadaje.

co decyduje o wyborze stacji radiowej online

Internetowe radio jest zdecydowanie medium towarzyszącym. Zaledwie trzech na stu słuchaczy twierdzi, że delektuje się nim do tego stopnia, że nie jest w stanie zająć się niczym innym. Pozostałe 93 procent słuchając robi też inne rzeczy.

Okazuje się też, że największą popularnością w sieci cieszą się te stacje, które znamy również z tradycyjnego przekazu. Aż 64 respondentów BInAR słucha w internecie radia, którego posłuchać można również w eterze.

- Słuchacz radia internetowego nie różni się niczym od słuchacza radia tradycyjnego. Po prostu wykorzystuje internet, jako narzędzie, które daje mu możliwość, żeby posłuchać ulubionej muzyki – wyjaśnia Katarzyna Adamczyk. - Posiadając dostęp do internetu można słuchać ulubionego radia właściwie w dowolnym miejscu na świecie.

E-radia słuchamy przede wszystkim bezpośrednio ze strony internetowej (74 procent), rzadziej z playera (37 procent) czy z komunikatora (18 procent). Internetowe radio towarzyszy nam częściej w dni powszednie, niż w weekendy i przeważnie wieczorami.

kiedy słuchamy radia internetowego

Jakich stacji słuchamy w sieci najchętniej? OpenFM, należące do GG Network chwali się, że dociera do 25 procent internautów. Wyniki RadioNet potwierdzają, że jest to zdecydowanie najpopularniejsza platforma wśród osób słuchających radia przez komunikatory. Osoby, które radia słuchają na stronie nadawcy swoje sympatie dzielą następująco:

1. Rmf.fm – 18 procent
2. Eska.pl – 17 procent
3. Radiozet.pl – 13 procent
4. Polskieradio.pl – 7 procent
5. Rmfmaxxx.pl – 5 procent

Popularne są również serwisy, które umożliwiają słuchanie jednej z wielu wybranych w danej chwili stacji. Tutaj czołówka również ma wyraźną przewagę:

1. Miastomuzyki.pl – 14 procent
2. Polskastacja.pl – 12 procent
3. Open.fm – 10 procent
4. Radio.biz.pl – 7 procent
5. Tuba.fm – 4 procent

Co ciekawe, stosunkowo niewielką popularnością cieszą się podcasty. I to popularnością słabnącą. W lutym korzystanie z nich deklarowało 12 procent badanych. Podobny odsetek słuchaczy radia online zgłasza gotowość do płacenia za przekaz, jeśli w zamian za to nie będą musieli słuchać emitowanych podczas programu reklam.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Najnowsze w dziale Rynek medialny:

Clickbait pod lupą. Jak przez 25 lat zmieniały się nagłówki w internecie

Krzysztof Fiedorek
Badacze z Max Planck Institute przenalizowali 40 milionów nagłówków z ostatnich 25 lat. Są coraz dłuższe, bardziej emocjonalne i negatywne, z wyraźnym wpływem stylu clickbaitowego. Nawet renomowane media stosują strategie i tricki przyciągające uwagę.

Gen Z zmusi marki do mówienia prawdy. Raport i prognozy GWI

Krzysztof Fiedorek
Cenią autentyczność i transparentność marek, preferując firmy zaangażowane społecznie. Młodzi ludzie traktują technologię jako narzędzie rozwoju, a nie tylko rozrywki. W relacjach stawiają na prawdziwe więzi, mimo intensywnej obecności online. Co wiemy o Gen Z i jakie ta wiedza ma znaczenie w marketingu? I nie tylko w nim.

Deepfake zaciera granicę prawdy i fałszu. Wyniki badań ludzkiej percepcji

KFi
Badania wskazują, że jedynie 60% deepfake'owych obrazów może zostać prawidłowo rozpoznanych przez człowieka. W miarę jak AI zaczyna dominować w produkcji treści, rośnie problem zmęczenia rozróżnianiem – użytkownicy tracą pewność oceny autentyczności informacji i popadają w cynizm.

Podobne artykuły:

Blogi w e-commerce. Raport Elephate i Senuto

KrzysztoF
Średnia liczba zindeksowanych artykułów na blogach e-commerce to 565, a jeden wpis przyciąga 347 odbiorców miesięcznie. Najwyższy ruch organiczny na pojedynczym artykule generuje branża zdrowotna. Za kulisy komercyjnej blogosfery zaglądają autorzy "Rankingu blogów w e-commerce".

PublBox. Wszystkie media społecznościowe w jednym miejscu

Krzysztof Fiedorek
Recenzja serwisu do planowania i publikowania postów na Facebooku, Twitterze, Instagramie, Pintereście, YouTube, LinkedIn i innych. Platforma przyda się wszystkim, prowadzącym działania w wielu social mediach i potrzebującym wsparcia w sprawnym zorganizowaniu pracy. [artykuł sponsorowany]

Wiadomości z asystenta głosowego. Raport Reuters Institute

Krzysztof Fiedorek
Amazon Echo kontra Google Home. Smart speakers, czyli asystenci głosowi to urządzenia, które przebojem wkraczają do naszych domów. Nic Newman z Reuters Institute zbadał ich wykorzystanie i potencjał jako źródeł wiadomości. Wyniki są bardzo obiecujące.

Dziennikarze i medioznawcy. Pola i formy współpracy [LINK]

Adam Szynol
Europejskie Obserwatorium Dziennikarskie zorganizowało panel dyskusyjny z udziałem teoretyków i praktyków mediów w ramach ogólnokrajowej konferencji naukowej „Studia i perspektywy medioznawcze”. Debatę przygotował Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter TikTok Instagram Threads Youtube Google News Blue Sky Social RSS

Reporterzy.info - internetowy magazyn medioznawczy. Świat komunikacji od kuchni. Media, dziennikarstwo, PR i marketing. Dane, raporty, analizy, porady. Historia i rynek, prawo, fotografia, oferty pracy.


praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Grafik, Social Media, SEO, reklama
Warszawa • Białystok • Bydgoszcz • Gdańsk • Katowice • Kielce • Kraków • Lublin • Łódź • Olsztyn • Opole • Poznań • Rzeszów • Szczecin • Toruń • Wrocław • Zielona Góra • Praca zdalna Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy



Sklep reportera

Sklep reportera

Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
do pisania
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
dla fotoreportera
Książki i e-booki o mediach
Książki i e-booki o mediach
do czytania
Drony wideo i latające kamery
Drony wideo i latające kamery
dla pilota
Gimbale do stabilizacji wideo
Gimbale do stabilizacji wideo
dla operatora
Oprogramowanie i aplikacje
Oprogramowanie i aplikacje
dla twórców
więcej produktów

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert
gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Egzorcysta - Pismo Ludzi Wolnych
Egzorcysta - Pismo Ludzi Wolnych
Okładka Gazeta Bankowa
Gazeta Bankowa
Okładka National Geographic Traveler
National Geographic Traveler
Okładka Rzeczpospolita
Rzeczpospolita
Okładka Wysokie Obcasy Extra
Wysokie Obcasy Extra
Okładka Zwierciadło
Zwierciadło
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o25