26.07.2021 Rynek medialny
Wpływ pandemii na media i informacje. Vibrant Information Barometer
PAP MediaRoom
W opracowanym przez IREX badaniu Vibrant Information Barometer (VIBE) za rok 2021 przeanalizowano kilka czynników związanych z pandemią COVID-19 - globalne pogorszenie się koniunktury gospodarczej, blokowanie informacji przez rządy i dezinformacja - które miały wpływ na sektor mediów i informacji w 13 państwach na terenie Europy i Eurazji.
VIBE tworzą krajowe panele eksperckie, które oceniają dynamikę rozwoju systemów informacji w poszczególnych państwach w erze cyfryzacji oraz analizują nowe koncepcje, takie jak edukacja medialna i bańki informacyjne, jak również zasoby medialne i jakość informacji w sektorze mediów i informacji.
Zobacz, jak rodził się clickbait [PL NAPISY] 👇
Badanie Vibrant Information Barometer obejmowało:
- Albanię,
- Armenię,
- Azerbejdżan,
- Białoruś,
- Bośnię i Hercegowinę,
- Czarnogórę,
- Gruzję,
- Kosowo,
- Macedonię Północną,
- Mołdawię,
- Rosję,
- Serbię
- i Ukrainę.
Tegoroczna edycja VIBE pokazuje, że globalne pogorszenie się koniunktury gospodarczej w 2020 r. spowodowane pandemią dodatkowo osłabiło sektor mediów, który już wcześniej miał problemy z ograniczonymi zasobami operacyjnymi. Chociaż wciąż brakuje szczegółowych badań dotyczących wpływu pandemii na Serbię, dane zaprezentowane podczas forum zorganizowanego jesienią 2020 r. pod patronatem USAID pokazują, że na początku 2020 r. doszło do skurczenia się rynku reklamowego. Co więcej, wraz z rosnącym upolitycznieniem branży reklamowej w regionie organizacje medialne stają się bardziej podatne na wpływy mających polityczne motywacje sponsorów na treści redakcyjne, co prowadzi do wzrostu autocenzury.
Uczestnicy paneli w regionie wskazali działania podjęte przez ich rządy w celu zatajania informacji na temat zdrowia publicznego i danych dotyczących COVID-19. Zespół ekspertów z Gruzji zauważył, że czołowe autorytety w dziedzinie zdrowia publicznego odmawiały współpracy z organizacjami medialnymi, które zadawały krytyczne pytania, i że jeszcze bardziej ograniczono już i tak trudny dostęp do informacji publicznej dla dziennikarzy. Oceniono też, że nałożone przez rosyjski rząd restrykcje w związku z COVID-19 dały władzom narzędzie do ograniczania publicznej kontroli głosowania w referendum w sprawie zmiany konstytucji w 2020 r. oraz w wyborach do samorządów terytorialnych, które odbyły się we wrześniu 2020 r.
Zwrócono też uwagę na blokowanie informacji przez rządy w regionie w warunkach szerzącej się dezinformacji na temat pandemii, w tym pogłosek i teorii spiskowych. Wiele z nich miało charakter lokalnych wersji nieuzasadnionych międzynarodowych teorii spiskowych dotyczących wszczepiania mikroczipów czy technologii 5G. Zgodnie z ustaleniami panelu, mimo braku formalnych danych, w Macedonii Północnej dwie organizacje zajmujące się weryfikacją treści medialnych w tym kraju poinformowały, że ok. dwóch trzecich artykułów, których wiarygodność podważyły, dotyczyła pandemii COVID-19.
VIBE powstał dzięki wsparciu finansowemu obywateli Stanów Zjednoczonych za pośrednictwem Amerykańskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego (U.S. Agency for International Development (USAID). VIBE uwzględnia sprawozdania krajowe i i dane z panelu VIBE Explorer do analizy i porównywania dynamiki danych i sytuacji w regionach i poszczególnych państwach.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Treści od użytkowników w sieci. Pole minowe dla dziennikarzy
Krzysztof Fiedorek
Ponad 40% internautów ocenia wiarygodność informacji na bazie liczby polubień i wyświetleń. Tradycyjne kanały są pierwszym źródłem newsów tylko dla co piątego z nas. Raport Reuters Institute pokazuje skalę i ryzyka, jakie User Generated Content niesie dla mediów. I podpowiada, jak nie wpaść w pułapkę.
Social media w 2025. Różnice pokoleniowe widać jak na dłoni
KFi
Coraz więcej osób deklaruje, że zmniejsza czas spędzany w social mediach. I choć nie oznacza to masowego odpływu, trend jest wyraźny. Z najnowszego raportu GWI wynika, że już 31% użytkowników deklaruje ograniczanie czasu w mediach społecznościowych. Między wierszami widać też frustrację.
Czy robot może być dobrym szefem? Naukowcy z SWPS to sprawdzili
SWPS
Czy robot może skutecznie zarządzać zespołem? Badacze z Uniwersytetu SWPS sprawdzili, co się dzieje, gdy to robot zostaje szefem. Badania pokazują, że choć maszyny potrafią wzbudzać posłuszeństwo, nie dorównują ludziom pod względem autorytetu i efektywności. Skutki są intrygujące.
Podobne artykuły:
TikTok. Nowy język, nowy świat
dr Karol Jachymek
Użytkownicy TikToka zaczęli tworzyć swój własny kod językowy, który na dobre przeniknął do (pop)kultury. W sklepach wyprzedają się produkty, które są wykorzystywane w przepisach z TikToka, a w czasie wieców politycznych użytkownicy platformy potrafią się szybko umówić na protest. Jak aplikacja zmieniła nasze życie?
"Nikt nie powinien znać prawdy" [FILM DOKUMENTALNY]
BARD
Według Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, około 554 zatrzymań dziennikarzy miało miejsce w Białorusi między sierpniem 2020 i lipcem 2023 roku. 73 pracownikom mediów postawiono zarzuty kryminalne. 33 z nich jest w więzieniach do dziś.
Zagraniczny ruch w polskim internecie. Wyniki analizy Nazwa.pl
BARD
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tysięcy serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski. Analizie poddano ponad miliard zapytań przychodzących na serwery największego dostawcy usług hostingowych w Polsce.
Najlepsze polskie podcasty. Pierwsza edycja konkursu na Podcast Roku
Krzysztof Bulski
Podcast Roku to pierwszy ogólnopolski konkurs, promujący jakość, oryginalność i kulturę przekazu różnych form dźwiękowych w mediach digitalowych. Konkurs upamiętnia redaktora Janusza Majkę, związanego przez niemal 40 lat z Polskim Radiem w Rzeszowie, zmarłego w lutym 2021 roku.