menu
tygodnik internetowy
ISSN 2544-5839
zamknij
Pracuj w mediach. Zobacz, kto rekrutuje w branży dziennikarskiej, reklamowej i kreatywnej

28.07.2025 Rynek medialny

Gen Alpha omija trudne tematy. Czego naprawdę szukają młodzi ludzie

Krzysztof Fiedorek

Pokolenie Alfa w 46% preferuje humor, a tylko 12% interesuje się wiadomościami i tematami politycznymi. Młodzież i dzieci świadomie ograniczają to, co negatywnie wpływa na ich emocje - wynika z raportu "Gen Alpha Unfiltered", opublikowanego przez GWI.
Read this article English edition in Global Edition

Gen Alpha omija trudne tematy. Czego naprawdę szukają młodzi ludzieilustracja: DALL-E

Choć pokolenie Alpha dorasta w dobie cyfrowej otwartości i nieograniczonego dostępu do informacji, raport "Gen Alpha Unfiltered" od GWI (dawniej GlobalWebIndex) wyraźnie pokazuje: dzieci w wieku 8-15 lat coraz częściej unikają treści, które wywołują lęk, stres lub poczucie przytłoczenia. Liczby pokazują nie tylko skalę tego zjawiska, ale też jego konkretne kierunki - od formatów, przez wybierane treści, aż po oczekiwany ton przekazu.

W badaniu przytoczonym przez GWI aż 15% dorosłych w wieku 16-64 lat przyznało, że aktywnie unika tematów politycznych, ponieważ wpływają one negatywnie na ich samopoczucie. W przypadku pokolenia Alfa skala zjawiska nie została jeszcze zmierzona liczbowo, ale autorzy raportu zauważają, że dzieci reagują podobnie - tylko nie werbalnie, a przez zmianę zachowań.


Z raportu GWI wynika, że choć dzieci widzą te same treści co dorośli, a platformy nie rozróżniają wieku i algorytmy podsuwają wszystkim podobne materiały, pokolenie Alfa zamiast kontrowersji, klika w gry, rozrywkę i humor. To pokazuje, że nawet najmłodsi użytkownicy internetu podejmują wybory świadome - ograniczają to, co negatywnie wpływa na ich emocje.

Gry, filmy i podcasty. Realne preferencje grup wiekowych


Raport dzieli preferencje dzieci na dwie główne grupy wiekowe: 8-11 lat oraz 12-15 lat. Dane jasno wskazują, że młodsi użytkownicy sięgają po jeszcze lżejsze formy niż ich starsi rówieśnicy.

Wiek Najczęściej wybierane treści Preferowany format
8-11 lat Gry mobilne, kreskówki, unboxingi Krótkie wideo (do 1 min)
12-15 lat Podcasty, vlogi, komedia Filmy do 15 minut
źródło: GWI, Gen Alpha Unfiltered


Format ma ogromne znaczenie. Krótki czas koncentracji sprawia, że dzieci unikają dłuższych form - nie tylko dlatego, że "nudzą", ale dlatego, że zbyt długo eksponują je na trudne tematy.

Dominacja lekkich treści. 5 najczęstszych wyborów Gen Alpha


W raporcie ujęto także pięć najpopularniejszych kategorii treści, które dzieci najchętniej konsumują na platformach społecznościowych. Dane te odnoszą się do preferencji w wieku 8-15 lat (na podstawie odpowiedzi samych dzieci i rodziców):

  • 53% - gry i rozgrywki online
  • 46% - humor i żarty (w tym memy, gagi, komediowe scenki)
  • 39% - vlogi i codzienne historie influencerów
  • 34% - poradniki i "life hacki" w formie wideo
  • 29% - treści edukacyjne (z naciskiem na ciekawostki, a nie szkolne tematy)

Co istotne, tylko 12% dzieci zadeklarowało, że interesuje się wiadomościami ze świata - w tym polityką, wydarzeniami społecznymi czy klimatem. To ponad czterokrotnie mniej niż w przypadku treści komediowych.

PROMOCJA. Patronat Reporterzy.info. Posłuchaj słowiańskich legend:

TikTok zamiast podręcznika i ""Humor as therapy"


Raport wskazuje również, że dzieci szukają odpowiedzi na pytania życiowe nie w książkach, ale w mediach społecznościowych. Na pytanie, skąd najczęściej czerpią wiedzę o świecie:

  • 41% odpowiedziało: TikTok
  • 37% - YouTube
  • 22% - wyszukiwarki (Google)
  • 15% - szkoła
  • 7% - rodzice lub rodzeństwo

Dane te oznaczają, że 78% wiedzy pochodzi z krótkich form wideo lub wyszukiwarek. Tradycyjne kanały edukacji - szkoła i rodzina - przegrywają z platformami, które działają szybko i emocjonalnie.

Autorzy raportu opisują humor jako formę radzenia sobie z emocjonalnym przeciążeniem. Choć nie podano dokładnych liczb dotyczących poziomu stresu dzieci, warto zwrócić uwagę na dane o czasie spędzanym na oglądaniu treści komediowych:

  • dzieci w wieku 8-11 lat spędzają średnio 4,2 godziny tygodniowo na oglądaniu filmów humorystycznych
  • dzieci w wieku 12-15 lat - 3,8 godziny tygodniowo

To więcej niż na treści edukacyjne i informacyjne razem wzięte. Humor działa więc nie tylko jako rozrywka, ale też jako forma codziennej ochrony przed stresem.

* * *
Dane do raportu "Gen Alpha Unfiltered" zostały zebrane w lutym 2024 roku przez GWI na podstawie ankiety internetowej, w której wzięło udział 19 307 dzieci w wieku 8-15 lat z 17 krajów. Badanie przeprowadzono za zgodą i pod nadzorem rodziców lub opiekunów, a treść ankiety została skonsultowana z ekspertami z zakresu psychologii dziecięcej i edukacji, Cały raport dostępny jest na stronie gwi.com.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ
Czytaj prasę w PDF

Najnowsze w dziale Rynek medialny:

Rynek płatnych treści dziennikarskich. Trendy i prognozy Reuters Institute

Krzysztof Fiedorek
Tylko 18 procent internautów płaci za dostęp do newsów online, a wskaźnik nie rośnie trzeci rok z rzędu. Norwegia bije rekordy z wynikiem 42%, podczas gdy Grecja nie przekracza 7%. W skali świata, prawie co trzeci subskrybent rezygnuje po roku.

Zasięg czy zaangażowanie? YouTube zmienia zasady gry dla twórców

Sandra Kluza
Aż 30% internautów traktuje YouTube jako główne źródło informacji, a 65% z nas sięga po newsy w formie wideo. Teraz platforma zmienia sposób mierzenia lojalności widzów. Liczy się nie tylko zasięg, ale przede wszystkim zaangażowanie.

Influencerzy i social video rządzą informacją. Digital News Report 2025

Krzysztof Fiedorek
Przyszłość informacji dyktują sekundy wertykalnych klipów. TikTok, YouTube i armia influencerów odrywają odbiorcę od telewizyjnych odbiorników i stron gazet. Kto opanuje ten nowy puls, przejmie nie tylko uwagę, lecz także władzę nad narracją.

Podobne artykuły:

Liderzy opiniotwórczości. Najczęściej cytowane media 2011 roku

Magdalena Grabarczyk - Tokaj
Najbardziej opiniotwórczym medium 2011 roku jest Rzeczpospolita. Na jej informacje inne media powołały się ponad 9 tysięcy razy. Drugie miejsce zajęła Gazeta Wyborcza, trzecie - stacja TVN24.

Nowe iWoman.pl. Reaktywacja ambitnego portalu dla kobiet

BARD
Na medialny rynek wraca lifestylowy portal dla kobiet, założony w 2009 przez Grupę Money.pl, a w 2014 roku zawieszony i następnie zamknięty przez nowego właściciela - Wirtualną Polskę. Dwaj byli pracownicy Money.pl odkupili domenę i portal startuje na nowo. W nowym modelu. Bez reklam.

Eksperyment Milgrama 2023. AI może nakłonić do przemocy

KrzysztoF
Naukowcy z Uniwersytetu SWPS powtórzyli słynny eksperyment Milgrama, w którym badani byli nakłaniani do wyrządzania bólu innej osobie na polecenie autorytetu. Tym razem autorytetem był robot. To pierwsze badanie, które pokazuje, że ludzie są skłonni szkodzić innemu człowiekowi, gdy robot nakazuje im to zrobić.

Dezinformacja i fake news. Eksperci o wyzwaniach dla dziennikarzy

RINF
Pandemia, a następnie wojna w Ukrainie, wywołały prawdziwą falę dezinformacji w mediach i kanałach społecznościowych. O skutecznej walce z dezinformacją rozmawiali uczestnicy panelu eksperckiego podczas kongresu Impact’22 w Poznaniu i Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

więcej w dziale: Rynek medialny

praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Grafik, Social Media, SEO, reklama
Warszawa • Białystok • Bydgoszcz • Gdańsk • Katowice • Kielce • Kraków • Lublin • Łódź • Olsztyn • Opole • Poznań • Rzeszów • Szczecin • Toruń • Wrocław • Zielona Góra • Praca zdalna Więcej

reklama

Flying Tiger

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter TikTok Instagram Threads Youtube Google News Blue Sky Social RSS

Reporterzy.info - internetowy magazyn medioznawczy. Świat komunikacji od kuchni. Media, dziennikarstwo, PR i marketing. Dane, raporty, analizy, porady. Historia i rynek, prawo, fotografia, oferty pracy.




Sklep reportera

Sklep reportera

Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
do pisania
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
dla fotoreportera
Książki i e-booki o mediach
Książki i e-booki o mediach
do czytania
Drony wideo i latające kamery
Drony wideo i latające kamery
dla pilota
Gimbale do stabilizacji wideo
Gimbale do stabilizacji wideo
dla operatora
Oprogramowanie i aplikacje
Oprogramowanie i aplikacje
dla twórców
więcej produktów


reklamaMedia Review 24/7
gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Młody Technik
Młody Technik
Okładka National Geographic Traveler
National Geographic Traveler
Okładka Newsweek Polska
Newsweek Polska
Okładka Nowa Technika Wojskowa
Nowa Technika Wojskowa
Okładka Plus Minus
Plus Minus
Okładka Przegląd
Przegląd
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o25