20.12.2006 Rynek medialny
Polsat zazdrości TVN
Magdalena Wierzchowska, Puls Biznesu
Telewizja Zygmunta Solorza pracuje nad kanałem informacyjnym. Specjaliści radzą, by skupiła się raczej na rozrywce, filmach i sporcie.
- Myślimy o utworzeniu nowych kanałów tematycznych. Prawdopodobnie powstanie kanał informacyjny, o którego utworzeniu myślimy od dawna. Na razie trudno mówić o konkretach, bo jeszcze kanału nie ma. Będziemy się zastanawiać, czy utworzyć go na bazie TV4, TV Biznes czy może produkcji własnej - mówi Zygmunt Solorz-Żak, właściciel i szef rady nadzorczej Polsatu.
Śladem konkurencji
Polsat był już wcześniej wymieniany jako firma zainteresowana kupnem TV Biznes, który od kilku miesięcy szuka inwestora. Piotr Barełkowski, prezes tej stacji, mówi, że rozmowy z inwestorem powinny się zakończyć w styczniu.
- Nic nie wiem o tym, bym miał uczestniczyć w tworzeniu kanału informacyjnego - mówi Piotr Fajks, prezes Polskich Mediów, nadawcy TV4.
Szefem programu miał być Tomasz Lis, ale podobno pojawiły się nieporozumienia między nim a Zygmuntem Solorzem-Żakiem.
Polsat wpisuje się w trend wyznaczony przez TVN. Ta stacja ma aż dziewięć kanałów tematycznych. TVP ma dwa, ale w przyszłym roku che uruchomić 4-5 kolejnych. Polsat wyraźnie odstawał od konkurentów.
- Wszyscy nadawcy tworzą kanały tematyczne. To przygotowanie do cyfryzacji telewizji. Dzięki temu wypełnią platformy cyfrowe, wyeliminują konkurencję i będą mogli utrzymać status quo na rynku zdominowanym przez trzech graczy - mówi Jakub Bierzyński, prezes OMD Poland.
Kalejdoskop pomysłów
Specjaliści radzą, by Polsat skoncentrował się na tym, co potrafi najlepiej.
- Stacja powinna iść w to, w czym jest dobra: sitcomy, seriale komediowe. Może powinna pomyśleć o stacji muzycznej. Dobrym pomysłem byłby kanał sportowy czy familijno-religijny. Nie powinna zaczynać na łapu-capu programu informacyjnego. Jeśli chce być konkurencją dla TVN24, musi przygotować program na takim samym poziomie - mówi Wiesław Godzic, medioznawca, profesor Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Z badania na zlecenie UPC wynika, że Polacy najchętniej oglądają wiadomości i aktualności oraz filmy i seriale, ale nie wybierają z wyprzedzeniem, co będą oglądać.
- To zła wiadomość dla emitentów telewizji tematycznej. Wymaga ona świadomego widza, samodzielnie wybierającego program - mówi Wiesław Godzic.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Influencerzy 2024. Dane, fakty i historie z raportu UNESCO
Krzysztof Fiedorek
Aż 68% twórców cyfrowych to nano-influencerzy. Co trzeci doświadczył mowy nienawiści, a ponad 60% nie sprawdza dokładnie informacji przed ich publikacją. Co więcej, tylko połowa ujawnia sponsorów swoich treści. Wnioski z raportu „Behind The Screens” są inspirujące i alarmujące zarazem.
Represje wobec mediów. Raport Committee to Protect Journalists za 2024
Krzysztof Fiedorek
W 2024 roku co najmniej 361 dziennikarzy na świecie trafiło za kratki, często za ujawnianie prawdy. W Chinach reporterów śledzą zaawansowane systemy rozpoznawania twarzy, a w Izraelu palestyńscy dziennikarze trafiają do więzień bez procesu. Natomiast w Mjanmie dziennikarka Shin Daewe dostała dożywocie za... drona.
Przyszłość dziennikarstwa i mediów. Prognozy Reuters Institute
KFi
74% wydawców obawia się spadku ruchu z wyszukiwarek. Płatnych subskrybentów nie przybywa, jak kiedyś, a relacje z gigantami technologicznymi stają się coraz bardziej skomplikowane. Raport "Journalism, Media, and Technology Trends and Predictions 2025" prognozuje, co czeka świat mediów w 2025 roku.
Podobne artykuły:
Blogi w e-commerce. Raport Elephate i Senuto
KrzysztoF
Średnia liczba zindeksowanych artykułów na blogach e-commerce to 565, a jeden wpis przyciąga 347 odbiorców miesięcznie. Najwyższy ruch organiczny na pojedynczym artykule generuje branża zdrowotna. Za kulisy komercyjnej blogosfery zaglądają autorzy "Rankingu blogów w e-commerce".
Komunikacja w biznesie i 25 lat zmian w PR. Raport ITBC Communication
KFi
Jak technologia zmieniła sposób, w jaki firmy komunikują się z klientami? Co łączy szybkość reakcji, kreatywność i odporność na kryzysy? Raport ITBC Communication pokazuje, jak bardzo komunikacja ewoluowała w ciągu ostatnich 25 lat i co definiuje przyszłość relacji biznesowych.
Wiarygodność mediów. Badanie zaufania do informacji w telewizji, radiu i internecie
Monika Kalisiewicz
Ponad 60 proc. Polaków nie wierzy treściom przekazywanym w radiu i telewizji. To zdecydowanie gorszy wynik niż w innych krajach Europy, gdzie brak zaufaniadeklaruje średnio mniej niż połowa ankietowanych.
Śmiech Wojewódzkiego w twarz Majewskiego
Michał Chmielewski
Majewski wystartował ze swoim programem z zamiarem iście ambitnym - efektownym kpieniem z aktualnych zdarzeń. Udało mu się to jak Polakom potyczka z Niemcami pod Westerplatte.