23.07.2012 Rynek medialny
Monitoring mediów. Wyzwaniem są social media i regulacje prawne
Klaudia Kulczycka, PRESS-SERVICE Monitoring Mediów
Media społecznościowe wymieniano najczęściej nie tylko jako wyzwanie dla rynku, ale również usługę o największym potencjale. Duże znaczenie respondenci przypisali także analizom medialnym. Te, obok monitoringu internetu oraz monitoringu prasy, podawane były jako podstawa prognozowanego zysku. Największy udział w dochodach firm monitorujących media mają sektor prywatny oraz agencje PR.
- Badanie pomogło również w sformułowaniu konkretnych zadań dla FIBEP, takich jak pomoc w tworzeniu platformy międzynarodowej wymiany biznesowej, dostarczanie rozwiązań biznesowych i know-how oraz dalsza standaryzacja usług. Takie są oczekiwania branży – podsumowuje Karolina Fursewicz z PRESS-SERVICE Monitoring Mediów, Przewodnicząca Komisji FIBEP ds. Rozwoju Branży FIBEP i współautorka badania.
Dużą uwagę uczestnicy badania poświęcili kwestiom prawa autorskiego, które okazały się szczególnie ważne dla firm z Unii Europejskiej. Z powodu braku jednolitego ustawodawstwa sytuacja spółek jest różna w zależności od lokalizacji i miejscowych przepisów w tym zakresie.
Jak pokazały wyniki ankiety, ponad 60% uważa za istotną w międzynarodowym monitoringu mediów kwestię ujednoliconych metadanych w zakresie informacji. Podstawowymi czynnikami ograniczającymi wzrost dochodów w tej dziedzinie mogą być koszty oraz brak popytu. Standardy w branży określiła jako wyzwanie sektora blisko jedna piąta respondentów.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Cyberprzemoc i hejt pod pozorem żartu. Raport RAYUELA o młodzieży
Krzysztof Fiedorek
Badanie przeprowadzone w pięciu krajach ujawnia brutalną prawdę: przemoc w sieci nie rozkłada się równo. To cyfrowa mapa uprzedzeń, która rani najmocniej tych, którzy najbardziej odstają. "To tylko żart". Tak często zaczyna się przemoc, którą młodzi przeżywają w milczeniu.
Zaufanie do mediów społecznościowych. Youtube wygrywa z TikTokiem i X
Krzysztof Fiedorek
Czy Polacy naprawdę ufają mediom społecznościowym? Nowe badanie pokazuje ogromne różnice oceny najważniejszych kanałów. Zaufanie trafia tam, gdzie jest autentyczność, a nie algorytm. Rośnie rola ludzi, spada znaczenie marek.
Sztuczna inteligencja w redakcjach. Trzy realia ery AI w mediach
Krzysztof Fiedorek
Według raportu Europejskiej Unii Nadawców, wiele redakcji już korzysta z AI, ale nadal nie ufa jej w pełni. Odbiorcy nie chcą "robotycznych" wiadomości, a same technologie - choć szybkie - bywają kosztowne, zawodne i zaskakująco… ludzkie w błędach.
Podobne artykuły:
Wojna na Ukrainie jest wyzwaniem dla branży PR w Polsce
Newseria Biznes
Napaść Rosji na Ukrainę z jednej strony spotęgowała niepewność polskich firm, co do przyszłości. Z drugiej komunikację zdominowały przekazy związane z wojną i oczekiwania konsumentów, aby biznes wycofał się z działalności na rosyjskim rynku i zaangażował w pomoc humanitarną.
Internet mobilny o połowę przegonił stacjonarny. Wyniki analizy Gemius
BARD
Aż 38% polskich internautów w marcu łączyło się z siecią tylko przy pomocy urządzeń mobilnych. Osób, które korzystały wyłącznie z komputerów i laptopów było jedynie 24% - wynika ze statystyk ruchu internetowego w Polsce, opublikowanych przez Gemius i Polskie Badania Internetu.
Nowy gracz na rynku pism dla dzieci. Cudaczek i Przyjaciele
Bartłomiej Dwornik
Dwumiesięcznik wydawnictwa Orangeblue z Poznania ma 56 stron, 40 tysięcy nakładu i promocyjną cenę 4,99 zł. Rzuca rękawicę dominującemu na rynku wydawnictwu Egmont.
Młodzieżowi influencerzy cierpią na... wypalenie zawodowe
mbed, aba, js
Dzieci coraz więcej czasu spędzają w internecie, obniża się też wiek korzystających z urządzeń mobilnych. Na dodatek wiele z nich jest aktywnych w sieci, choć oficjalnie z większości portali społecznościowych można korzystać dopiero od 13 roku życia. Skutki są coraz bardziej niepokojące.