menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

27.03.2023 Rynek medialny

Co charakteryzuje dobry film?

Arkadiusz Murenia

Jak znaleźć interesującą pozycję filmową? Jakie elementy powinien zawierać dobry film? Czym kierować się przy wyborze filmu? Teoretycznie wydaje się, że jest to wręcz banalne pytanie. Czy aby na pewno?

Co charakteryzuje dobry film?

Dobry film to coś więcej niż tylko dobra chwilowa rozrywka, powiedzą zagorzali fani kina. I tutaj właśnie zaczyna się największy problem, ponieważ określenie „dobry film” jest tak samo trudne do zdefiniowania jak „dobre danie”. Wszystko jest pojęciem względnym i dla każdego z nas może oznaczać coś innego.

Znajdzie się jednak zagorzała grupa krytyków filmowych, którzy będę usilnie twierdzić, że każdą produkcję filmową da się ocenić wg. pewnych ścisłe określonych kryteriów. W końcu tychże kryteriów używa się do oceniania największych produkcji filmowych na świecie. Po części mają oni rację. Przecież jakim cudem w takim bądź razie przyznawane są Oskary i oceniane najlepsze filmy? Muszą istnieć wytyczne, dzięki którym dałoby się ocenić każdą pozycję filmową, czyż nie? Istnieje szereg kryteriów wg. których oceniane mogą być filmy. Inaczej wszystko mogłoby obrócić się w chaos i zapanowałaby anarchia w świecie kina.

REKLAMA

Dzisiaj filmy niszowe i niskobudżetowe zyskują coraz bardziej na popularności, a dzięki najnowszym rozwiązaniom technologicznym generowanie interesujących efektów wizualnych jest w dzisiejszych czasach możliwe nawet z ograniczonym budżetem. Jak się często okazuje i to nie tylko w kwestii kinowych mega blockbusterów, istotą dobrego filmu nie mogą być same efekty audiowizualne i jest to argument niepodważalny.

Kryteria, którymi kierują się zawodowi krytycy filmowi przy ocenie nowych produkcji filmowych to m.in.: fabuła, struktura, oryginalność, kreatywność, tempo rozwijania się akcji, kinematografia, jakość dźwięku, muzyka, dialogi, postacie, przesłanie, prawdopodobieństwo polecenia pozycji filmowej przez widza.

Skoro już wiadomo jakie kryteria stosowane są przez profesjonalistów do oceny filmów to pojawia się pytanie, czy tylko one są jedynym nieomylnym wyznacznikiem dobrego filmu? Często w filmie czy w książce chodzi o to, aby każdy znalazł w nim / w niej coś dla siebie. Istotny jest ten uniwersalny element, który sprawia ze film potrafi dotrzeć i zapaść w pamięci szerokiemu gronu odbiorców.

W dobie przesycenia kina i Internetu przeróżnymi produkcjami bardzo ciężko jest znaleźć ten przysłowiowy „dobry” film, który jeszcze długo będziemy wspominać. A w natłoku przeróżnych opinii, które można znaleźć w sieci często godna uwagi pozycja może utonąć w bezkresnym oceanie nieprzychylnych powierzchownych komentarzy. Istnieje wiele przykładów filmów, które zostały docenione dopiero po latach i uznane przez grono zagorzałych fanów kina. W tzw. kinie popcornowym i kinie „jednorazowych” filmów, inaczej nazywanych „jednorazówkami” nie ma nic złego. Jednak status kultowego filmu zyskują tylko nieliczne produkcje. Tak więc, co czynie je tak wyjątkowym?

Poza ponadczasowością i oryginalnym pomysłem, za tzw. dobrymi filmami kryje się wiele innych czynników, które przyczyniają się do tego, że dana pozycja filmowa zapada głęboko w pamięć. Często to, jak widz postrzega dany film może być mocno subiektywne i dla jednego człowieka będzie on czymś wyjątkowym, a dla drugiego niczym szczególnym. Wielu z nas identyfikuje się często z fabułą i bohaterami, co sprawia, że film przypada nam do gustu. Z innej strony film powinien oferować dobrą ucieczkę od szarości dnia codziennego. Choć nie wolno zapomnieć o pozycjach hiperrealistycznych, bazujących na autentycznych wydarzeniach, które potrafią wywołać niesamowite emocje i pozostawić po sobie ślad w naszej pamięć na długi czas.

Czytaj prasę w PDF
Z dodatkowych czynników można uwzględnić tutaj tzw. element metafizyczny, podobnie jak o wielkiej sztuce mówi się często, że obraz ma duszę, tak również jest w przypadku filmów. Niektóre pozycje filmowe potrafią nami bardzo wstrząsnąć lub poruszyć do głębi i jest to mieszanka nie tylko dobrej fabuły, ciekawego pomysłu, ale często indywidualnego utożsamiania się widza z pewnymi aspektami takowej produkcji jak np.: bohaterami czy sytuacjami, którym muszą stawić czoła, no i oczywiście tego „czegoś”, co dla każdego z nas może oznaczać coś innego.

Generalnie nie ma jednoznacznego wyjaśnienia, co cechuje bądź charakteryzuje dobry film. Istnieją jedynie pewne wytyczne, które pomogą nam określić, czy dana pozycja będzie nas w stanie zainteresować, czy nie. Wszystko inne pozostaje w sferze indywidualnego subiektywnego postrzegania danego filmu przez każdego widza z osobna.

artykuł udostępniony przez wartoobejrzec.pl

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Radio internetowe w Polsce. Dominacja stacji z eteru

Krzysztof Głowiński
Ponad połowa badanych słucha radia w internecie co najmniej raz w tygodniu, najczęściej wybierają stacje nadające również w tradycyjny sposób - wynika z drugiej edycji badania BInAR.

Eksperyment Milgrama 2023. AI może nakłonić do przemocy

KrzysztoF
Naukowcy z Uniwersytetu SWPS powtórzyli słynny eksperyment Milgrama, w którym badani byli nakłaniani do wyrządzania bólu innej osobie na polecenie autorytetu. Tym razem autorytetem był robot. To pierwsze badanie, które pokazuje, że ludzie są skłonni szkodzić innemu człowiekowi, gdy robot nakazuje im to zrobić.

Liderzy opiniotwórczości. Najczęściej cytowane media 2011 roku

Magdalena Grabarczyk - Tokaj
Najbardziej opiniotwórczym medium 2011 roku jest Rzeczpospolita. Na jej informacje inne media powołały się ponad 9 tysięcy razy. Drugie miejsce zajęła Gazeta Wyborcza, trzecie - stacja TVN24.

Makrotrendy kluczowe dla brandów i marketerów. Raport Twittera

Paweł Usakowski
Twitter przeanalizował miliardy tweetów i dyskusji z dwóch lat, przygotowując na tej postawie raport “The Conversation: Twitter Trends”. Raport wskazuje na 6 makrotrendów wyłaniających się z tych dyskusji, jak i cały szereg składających się na nie mikrotrendów.

Korespondent wojenny Magdalena Hodalska

Magdalena Hodalska
Fragment książki "Korespondent wojenny. Ofiarnik i ofiara we współczesnym świecie" Magdaleny Hodalskiej, wydanej nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Polecam lekturę całości!

PublBox. Wszystkie media społecznościowe w jednym miejscu

Krzysztof Fiedorek
Recenzja serwisu do planowania i publikowania postów na Facebooku, Twitterze, Instagramie, Pintereście, YouTube, LinkedIn i innych. Platforma przyda się wszystkim, prowadzącym działania w wielu social mediach i potrzebującym wsparcia w sprawnym zorganizowaniu pracy. [artykuł sponsorowany]

Analiza zainteresowań odbiorców mediów. Badanie Havas Soil

Karolina Szaflarska
W poszukiwaniu informacji Polacy najczęściej wybierają duże stacje telewizyjne, potem stacje tematyczne TV i radio. Internet jest dopiero na czwartym miejscu - wynika z pierwszego w Polsce jednoźródłowego badania konsumenckiego Havas Soil.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

Amazon Prime
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy



Sklep reportera

Sklep reportera

Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
do pisania
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
dla fotoreportera
Książki i e-booki o mediach
Książki i e-booki o mediach
do czytania
Drony wideo i latające kamery
Drony wideo i latające kamery
dla operatora
więcej produktów

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert
gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Dziennik Gazeta Prawna
Dziennik Gazeta Prawna
Okładka Forbes
Forbes
Okładka Wprost
Wprost
Okładka Zwierciadło
Zwierciadło
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24
stats