27.03.2023 Rynek medialny
Co charakteryzuje dobry film?
Arkadiusz Murenia

Dobry film to coś więcej niż tylko dobra chwilowa rozrywka, powiedzą zagorzali fani kina. I tutaj właśnie zaczyna się największy problem, ponieważ określenie „dobry film” jest tak samo trudne do zdefiniowania jak „dobre danie”. Wszystko jest pojęciem względnym i dla każdego z nas może oznaczać coś innego.
Znajdzie się jednak zagorzała grupa krytyków filmowych, którzy będę usilnie twierdzić, że każdą produkcję filmową da się ocenić wg. pewnych ścisłe określonych kryteriów. W końcu tychże kryteriów używa się do oceniania największych produkcji filmowych na świecie. Po części mają oni rację. Przecież jakim cudem w takim bądź razie przyznawane są Oskary i oceniane najlepsze filmy? Muszą istnieć wytyczne, dzięki którym dałoby się ocenić każdą pozycję filmową, czyż nie? Istnieje szereg kryteriów wg. których oceniane mogą być filmy. Inaczej wszystko mogłoby obrócić się w chaos i zapanowałaby anarchia w świecie kina.
Dzisiaj filmy niszowe i niskobudżetowe zyskują coraz bardziej na popularności, a dzięki najnowszym rozwiązaniom technologicznym generowanie interesujących efektów wizualnych jest w dzisiejszych czasach możliwe nawet z ograniczonym budżetem. Jak się często okazuje i to nie tylko w kwestii kinowych mega blockbusterów, istotą dobrego filmu nie mogą być same efekty audiowizualne i jest to argument niepodważalny.
Kryteria, którymi kierują się zawodowi krytycy filmowi przy ocenie nowych produkcji filmowych to m.in.: fabuła, struktura, oryginalność, kreatywność, tempo rozwijania się akcji, kinematografia, jakość dźwięku, muzyka, dialogi, postacie, przesłanie, prawdopodobieństwo polecenia pozycji filmowej przez widza.
Skoro już wiadomo jakie kryteria stosowane są przez profesjonalistów do oceny filmów to pojawia się pytanie, czy tylko one są jedynym nieomylnym wyznacznikiem dobrego filmu? Często w filmie czy w książce chodzi o to, aby każdy znalazł w nim / w niej coś dla siebie. Istotny jest ten uniwersalny element, który sprawia ze film potrafi dotrzeć i zapaść w pamięci szerokiemu gronu odbiorców.
W dobie przesycenia kina i Internetu przeróżnymi produkcjami bardzo ciężko jest znaleźć ten przysłowiowy „dobry” film, który jeszcze długo będziemy wspominać. A w natłoku przeróżnych opinii, które można znaleźć w sieci często godna uwagi pozycja może utonąć w bezkresnym oceanie nieprzychylnych powierzchownych komentarzy. Istnieje wiele przykładów filmów, które zostały docenione dopiero po latach i uznane przez grono zagorzałych fanów kina. W tzw. kinie popcornowym i kinie „jednorazowych” filmów, inaczej nazywanych „jednorazówkami” nie ma nic złego. Jednak status kultowego filmu zyskują tylko nieliczne produkcje. Tak więc, co czynie je tak wyjątkowym?
Poza ponadczasowością i oryginalnym pomysłem, za tzw. dobrymi filmami kryje się wiele innych czynników, które przyczyniają się do tego, że dana pozycja filmowa zapada głęboko w pamięć. Często to, jak widz postrzega dany film może być mocno subiektywne i dla jednego człowieka będzie on czymś wyjątkowym, a dla drugiego niczym szczególnym. Wielu z nas identyfikuje się często z fabułą i bohaterami, co sprawia, że film przypada nam do gustu. Z innej strony film powinien oferować dobrą ucieczkę od szarości dnia codziennego. Choć nie wolno zapomnieć o pozycjach hiperrealistycznych, bazujących na autentycznych wydarzeniach, które potrafią wywołać niesamowite emocje i pozostawić po sobie ślad w naszej pamięć na długi czas.
Z dodatkowych czynników można uwzględnić tutaj tzw. element metafizyczny, podobnie jak o wielkiej sztuce mówi się często, że obraz ma duszę, tak również jest w przypadku filmów. Niektóre pozycje filmowe potrafią nami bardzo wstrząsnąć lub poruszyć do głębi i jest to mieszanka nie tylko dobrej fabuły, ciekawego pomysłu, ale często indywidualnego utożsamiania się widza z pewnymi aspektami takowej produkcji jak np.: bohaterami czy sytuacjami, którym muszą stawić czoła, no i oczywiście tego „czegoś”, co dla każdego z nas może oznaczać coś innego.
Generalnie nie ma jednoznacznego wyjaśnienia, co cechuje bądź charakteryzuje dobry film. Istnieją jedynie pewne wytyczne, które pomogą nam określić, czy dana pozycja będzie nas w stanie zainteresować, czy nie. Wszystko inne pozostaje w sferze indywidualnego subiektywnego postrzegania danego filmu przez każdego widza z osobna.
artykuł udostępniony przez wartoobejrzec.pl
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Zasięg czy zaangażowanie? YouTube zmienia zasady gry dla twórców
Sandra Kluza
Aż 30% internautów traktuje YouTube jako główne źródło informacji, a 65% z nas sięga po newsy w formie wideo. Teraz platforma zmienia sposób mierzenia lojalności widzów. Liczy się nie tylko zasięg, ale przede wszystkim zaangażowanie.
Influencerzy i social video rządzą informacją. Digital News Report 2025
Krzysztof Fiedorek
Przyszłość informacji dyktują sekundy wertykalnych klipów. TikTok, YouTube i armia influencerów odrywają odbiorcę od telewizyjnych odbiorników i stron gazet. Kto opanuje ten nowy puls, przejmie nie tylko uwagę, lecz także władzę nad narracją.
Cyberprzemoc i hejt pod pozorem żartu. Raport RAYUELA o młodzieży
Krzysztof Fiedorek
Badanie przeprowadzone w pięciu krajach ujawnia brutalną prawdę: przemoc w sieci nie rozkłada się równo. To cyfrowa mapa uprzedzeń, która rani najmocniej tych, którzy najbardziej odstają. "To tylko żart". Tak często zaczyna się przemoc, którą młodzi przeżywają w milczeniu.
Podobne artykuły:
Ile zarabiają freelancerzy w Polsce. Wyniki badania Useme.eu
Marek Jaworowski
W Polsce liczba freelancerów, którzy utrzymują się tylko i wyłącznie z bycia wolnym strzelcem to około 100 tysięcy. Najlepsi, działający w ramach elektronicznych usług dla biznesu, zarabiają zdecydowanie ponad 10 tysięcy netto miesięcznie. Niezależność, autonomia i wolność to główne argumenty, które ich przekonują.
Multiscreening w Polsce. Raport IAB Polska
IAB Polska
Wśród polskich internautów jest coraz mniej użytkowników tradycyjnej telewizji, szczególnie w grupie poniżej 54 roku życia, gdzie odsetek telewidzów spadł do poziomu poniżej 70%. Jednocześnie rośnie rynek usług mobilnych i konsumpcja treści audiowizualnych za ich pośrednictwem. Coraz częściej dochodzi także do współkonsumpcji treści pomiędzy ekranami cyfrowymi, nie tylko w kontekście synergii TV+WWW.
Nowa formuła gazet
Zenon Kuczera
Darmowe radio, telewizja, Internet. Żadnemu wydawcy internetowemu nie udało się sprzedać informacji. Jedynym wyjątkiem jest Wall Street Journal, który zdołał narzucić abonament na swoją stronę web.
Młodzieżowi influencerzy cierpią na... wypalenie zawodowe
mbed, aba, js
Dzieci coraz więcej czasu spędzają w internecie, obniża się też wiek korzystających z urządzeń mobilnych. Na dodatek wiele z nich jest aktywnych w sieci, choć oficjalnie z większości portali społecznościowych można korzystać dopiero od 13 roku życia. Skutki są coraz bardziej niepokojące.