12.11.2011 Rynek medialny
Radiowi fanatycy. Oto, kto słucha radia przez jedną trzecią doby
Bartłomiej Dwornik
Już co piąty słuchacz spędza ponad 8 godzin dziennie przy radioodbiorniku - wynika z danych badania Radio Track. Od początku roku takich zagorzałych radiosłuchaczy przybyło o 300 tysięcy.
Ponad połowa takich słuchaczy, nazywanych przez autorów Radio Tracka heavy userami, to osoby z wykształceniem średnim, których jest przeszło dwa razy więcej niż zajmujących kolejną lokatę osób z wykształceniem wyższym.
Podział radiowych "heavy userów" ze względu na wykształcenie
- średnie - 51,2 proc.
- wyższe - 23,3 proc.
- zawodowe - 17,8 proc.
- podstawowe - 7,6 proc.
Te dane są istotne ze względów potencjału reklamowego. Nic więc dziwnego, że są chętnie prezentowane. Jak choćby w niedawnym komunikacie Komitetu Badań Radiowych, który mocno podkreślał fakt, że szefowie firm ponad przeciętnie chętnie słuchają ulubionych stacji.
Słuchacze spędzający z radiem najwięcej czasu to w większości dorośli: osoby w wieku 25-39 lat stanowią 37,8 procent (wśród wszystkich respondentów jest ich zdecydowanie mniej - tylko 29,3 procent), a w wieku 40-59 lat - 39,3 procent (wśród wszystkich – 35,7 procent).
Warto jednak pamiętać, że wzrost liczby osób, które mają długo włączone odbiorniki może być efektem sezonu wakacyjnego, kiedy to tradycyjnie Polacy dłużej i częściej słuchają radia oraz zmian programowych i muzycznych w rozgłośniach, których ramówki są coraz lepiej dopasowane do oczekiwań i potrzeb odbiorców.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Reklama w radiu. 2011 to wyjątkowo udany rok dla nadawców
Krzysztof Głowiński
Przychody reklamowe radia zwiększyły się w 2011 roku o 6,1 proc., ponad trzykrotnie bardziej niż urósł cały rynek reklamowy. Zwiększyła się też liczba reklamodawców, którzy zdecydowali się umieścić radio w swoich mediaplanach.
Kobiety w PR. Raport Związku Firm Public Relations
ZFPR
Zarządy z przewagą kobiet stanowią w Polsce 12%. Jest to wartość dwukrotnie większa w porównaniu do wyników, jakie opublikowano w raporcie „Global Women in PR – Annual Index 2020”. Większość badanych uważa, że udział kobiet w zarządach zwiększa kreatywność firmy oraz pomaga zwiększyć jej produktywność.
Aplikacje mobilne. Rzut oka na rynek i prognozy na przyszłość
Andrzej Goleta
W ciągu dekady wartość światowego rynku aplikacji mobilnych osiągnęła 35 mld dolarów, a liczba pobrań wyniosła ponad 28 miliardów. Dane te pokazują, jak bardzo mobile rozwinął się na przestrzeni ostatnich lat. W 2017 roku na świecie było prawie 4 miliardy podłączonych urządzeń, generujących 178 mld pobrań.
Portal mediów publicznych
Lech Stankiewicz
Powstał portal skierowany do dziennikarzy mediów publicznych. Jest prowadzony bezinteresownie przez grupę dziennikarzy z różnych ośrodków w kraju.
Kobiety w mediach. Wyniki badania European Journalism Observatory
BARD
W największych europejskich mediach zdecydowanie dominują mężczyźni. Są autorami ponad 41% publikowanych materiałów. Kobiety - dziennikarki podpisywane są pod artykułami niemal dwukrotnie rzadziej. Więcej jest nawet artykułów anonimowych i agencyjnych - wynika z badania Europejskiego Obserwatorium Dziennikarskiego.
Multiscreening w Polsce. Raport IAB Polska
IAB Polska
Wśród polskich internautów jest coraz mniej użytkowników tradycyjnej telewizji, szczególnie w grupie poniżej 54 roku życia, gdzie odsetek telewidzów spadł do poziomu poniżej 70%. Jednocześnie rośnie rynek usług mobilnych i konsumpcja treści audiowizualnych za ich pośrednictwem. Coraz częściej dochodzi także do współkonsumpcji treści pomiędzy ekranami cyfrowymi, nie tylko w kontekście synergii TV+WWW.
Media "czwartą władzą"?
Paulina Dużyk-Dyna
W dokumentach prawnych demokratycznych państw jest zapisane i funkcjonuje trójpodział władzy. Skąd więc wziął się termin czwartej władzy? I dlaczego to mediom przypisuje się to pojęcie?