menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

30.05.2022 Rynek medialny

Polska prasa w liczbach. Audyt PBC za pierwszy kwartał 2022

Sylwia Markowska, Polskie Badania Czytelnictwa

Wydawcy dopasowują strategie działania do posiadanych marek oraz oczekiwań różnorodnych grup odbiorców. Niektórzy decydują się na pozostanie wyłącznie przy wersjach drukowanych, inni przechodzą na wersje cyfrowe czy online, jest także spora grupa wydawców, którzy łączą obie ścieżki rozwoju.

Według Audytu PBC, wydania drukowane ma 198 tytułów, z czego 124 tytuły ukazują się wyłącznie w wersji drukowanej, a aż 40% (76 tytułów) deklaruje także sprzedaż e-wydań (repliki wydania drukowanego). Subskrypcje cyfrowe, niebędące repliką wydania drukowanego, raportują 2 tytuły. Tytuły te także mają rozpowszechnianie w postaci e-wydań. Treści prasowe na stronach internetowych, obecnych w wynikach Polskich Badań Internetu, ma 98 tytułów.

Polska prasa w liczbach. Audyt PBC za pierwszy kwartał 2022źródło: Polskie Badania Czytelnictwa

Kategorie oraz audytowane wskaźniki prasowe zostały uporządkowane w 2022 roku, aby móc zobrazować różnorodność i bogactwo form prowadzenia biznesu w tej branży, a także oddać aktualną specyfikę rynku. PBC agreguje dane od wydawców oraz audytuje rozpowszechnianie w postaci wydań drukowanych, e-wydań i subskrypcji cyfrowych dzięki czemu reklamodawcy i domy mediowe otrzymują wiarygodne dane o dystrybucji prasy. Prowadzi także badania czytelnictwa tytułów prasowych.

REKLAMA

Dodatkowo, w raportach Prasa Plus-Siła Marki, aby pokazać pozycję marek we wszystkich kanałach dystrybucji treści, w danych o tytułach uwzględniane są wskaźniki pochodzące z Polskich Badań Internetu. Pokazują liczbę użytkowników (ru) oraz liczbę odsłon (pv) stron internetowych. Zbierają także dane o wielkości profili wydawców w mediach społecznościowych. Obecnie jest to Facebook, w danych za II kwartał rozszerzymy dane o inne platformy.

  • Przez pierwsze trzy miesiące 2022 roku rozpowszechniono w sumie 97 114 666 egzemplarzy tytułów w postaci drukowanej i e-wydań (cyfrowych replik wydań drukowanych), w tym e-wydań było aż 4 581 317.
  • Subskrypcji cyfrowych (wydań nie będących repliką wydania drukowanego) było sprzedanych 6 556.
  • E-wydania i subskrypcje cyfrowe raportowały tylko tytuły płatne.
  • Średniomiesięcznie w I kwartale było to 32 371 555 rozpowszechnionych egzemplarzy, w tym 1 527 106 e-wydań.
  • Subskrypcji cyfrowych rozpowszechniono 2 185.
  • Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że e-wydania stanowią już 9,9% sprzedaży dzienników.

Przez wiele lat cyfryzacji tytuły prasowe zbudowały bardzo dużą liczbę użytkowników stron internetowych, w marcu było to 21 838 572 realnych użytkowników według PBI. Jest to aż 73% zasięgu wśród internautów w Polsce.

Amazon Prime
Marki prasowe mają także silne profile w mediach społecznościowych. Liczba polubień marek prasowych na Facebooku na dzień 31 marca 2022 roku wynosiła łącznie 9 580 967.

Prasę charakteryzuje nie tylko różnorodność kanałów dotarcia do odbiorców, ale również to, że jeden sprzedany egzemplarz tytułu drukowanego generuje wiele kontaktów czytelnika z reklamą. Wpływa na to liczba osób czytających jedno wydanie oraz wielokrotny powrót do czasopisma przez jednego czytelnika.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Najnowsze w dziale Rynek medialny:

Influencerzy 2024. Dane, fakty i historie z raportu UNESCO

Krzysztof Fiedorek
Aż 68% twórców cyfrowych to nano-influencerzy. Co trzeci doświadczył mowy nienawiści, a ponad 60% nie sprawdza dokładnie informacji przed ich publikacją. Co więcej, tylko połowa ujawnia sponsorów swoich treści. Wnioski z raportu „Behind The Screens” są inspirujące i alarmujące zarazem.

Represje wobec mediów. Raport Committee to Protect Journalists za 2024

Krzysztof Fiedorek
W 2024 roku co najmniej 361 dziennikarzy na świecie trafiło za kratki, często za ujawnianie prawdy. W Chinach reporterów śledzą zaawansowane systemy rozpoznawania twarzy, a w Izraelu palestyńscy dziennikarze trafiają do więzień bez procesu. Natomiast w Mjanmie dziennikarka Shin Daewe dostała dożywocie za... drona.

Przyszłość dziennikarstwa i mediów. Prognozy Reuters Institute

KFi
74% wydawców obawia się spadku ruchu z wyszukiwarek. Płatnych subskrybentów nie przybywa, jak kiedyś, a relacje z gigantami technologicznymi stają się coraz bardziej skomplikowane. Raport "Journalism, Media, and Technology Trends and Predictions 2025" prognozuje, co czeka świat mediów w 2025 roku.

Podobne artykuły:

Fake news i dezinformacja w Polsce. Skala, skutki i pytanie o przyszłość

Bartłomiej Dwornik
Gdzie leżą źródła dezinformacji i jak duża jest skala tej fali? Dlaczego jesteśmy podatni na nieprawdziwe informacje i jaką rolę w tej układance pełnią tradycyjne media? Spróbujmy rzucić nieco światła na te kwestie. I zmierzyć się z pytaniem czy bitwę z zalewem dezinformacji można jeszcze wygrać?

Weź udział w ankiecie Aplikuj.pl: Wielopokoleniowa siła w miejscu pracy

patronat Reporterzy.info
Pracujesz lub zajmujesz się zatrudnianiem pracowników? Chcesz mieć realny wpływ na rynek zatrudnienia? Weź udział w badaniu Aplikuj.pl i podziel się z nami swoim doświadczeniami na temat multigeneracyjnych zespołów.

Agencje prasowe w Polsce - charakterystyka

Monika Biała
Krótka charakterystyka wybranych agencji prasowych i informacyjnych działających w Polsce. Od Polskiej Agencji Prasowej do Telefonicznej Agencji Informacyjnej.

Sztuczna inteligencja w mediach. Kiedy AI zastąpi dziennikarzy?

Y Dzięgielewski
Jednym z największych wyzwań w tworzeniu treści jest po prostu nieustanna kreatywność. Zazwyczaj to autor ustala „background” i strukturę tekstu, dostosowaną do wytycznych. Co więcej, musi też ten tekst napisać i oddać do korekty. Przy dwóch ostatnich czynnościach od niedawna pomoże nam AI.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Grafik, Social Media, SEO, reklama
Warszawa • Białystok • Bydgoszcz • Gdańsk • Katowice • Kielce • Kraków • Lublin • Łódź • Olsztyn • Opole • Poznań • Rzeszów • Szczecin • Toruń • Wrocław • Zielona Góra • Praca zdalna Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy



Sklep reportera

Sklep reportera

Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
do pisania
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
dla fotoreportera
Książki i e-booki o mediach
Książki i e-booki o mediach
do czytania
Drony wideo i latające kamery
Drony wideo i latające kamery
dla pilota
Gimbale do stabilizacji wideo
Gimbale do stabilizacji wideo
dla operatora
Oprogramowanie i aplikacje
Oprogramowanie i aplikacje
dla twórców
więcej produktów

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert
gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Gazeta Wyborcza
Gazeta Wyborcza
Okładka Press
Press
Okładka Przegląd
Przegląd
Okładka Sieci
Sieci
Okładka Sport
Sport
Okładka Świat Motocykli
Świat Motocykli
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o25
stats