30.05.2022 Rynek medialny
Polska prasa w liczbach. Audyt PBC za pierwszy kwartał 2022
Sylwia Markowska, Polskie Badania Czytelnictwa
Wydawcy dopasowują strategie działania do posiadanych marek oraz oczekiwań różnorodnych grup odbiorców. Niektórzy decydują się na pozostanie wyłącznie przy wersjach drukowanych, inni przechodzą na wersje cyfrowe czy online, jest także spora grupa wydawców, którzy łączą obie ścieżki rozwoju.
źródło: Polskie Badania Czytelnictwa
Kategorie oraz audytowane wskaźniki prasowe zostały uporządkowane w 2022 roku, aby móc zobrazować różnorodność i bogactwo form prowadzenia biznesu w tej branży, a także oddać aktualną specyfikę rynku. PBC agreguje dane od wydawców oraz audytuje rozpowszechnianie w postaci wydań drukowanych, e-wydań i subskrypcji cyfrowych dzięki czemu reklamodawcy i domy mediowe otrzymują wiarygodne dane o dystrybucji prasy. Prowadzi także badania czytelnictwa tytułów prasowych.
Dodatkowo, w raportach Prasa Plus-Siła Marki, aby pokazać pozycję marek we wszystkich kanałach dystrybucji treści, w danych o tytułach uwzględniane są wskaźniki pochodzące z Polskich Badań Internetu. Pokazują liczbę użytkowników (ru) oraz liczbę odsłon (pv) stron internetowych. Zbierają także dane o wielkości profili wydawców w mediach społecznościowych. Obecnie jest to Facebook, w danych za II kwartał rozszerzymy dane o inne platformy.
- Przez pierwsze trzy miesiące 2022 roku rozpowszechniono w sumie 97 114 666 egzemplarzy tytułów w postaci drukowanej i e-wydań (cyfrowych replik wydań drukowanych), w tym e-wydań było aż 4 581 317.
- Subskrypcji cyfrowych (wydań nie będących repliką wydania drukowanego) było sprzedanych 6 556.
- E-wydania i subskrypcje cyfrowe raportowały tylko tytuły płatne.
- Średniomiesięcznie w I kwartale było to 32 371 555 rozpowszechnionych egzemplarzy, w tym 1 527 106 e-wydań.
- Subskrypcji cyfrowych rozpowszechniono 2 185.
- Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że e-wydania stanowią już 9,9% sprzedaży dzienników.
Przez wiele lat cyfryzacji tytuły prasowe zbudowały bardzo dużą liczbę użytkowników stron internetowych, w marcu było to 21 838 572 realnych użytkowników według PBI. Jest to aż 73% zasięgu wśród internautów w Polsce.
Marki prasowe mają także silne profile w mediach społecznościowych. Liczba polubień marek prasowych na Facebooku na dzień 31 marca 2022 roku wynosiła łącznie 9 580 967.
Prasę charakteryzuje nie tylko różnorodność kanałów dotarcia do odbiorców, ale również to, że jeden sprzedany egzemplarz tytułu drukowanego generuje wiele kontaktów czytelnika z reklamą. Wpływa na to liczba osób czytających jedno wydanie oraz wielokrotny powrót do czasopisma przez jednego czytelnika.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Media w Polsce 2022. Jak Polacy oglądają, słuchają, czytają i sufrują
Krzysztof Fiedorek
Prawie dwa miliony Polaków, choć ma dostęp do telewizora, nie ogląda na nim telewizji. W przypadku radia analogiczna grupa to 8% posiadaczy radioodbiorników. Po drukowaną prasę sięga - choćby sporadycznie - 2/3 Polaków, a liczba internautów mobilnych jest o prawie 3 miliony większa, niż tych stacjonarnych.
Konferencje prasowe w oczach dziennikarzy. Raport PAP
PAP
Atrakcyjność konferencji prasowych podnoszą: możliwość zadawania pytań, dopytywania w sytuacji braku odpowiedzi, udział osób kompetentnych w temacie spotkania oraz dostęp do internetu. To wnioski z ankiet dziennikarzy portali internetowych, prasy drukowanej, radia i telewizji, zebranych przez Polską Agencję Prasową
Dziennikarze i medioznawcy. Pola i formy współpracy [LINK]
Adam Szynol
Europejskie Obserwatorium Dziennikarskie zorganizowało panel dyskusyjny z udziałem teoretyków i praktyków mediów w ramach ogólnokrajowej konferencji naukowej „Studia i perspektywy medioznawcze”. Debatę przygotował Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Fake news w Polsce. Mamy problem z oceną wiarygodności informacji
RINF
Jedna czwarta odbiorców czerpie informacje ze źródeł, w których dużym wyzwaniem jest weryfikacja wiarygodności. Prawdziwym problemem pozostaje kwestia fake newsów. Tak wskazuje 77 proc. ankietowanych, przy czym 51 proc. deklaruje, że ma problem z oceną, co jest, a co nie jest informacją prawdziwą - wynika z badania Deloitte Digital Consumer Trends 2021.
Widzowie programów informacyjnych w TV. Analiza MullenLowe
BARD
W strukturze widowni telewizyjnych dzienników zdecydowanie przeważają kobiety. Najwyraźniej w przypadku Faktów w TVN, najmniejsza różnica dotyczy programów informacyjnych TVP - wynika z badania przygotowanego przez do mediowy MullenLowe Mediahub dla Dziennik.pl.
Radio internetowe w Polsce. Dominacja stacji z eteru
Krzysztof Głowiński
Ponad połowa badanych słucha radia w internecie co najmniej raz w tygodniu, najczęściej wybierają stacje nadające również w tradycyjny sposób - wynika z drugiej edycji badania BInAR.
Polscy telewidzowie to kibice sukcesu. Analiza Havas Media Group
Karolina Szaflarska
Najbardziej rozpoznawalnym Polakiem startującym na Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu był Kamil Stoch, z ogromną przewagą nad drugą Justyną Kowalczyk. Trzy czwarte respondentów chętniej oglądałaby transmisje z igrzysk, gdyby Polacy osiągali w nich większe sukcesy.