menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAAmazon Prime

23.05.2022 Rynek medialny

Zmiany w monitorowaniu dystrybucji prasy. PBC porządkuje wskaźniki

Sylwia Markowska

PBC stworzyło zgrupowane i bardziej czytelne wskaźniki, koncentrując się na głównych rodzajach dystrybucji prasy. Dla tytułów płatnych: na sprzedaży i dystrybucji promocyjnej, a dla tytułów bezpłatnych i branżowych: na rozpowszechnianiu.

Zmiany w monitorowaniu dystrybucji prasy. PBC porządkuje wskaźnikiźródło: Polskie Badania Czytelnictwa

Nie są już publikowane dane o nakładach (dla Magazynów i Dzienników) i cenach tytułów. Dla większości tytułów (z wyjątkiem Magazynów Branżowych) dane są publikowane jako średnie i sumy miesięczne, bez podziału na poszczególne wydania.

Główne korzyści z wprowadzonych zmian w audycie to:
  • uproszczona forma raportowania, dostosowana do aktualnych potrzeb i trendów rynkowych
  • proste i zrozumiałe parametry, przydatne w pracy analityków mediowych, reklamodawców i wydawców
  • wiarygodne i audytowane dane o rozpowszechnianiu prasy w Polsce

Nadrzędnym celem przeprowadzania audytu prasy, zarówno w Polsce, jak i na rynkach zagranicznych, jest wiarygodność danych dostarczanych reklamodawcom. Niezależnie zbierane i weryfikowane dane na temat sprzedaży i rozpowszechniania tytułów prasowych pozwalają na rzetelną analizę rynku i podejmowanie bezpiecznych decyzji biznesowych. Dzięki wiarygodnym danym reklamodawcy otrzymują rzetelne raporty z efektywności prowadzonych kampanii reklamowych a wydawcy, mają wiedzę o rynku, konkurencji oraz pozycji swoich pism na rynku.

Czytaj prasę w PDF
PBC, jako członek międzynarodowej organizacji IFABC zrzeszającej biura audytujące media z całego świata, stosuje międzynarodowe standardy audytu prasy. Dzięki temu PBC gromadzi i rozpowszechnia rzetelne dane w nowoczesnej formie. Członkostwo w IFABC daje również możliwość konsultacji i czerpania wzorców z najbardziej skutecznych metod zastosowanych w analogicznych przedsiębiorstwach zrzeszonych w federacji, w tym firm ze Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii.

Obecne zmiany również były inspirowane analogicznymi krokami zachodzącymi na największych rynkach w ostatnich latach. Ze względu na dużą dynamikę rozwoju rynku mediowego oraz zmieniającą się branżę prasową zmiany w badaniach wprowadzane są cyklicznie na całym świecie.

Aktualny wykaz głównych wskaźników stosowanych w audycie PBC


Dla tytułów płatnych w Dziennikach i Magazynach:

  • Sprzedaż Wydania (suma Sprzedaży Wydania Drukowanego i Sprzedaży E-wydania)
  • Dystrybucja Promocyjna Wydania Drukowanego i Dystrybucja Promocyjna E-wydania
  • Sprzedaż Subskrypcji Cyfrowych i Dystrybucja Promocyjna Subskrypcji Cyfrowych (dane niesumowane z drukiem i e-wydaniami)

Dla tytułów płatnych w Magazynach Branżowych:

  • Rozpowszechnianie Wydania (suma Sprzedaży Wydania stanowiącej sumę Sprzedaży Wydania Drukowanego i Sprzedaży E-wydania oraz Rozpowszechniania Bezpłatnego Wydania stanowiącego sumę Rozpowszechniania Bezpłatnego Wydania Drukowanego i Rozpowszechniania Bezpłatnego E-wydania)
  • Sprzedaż Subskrypcji Cyfrowych i Dystrybucja Promocyjna Subskrypcji Cyfrowych (dane nie sumowane z drukiem i e-wydaniami)

Dla tytułów bezpłatnych:

  • Rozpowszechnianie Bezpłatne Wydania (suma Rozpowszechniania Bezpłatnego Wydania Drukowanego i Rozpowszechniania Bezpłatnego E-wydania)

W tytułach płatnych zmieniono progi cenowe przy zaliczaniu sprzedaży do poszczególnych, audytowanych kategorii: rozpowszechnianie powyżej progu kwalifikowane jest jako sprzedaż, poniżej jako dystrybucja promocyjna. Ustalono próg cenowy dla wydania drukowanego i e-wydania na poziomie 20% ceny okładkowej, a dla subskrypcji cyfrowych 20% ceny od cennika.

Czytaj prasę w PDF
W raportach Dzienników zmianie uległa także średnia: wcześniej była stosowana średnia ważona liczbą wydań, a obecnie jest to średnia wyliczona ze średnich dla poszczególnych dni tygodnia. Zmieniono także częstotliwość publikowania danych dla Dzienników i Magazynów: dane są publikowane co kwartał dla poszczególnych miesięcy danego kwartału. Dane dla Magazynów Branżowych nadal publikowane są w cyklu miesięcznym. Raporty za I kwartał będą dostępne 27 maja 2022.

Ze względu na gruntowne zmiany w raportowaniu dane za 2022 rok są nieporównywalne do danych za poprzednie lata. Nieporównywalność dotyczy wyłącznie pierwszego momentu po wprowadzeniu zmiany, potem już dane będzie można porównywać pomiędzy okresami publikacji.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Polacy wciąż wierni radiu. Analiza raportu Krajowego Instytutu Mediów

Krzysztof Fiedorek
W dobie cyfryzacji i rosnącej popularności platform streamingowych, radio wciąż utrzymuje silną pozycję na polskim rynku medialnym. Najnowszy raport KIM za okres od listopada 2023 do sierpnia 2024 roku pokazuje, że tradycyjne stacje radiowe nie tylko się bronią, ale i zdobywają nowe segmenty słuchaczy. 

Kto ogląda telewizję lokalną w Polsce? Demografia i zasięgi według KIM

Krzysztof Fiedorek
Chociaż ogólnopolskie stacje dominują na rynku, to wyniki najnowszej fali badania "Zasięgi Telewizji Lokalnych" Krajowego Instytutu Mediów pokazują, że telewizje lokalne nadal mają znaczącą rolę, szczególnie na terenach mniej zurbanizowanych.

"Polska". Sukces czy porażka?

Jarosław Jakimczyk
Nowy dziennik ogólnopolski, wydawany przez Grupę Wydawniczą Polskapresse, powinien wyjaśnić zagadkę dalszych kierunków rozwoju rynku prasowego w naszym kraju.

Podcasty 2024. Raport Studia PLAC o polskim rynku podcastów

Marcin Łukasik
Blisko dwie trzecie polskich internautów słucha podcastów. Studio PLAC opublikowało najnowszą edycję raportu "Podcasty 2024". Badanie wskazuje na rosnącą popularność tego medium oraz jego zwiększającą się skuteczność jako kanału komunikacji marketingowej.

Media lokalne czy ogólnopolskie? Gdzie publikacja bardziej się opłaca

Piotr Ślusarczyk
Komunikat zamieszczony przez chwilę na stronie głównej wielkiego medium, czy ta sama informacja widniejąca przez cały dzień w wielu lokalnych? Pierwsze opcja będzie wyglądać znacznie atrakcyjniej w oczach przełożonego czy klienta, ale może większe przełożenie na biznes będzie mieć dziś to drugie.

Sztuka dobrego mówienia. Mirosław Oczkoś radzi, jak nie przynudzać

patronat Reporterzy.info
Jak dobrze mówić i przemawiać? Jak przygotować dobry występ w internecie? Najlepiej nauczą tego ćwiczenia, rady i podpowiedzi jednego z najlepszych w Polsce ekspertów w tej dziedzinie. Do sprzedaży trafia właśnie trzecie wydanie książki dr Mirosława Oczkosia "Sztuka dobrego mówienia. Bez bełkotania i przynudzania".

Rynek mediów w Polsce. Analiza Reuters Digital News Report 2024

Krzysztof Fiedorek
Rok 2023 był dla polskiego rynku medialnego czasem intensywnych zmian, zarówno politycznych, jak i technologicznych. Zmiany te miały bezpośredni wpływ na krajobraz mediów, co zostało dokładnie przeanalizowane w „Digital News Report 2024”, opracowanym przez Reuters Institute for the Study of Journalism.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

Amazon Prime
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24