17.04.2023 Rynek medialny
Błyskawiczny dostęp do wiadomości. Tego chcą użytkownicy Twittera
Sony
Firma Sony podjęła się analizy najbardziej angażujących treści wideo na Twitterze. Były one związane z najistotniejszymi wydarzeniami 2022 roku w całej Europie – miały ponad 201 milionów wyświetleń oraz ponad 8,6 milionów interakcji: udostępnień, polubień i komentarzy.
Analizowane wiadomości dotyczyły między innymi wojny w Ukrainie, procesu sądowego Johnny`ego Deppa o zniesławienie przeciwko Amber Heard oraz wyborów, które w tym okresie odbywały się w Europie. Badanie miało wykazać, jakie czynniki sprzyjają zaangażowaniu współczesnych odbiorców, którzy korzystają z mediów społecznościowych, ale często są zmęczeni wiadomościami.
Najistotniejsze wnioski wyraźnie wskazują, że użytkownicy bardziej poszukują wiarygodnych treści wideo generowanych przez samych użytkowników platformy (User Generated Content – UGC), niż szybkiego dostępu do materiałów z oficjalnych źródeł.
Badanie, oparte w znacznej mierze na analizie wiadomości opublikowanych w formie video w całej Europie, dostarcza twórcom treści ważnych wniosków, jakie powinni wyciągnąć na podstawie zaangażowania odbiorców takich materiałów. Ponadto badanie pokazuje jak mogą oni włączyć do swojej oferty szerszy pakiet technologii chmurowych wskazując na potrzebę upowszechniania najbardziej wydajnych i zwinnych metod pracy twórczej.
W swojej analizie firma Sony wyróżniła cztery główne kategorie charakteryzujące współczesne sposoby odbioru materiałów filmowych:
Twórca
Treści UGC miały większy udział w wynikach niż materiały wyprodukowane przez tradycyjne serwisy informacyjne (39% w porównaniu z 30%), co wskazuje, że treści UGC zaliczają się do najważniejszych czynników zaangażowania. Firmy medialne nie mogą już sobie pozwolić na ignorowanie tego trendu.W przypadku treści udostępnianych z „oficjalnych” źródeł - „tradycyjne” kanały aktualności, np. wiadomości i programy telewyizyjne, miały 48-procentowy udział. Sugeruje to, że odbiorcy wciąż korzystają z tych źródeł, aby szybko docierać do treści cechujących się wiarygodnością i wysoką jakością. Uwaga użytkowników zwraca się także w kierunku innych źródeł, takich jak informacje medialne publikowane bezpośrednio przez różnorakie organy państwowe, do których bezpośredni dostęp jest teraz łatwiejszy dzięki mediom społecznościowym.
Udostępniający
Liczba użytkowników obserwujących osoby, które udostępniały treści wideo wywołujące największe zaangażowanie, wynosiła od 95 aż do 51,4 miliona. Dowodzi to, że gdy jakiś film zaczyna zdobywać rozgłos, internauci mogą zainteresować się nim niezależnie od jego źródła.Nadawcy nie powinni się więc obawiać udostępniania treści z kont na Twitterze ze stosunkowo małą liczbą obserwujących, korzystając na przykład z technologii chmurowej w celu dystrybucji materiałów na wielu platformach.
Produkcja
37% publikowanych filmów było w formie „surowej”, co oznacza, że przed udostępnieniem nie edytowano obrazu ani dźwięku.Inną popularną odmianę treści stanowiły „nieoryginalne” klipy, które zostały wydobyte z archiwów, ponieważ zarejestrowano w nich nastrój chwili.
Cel
Ponad połowa (47%) filmów, które w wysokim stopniu angażowały odbiorców, spełniała co najmniej jedno z poniższych kryteriów: ponowne przeżywanie wzruszających momentów, bardziej krytyczne spojrzenie na konkretne wiadomości pod kątem tego, co zostało powiedziane i przez kogo, oraz poznawanie wydarzeń z perspektywy konkretnych osób na podstawie ich naocznej relacji.Dzięki produkcji w chmurze oraz udostępnianiu materiałów w wielu formatach nadawcy mogą zwiększyć wartość produkcji własnych treści, używając nowych bardziej skutecznych form do zwiększenia ilości punktów kontaktu z dotychczasowymi odbiorcami oraz dzięki nowym platformom poszerzając grono o nowych odbiorców.
źródło: Sony Creator`s Cloud
- Widzimy, że coraz częściej nadawcy wiadomości pracują z lokalnymi niezależnymi dziennikarzami, aby mieć dostęp do autentycznych nagrań tworzonych w trakcie wydarzeń - komentuje badanie, Clothilde Redfern, przewodnicząca organizacji Rory Peck Trust wspierającej niezależnych dziennikarzy na całym świecie. - Przeprowadzone badanie pokazuje, że jest to wyraźny czynnik motywujący do zaangażowania się w dany temat w Internecie oraz że odbiorcy chcą otrzymywać wiadomości bez obróbki w czasie trwania zdarzenia. Aby jednak zachować wiarygodność i zaufanie odbiorców, redaktorzy potrzebują narzędzi wspierających błyskawiczną obróbkę filmów.
Chcąc pomóc w zastosowaniu tej wiedzy w praktyce, firma Sony przedstawiła trzy strategiczne zalecenia, które mają pomóc firmom zajmującym się nadawaniem i produkcją w dostosowaniu treści do zmieniającego się zapotrzebowania. Oto one:
- Firmy powinny krytycznie ocenić wartość, jaką wnoszą do ekosystemu treści. Dotyczy to zarówno dostępu, możliwości dostarczania wysokiej jakości filmów na żywo lub nagrań archiwalnych, czy też zdolności do zestawiania i łączenia historii ludzi z różnych źródeł.
- Warto zainwestować w takie procedury zarządzania pracą, które przyspieszają pozyskiwanie i finansowanie treści pochodzących z UGC oraz ze źródeł wiadomości w terenie. Dzięki temu nadawcy i producenci mogą w maksymalnie elastyczny sposób przedstawiać historie z różnych perspektyw.
- Należy przedłużyć do maksimum cykl życia opublikowanych treści. Nadawcy i producenci powinni zadbać, aby odbiorcy mogli łatwo ponownie wykorzystywać materiał oraz używać go do innego celu, gdy odnosi się do popularnego i godnego uwagi tematu.
- Mimo że przeszłość, teraźniejszość i prawdopodobnie także przyszłość Twittera pełne są kontrowersji, pozostaje on nadal medium społecznościowym do udostępniania wiadomości, poszukiwanych przez odbiorców natomiast media wyspecjalizowane w nadawaniu nadal odgrywają istotną rolę jako strażnicy wysokiej jakości treści o dużej wiarygodności - mówi Olivier Bovis, dyrektor działu Media Solutions w Sony Europe. - Najistotniejszy jest jednak fakt, że treści te powinny być pozyskiwane i dostarczane odbiorcom w elastyczny i szybki sposób, zapewniając im zarówno oczekiwany przez nich zakres i poziom szczegółowości informacji, a jednocześnie dbając o efektywność procesu i jego aspekt komercyjny dla nadawcy.
Urzeczywistnienie tych zaleceń w przypadku wielu produkcji o dużej skali jest możliwe dzięki ofercie rozwiązań chmurowych do obsługi procesów produkcji. Kompleksowe lub hybrydowe rozwiązania chmurowe usprawniają procedury zarządzania produkcją na wiele sposobów. Na przykład rozwiązanie Creators’ Cloud firmy Sony zapewnia wydajne dostarczanie i dystrybuowanie treści w optymalnych formatach w ramach różnych form dystrybucji. Udostępnia również nowe sposoby opracowania materiałów wideo oraz umożliwia szybką produkcję dzięki dostępowi do bogatych zasobów w chmurze oraz sztucznej inteligencji.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Influencerzy 2024. Dane, fakty i historie z raportu UNESCO
Krzysztof Fiedorek
Aż 68% twórców cyfrowych to nano-influencerzy. Co trzeci doświadczył mowy nienawiści, a ponad 60% nie sprawdza dokładnie informacji przed ich publikacją. Co więcej, tylko połowa ujawnia sponsorów swoich treści. Wnioski z raportu „Behind The Screens” są inspirujące i alarmujące zarazem.
Represje wobec mediów. Raport Committee to Protect Journalists za 2024
Krzysztof Fiedorek
W 2024 roku co najmniej 361 dziennikarzy na świecie trafiło za kratki, często za ujawnianie prawdy. W Chinach reporterów śledzą zaawansowane systemy rozpoznawania twarzy, a w Izraelu palestyńscy dziennikarze trafiają do więzień bez procesu. Natomiast w Mjanmie dziennikarka Shin Daewe dostała dożywocie za... drona.
Przyszłość dziennikarstwa i mediów. Prognozy Reuters Institute
KFi
74% wydawców obawia się spadku ruchu z wyszukiwarek. Płatnych subskrybentów nie przybywa, jak kiedyś, a relacje z gigantami technologicznymi stają się coraz bardziej skomplikowane. Raport "Journalism, Media, and Technology Trends and Predictions 2025" prognozuje, co czeka świat mediów w 2025 roku.
Podobne artykuły:
Prasa kobieca i krzyżówki. Hity prasowego rynku w wakacje 2017
Dariusz Materek
Czasopisma dla pań i krzyżówki to dwie kategorie wydawnictw prasowych, po które najchętniej sięgaliśmy podczas tegorocznych wakacji – wynika z analiz przeprowadzonych przez Kolportera.
Dziennikarz i technologia. Jak gazety w Indiach walczą o przetrwanie
KFi
Pandemia COVID-19 stała się katalizatorem transformacji indyjskiego przemysłu prasowego. Tradycyjna prasa, zmuszona do walki o przetrwanie, sięga po sztuczną inteligencję. Jak dziennikarze adaptują się do nowych ról? Sprawdzili to badacze z Symbiosis Institute of Media & Communication.
System medialny Stanów Zjednoczonych
Patrycja Żuralska
Znajomość koncepcji wolności mediów w USA jest fundamentem zrozumienia ich miejsca, funkcji i roli w społeczeństwie amerykańskim.
Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce w 2007 roku
Instytut Monitorowania Mediów
Najbardziej opiniotwórczym medium 2007roku została Rzeczpospolita. Liderem wśród stacji telewizyjnych jest TVN24, a radiowych - RMF FM.