18.12.2017 Rynek medialny
Popkultura w święta. Co oglądamy i czego słuchamy
BARD
Cztery miliony Polaków obejrzało w ubiegłoroczne święta Kevina samego w domu. Film "Listy do M.", polska wersja kinowego hitu "To właśnie miłość" popularnością ustępuje w naszym kraju tylko Titanicowi. Jakie pieniądze wchodzą w grę w kwestii świątecznej popkultury? Odpowiedź jest prosta: astronomiczne.

Jak wynika z analizy świątecznych przyzwyczajeń w Polsce i świecie, opracowanej przez HRS.com, wartość świątecznej popkultury w mediach da się dość dokładnie policzyć. I są to astronomiczne kwoty. Jeśli chodzi o polski rynek, autorzy badania podzielili się ustaleniami na temat najpopularniejszych filmów i utworów muzycznych.
Kevin sam w domu
- od premiery w 1990 roku zarobił już ponad 500 milionów dolarów
- w wigilijny wieczór 2016 roku film obejrzało ponad 4 miliony Polaków
To właśnie miłość
- od premiery w 2003 roku film zarobił ponad 257 milionów dolarów
- tytuł doczekał się lokalnych remake-ów w wielu krajach świata. Między innymi w Indiach (Wszystko dla miłości), w Japonii (Wszystko zaczęło się, gdy poznałem ciebie) i w Polsce (Listy do M.)
Listy do M.
- od premiery w 2011 roku film obejrzało 2,9 miliona osób
- film trafił do pierwszej dziesiątki najpopularniejszych polskich filmów po 1989 roku
- był najchętniej oglądanym filmem w roku 2011
- w kinach wyświetlany był przez 130 dni. To po Titanicu drugi wynik w historii
Jeśli chodzi o popularność świątecznych piosenek (nie uwzględniając kolęd) liczby również robią wrażenie.
All I Want For Christmas is You - Mariah Carey
- 318 milionów wyświetleń na YouTube w ciągu 8 lat od opublikowania
- 347 tysięcy funtów zysku rocznie
- przez 20 lat był to najczęściej odtwarzany utwór w centrach handlowych
White Christmas - Bing Cosby
- 7,2 miliona wyświetleń w YouTube w ciągu 6 lat od opublikowania
- 100 milionów sprzedanych kopii (łącznie z covereami)
- przez 20 lat - od 1942 do 1962 roku - utwór co roku trafiał na listę przebojów magazynu Billboard
Merry Christmas Everybody - Slade
- 7,5 miliona wyświetleń na YouTube w ciągu 10 lat od opublikowania
- piosenkę słyszało 42% populacji świata
Last Christmas - Wham!
- 277 milionów wyświetleń na YouTube w ciągu 8 lat od opublikowania
- 301 tysięcy funtów zysku rocznie
Według badań przeprowadzonych przez CBOS w 2013 roku aż 72 proc. Polaków sprzeciwia się komercjalizacji świąt. Mimo to wielu z nas celebruje je w popkulturowym klimacie - pisał niedawno w komentarzu dr Karol Jachymek, kulturoznawca ze School of Ideas Uniwersytetu SWPS. Ekspert podkreślał jednak, żeby bezkrytycznie takiego podejścia nie potępiać: - Okresy świąteczne zawsze stanowią czas wyjątkowy. Istotnym jest spędzanie go wspólnie z rodziną, przyjaciółmi i najbliższymi znajomymi. Jeśli nowe zwyczaje nam to umożliwiają, to może wcale nie są takie złe?
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Treści od użytkowników w sieci. Pole minowe dla dziennikarzy
Krzysztof Fiedorek
Ponad 40% internautów ocenia wiarygodność informacji na bazie liczby polubień i wyświetleń. Tradycyjne kanały są pierwszym źródłem newsów tylko dla co piątego z nas. Raport Reuters Institute pokazuje skalę i ryzyka, jakie User Generated Content niesie dla mediów. I podpowiada, jak nie wpaść w pułapkę.
Social media w 2025. Różnice pokoleniowe widać jak na dłoni
KFi
Coraz więcej osób deklaruje, że zmniejsza czas spędzany w social mediach. I choć nie oznacza to masowego odpływu, trend jest wyraźny. Z najnowszego raportu GWI wynika, że już 31% użytkowników deklaruje ograniczanie czasu w mediach społecznościowych. Między wierszami widać też frustrację.
Czy robot może być dobrym szefem? Naukowcy z SWPS to sprawdzili
SWPS
Czy robot może skutecznie zarządzać zespołem? Badacze z Uniwersytetu SWPS sprawdzili, co się dzieje, gdy to robot zostaje szefem. Badania pokazują, że choć maszyny potrafią wzbudzać posłuszeństwo, nie dorównują ludziom pod względem autorytetu i efektywności. Skutki są intrygujące.
Podobne artykuły:
Ramówki stacji telewizyjnych. Tak nadawcy walczą o widza w sieci
Patrycja Miązek
Reklamy hitów Wp.tv pojawiają się w sieci falami. Dzienna liczba emisji reklam wideo online premierowego serialu Polsatu we wrześniu nawet sześciokrotnie przekracza sumę emisji wszystkich spotów tej stacji emitowanych w sierpniu. Natomiast Netflix i Showmax utrzymują stały poziom aktywności reklamowej - wynika z najnowszego raportu firmy Gemius.
Radiostacja zniknie z eteru i zastąpi ją Planeta FM
Planeta FM
1 marca 2008 roku nazwa Radiostacja zniknie z eteru i zastąpi ją Planeta FM. Ponadregionalna sieć rozgłośni pod nową nazwą będzie obecna w 18 miastach Polski.
Content marketing w Polsce w roku 2020. Raport AdReport
Tomasz Cirmirakis
Według danych systemu monitoringu reklamy online w poprzednim roku zrealizowano ponad 11 tysięcy działań o charakterze content marketingowym. Najwięcej, bo prawie 3 tysiące na stronach Grupy RAS Polska.
Media lokalne czy ogólnopolskie? Gdzie publikacja bardziej się opłaca
Piotr Ślusarczyk
Komunikat zamieszczony przez chwilę na stronie głównej wielkiego medium, czy ta sama informacja widniejąca przez cały dzień w wielu lokalnych? Pierwsze opcja będzie wyglądać znacznie atrakcyjniej w oczach przełożonego czy klienta, ale może większe przełożenie na biznes będzie mieć dziś to drugie.