18.12.2017 Rynek medialny
Popkultura w święta. Co oglądamy i czego słuchamy
BARD
Cztery miliony Polaków obejrzało w ubiegłoroczne święta Kevina samego w domu. Film "Listy do M.", polska wersja kinowego hitu "To właśnie miłość" popularnością ustępuje w naszym kraju tylko Titanicowi. Jakie pieniądze wchodzą w grę w kwestii świątecznej popkultury? Odpowiedź jest prosta: astronomiczne.
Jak wynika z analizy świątecznych przyzwyczajeń w Polsce i świecie, opracowanej przez HRS.com, wartość świątecznej popkultury w mediach da się dość dokładnie policzyć. I są to astronomiczne kwoty. Jeśli chodzi o polski rynek, autorzy badania podzielili się ustaleniami na temat najpopularniejszych filmów i utworów muzycznych.
Kevin sam w domu
- od premiery w 1990 roku zarobił już ponad 500 milionów dolarów
- w wigilijny wieczór 2016 roku film obejrzało ponad 4 miliony Polaków
To właśnie miłość
- od premiery w 2003 roku film zarobił ponad 257 milionów dolarów
- tytuł doczekał się lokalnych remake-ów w wielu krajach świata. Między innymi w Indiach (Wszystko dla miłości), w Japonii (Wszystko zaczęło się, gdy poznałem ciebie) i w Polsce (Listy do M.)
Listy do M.
- od premiery w 2011 roku film obejrzało 2,9 miliona osób
- film trafił do pierwszej dziesiątki najpopularniejszych polskich filmów po 1989 roku
- był najchętniej oglądanym filmem w roku 2011
- w kinach wyświetlany był przez 130 dni. To po Titanicu drugi wynik w historii
Jeśli chodzi o popularność świątecznych piosenek (nie uwzględniając kolęd) liczby również robią wrażenie.
All I Want For Christmas is You - Mariah Carey
- 318 milionów wyświetleń na YouTube w ciągu 8 lat od opublikowania
- 347 tysięcy funtów zysku rocznie
- przez 20 lat był to najczęściej odtwarzany utwór w centrach handlowych
White Christmas - Bing Cosby
- 7,2 miliona wyświetleń w YouTube w ciągu 6 lat od opublikowania
- 100 milionów sprzedanych kopii (łącznie z covereami)
- przez 20 lat - od 1942 do 1962 roku - utwór co roku trafiał na listę przebojów magazynu Billboard
Merry Christmas Everybody - Slade
- 7,5 miliona wyświetleń na YouTube w ciągu 10 lat od opublikowania
- piosenkę słyszało 42% populacji świata
Last Christmas - Wham!
- 277 milionów wyświetleń na YouTube w ciągu 8 lat od opublikowania
- 301 tysięcy funtów zysku rocznie
Według badań przeprowadzonych przez CBOS w 2013 roku aż 72 proc. Polaków sprzeciwia się komercjalizacji świąt. Mimo to wielu z nas celebruje je w popkulturowym klimacie - pisał niedawno w komentarzu dr Karol Jachymek, kulturoznawca ze School of Ideas Uniwersytetu SWPS. Ekspert podkreślał jednak, żeby bezkrytycznie takiego podejścia nie potępiać: - Okresy świąteczne zawsze stanowią czas wyjątkowy. Istotnym jest spędzanie go wspólnie z rodziną, przyjaciółmi i najbliższymi znajomymi. Jeśli nowe zwyczaje nam to umożliwiają, to może wcale nie są takie złe?
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Władza wcale nie potrzebuje TVP
Bartosz Chochołowski
Zamiast walczyć o telewizję, rządzący politycy powinni powalczyć o dziennikarzy. Lepiej by na tym wyszli i dałoby im to dużo więcej, niż siedmiu Andrzejów Urbańskich w mediach.
Zagraniczne systemy prasowe
Krzysztof Dowgird
Charakterystyka systemu medialnego Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Rosji. Cechy charakterystyczne, proces koncentracji, formy własności mediów, liberalna doktryna prasowa, media elektroniczne i tendencje rozwoju oraz źródła informacji.
Najlepsze polskie podcasty. Pierwsza edycja konkursu na Podcast Roku
Krzysztof Bulski
Podcast Roku to pierwszy ogólnopolski konkurs, promujący jakość, oryginalność i kulturę przekazu różnych form dźwiękowych w mediach digitalowych. Konkurs upamiętnia redaktora Janusza Majkę, związanego przez niemal 40 lat z Polskim Radiem w Rzeszowie, zmarłego w lutym 2021 roku.
Rynek gier wideo w Polsce. Prognozy MarketHub
Katarzyna Kucia
Analizy przewidują, że do 2027 roku wartość światowego rynku gier wideo wzrośnie do kwoty 363,2 miliarda dolarów amerykańskich. Polska, z rosnącym tempem wzrostu o 8,56% rocznie, ma osiągnąć przychody na poziomie 990,1 miliona dolarów.
Media elektroniczne w wychowaniu dziecka
SWPS
Czy kontakt z mediami elektronicznymi może mieć pozytywny wpływ na rozwój i wychowanie dziecka? Jeśli tak, to w jaki sposób najlepiej je wykorzystać? Ten temat analizowała grupa naukowców wraz z prof. Krystyną Rymarczyk, psycholożką z Instytutu Psychologii Uniwersytetu SWPS.
Pułapki myślenia. Zrozum siebie dzięki testom osobowości [FRAGMENT]
patronat Reporterzy.info
Przedstawiamy fragmenty książki "Jak ominąć PUŁAPKI MYŚLENIA i uwolnić się od schematów" Romaina Coique, francuskiego przedsiębiorcy działający w obszarze nowych technologii i rozwoju osobistego. Polską edycję wydaje Wydawnictwo RM. Patronem medialnym jest tygodnik Reporterzy.info.
Tytuły i emocje w portalach informacyjnych. Analiza Sentimenti
Damian Grimling
Portale informacyjne od wiosny 2020 zostały zdominowane doniesieniami dotyczącymi epidemii koronawirusa (COVID-19). Firma Sentimenti przeprowadziła pomiar emocji, jakimi we wrześniu były nasycone tytuły publikacji zamieszczonych na głównych stronach najważniejszych polskich portali.