Zakaz konkurencji w pracy - co musisz wiedzieć jako pracownik?
artykuł sponsorowany
Pracownik podejmujący współpracę z przedsiębiorstwem zobligowany jest prawem pracy dwukierunkowo - chroni ono pracownika, zapewnia mu przywileje wynikające z kodeksu pracy takie jak prawo do urlopu wypoczynkowego, dodatki stażowe. Jednak prawo pracy działa dwukierunkowo i nakłada na pracownika pewne obowiązki. Jednym z zapisów przepisów prawa pracy jest zakaz konkurencji. Co oznacza ten termin?

Co to jest zakaz konkurencji?
Zakaz konkurencji, czy inaczej zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej jest jednym z dopuszczalnych zapisów umowy o pracę, w niektórych branżach stanowi jej nieodzowny element. Mówi on o tym, że pracownik związany umową z pracodawcą nie może świadczyć usług, które skierowane są do tej samej grupy klientów, co jego pracodawcy i dotyczą tego samego zakresu przedmiotowego. Ma to zastosowanie zarówno w działalności indywidualnej pracownika, jak również jego związku z innym przedsiębiorstwem konkurencyjnym wobec pierwszego pracodawcy.
Inną formą zakazów, których może dotyczyć umowa o zakazie konkurencji, jest zobowiązanie do niepodejmowania działań konkurencyjnych po zakończeniu współpracy z pracodawcą. Warunki umowy powinny być tym samym dokładnie określone i zawierać sprecyzowane informacje o zakresie uznawanym za działania konkurencyjne. Samo powołanie się na ustawę jest niewystarczające i stanowi podstawę do uznania takiego zapisu za nieważny, a tym samym niewywołujący żadnych skutków prawnych.
Walka z nieuczciwą konkurencją
Za działanie określane jako nieuczciwą konkurencję może zostać uznane naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa przez pracownika, rozumianej jako informacje poufne obejmujące technologie stosowane przez firmę, lub inne informacje mające wartość gospodarczą. Za złamanie zakazu konkurencji w tym za ujawnienie tajemnicy przedsiębiorstwa grozi, zgodnie z kodeksem pracy kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch.
W przypadku zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy w umowie musi zostać określony okres, którego zakaz dotyczy. Jeśli zakaz ogranicza możliwość podjęcia przez pracownika pracy w innej firmie zgodnie z jego umiejętnościami i kwalifikacjami, pracodawca zobowiązany jest do wypłaty odszkodowania i nie może ono być niższe niż 25% jego płacy z okresu roku poprzedzającego ustanie stosunku pracy.
Podpisując umowę z pracodawcą, niezwykle istotne jest, aby zapoznać się ze szczegółami umowy, a także znać prawa i obowiązki wynikające z zawarcia umowy o pracę.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale :
Od doktoratu do biznesu – jak wykorzystać pracę naukową w świecie poza akademią?
artykuł sponsorowany
Uzyskanie stopnia doktora to ogromne osiągnięcie, które wymaga lat intensywnej pracy badawczej, analitycznego myślenia i wytrwałości. Jednak coraz więcej doktorantów staje dziś przed pytaniem: co dalej? Tradycyjna ścieżka akademicka nie zawsze okazuje się satysfakcjonująca, a dostępność etatów naukowych bywa ograniczona.
Jak bawić się z dzieckiem, wspierając rozwój? Psycholog podpowiada
patronat Reporterzy.info
Spontaniczna, przyjemna i dobrowolna – to cechy, które definiują zabawę. Dla dziecka jest ona naturalnym sposobem odkrywania świata, a dla rodzica może stać się okazją do budowania pozytywnej relacji oraz wsparcia w rozwoju malucha. Jak sprawić, by wspólna zabawa była zarazem radosna i edukacyjna?
Dlaczego warto wybrać fotel ergonomiczny?
artykuł sponsorowany
Praca przy biurku wymaga zastosowania takich rozwiązań, które pozwolą odciążyć kręgosłup, zredukować ryzyko wystąpienia bóli i wad postawy oraz zapewnić komfort przez wiele godzin. Aby to było możliwe należy wybrać nie tylko biurko o odpowiedniej wysokości, ale również wygodny fotel biurowy. Dziś dowiecie się, dlaczego warto wybrać fotel ergonomiczny.
Podobne artykuły:
Choinkowy Las już po raz trzeci pomaga dzieciom chorym na raka
Klaudia Smolarska-Kulej
Jak co roku, 10 zł ze sprzedaży każdego świerka czy jodły w z Choinkowego Lasu trafi na leczenie i opiekę nad dziećmi z kliniki onkologicznej Przylądek Nadziei, W tym roku są już trzy! Dwa we Wrocławiu i jeden w Legnicy. Wszystkie zapraszają do przebierania w świątecznych drzewkach i pomagania małym wojownikom! [Reporterzy.info polecają]
Wpływ aktywności fizycznej na Twój wizerunek
artykuł gościnny
Aktywność fizyczna odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu naszego wizerunku i wpływa na to, jak postrzegamy samych siebie oraz jak jesteśmy postrzegani przez innych. W dzisiejszym społeczeństwie, gdzie pierwsze wrażenie ma ogromne znaczenie, dbanie o swoją kondycję fizyczną poprzez regularny trening, zwłaszcza trening siłowy, może mieć istotny wpływ na nasz wygląd, pewność siebie oraz ogólną samoocenę.
Media tradycyjne kontra digital marketing. Jak skutecznie łączyć oba światy?
artykuł sponsorowany
Firmy w marketingu mają do wyboru różne kanały komunikacji, aby dotrzeć do swoich odbiorców. Media tradycyjne, takie jak telewizja, prasa czy radio, mają ugruntowaną pozycję, jednak marketing cyfrowy oferuje nowe możliwości, które pozwalają na precyzyjne targetowanie i analizę wyników.
Jak skutecznie prowadzić fanpage na Facebooku: Kompletny przewodnik
artykuł sponsorowany
Prowadzenie fanpage'a na Facebooku to sztuka i nauka w jednym. Jako eksperci w dziedzinie marketingu, doskonale wiemy, jak ważne jest, aby Wasz fanpage był nie tylko atrakcyjny, ale i skuteczny. Dlatego przygotowaliśmy dla Was kompletny przewodnik, który pomoże Wam w efektywnym zarządzaniu fanpage'em na Facebooku.