Zakaz konkurencji w pracy - co musisz wiedzieć jako pracownik?
artykuł sponsorowany
Pracownik podejmujący współpracę z przedsiębiorstwem zobligowany jest prawem pracy dwukierunkowo - chroni ono pracownika, zapewnia mu przywileje wynikające z kodeksu pracy takie jak prawo do urlopu wypoczynkowego, dodatki stażowe. Jednak prawo pracy działa dwukierunkowo i nakłada na pracownika pewne obowiązki. Jednym z zapisów przepisów prawa pracy jest zakaz konkurencji. Co oznacza ten termin?
Co to jest zakaz konkurencji?
Zakaz konkurencji, czy inaczej zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej jest jednym z dopuszczalnych zapisów umowy o pracę, w niektórych branżach stanowi jej nieodzowny element. Mówi on o tym, że pracownik związany umową z pracodawcą nie może świadczyć usług, które skierowane są do tej samej grupy klientów, co jego pracodawcy i dotyczą tego samego zakresu przedmiotowego. Ma to zastosowanie zarówno w działalności indywidualnej pracownika, jak również jego związku z innym przedsiębiorstwem konkurencyjnym wobec pierwszego pracodawcy.
Inną formą zakazów, których może dotyczyć umowa o zakazie konkurencji, jest zobowiązanie do niepodejmowania działań konkurencyjnych po zakończeniu współpracy z pracodawcą. Warunki umowy powinny być tym samym dokładnie określone i zawierać sprecyzowane informacje o zakresie uznawanym za działania konkurencyjne. Samo powołanie się na ustawę jest niewystarczające i stanowi podstawę do uznania takiego zapisu za nieważny, a tym samym niewywołujący żadnych skutków prawnych.
Walka z nieuczciwą konkurencją
Za działanie określane jako nieuczciwą konkurencję może zostać uznane naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa przez pracownika, rozumianej jako informacje poufne obejmujące technologie stosowane przez firmę, lub inne informacje mające wartość gospodarczą. Za złamanie zakazu konkurencji w tym za ujawnienie tajemnicy przedsiębiorstwa grozi, zgodnie z kodeksem pracy kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch.
W przypadku zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy w umowie musi zostać określony okres, którego zakaz dotyczy. Jeśli zakaz ogranicza możliwość podjęcia przez pracownika pracy w innej firmie zgodnie z jego umiejętnościami i kwalifikacjami, pracodawca zobowiązany jest do wypłaty odszkodowania i nie może ono być niższe niż 25% jego płacy z okresu roku poprzedzającego ustanie stosunku pracy.
Podpisując umowę z pracodawcą, niezwykle istotne jest, aby zapoznać się ze szczegółami umowy, a także znać prawa i obowiązki wynikające z zawarcia umowy o pracę.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Ogólnopolski Operator Oświaty i Kulczyk Foundation dla dzieci z Ukrainy
Reporterzy.info wspierają
"Chodźmy Razem do Szkoły", realizowany w Gdańsku i Wrocławiu przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty projekt szkolnych klas przygotowawczych dla uczniów z Ukrainy zyskał ważnego partnera. Kulczyk Foundation przekazała ponad 192 tysiące złotych na pomoc w nauce dla kilkuset ukraińskich dzieci.
Pakowanie paczek w e-commerce. O czym trzeba pamiętać?
e-hurtownia-opakowan.pl
Sklepy e-commerce zaczynają powoli zdobywać rynek, stając się jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin handlu. Dlaczego? Ponieważ ze względu na brak czasu, ludzie z chęcią kupują online, aby zaoszczędzić czas i nierzadko również pieniądze. [materiał zewnętrzny]
Fotograf eventowy Warszawa - co warto wiedzieć o fotografii eventowej?
artykuł sponsorowany
Fotograf eventowy Warszawa – ta fraza z pewnością nie raz pojawiła się w wynikach wyszukiwania. W ciągu roku w samej stolicy odbywa się bowiem tysiące mniejszych praz większych eventów, które powstają dzięki współpracy wielu podwykonawców.
Kalendarze trójdzielne - klasyka, która nie wychodzi z mody!
artykuł sponsorowany
Kalendarze trójdzielne to jedno z najbardziej popularnych i uniwersalnych narzędzi reklamowych oraz praktycznych dodatków w każdym biurze. Są nie tylko estetycznym elementem wyposażenia, ale również bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem, które od lat znajduje szerokie zastosowanie.
Prezenty świąteczne dla klientów biznesowych na Wigilię 2024
artykuł sponsorowany
Kolejna Wigilia zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią nadchodzi czas, kiedy firmy planują świąteczną akcję upominkową. Prezenty biznesowe to nie tylko sposób na wyrażenie wdzięczności, ale także na umocnienie relacji i budowanie pozytywnego wizerunku marki.
Jaki dysk M.2 wybrać do komputera biurowego?
artykuł sponsorowany
Praca biurowa bardzo często wiąże się z wykonywaniem wielu różnych zadań na komputerze – wprowadzanie danych, kopiowanie plików, tworzenie tekstów czy grafik. Ważne więc, by komputer chodził płynnie, a wszelkie potrzebne programy uruchamiały się szybko. Może w tym pomóc odpowiedni nośnik SSD. Jaki dysk M.2 wybrać?
Jak budować lojalność klientów? Z pomocą przychodzi bon Sodexo
artykuł sponsorowany
W dzisiejszych czasach konkurencja na rynku jest niesamowicie zacięta. Firmy nieustannie poszukują nowych metod, aby przyciągnąć do siebie klientów i zatrzymać ich przy swojej marce na dłużej. Dotyczy to tak samo klientów z sektora detalicznego, jak i b2b.