menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Work in media. Find a job in the world of communications.

5.04.2023

Zakaz konkurencji w pracy - co musisz wiedzieć jako pracownik?

artykuł sponsorowany

Pracownik podejmujący współpracę z przedsiębiorstwem zobligowany jest prawem pracy dwukierunkowo - chroni ono pracownika, zapewnia mu przywileje wynikające z kodeksu pracy takie jak prawo do urlopu wypoczynkowego, dodatki stażowe. Jednak prawo pracy działa dwukierunkowo i nakłada na pracownika pewne obowiązki. Jednym z zapisów przepisów prawa pracy jest zakaz konkurencji. Co oznacza ten termin?

Zakaz konkurencji w pracy - co musisz wiedzieć jako pracownik?ilustracja: Gerd Altmann/Pixabay Content License

Co to jest zakaz konkurencji?


Zakaz konkurencji, czy inaczej zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej jest jednym z dopuszczalnych zapisów umowy o pracę, w niektórych branżach stanowi jej nieodzowny element. Mówi on o tym, że pracownik związany umową z pracodawcą nie może świadczyć usług, które skierowane są do tej samej grupy klientów, co jego pracodawcy i dotyczą tego samego zakresu przedmiotowego. Ma to zastosowanie zarówno w działalności indywidualnej pracownika, jak również jego związku z innym przedsiębiorstwem konkurencyjnym wobec pierwszego pracodawcy.

Inną formą zakazów, których może dotyczyć umowa o zakazie konkurencji, jest zobowiązanie do niepodejmowania działań konkurencyjnych po zakończeniu współpracy z pracodawcą. Warunki umowy powinny być tym samym dokładnie określone i zawierać sprecyzowane informacje o zakresie uznawanym za działania konkurencyjne. Samo powołanie się na ustawę jest niewystarczające i stanowi podstawę do uznania takiego zapisu za nieważny, a tym samym niewywołujący żadnych skutków prawnych.

Walka z nieuczciwą konkurencją


Za działanie określane jako nieuczciwą konkurencję może zostać uznane naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa przez pracownika, rozumianej jako informacje poufne obejmujące technologie stosowane przez firmę, lub inne informacje mające wartość gospodarczą. Za złamanie zakazu konkurencji w tym za ujawnienie tajemnicy przedsiębiorstwa grozi, zgodnie z kodeksem pracy kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch.

W przypadku zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy w umowie musi zostać określony okres, którego zakaz dotyczy. Jeśli zakaz ogranicza możliwość podjęcia przez pracownika pracy w innej firmie zgodnie z jego umiejętnościami i kwalifikacjami, pracodawca zobowiązany jest do wypłaty odszkodowania i nie może ono być niższe niż 25% jego płacy z okresu roku poprzedzającego ustanie stosunku pracy.

Podpisując umowę z pracodawcą, niezwykle istotne jest, aby zapoznać się ze szczegółami umowy, a także znać prawa i obowiązki wynikające z zawarcia umowy o pracę.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ
Czytaj prasę w PDF

Najnowsze w dziale :

Od doktoratu do biznesu – jak wykorzystać pracę naukową w świecie poza akademią?

artykuł sponsorowany
Uzyskanie stopnia doktora to ogromne osiągnięcie, które wymaga lat intensywnej pracy badawczej, analitycznego myślenia i wytrwałości. Jednak coraz więcej doktorantów staje dziś przed pytaniem: co dalej? Tradycyjna ścieżka akademicka nie zawsze okazuje się satysfakcjonująca, a dostępność etatów naukowych bywa ograniczona.

Jak bawić się z dzieckiem, wspierając rozwój? Psycholog podpowiada

patronat Reporterzy.info
Spontaniczna, przyjemna i dobrowolna – to cechy, które definiują zabawę. Dla dziecka jest ona naturalnym sposobem odkrywania świata, a dla rodzica może stać się okazją do budowania pozytywnej relacji oraz wsparcia w rozwoju malucha. Jak sprawić, by wspólna zabawa była zarazem radosna i edukacyjna?

Dlaczego warto wybrać fotel ergonomiczny?

artykuł sponsorowany
Praca przy biurku wymaga zastosowania takich rozwiązań, które pozwolą odciążyć kręgosłup, zredukować ryzyko wystąpienia bóli i wad postawy oraz zapewnić komfort przez wiele godzin. Aby to było możliwe należy wybrać nie tylko biurko o odpowiedniej wysokości, ale również wygodny fotel biurowy. Dziś dowiecie się, dlaczego warto wybrać fotel ergonomiczny.

Podobne artykuły:

Pozycjonowanie strony internetowej - czym jest SEO i co warto o nim wiedzieć?

artykuł sponsorowany
Czy wiesz, że pozycjonowanie stron internetowych jest niezwykle ważne, aby inni mogli znaleźć np. Twoją firmę w internecie? Około 93% użytkowników korzysta z Google, jako głównej wyszukiwarki, która to uzyskuje kilkadziesiąt tysięcy wyszukać na sekundę każdego dnia.

Jaką kartę pamięci wybrać do aparatu?

scentre.pl
Każdy aparat fotograficzny należy wyposażyć w kartę pamięci. To niezbędne do przechowywania zdjęć i filmów, tworzonych przy pomocy sprzętu. Pojemność nie jest jedynym kryterium, które należy wziąć pod uwagę, wybierając kartę pamięci do aparatu. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, kupując to akcesorium? Jakie rodzaje kart pamięci są dostępne na rynku? O tym przeczytacie w naszym artykule! [artykuł sponsorowany]

Odzwierciedlaj swoją markę w każdym gadżecie reklamowym - oto jak to zrobić

artykuł sponsorowany
Gadżety reklamowe są doskonałym sposobem na wykonanie czarującego gestu, rozpoczęcia niezobowiązującej rozmowy biznesowej, a także zakomunikowanie wdzięczności za wiele lat wspólnej pracy. Jednak niewiele przedsiębiorstw wykorzystuje gadżety premium w formie personifikacji i ożywienia najważniejszych atutów oraz potencjału własnej marki.

Co wpływa na cenę projektu technologicznego?

artykuł sponsorowany
Projekt techniczny jest jednym z dokumentów niezbędnych na etapie tworzenia własnego lokalu gastronomicznego. Musi on zawierać podstawowe informacje o rozplanowaniu przestrzeni, zgodne z wytycznymi Sanepidu, BHP i P.poż. W zależności od metrażu, branży i innych zmiennych, cena takiego projektu jest dość zróżnicowana. Sprawdź, co na nią wpływa.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter TikTok Instagram Threads Youtube Google News Blue Sky Social RSS

Reporterzy.info - internetowy magazyn medioznawczy. Świat komunikacji od kuchni. Media, dziennikarstwo, PR i marketing. Dane, raporty, analizy, porady. Historia i rynek, prawo, fotografia, oferty pracy.


praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Grafik, Social Media, SEO, reklama
Warszawa • Białystok • Bydgoszcz • Gdańsk • Katowice • Kielce • Kraków • Lublin • Łódź • Olsztyn • Opole • Poznań • Rzeszów • Szczecin • Toruń • Wrocław • Zielona Góra • Praca zdalna Więcej

reklama

Flying Tiger



Sklep reportera

Sklep reportera

Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
do pisania
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
dla fotoreportera
Książki i e-booki o mediach
Książki i e-booki o mediach
do czytania
Drony wideo i latające kamery
Drony wideo i latające kamery
dla pilota
Gimbale do stabilizacji wideo
Gimbale do stabilizacji wideo
dla operatora
Oprogramowanie i aplikacje
Oprogramowanie i aplikacje
dla twórców
więcej produktów


zajrzyj na nasz 👉 Youtube

Zobacz więcej 👇
#59sec REPORT SHORTS
gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Gazeta Polska Codziennie
Gazeta Polska Codziennie
Okładka Parkiet
Parkiet
Okładka Polityka
Polityka
Okładka Puls Biznesu
Puls Biznesu
Okładka Sieci
Sieci
Okładka Wprost
Wprost
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o25