24.04.2023 Rynek medialny
Influencerzy i ekologia. Wyniki badania Influence Power Index
Agnieszka Supińska, EssenceMediacom
Nadal niewiele gwiazd kojarzy się Polkom i Polakom z troską o środowisko. W najnowszej edycji badania Influence Power Index, realizowanego przez EssenceMediacom, zdecydowanie dominują kobiety. Zwraca też uwagę brak przedstawicieli pokolenia Z.
Wyniki najnowszej edycji potwierdzają, że nadal niewiele gwiazd kojarzy się Polkom i Polakom z troską o środowisko. Zdecydowanie na tej płaszczyźnie wyróżnia się Martyna Wojciechowska, która prowadziła także w zeszłorocznej edycji. Relatywnie wysokie wyniki uzyskują ponadto kojarzona z naturą Maja Popielarska, podróżniczka Beata Pawlikowska, działające społecznie Maja Ostaszewska oraz Anja Rubik czy aktywna w zakresie obrony praw zwierząt Joanna Krupa. W zestawieniu zdecydowanie dominują kobiety, zwraca też uwagę brak przedstawicieli pokolenia Z.
Wśród twórców rozpoznawanych przez węższą grupę badanych, zaangażowaniem w ekologię wyróżniają się takie osoby jak prowadzący kanał informacyjny KiKŚ Łukasz Bok czy popularyzatorka wiedzy Kasia Gandor.

Prym w rankingu troski o środowisko wiodą celebrytki – znani mężczyźni uzyskują przeciętnie niższe wyniki. Widać też wyraźnie przewagę postaci z pokoleń X, Y i BB – czyżby znanym Zetkom nie po drodze było z ekologią?
- Zaangażowanie w kwestie środowiska i klimatu to rzadka cecha w świecie celebryckim. O ile wiele gwiazd mocno pozycjonuje się w obszarach atrakcyjności fizycznej, siły mentalnej czy zdolności interpersonalnych, sfera związana z wartościami, w tym szczególnie z ekologią, nadal stanowi niezagospodarowany obszar - tłumaczy Agata Chojnowska-Postek, Senior Research Specialist z EssenceMediacom.
Jak obrazy hakują twój mózg? [PL NAPISY] 👇

- A szkoda. Wykorzystując swoją popularność i platformy komunikacji z odbiorcami twórcy mogliby w pozytywny sposób przyczynić się do szerzenia wiedzy i własnym przykładem promować zachowania proekologiczne. Co więcej, wyniki Influence Power Index wskazują, że zaangażowanie w tak ważny społecznie temat mogłoby pozytywnie wpłynąć na odbiór twórcy w oczach opinii publicznej. Osoby bardziej kojarzone z troską o środowisko mają bowiem także silniejszy całościowy wizerunek oraz sumaryczny wskaźnik siły marki osobistej - dodaje Agata Chojnowska-Postek.
O badaniu
W ramach autorskiego badania Influence Power Index EssenceMediacom od 2017 roku bada znajomość i postrzeganie celebrytów przez polskich konsumentów. Poza podstawowymi wskaźnikami dotyczącymi świadomości, sympatii, wiarygodności znanych postaci, pomiar obejmuje również ich szeroki wizerunek w świadomości społecznej oraz siłę autorytetu, jakim cieszą się wśród swoich fanów. Analizując odpowiedzi kilkudziesięciu tysięcy respondentów dotyczących ponad 700 osobistości medialnych, agencja wspiera Marki w doborze najlepszych ambasadorów oraz Gwiazdy w świadomym budowaniu swojej marki osobistej. Metodologia: CAWI; n=25000 (dla każdego nazwiska co najmniej n=600); 736 znanych postaci ze świata filmu, telewizji, muzyki, sportu, mody i urody, gamingu, lifestyle’u i innych; czas realizacji: XI-XII 2022
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Kobiety w mediach 2025. Władza w redakcjach nie zna równości
KFi
Tylko 27% redaktorów naczelnych w mediach to kobiety, mimo że stanowią 40% dziennikarzy. W 9 z 12 krajów analizowanych przez Reuters Institute, kobiety w mediach rzadziej awansują. Wygląda na to, że równość w redakcjach nie nadąża za społeczeństwem. A różnic jest znacznie więcej.
Treści od użytkowników w sieci. Pole minowe dla dziennikarzy
Krzysztof Fiedorek
Ponad 40% internautów ocenia wiarygodność informacji na bazie liczby polubień i wyświetleń. Tradycyjne kanały są pierwszym źródłem newsów tylko dla co piątego z nas. Raport Reuters Institute pokazuje skalę i ryzyka, jakie User Generated Content niesie dla mediów. I podpowiada, jak nie wpaść w pułapkę.
Social media w 2025. Różnice pokoleniowe widać jak na dłoni
KFi
Coraz więcej osób deklaruje, że zmniejsza czas spędzany w social mediach. I choć nie oznacza to masowego odpływu, trend jest wyraźny. Z najnowszego raportu GWI wynika, że już 31% użytkowników deklaruje ograniczanie czasu w mediach społecznościowych. Między wierszami widać też frustrację.
Podobne artykuły:
Jak media wpływają na poglądy polityczne. Raport Uniwersytetu SWPS
BARD
Socjologowie z Uniwersytetu SWPS zbadali rolę źródeł informacji w budowaniu preferencji politycznych. Naukowcy sprawdzili też, jak informacje podawane przez telewizję, radio, prasę i internet wpływają na postawę obywateli.
Etykieta online. Co wiemy o uczestnikach spotkań przez internet
Marta Wujek
Jest poprawa. Rok temu 73 proc. ankietowanym zdarzało się podczas spotkań online zajmować swoimi sprawami w tle spotkania, dziś 69 proc. osób podczas spotkania wycisza telefon i inne urządzenia elektroniczne - wynika z badania przeprowadzonego przez ClickMeeting.
Radio w 2011 roku. Ponad 24 miliony słuchaczy dziennie
Krzysztof Głowiński
Trzeci rok z rzędu zasięg dzienny radia ogółem utrzymywał się na poziomie ponad 80 proc. Oznacza to, że w 2011 roku średnio każdego dnia radio włączało 24,3 mln słuchaczy.
Subskrypcje mediów będą zastępować reklamę. TMT Predictions 2018
BARD
Niektórzy wydawcy już teraz uznają próby generowania przychodów z reklam online za stratę czasu. Autorzy raportu TMT Predictions 2018 z Deloitte przewidują, że do końca 2018 roku połowa dorosłych osób w krajach rozwiniętych będzie posiadać co najmniej dwie subskrypcje mediów w kanałach online.