Co warto wiedzieć przed podróżą do Nowej Zelandii?
artykuł sponsorowany
Lasy subtropikalne, łańcuchy górskie, lodowce, krystalicznie czyste jeziora i spektakularne wodospady to tylko kilka z licznych cudów natury, które można zobaczyć, udając się w podróż do Nowej Zelandii. Poznaj parę ciekawostek o Nowej Zelandii, które warto znać na temat tego wyspiarskiego państwa zlokalizowanego na Pacyfiku.

Maorysi jako pierwsi zaludnili Nową Zelandię
Wyjątkowo malownicze krajobrazy z całą pewnością zachęcają turystów do podróży do Nowej Zelandii. Przed odwiedzeniem tych położonych na Pacyfiku wysp, warto jednak poznać kilka ciekawostek na ich temat. Pierwszym plemieniem, które zasiedliło Nową Zelandię, byli Maorysi. Ludność ta zajmująca się głównie prostym rolnictwem i rzemiosłem dotarła do wybrzeży archipelagu z Polinezji około VIII-IX w.n.e. Przez wiele stuleci południowo-zachodnia część Oceanu Spokojnego pozostawała nieznana Europejczykom. Dopiero w 1642 roku holenderski żeglarz Abel Tasman podczas swojej wyprawy dotarł do wysp. Całą historię na temat tego, kto odkrył Nową Zelandię, przeczytasz na odkryty.net, dowiesz się, jak przebiegała kolonizacja tej części świata.
Symbolem Nowej Zelandii jest kiwi
Jedną z dosyć śmiesznych ciekawostek o Nowej Zelandii może być symbol narodowy tego kraju, czyli kiwi. Oceania obfituje w różne gatunki fauny i flory, jednak najwięcej niezwykłych okazów występuje wśród ptaków. Niezwykle interesujący pod względem wyglądu i zwyczajów jest ptak kiwi.
Gatunek ten występuje w naturze tylko w Nowej Zelandii. Te ptaki nieloty o krępej budowie ciała i długim dziobie są w stanie przeżyć na wolności nawet 50 lat. Ponadto kiwi łączą się w pary na całe życie, a na tych malowniczych wyspach występuje aż 5 odmian tego ptaka (mały, szary, brunatny, plamisty i Mantella). Wybierając się w podróż do Nowej Zelandii, warto odwiedzić jeden z tamtejszych parków narodowych, aby móc podziwiać ptaki kiwi w ich naturalnym środowisku. Nowozelandczycy ze względu na popularność symbolu swojego kraju są często nazywani potocznie Kiwis.
Na terenie Nowej Zelandii znajdują się liczne parki narodowe
Największą atrakcją turystyczną, którą zdecydowanie warto znać, wybierając się na wycieczkę do Nowej Zelandii, są zlokalizowane na wyspach parki narodowe — zajmują one około 10% ich terytorium. Nową Zelandię tworzą głównie dwie wyspy — Północna i Południowa — a na ich obszarze znajduje się w sumie aż 14 parków narodowych (10 z nich jest zlokalizowanych na Wyspie Południowej, natomiast 4 na Wyspie Północnej).
Najstarszy i jednocześnie najpopularniejszy rezerwat dzikiej przyrody roztaczający się na terenie Nowej Zelandii to Park Narodowy Tongariro. Słynie on z wodospadów zapierających dech w piersiach, licznych wulkanów, których część wciąż jest aktywna, przepięknego jeziora polodowcowego czy też fiordów rozpościerających się na szlaku Milford Sounds. Ten park narodowy jako jeden z pięciu zlokalizowanych na terenie Nowej Zelandii został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Teraz już wiesz, gdzie leży Nowa Zelandia i jakie bogactwo niezwykłych zjawisk przyrodniczych można spotkać na jej wyspach. Znasz jeszcze jakieś ciekawostki związane z Nową Zelandią?
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale :
Od doktoratu do biznesu – jak wykorzystać pracę naukową w świecie poza akademią?
artykuł sponsorowany
Uzyskanie stopnia doktora to ogromne osiągnięcie, które wymaga lat intensywnej pracy badawczej, analitycznego myślenia i wytrwałości. Jednak coraz więcej doktorantów staje dziś przed pytaniem: co dalej? Tradycyjna ścieżka akademicka nie zawsze okazuje się satysfakcjonująca, a dostępność etatów naukowych bywa ograniczona.
Jak bawić się z dzieckiem, wspierając rozwój? Psycholog podpowiada
patronat Reporterzy.info
Spontaniczna, przyjemna i dobrowolna – to cechy, które definiują zabawę. Dla dziecka jest ona naturalnym sposobem odkrywania świata, a dla rodzica może stać się okazją do budowania pozytywnej relacji oraz wsparcia w rozwoju malucha. Jak sprawić, by wspólna zabawa była zarazem radosna i edukacyjna?
Dlaczego warto wybrać fotel ergonomiczny?
artykuł sponsorowany
Praca przy biurku wymaga zastosowania takich rozwiązań, które pozwolą odciążyć kręgosłup, zredukować ryzyko wystąpienia bóli i wad postawy oraz zapewnić komfort przez wiele godzin. Aby to było możliwe należy wybrać nie tylko biurko o odpowiedniej wysokości, ale również wygodny fotel biurowy. Dziś dowiecie się, dlaczego warto wybrać fotel ergonomiczny.
Podobne artykuły:
Jak stworzyć program lojalnościowy?
artykuł sponsorowany
Program lojalnościowy zakłada dodatkowe benefity dla klienta. Otrzymuje on nie tylko to, za co płaci, ale również punkty, które może wymieniać na nagrody, a także zniżki i bony rabatowe. Ostateczne zasady programu lojalnościowego zależą od wcześniej stworzonej strategii. Z założenia ma on budować pozytywne i trwałe relacje z klientami, wspierać ich lojalność, być promocją dla marki i oczywiście generować większe zyski. Jak się do niego dobrze przygotować?
Filmy szkoleniowe w formie animacji - dlaczego warto?
artykuł sponsorowany
Filmy szkoleniowe stały się nieodłącznym elementem strategii edukacyjnej wielu firm. Dlaczego warto wybrać ich animowaną formę? Oto krótki przewodnik, który odpowie na to pytanie. Dowiesz się między innymi, czym są filmy szkoleniowe, dlaczego warto postawić na animacje i gdzie je zamówić. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się podstawowymi informacjami na temat skutecznych materiałów edukacyjnych.
Czy powinniśmy pozwalać dziecku się nudzić?
kampania społeczna
Pod słowami „nudzi mi się” może się kryć wiele różnych znaczeń. Rodzic, który będzie potrafił je właściwie odszyfrować, ma w ręku doskonałe narzędzie do wspierania rozwoju dziecka. Dowiedz się, jak zrobić z nudy dobry użytek.
Kiedy i kto może ogłosić upadłość konsumencką?
artykuł sponsorowany
Upadłość konsumencka jest jedną z instytucji, które pozwalają niejako na rozpoczęcie "od nowa" w sytuacji, w której konsument popadł w długi, z których nie może wyjść.