menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij

23.05.2023

Co warto wiedzieć przed podróżą do Nowej Zelandii?

artykuł sponsorowany

Lasy subtropikalne, łańcuchy górskie, lodowce, krystalicznie czyste jeziora i spektakularne wodospady to tylko kilka z licznych cudów natury, które można zobaczyć, udając się w podróż do Nowej Zelandii. Poznaj parę ciekawostek o Nowej Zelandii, które warto znać na temat tego wyspiarskiego państwa zlokalizowanego na Pacyfiku.

Co warto wiedzieć przed podróżą do Nowej Zelandii?fot. Dom Gould/CC0/Pexels

Maorysi jako pierwsi zaludnili Nową Zelandię


Wyjątkowo malownicze krajobrazy z całą pewnością zachęcają turystów do podróży do Nowej Zelandii. Przed odwiedzeniem tych położonych na Pacyfiku wysp, warto jednak poznać kilka ciekawostek na ich temat. Pierwszym plemieniem, które zasiedliło Nową Zelandię, byli Maorysi. Ludność ta zajmująca się głównie prostym rolnictwem i rzemiosłem dotarła do wybrzeży archipelagu z Polinezji około VIII-IX w.n.e. Przez wiele stuleci południowo-zachodnia część Oceanu Spokojnego pozostawała nieznana Europejczykom. Dopiero w 1642 roku holenderski żeglarz Abel Tasman podczas swojej wyprawy dotarł do wysp. Całą historię na temat tego, kto odkrył Nową Zelandię, przeczytasz na odkryty.net, dowiesz się, jak przebiegała kolonizacja tej części świata.


Symbolem Nowej Zelandii jest kiwi


Jedną z dosyć śmiesznych ciekawostek o Nowej Zelandii może być symbol narodowy tego kraju, czyli kiwi. Oceania obfituje w różne gatunki fauny i flory, jednak najwięcej niezwykłych okazów występuje wśród ptaków. Niezwykle interesujący pod względem wyglądu i zwyczajów jest ptak kiwi.

Gatunek ten występuje w naturze tylko w Nowej Zelandii. Te ptaki nieloty o krępej budowie ciała i długim dziobie są w stanie przeżyć na wolności nawet 50 lat. Ponadto kiwi łączą się w pary na całe życie, a na tych malowniczych wyspach występuje aż 5 odmian tego ptaka (mały, szary, brunatny, plamisty i Mantella). Wybierając się w podróż do Nowej Zelandii, warto odwiedzić jeden z tamtejszych parków narodowych, aby móc podziwiać ptaki kiwi w ich naturalnym środowisku. Nowozelandczycy ze względu na popularność symbolu swojego kraju są często nazywani potocznie Kiwis.


Na terenie Nowej Zelandii znajdują się liczne parki narodowe


Największą atrakcją turystyczną, którą zdecydowanie warto znać, wybierając się na wycieczkę do Nowej Zelandii, są zlokalizowane na wyspach parki narodowe — zajmują one około 10% ich terytorium. Nową Zelandię tworzą głównie dwie wyspy — Północna i Południowa — a na ich obszarze znajduje się w sumie aż 14 parków narodowych (10 z nich jest zlokalizowanych na Wyspie Południowej, natomiast 4 na Wyspie Północnej).

Najstarszy i jednocześnie najpopularniejszy rezerwat dzikiej przyrody roztaczający się na terenie Nowej Zelandii to Park Narodowy Tongariro. Słynie on z wodospadów zapierających dech w piersiach, licznych wulkanów, których część wciąż jest aktywna, przepięknego jeziora polodowcowego czy też fiordów rozpościerających się na szlaku Milford Sounds. Ten park narodowy jako jeden z pięciu zlokalizowanych na terenie Nowej Zelandii został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Teraz już wiesz, gdzie leży Nowa Zelandia i jakie bogactwo niezwykłych zjawisk przyrodniczych można spotkać na jej wyspach. Znasz jeszcze jakieś ciekawostki związane z Nową Zelandią?

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn


PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Jak zastrzec znak towarowy?

Artykuł sponsorowany
Dla każdej firmy marka jest szalenie ważna. To dzięki jej rozpoznawalności twoje towary lub usługi przyciągają coraz większe rzesze klientów. Za przykład mogą służyć Coca-Cola, Audi, Microsoft czy IKEA. Jest to więc pewna pokusa dla twoich konkurentów. Mało kto wie, ale nawę lub logo firmy da się ukraść! Można się przed tym zabezpieczyć rejestrując je w Urzędzie Patentowym. W tym artykule chciałbym pokazać ci jak zastrzec znak towarowy.

Kampania społeczna #JedenOdeMnie. Pokaż, że Twój 1% pomaga!

Klaudia Smolarska
Ponad 5 milionów Polaków nie przekazuje 1% podatku potrzebującym. Zmieńmy to razem! Dajmy im przykład i powiedzmy: #JedenOdeMnie! Ruszyła ogólnopolska kampania społeczna, zainicjowana przez Fundację Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.

Jak przekonać dziecko do wizyty u psychologa

kampania społeczna
Choroby i zaburzenia psychiczne kojarzą się nam z takimi objawami jak mówienie do siebie czy słyszenie głosów. Myśląc o wizycie u psychologa boimy się więc, że w oczach innych ludzi – albo, co gorsza, w swoich własnych – staniemy się kimś gorszym, zaburzonym, nie w pełni wartościowym. Specjalistka radzi, jak się tych obaw pozbyć.

Co to jest Google Ads? Kampanie google Ads

artykuł sponsorowany
Działania marketingowe firmy powinny obejmować wiele aspektów, w tym czynności związane ze stroną internetową. Jedną z propozycji są kampanie Google Ads, które posiadają wiele funkcjonalnych aspektów dla użytkownika oraz liczne formaty reklamowe. Przekonaj się, że nawet przy ograniczonym budżecie można osiągnąć założony cel biznesowy. Ważny jest jednak odpowiedni dobór kanałów promocji, za co odpowiada zespół specjalistów Google Ads w firmie oferującej reklamy Google. Sprawdź, dlaczego warto zainwestować w reklamy Google.

Gdańska Szkoła Ćwiczeń dla nauczycieli przełamuje schematy

Reporterzy.info wspierają
Ćwiczenia z nauczania eksperymentalnego, pokazy innowacyjnych lekcji i sposobów nauczania, warsztaty metodyczne i wykorzystanie nowych technologii w szkole. Nauczyciele z pomorskich szkół wzięli udział w projekcie, który pomoże im uatrakcyjnić codzienną pracę z uczniami, dzielić się wzajemnie wiedzą i wspólnie rozwijać warsztat.

Jaką kartę pamięci wybrać do aparatu?

scentre.pl
Każdy aparat fotograficzny należy wyposażyć w kartę pamięci. To niezbędne do przechowywania zdjęć i filmów, tworzonych przy pomocy sprzętu. Pojemność nie jest jedynym kryterium, które należy wziąć pod uwagę, wybierając kartę pamięci do aparatu. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, kupując to akcesorium? Jakie rodzaje kart pamięci są dostępne na rynku? O tym przeczytacie w naszym artykule! [artykuł sponsorowany]

#FakeHunter Challenge. Wojna informacyjna - konkurs Polskiej Agencji Prasowej

konkurs
18 listopada rusza VI edycja konkursu #FakeHunter Challenge. Zadaniem uczestników będzie m.in. wyszukiwanie fałszywych informacji związanych z wojną w Ukrainie oraz przygotowanie kreatywnej pracy pod hasłem „Nie nabieram się na fake newsy”. Na najlepsze zespoły czekają: nagrody finansowe, rzeczowe oraz warsztaty z projektowania 3D.

dołącz do nas

Facebook Twitter Google+ LinkedIn RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

Lidl.pl
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowyzarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o23