29.05.2023 Marketing i PR
Komu i dlaczego PR jest potrzebny w 2023 roku?
Katarzyna Bil

- Branża PR w Europie odnotowała w ubiegłym roku nawet kilkunastoprocentowy wzrost. Na naszym rynku rośnie liczba realizowanych kampanii, zgłoszeń w konkursach, powstają nowe narzędzia dla piarowców. Marketerzy coraz częściej stawiają na public relations, również w zakresie wspierania sprzedaży. Taki cel miało aż 52% realizowanych w ubiegłym roku kampanii - podkreśla Joanna Berlińska, szefowa Grupy Roboczej Public Relations przy IAB Polska, Head of PR & Communications, założycielka agencji Lightscape. - W pogoni za konsumentami działania PR przeniosły się w znacznej mierze do Internetu. Zyskały tym samym dostęp do nowych metod planowania i pomiaru efektów – co pozwala lepiej dopasowywać je do innych działań marketingu online. Sprawność w wykorzystywaniu różnych kanałów komunikacji i narzędzi internetowych stała się w ostatnich latach elementem oczekiwań, które rynek stawia piarowcom i którym ci muszą wyjść naprzeciw.
Najbardziej kojarzone z public relations, tradycyjne relacje z mediami, zostały uzupełnione, a wręcz zdominowane przez działania w mediach internetowych. Dodatkowym zadaniem jest obecnie budowanie ich w oparciu o zasady SEO.
- Wyszukiwarka i działania SEM to jeden z obszarów, gdzie doskonale widać jak działania PR „współpracują” i naturalnie uzupełniają prace związane z pozycjonowaniem stron na określone tematy. Połączenie publikacji organicznych z działaniami SEO pozwala uzyskać niezbędną obecnie rozpoznawalność marki. Natomiast kampanie Performance np. Google Ads znacznie zwiększają ekspozycję marki i pozwalają wykorzystać wszystkie okazje na przyciągniecie uwagi odbiorców - zauważa Szymon Rydelski, zastępca szefa Grupy Roboczej SEM przy IAB Polska, Product Manager w Sunrise System.
Stałym elementem kampanii PR stała się także komunikacja w mediach społecznościowych czy działania z influencerami, także wirtualnymi. W poszukiwaniu nowych „punktów styku” z odbiorcami piarowcy wykorzystują coraz to nowsze kanały komunikacji, przykładem może być gaming oraz społeczności gamerów.
Zaskoczenie: Wideo już NIE RZĄDZI [PL NAPISY] 👇

W trendbooku „Na zachodzie bez zmian: czyli dlaczego i komu PR jest potrzebny w 2023 roku?”, zaprezentowano różne spojrzenia na tę dynamicznie zmieniającą się dziedzinę. Wiedzą i zrealizowanymi case studies podzielili się specjaliści z agencji interaktywnych, agencji PR, jak również przedstawiciele marek oraz eksperci w obszarze influencer marketingu, gamingu czy social mediów. Pod lupę trafiły różne „punkty styku” z konsumentami: media, kanały własne, social media, wyszukiwarki czy gry i społeczności gamerskie. Eksperci odsłonili także tajemnice swoich „warsztatów”, w których powstaje content organiczny dedykowany różnym kanałom komunikacji - skutecznie podbijający sieć.
Ta bezpłatna publikacja zawiera przekrojowy przegląd sposobów na przyciągnięcie uwagi internautów działaniami inbound – czyli treściami, których odbiorca poszukuje i które odpowiadają na jego potrzeby. Jej twórcy wskazują, jak wykorzystać digital public relations do budowania zainteresowania marką i prezentowania jej atutów.
Publikację pobierzecie bezpłatnie ze strony IAB Polska:
https://www.iab.org.pl/aktualnosci/komu-i-dlaczego-pr-jest-potrzebny-w-2023-roku-pobierz-trendbook-pr/
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Marketing i PR:
Liczba botów AI w obsłudze klienta rośnie. Jednak Polacy chcą ludzi
Andrzej Sowula
Ponad 3/4 Polaków (75,9%) miało już kontakt z botem w dziale obsługi klienta i niemal co czwarty jest z tej obsługi zadowolony, co oznacza wzrost o 7,7% w ciągu dwóch ostatnich lat. Jednocześnie jednak tylko 8,1% Polaków w pełni ufa obsługującym ich botom.
Dlaczego nie ufamy zagranicznym sklepom online. Raport TrustMate
Marek Jaworowski
Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.
Reklama internetowa 2024/2025. Raport IAB Polska
KFi
Reklama online pochłania już 57% wszystkich budżetów. Na same formaty wideo firmy wydały 1,62 miliarda złotych. Po chudszych latach, słupki odbijają mocno w górę. Reklama cyfrowa urosła w rok o 20%, tradycyjna powoli znika z radarów.
Podobne artykuły:
Reklama wideo. Przewodnik dla wydawców
Paweł Treściński
W 2017 marketingowcy na całym świecie przeznaczyli na reklamę wideo ponad 9 miliardów dolarów. To o 2 miliardy więcej niż w roku poprzednim i ponad 4 miliardy więcej niż w 2015. Aż 45% z wydatków, jak wynika z badania IAB, to usługi wykupione w modelu programmatic.
Sztuczna inteligencja w reklamie
Mariusz Maksymiuk
Algorytmy sztucznej inteligencji pozwalają na zaawansowaną automatyzację i przewidywanie działań potencjalnego konsumenta. Maszyny, wykorzystując dane, uczą się identyfikować wzorce i powiązania, tak aby wyciągać wnioski, wykonywać działania i podejmować decyzje.
Prowadzenie firmowego bloga. Poradnik dla początkujących
Kamila Kaczmarczyk
Najlepiej już na początku tworzenia bloga zdecydować o jego charakterze. Czy będziesz tam pisać o nowych produktach, aktualnościach z życia firmy, reagować na trudne dla marki sytuacje, czy publikować ciekawostki z branży - przemyśl to już na samym początku. Problem się w pewnym stopniu sam rozwiązuje.
W jaki sposób wpłynąć na pozytywny wizerunek własnej firmy?
Consulting`n more
Dbanie o dobry wizerunek firmy jest jednym z kluczowych zadań, jakie powinniśmy stawiać przed sobą, gdy decydujemy się wkroczyć na rynek. Dobrze, by nasi potencjalni klienci nie tylko rozpoznawali nasze logo, ale by nasza marka budziła w nich pozytywne skojarzenia, jak np. najwyższa jakość, profesjonalizm, terminowość. [artykuł sponsorowany]