menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
banner OOO Przekaż Datek

29.05.2023 Marketing i PR

Komu i dlaczego PR jest potrzebny w 2023 roku?

Katarzyna Bil

Jeżeli zastanawialiście się nad kondycją branży public relations, to uspokajamy. Na zachodzie bez zmian. Branża rozwija się dynamicznie dzięki rosnącemu zapotrzebowaniu na konsulting, komunikację działań ESG czy storytelling. Standardowo realizuje kampanie związane z budowaniem wizerunku i świadomości, ale coraz częściej wspiera także cele sprzedażowe. Odważnie sięga po nowe narzędzia i kanały komunikacji, stanowiąc organiczne dopełnienie płatnych działań reklamowych. Jak więc wykorzystać piarową moc do promocji Waszych marek i sprawnie łączyć je z działaniami SEM (SEO i Performance Ads), by zdobyć serca szerokiej publiczności? Odpowiedzi na to pytanie znajdują się w najnowszym trendbooku stworzonym przez ekspertów grup roboczych: Public Relations oraz SEM przy IAB Polska.

Praca w Public Relationsfot. Gerd Altmann/cc0/Pixabay.com

- Branża PR w Europie odnotowała w ubiegłym roku nawet kilkunastoprocentowy wzrost. Na naszym rynku rośnie liczba realizowanych kampanii, zgłoszeń w konkursach, powstają nowe narzędzia dla piarowców. Marketerzy coraz częściej stawiają na public relations, również w zakresie wspierania sprzedaży. Taki cel miało aż 52% realizowanych w ubiegłym roku kampanii - podkreśla Joanna Berlińska, szefowa Grupy Roboczej Public Relations przy IAB Polska, Head of PR & Communications, założycielka agencji Lightscape. - W pogoni za konsumentami działania PR przeniosły się w znacznej mierze do Internetu. Zyskały tym samym dostęp do nowych metod planowania i pomiaru efektów – co pozwala lepiej dopasowywać je do innych działań marketingu online. Sprawność w wykorzystywaniu różnych kanałów komunikacji i narzędzi internetowych stała się w ostatnich latach elementem oczekiwań, które rynek stawia piarowcom i którym ci muszą wyjść naprzeciw.

Najbardziej kojarzone z public relations, tradycyjne relacje z mediami, zostały uzupełnione, a wręcz zdominowane przez działania w mediach internetowych. Dodatkowym zadaniem jest obecnie budowanie ich w oparciu o zasady SEO.

REKLAMA

- Wyszukiwarka i działania SEM to jeden z obszarów, gdzie doskonale widać jak działania PR „współpracują” i naturalnie uzupełniają prace związane z pozycjonowaniem stron na określone tematy. Połączenie publikacji organicznych z działaniami SEO pozwala uzyskać niezbędną obecnie rozpoznawalność marki. Natomiast kampanie Performance np. Google Ads znacznie zwiększają ekspozycję marki i pozwalają wykorzystać wszystkie okazje na przyciągniecie uwagi odbiorców - zauważa Szymon Rydelski, zastępca szefa Grupy Roboczej SEM przy IAB Polska, Product Manager w Sunrise System.

Stałym elementem kampanii PR stała się także komunikacja w mediach społecznościowych czy działania z influencerami, także wirtualnymi. W poszukiwaniu nowych „punktów styku” z odbiorcami piarowcy wykorzystują coraz to nowsze kanały komunikacji, przykładem może być gaming oraz społeczności gamerów.

REKLAMA

W trendbooku „Na zachodzie bez zmian: czyli dlaczego i komu PR jest potrzebny w 2023 roku?”, zaprezentowano różne spojrzenia na tę dynamicznie zmieniającą się dziedzinę. Wiedzą i zrealizowanymi case studies podzielili się specjaliści z agencji interaktywnych, agencji PR, jak również przedstawiciele marek oraz eksperci w obszarze influencer marketingu, gamingu czy social mediów. Pod lupę trafiły różne „punkty styku” z konsumentami: media, kanały własne, social media, wyszukiwarki czy gry i społeczności gamerskie. Eksperci odsłonili także tajemnice swoich „warsztatów”, w których powstaje content organiczny dedykowany różnym kanałom komunikacji - skutecznie podbijający sieć.

Ta bezpłatna publikacja zawiera przekrojowy przegląd sposobów na przyciągnięcie uwagi internautów działaniami inbound – czyli treściami, których odbiorca poszukuje i które odpowiadają na jego potrzeby. Jej twórcy wskazują, jak wykorzystać digital public relations do budowania zainteresowania marką i prezentowania jej atutów.

Publikację pobierzecie bezpłatnie ze strony IAB Polska:
https://www.iab.org.pl/aktualnosci/komu-i-dlaczego-pr-jest-potrzebny-w-2023-roku-pobierz-trendbook-pr/

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Komunikacja, marketing, reklama i nowe trendy w agencjach

Newseria
Wzrost liczby osób pracujących w informacji i komunikacji na przestrzeni lat 2020–2021 wyniósł blisko 8%. Przetasowania pandemiczne z pewnością odcisnęły na tym swoje piętno. Zmienia się rynek pracy, branża, ale też oczekiwania klientów. Jak odpowiadają na to agencje?

Sponsoring sportu w Polsce. Kto wydaje najwięcej

Karolina Szaflarska
Według szacunkowych danych, w 2016 roku rynek sponsoringu sportowego w Polsce osiągnął wartość 832 400 000 złotych. Prognozy zakładają, że jego wartość na przestrzeni najbliższych lat będzie systematycznie rosnąć, a w roku 2020 osiągnie on poziom zbliżony do miliarda złotych.

Cyfrowa reklama DOOH. Które branże korzystają z niej najchętniej

Diana Polska
Według 80 procent ekspertów z branży reklamowej, biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez agencję MyLED - DOOH jest szczególnie atrakcyjną formą reklamy dla sektora handlowego. Ważne jest, aby dotrzeć do klienta w odpowiednim miejscu i czasie. Reklama DOOH to potrafi.

Akt o Usługach Cyfrowych. Jak DSA wpłynie na branżę marketingową

Pamela Tomicka
Pierwsze tygodnie obowiązywania w pełni Aktu o Usługach Cyfrowych, inaczej DSA (ang. Digital Services Act), który wszedł w życie w połowie lutego we wszystkich krajach Unii Europejskiej, przyniosły wiele nowych wyzwań dla firm. A co za tym idzie, pojawił się szereg pytań i wątpliwości.

Kampania 1,5% PIT. Największe wyzwanie dla marketera [PORADNIK]

Bartłomiej Dwornik
Przypomina kampanię prezydencką: każdy ma tylko jeden "głos". Efekty poznajemy trzy miesiące po fakcie, a mierzenie skuteczności w trakcie jest jak slalom gigant po omacku. Kampania 1,5% to marketingowe wyzwanie. Jak ją przygotować? Nie będzie łatwo, ale będzie warto.

Marketing treści w branży prawniczej. Dozwolone formy promocji

Marta Bober
Są branże, w których promocja nie jest dozwolona i akceptowana przez społeczeństwo. Przykładem może być działalność prawnicza, silnie nadzorowana przez regulacje i przepisy. Co więc pozostaje? Propozycją dla kancelarii, staje się coraz bardziej popularny content marketing.

Blockchain to krok milowy ku przejrzystości reklamy online

Mariusz Maksymiuk
Chociaż nie jest to dokładnie ta sama wersja technologii bitcoin, blockchain w szerszym sensie może być narzędziem do cyfrowego bezpieczeństwa, przejrzystości i odpowiedzialności.

więcej w dziale: Marketing i PR

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24