Czy dziennikarz, reporter ma szansę znaleźć pracę w korporacji?
artykuł sponsorowany
Zawód dziennikarza jest postrzegany dwojako. Dla niektórych jest to przyszłościowy kierunek, jako że rynek pracy ciągle się zmienia i ewoluuje, dając większe pole możliwości. Są też tacy, dla których dziennikarze to zawód powoli wymierający. Jak to wygląda w rzeczywistości i czy reporter może znaleźć pracę np. w korporacji?
Czym charakteryzuje się zawód dziennikarza?
Zawód dziennikarza kojarzy się nam przede wszystkim z prasą, radiem i telewizją. To osoby, które zajmują się tworzeniem i przekazywaniem treści informacyjnych w różnej formie. Dziennikarze i reporterzy mają swoje specjalizacje np. reporter telewizyjny, dziennikarz sportowy itp. Nierzadko zawód ten też jest kojarzony z mediami, promocją i reklamą. Wszystko będzie tutaj zależało od konkretnego kierunku, jaki wybierze dana osoba i to, w czym chce się realizować. Współcześnie zawód dziennikarza nie jest prosty i wymaga posiadania szerokiej wiedzy oraz umiejętności, nie tylko pisarskich, ale też dotyczących kontaktów z ludźmi, zbieraniu informacji, faktów oraz zdolności kreatywnego myślenia. Nie każdy dziennikarz pracuje w gazecie, radiu czy w telewizji.
Czym jest korporacja?
Zanim odpowie się na pytanie o to, czy dziennikarz, czy reporter może pracować w korporacji, warto wyjaśnić pojęcie korporacji. To pozwoli lepiej zrozumieć nie tylko działanie tego typu przedsiębiorstwa, ale i to, czy dziennikarz może rozpocząć w nim pracę. Co to jest korporacja wyjaśnia blog Artvocado.pl, skupiając się między innymi na społecznym aspekcie tej działalności. Korporacja to prawna i finansowa jednostka gospodarcza, która prowadzi działalność biznesową w celu osiągania zysków. Jest to samodzielna organizacja, posiadająca odrębną osobowość prawną i jest tworzona przez udziałowców lub akcjonariuszy, którzy inwestują kapitał w firmę. Chcąc wyjaśnić to jeszcze prościej, korporacja to najczęściej duża krajowa lub międzynarodowa firma o szerokim zasięgu, która zatrudnia znaczną liczbę pracowników.
Czy reporter może pracować w korporacji?
Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta i brzmi: tak. Po pierwsze współcześnie wiele firm zajmujących się mediami (prasa, telewizja) podchodzą właśnie pod definicję korporacji, a co za tym idzie, jak najbardziej mogą pracować tam dziennikarze i reporterzy, wykonując swój zawód.
Poza tym wiele dużych firm, które spokojnie można nazwać korporacjami nierzadko w swojej działalności mają osobne działy związane z marketingiem, reklamą i promocją. W takich przypadkach osoby po dziennikarstwie także mogą w nich pracować i to niezależnie od tego, czym właściwie zajmuje się dane przedsiębiorstwo i nie musi być one powiązane w żaden sposób z mediami. Zajmują się oni wówczas kontaktem z mediami, tworzeniem treści na temat firmy oraz kampanii reklamowych.
Gdzie może pracować dziennikarz, reporter?
Teraz warto zastanowić się nad tym, gdzie właściwie może pracować dziennikarz lub reporter. Zostały wymienione już gazety, telewizja oraz radio, ale warto do tej listy dopisać także wydawnictwa czasopism, agencje prasowe. W dobie współczesnej technologii nie bez znaczenia są też media online — wielu dziennikarzy i reporterów tworzy treści dla portali informacyjnych, blogów, czy nawet platform wideo. Oprócz świadczenia pracy na umowie bardzo często dziennikarze i reporterzy funkcjonują jako freelancerzy, wykonując zlecenia dla różnych mediów.
Jak widać, dziennikarz czy reporter z powodzeniem może realizować się w pracy w korporacji. Tego typu przedsiębiorstwa wymagają jednak nieco innego podejścia do zawodu i zazwyczaj osoba taka musi dość głęboko wejść w specyfikę danej branży i dostosować się do jej wymagań. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć swoją karierę właśnie w takim przedsiębiorstwie.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Poradnik młodego humanisty. Jak studiować i nie zwariować?
POLECAMY
E-book opracowany przez specjalistów z portalu historycznego Histmag.org to lektura obowiązkowa dla przyszłych i obecnych studentów kierunków humanistycznych. Znajdziecie w nim mnóstwo cennej wiedzy praktycznej i podpowiedzi, jak sprawnie poruszać się w nowym, studenckim świecie.
Kiedy warto jest skorzystać z usług agencji SEM?
ICBM
Wiele marek poszukuje sprawdzonej recepty na pozyskanie dużej liczby nowych klientów. Niestety ona nie istnieje. Każde przedsiębiorstwo jest inne, a więc wymaga ono indywidualnego podejścia. Strategia promocyjna powinna być zaplanowana od początku do końca. Wszystko po to, aby osiągnąć możliwie najlepsze rezultaty. [artykuł sponsorowany]
Sztuka robienia notatek
artykuł sponsorowany
Dobrze przygotowane notatki i umiejętność notowania znaczenie przyspiesza i ułatwia naukę i przyswajanie wiedzy. Zapisywanie informacji wydaje się banalnie proste, jednak aby było to efektywne, trzeba robić to zgodnie z tym jak nasz mózg przetwarza informacje.
Naucz się pisać treści zgodnie z zasadami Google. SZKOLENIE [LINK]
link promocyjny
Dlaczego warto konstruować tytuły przyjazne dla wyszukiwarki? Jak poprawnie tworzyć tytuły SEO? Jak pisać artykuł przyjazny dla Google i czytelny dla internautów? Szkolenia z pozycjonowania SEO uczą jak pisać do internetu tak, aby Google chciało wyświetlać treści na wysokich pozycjach.
Wszystko, co trzeba wiedzieć o platformie e-commerce
artykuł sponsorowany
Współcześni konsumenci coraz częściej i chętniej wybierają zakupy online, a nie w tradycyjnym sklepie stacjonarnym. Wynika to z wygody, szybkości i dostępności. Internet umożliwia im zakupy 24/7 bez konieczności opuszczania domu, co jest szczególnie ważne w dobie rosnącego tempa życia i popularności pracy zdalnej.
Co obejmuje lokalizacja tłumaczeń marketingowych?
artykuł sponsorowany
W pełni zrozumiały opis stronie internetowej, branżowe wpisy w mediach społecznościowych, hasła reklamowe, przygotowanie broszur czy ofert na rynek zagraniczny powinny być potraktowane znacznie poważniej niż jako zwykłe tłumaczenie.
Wystartował Charytatywny Maraton Szycia. Teraz Wasza kolej!
Justyna Zalewska
Mali Pacjenci kliniki onkologicznej „Przylądek Nadziei” we Wrocławiu wzięli udział w wyjątkowym przedsięwzięciu: zaprojektowali... najprawdziwszą maszynę do szycia! Nazywa się "Nadzieja", wyprodukowała ją firma Łucznik i w właśnie miała swoją oficjalną premierę. I to jaką! [materiał partnera]