menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

29.05.2023

Czy dziennikarz, reporter ma szansę znaleźć pracę w korporacji?

artykuł sponsorowany

Zawód dziennikarza jest postrzegany dwojako. Dla niektórych jest to przyszłościowy kierunek, jako że rynek pracy ciągle się zmienia i ewoluuje, dając większe pole możliwości. Są też tacy, dla których dziennikarze to zawód powoli wymierający. Jak to wygląda w rzeczywistości i czy reporter może znaleźć pracę np. w korporacji?

Czy dziennikarz, reporter ma szansę znaleźć pracę w korporacji?fot. Expect Best/CC0/Pexels.com

Czym charakteryzuje się zawód dziennikarza?


Zawód dziennikarza kojarzy się nam przede wszystkim z prasą, radiem i telewizją. To osoby, które zajmują się tworzeniem i przekazywaniem treści informacyjnych w różnej formie. Dziennikarze i reporterzy mają swoje specjalizacje np. reporter telewizyjny, dziennikarz sportowy itp. Nierzadko zawód ten też jest kojarzony z mediami, promocją i reklamą. Wszystko będzie tutaj zależało od konkretnego kierunku, jaki wybierze dana osoba i to, w czym chce się realizować. Współcześnie zawód dziennikarza nie jest prosty i wymaga posiadania szerokiej wiedzy oraz umiejętności, nie tylko pisarskich, ale też dotyczących kontaktów z ludźmi, zbieraniu informacji, faktów oraz zdolności kreatywnego myślenia. Nie każdy dziennikarz pracuje w gazecie, radiu czy w telewizji.

Czym jest korporacja?


Zanim odpowie się na pytanie o to, czy dziennikarz, czy reporter może pracować w korporacji, warto wyjaśnić pojęcie korporacji. To pozwoli lepiej zrozumieć nie tylko działanie tego typu przedsiębiorstwa, ale i to, czy dziennikarz może rozpocząć w nim pracę. Co to jest korporacja wyjaśnia blog Artvocado.pl, skupiając się między innymi na społecznym aspekcie tej działalności. Korporacja to prawna i finansowa jednostka gospodarcza, która prowadzi działalność biznesową w celu osiągania zysków. Jest to samodzielna organizacja, posiadająca odrębną osobowość prawną i jest tworzona przez udziałowców lub akcjonariuszy, którzy inwestują kapitał w firmę. Chcąc wyjaśnić to jeszcze prościej, korporacja to najczęściej duża krajowa lub międzynarodowa firma o szerokim zasięgu, która zatrudnia znaczną liczbę pracowników.

Czy reporter może pracować w korporacji?


Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta i brzmi: tak. Po pierwsze współcześnie wiele firm zajmujących się mediami (prasa, telewizja) podchodzą właśnie pod definicję korporacji, a co za tym idzie, jak najbardziej mogą pracować tam dziennikarze i reporterzy, wykonując swój zawód.

Poza tym wiele dużych firm, które spokojnie można nazwać korporacjami nierzadko w swojej działalności mają osobne działy związane z marketingiem, reklamą i promocją. W takich przypadkach osoby po dziennikarstwie także mogą w nich pracować i to niezależnie od tego, czym właściwie zajmuje się dane przedsiębiorstwo i nie musi być one powiązane w żaden sposób z mediami. Zajmują się oni wówczas kontaktem z mediami, tworzeniem treści na temat firmy oraz kampanii reklamowych.

Gdzie może pracować dziennikarz, reporter?


Teraz warto zastanowić się nad tym, gdzie właściwie może pracować dziennikarz lub reporter. Zostały wymienione już gazety, telewizja oraz radio, ale warto do tej listy dopisać także wydawnictwa czasopism, agencje prasowe. W dobie współczesnej technologii nie bez znaczenia są też media online — wielu dziennikarzy i reporterów tworzy treści dla portali informacyjnych, blogów, czy nawet platform wideo. Oprócz świadczenia pracy na umowie bardzo często dziennikarze i reporterzy funkcjonują jako freelancerzy, wykonując zlecenia dla różnych mediów.

Jak widać, dziennikarz czy reporter z powodzeniem może realizować się w pracy w korporacji. Tego typu przedsiębiorstwa wymagają jednak nieco innego podejścia do zawodu i zazwyczaj osoba taka musi dość głęboko wejść w specyfikę danej branży i dostosować się do jej wymagań. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć swoją karierę właśnie w takim przedsiębiorstwie.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Windery jako skuteczna reklama mobilna

supraprint.pl
Maszty reklamowe cieszą się coraz większą popularnością wśród osób chcących wypromować swój event. Mogą one być wykonane z włókna szklanego czy też z materiałów kompozytowych. Jest to rodzaj dynamicznej formy reklamy, która cały czas powiewa na wietrze, przez co nie sposób jest jej nie zauważyć. [artykuł sponsorowany]

Stojaki Reklamowe - Gdzie Są Najczęściej Wykorzystywane

artykuł sponsorowany
Sposoby wykorzystania stojaków reklamowych - czym są tzw. standy, do czego służą, jakie są typy i przeznaczenie stojaków reklamowych. Dowiedz się więcej!

Czym jest oferta handlowa?

artykuł sponsorowany
Wbrew pozorom to właśnie często niedoceniana oferta handlowa przyczynia się w dużym stopniu do sukcesu przedsiębiorstwa. Właściwie przygotowana oferta pełni rolę wizytówki będącej skutecznym narzędziem prezentowanym na spotkaniu z kontrahentami.

Studia podyplomowe w biznesie – jakie niosą korzyści?

artykuł sponsorowany
Współczesny rynek pracy nieustannie się zmienia i stawia nowe wymagania. Dlatego każdy, kto chce osiągnąć sukces, musi się stale rozwijać. Sposobem na podniesienie swoich kompetencji są studia podyplomowe. Zobacz, jakie korzyści niesie ukończenie kierunków z dziedziny biznesu i zarządzania!

Kiedy warto jest skorzystać z usług agencji SEM?

ICBM
Wiele marek poszukuje sprawdzonej recepty na pozyskanie dużej liczby nowych klientów. Niestety ona nie istnieje. Każde przedsiębiorstwo jest inne, a więc wymaga ono indywidualnego podejścia. Strategia promocyjna powinna być zaplanowana od początku do końca. Wszystko po to, aby osiągnąć możliwie najlepsze rezultaty. [artykuł sponsorowany]

Ogólnopolski Operator Oświaty i Kulczyk Foundation dla dzieci z Ukrainy

Reporterzy.info wspierają
"Chodźmy Razem do Szkoły", realizowany w Gdańsku i Wrocławiu przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty projekt szkolnych klas przygotowawczych dla uczniów z Ukrainy zyskał ważnego partnera. Kulczyk Foundation przekazała ponad 192 tysiące złotych na pomoc w nauce dla kilkuset ukraińskich dzieci.

Pozycjonowanie stron internetowych - jak monitorować efekty?

Artykuł sponsorowany
W dzisiejszych czasach głównym miejscem, w którym użytkownicy poszukują informacji o firmach, produktach i usługach jest wyszukiwarka. Dlatego tak ważne jest, aby osiągać jak najwyższej pozycje w wynikach wyszukiwania. W związku z tym właściciele witryn internetowych inwestują niemałe środki finansowe, aby jak najlepiej wypozycjonować swoją stronę. Wysokie pozycje to większy ruch, a większy to większe zyski.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24