menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

5.07.2023

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach - kluczowa w uzyskaniu pozwolenia zintegrowanego

artykuł sponsorowany

Inwestycje są niezbędne, aby firmy mogły się rozwijać. Niestety, niektóre przedsięwzięcia mają duży wpływ na środowisko lub zdrowie ludzi. Starasz się o wydanie pozwolenia zintegrowanego? Zanim to nastąpi, musisz uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach - kluczowa w uzyskaniu pozwolenia zintegrowanegofot. Toon Lambrechts/Unsplash License/Unsplash

Czym jest decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach?


Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach jest wydawana w drodze administracyjnej. Jej treść jest istotna dla inwestora – w decyzji znajdzie on wskazówki, jak zrealizować przedsięwzięcie, aby w jak najmniejszym stopniu wpłynęło ono na stan środowiska.

Pozwolenie środowiskowe jest niezbędne, gdy:

  • planowana inwestycja będzie znacząco oddziaływać na środowisko – wówczas uzyskanie pozwolenia będzie koniecznością;
  • istnieje możliwość znaczącego oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko – urząd ma tu jednak pewną dowolność, gdy decyduje, czy przeprowadzi ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

Jak starać się o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach?


Podstawą jest wniosek, do którego należy dołączyć załączniki. Lista wymaganych dokumentów wynika wprost z ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku, jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Przykładowe dokumenty, które należy dołączyć do wniosku:

  • raport o oddziaływaniu inwestycji na środowisko – dotyczy to jednak wyłącznie przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko;
  • karta informacyjna inwestycji – gdy inwestycja może potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko;
  • kopia mapy ewidencyjnej ze wskazaniem terenu, na którym inwestycja będzie realizowana – może ona mieć formę papierową lub elektroniczną;
  • wypis z rejestru gruntów – w oparciu o który możliwe będzie ustalenie stron postępowania;
  • analiza kosztów i korzyści.

Jak wygląda proces uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach?


Skoro uzyskanie pozwolenia zintegrowanego zależy od tego, czy uzyskane zostanie pozwolenie środowiskowe, to warto wiedzieć, jak wygląda ten proces. Złożenie kompletnego wniosku otwiera postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Na tym etapie urzędnicy ustalają m.in. strony postępowania, które następnie są informowane o wszczęciu postępowania.

Kolejne kroki to opiniowanie wniosku przez uprawnione do tego organy. Procedura kończy się wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, przy czym inwestor może zostać też zobowiązany m.in. do monitorowania oddziaływania inwestycji na środowisko.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Pakowanie paczek w e-commerce. O czym trzeba pamiętać?

e-hurtownia-opakowan.pl
Sklepy e-commerce zaczynają powoli zdobywać rynek, stając się jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin handlu. Dlaczego? Ponieważ ze względu na brak czasu, ludzie z chęcią kupują online, aby zaoszczędzić czas i nierzadko również pieniądze. [materiał zewnętrzny]

Wynajem samochodu - najważniejsze zalety

Comfort Car
W pewnych sytuacjach, takich jak dojazd do pracy, dowiezienie dziecka do szkoły czy wyprawa po większe zakupy, samochód jest niezbędny. Podobnie w firmie, gdzie często auto pełni funkcję narzędzia pracy. Na szczęście, żyjemy w czasach, gdy swobodny dostęp do samochodu nie jest równoznaczny z koniecznością zakupu auta. [artykuł sponsorowany]

Sankcja kredytu darmowego - co to takiego? O co chodzi?

artykuł sponsorowany
Każdy kredytobiorca doskonale wie, od czego zależy wysokość spłacanej przez niego raty kredytowej. Składa się na nią nie tylko kwota pożyczona, ale również odsetki od niej i dodatkowe koszty. Kredytobiorca ma szansę skorzystania z możliwości uniknięcia zapłaty tych właśnie dodatkowych kosztów.

Studia podyplomowe w biznesie – jakie niosą korzyści?

artykuł sponsorowany
Współczesny rynek pracy nieustannie się zmienia i stawia nowe wymagania. Dlatego każdy, kto chce osiągnąć sukces, musi się stale rozwijać. Sposobem na podniesienie swoich kompetencji są studia podyplomowe. Zobacz, jakie korzyści niesie ukończenie kierunków z dziedziny biznesu i zarządzania!

Długopisy reklamowe - Dlaczego to doskonały gadżet reklamowy?

artykuł sponsorowany
Długopisy reklamowe od dawna są popularnym i skutecznym gadżetem reklamowym wykorzystywanym przez firmy na całym świecie. Ich wszechstronność, praktyczność i niski koszt sprawiają, że są doskonałym narzędziem do promocji marki.

Kiedy i kto może ogłosić upadłość konsumencką?

artykuł sponsorowany
Upadłość konsumencka jest jedną z instytucji, które pozwalają niejako na rozpoczęcie "od nowa" w sytuacji, w której konsument popadł w długi, z których nie może wyjść.

Kampanie na Facebooku

materiał zewnętrzny
Chcąc osiągnąć sukces w biznesie nie wystarczy tylko dobry produkt bądź usługa. W większości branż jest ogromna konkurencja, a konsumenci coraz bardziej świadomi i żeby wyróżniać się z tłumu, musimy istnieć w social mediach. Największym serwisem społecznościowym jest Facebook, ma on również najwięcej możliwości dotarcia do potencjalnych klientów.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Play
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert


gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Fakt
Fakt
Okładka Lotnictwo
Lotnictwo
Okładka Sport
Sport
Okładka Wprost
Wprost
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24