menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Electro

5.07.2023

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach - kluczowa w uzyskaniu pozwolenia zintegrowanego

artykuł sponsorowany

Inwestycje są niezbędne, aby firmy mogły się rozwijać. Niestety, niektóre przedsięwzięcia mają duży wpływ na środowisko lub zdrowie ludzi. Starasz się o wydanie pozwolenia zintegrowanego? Zanim to nastąpi, musisz uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach - kluczowa w uzyskaniu pozwolenia zintegrowanegofot. Toon Lambrechts/Unsplash License/Unsplash

Czym jest decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach?


Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach jest wydawana w drodze administracyjnej. Jej treść jest istotna dla inwestora – w decyzji znajdzie on wskazówki, jak zrealizować przedsięwzięcie, aby w jak najmniejszym stopniu wpłynęło ono na stan środowiska.

Pozwolenie środowiskowe jest niezbędne, gdy:

  • planowana inwestycja będzie znacząco oddziaływać na środowisko – wówczas uzyskanie pozwolenia będzie koniecznością;
  • istnieje możliwość znaczącego oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko – urząd ma tu jednak pewną dowolność, gdy decyduje, czy przeprowadzi ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

Jak starać się o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach?


Podstawą jest wniosek, do którego należy dołączyć załączniki. Lista wymaganych dokumentów wynika wprost z ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku, jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Przykładowe dokumenty, które należy dołączyć do wniosku:

  • raport o oddziaływaniu inwestycji na środowisko – dotyczy to jednak wyłącznie przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko;
  • karta informacyjna inwestycji – gdy inwestycja może potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko;
  • kopia mapy ewidencyjnej ze wskazaniem terenu, na którym inwestycja będzie realizowana – może ona mieć formę papierową lub elektroniczną;
  • wypis z rejestru gruntów – w oparciu o który możliwe będzie ustalenie stron postępowania;
  • analiza kosztów i korzyści.

Jak wygląda proces uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach?


Skoro uzyskanie pozwolenia zintegrowanego zależy od tego, czy uzyskane zostanie pozwolenie środowiskowe, to warto wiedzieć, jak wygląda ten proces. Złożenie kompletnego wniosku otwiera postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Na tym etapie urzędnicy ustalają m.in. strony postępowania, które następnie są informowane o wszczęciu postępowania.

Kolejne kroki to opiniowanie wniosku przez uprawnione do tego organy. Procedura kończy się wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, przy czym inwestor może zostać też zobowiązany m.in. do monitorowania oddziaływania inwestycji na środowisko.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Czy nowy iPhone nie będzie posiadał portów?

artykuł sponsorowany
Plotki o nowym iPhone 13 krążą już od kilku miesięcy. Jedną z fundamentalnych zmian ma być całkowite pozbycie się portu Lighting. Czy nowy iPhone rzeczywiście nie będzie posiadał portów? Podobno Apple nad tym pracuje.

Wszędzie, ale razem! Cała Polska będzie ćwiczyć, żeby pomóc Kai

BARD
Na rolkach, na rowerach, biegiem, spacerem, a nawet chodząc po schodach. Już ponad 700 osób zadeklarowało, że 2 maja wyjdzie z domu żeby spalić nadmiar kalorii po kwarantannie. I przy okazji pomóc dwuletniej dziewczynce zebrać pieniądze na leczenie wyjątkowo złośliwego nowotworu nowoczesną terapią w klinice Przylądek Nadziei we Wrocławiu. Patronem medialnym wydarzenia jest tygodnik Reporterzy.info.

Czym właściwie jest PR?

CluePR
Choć definicja public relations na stałe wpisała się w polski słownik, wielu nadal nie może zrozumieć, kim właściwie są PR-owcy i czym się zajmują. Tymczasem przeciętny Kowalski z każdej strony otaczany jest działaniami sektora PR, które obecnie kształtują nawet pewne nawyki społeczeństwa. O co chodzi z tym całym PR-em? [artykuł sponsorowany]

Kalendarze firmowe

artykuł sponsorowany
Kalendarze firmowe są świetnym wyborem do działań marketingowych Twojej marki. Indywidualny projekt kalendarza będzie prezentował się profesjonalnie i posiadał wysoką jakość. Kalendarze książkowe, kalendarze trójdzielne i inne są przedmiotami codziennego użytku, chętnie wykorzystywanymi przez wielu jako narzędzie planowania, organizowania, zapisywania ważnych spotkań, czy urodzin.

Jak prowadzić firmowy profil na Instagramie?

artykuł sponsorowany
Jednym ze współczesnych sposobów na rozwój Twojego biznesu jest korzystanie z mediów społecznościowych, a najlepiej zaistnieć na jak największej ilości tego rodzaju kanałach.

Sprawdź zanim stracisz czyli kurs walut na lotnisku

kantoronline.pl
Lot samolotem to nieodłączny element podróży służbowych, atrakcyjnego urlopu lub pracy za granicą. Oczywiście wtedy niezbędna okazuje się waluta kraju, do którego wyjeżdżamy. Ktoś mógłby pomyśleć, że wymieni pieniądze w ostatniej chwili na lotnisku. Nic bardziej mylnego, ponieważ wtedy można sporo stracić na kursie walut. [artykuł sponsorowany]

Rozlicz PIT i wesprzyj projekty pomagające w rozwoju dzieci

Reporterzy.info wspierają
Rusza sezon rozliczeń podatkowych. Dla każdego z nas to okazja, żeby BEZ PONOSZENIA DODATKOWYCH KOSZTÓW wesprzeć ważny cel społeczny lub charytatywny. Wystarczy w rozliczeniu wpisać numer KRS wybranej fundacji. Repoterzy.info zachęcają do wsparcia projektu utworzenia bezpłatnej, Wirtualnej Poradni Pedagogicznej.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Broń.pl
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24