menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMA Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

5.07.2023

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach - kluczowa w uzyskaniu pozwolenia zintegrowanego

artykuł sponsorowany

Inwestycje są niezbędne, aby firmy mogły się rozwijać. Niestety, niektóre przedsięwzięcia mają duży wpływ na środowisko lub zdrowie ludzi. Starasz się o wydanie pozwolenia zintegrowanego? Zanim to nastąpi, musisz uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach - kluczowa w uzyskaniu pozwolenia zintegrowanegofot. Toon Lambrechts/Unsplash License/Unsplash

Czym jest decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach?


Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach jest wydawana w drodze administracyjnej. Jej treść jest istotna dla inwestora – w decyzji znajdzie on wskazówki, jak zrealizować przedsięwzięcie, aby w jak najmniejszym stopniu wpłynęło ono na stan środowiska.

Pozwolenie środowiskowe jest niezbędne, gdy:

  • planowana inwestycja będzie znacząco oddziaływać na środowisko – wówczas uzyskanie pozwolenia będzie koniecznością;
  • istnieje możliwość znaczącego oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko – urząd ma tu jednak pewną dowolność, gdy decyduje, czy przeprowadzi ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

Jak starać się o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach?


Podstawą jest wniosek, do którego należy dołączyć załączniki. Lista wymaganych dokumentów wynika wprost z ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku, jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Przykładowe dokumenty, które należy dołączyć do wniosku:

  • raport o oddziaływaniu inwestycji na środowisko – dotyczy to jednak wyłącznie przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko;
  • karta informacyjna inwestycji – gdy inwestycja może potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko;
  • kopia mapy ewidencyjnej ze wskazaniem terenu, na którym inwestycja będzie realizowana – może ona mieć formę papierową lub elektroniczną;
  • wypis z rejestru gruntów – w oparciu o który możliwe będzie ustalenie stron postępowania;
  • analiza kosztów i korzyści.

Jak wygląda proces uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach?


Skoro uzyskanie pozwolenia zintegrowanego zależy od tego, czy uzyskane zostanie pozwolenie środowiskowe, to warto wiedzieć, jak wygląda ten proces. Złożenie kompletnego wniosku otwiera postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Na tym etapie urzędnicy ustalają m.in. strony postępowania, które następnie są informowane o wszczęciu postępowania.

Kolejne kroki to opiniowanie wniosku przez uprawnione do tego organy. Procedura kończy się wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, przy czym inwestor może zostać też zobowiązany m.in. do monitorowania oddziaływania inwestycji na środowisko.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Historia za ścianami: odkrywanie historii poprzednich mieszkańców

artykuł sponsorowany
Mury, choć nie mówią, skrywają w sobie wiele sekretów. Każde mieszkanie, każdy dom ma swoją historię, opowieść czekającą na odkrycie przez kolejnych mieszkańców. Jak jednak zbliżyć się do przeszłości miejsca, które wybraliśmy na swój nowy dom? Jak poznać historie tych, którzy mieszali tu przed nami?

Wystartował Charytatywny Maraton Szycia. Teraz Wasza kolej!

Justyna Zalewska
Mali Pacjenci kliniki onkologicznej „Przylądek Nadziei” we Wrocławiu wzięli udział w wyjątkowym przedsięwzięciu: zaprojektowali... najprawdziwszą maszynę do szycia! Nazywa się "Nadzieja", wyprodukowała ją firma Łucznik i w właśnie miała swoją oficjalną premierę. I to jaką! [materiał partnera]

Podaruj prezent na święta. Spraw radość dzieciom chorym na raka

Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Choroba Nowotworową
Dzieci zmagające się z chorobami nowotworowymi nawet święta spędzają w szpitalu. Dlatego Fundacja "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową" zaprasza do udziału w wyjątkowym, świątecznym projekcie. Żeby dać dzieciom z kliniki onkologicznej Przylądek Nadziei tyle radości i świątecznej atmosfery, ile to tylko możliwe. [Reporterzy.info wspierają]

Czym różni się charakter od temperamentu i osobowości?

artykuł gościnny
W naszych codziennych rozmowach często używamy terminów takich jak charakter, temperament i osobowość. Mimo iż wydają się one być wymienne, w rzeczywistości opisują one różne aspekty ludzkiego zachowania i wewnętrznej dynamiki. W psychologii te pojęcia mają wyraźnie określone definicje i odnoszą się do odmiennych struktur psychicznych i procesów.

Jakie są stawki w copywritingu?

Contentwriter.pl
Nasze wybory konsumenckie podyktowane są wieloma różnymi czynnikami. Do jednego z najważniejszych należą finanse. Dlatego w przypadku korzystania z usług copywriterskich, tak istotne okazują się stawki za 1000 znaków. [Materiał zewnętrzny]

Social Media Marketing w firmie - od czego zacząć?

materiał zewnętrzny
Serwisów społecznościowych przybywa z każdym rokiem, a wszyscy dookoła zachwalają social media marketing. Bez wątpienia jest to jedna z najbardziej opłacalnych form reklamy, jednak gdzie najlepiej reklamować biznes, żeby osiągnąć najlepsze rezultaty? Sprawdźmy.

Czy przygoda może być dziedziną nauki? Oczywiście!

materiał partnera
Turystyka przygodowa naukowym okiem i skoordynowana współpraca szkoły średniej z uczelnią wyższą. W Poznaniu Akademickie Liceum NALO i Akademia Wychowania Fizycznego wyznaczają nowatorski trend łączenia dwóch etapów świata edukacji.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Play
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24