menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

17.09.2023

Jak podchodzimy do ekologii? EKObarometr o polskiej gotowości do działania

artykuł gościnny

Najnowszy EKObarometr, pokazuje, że Polacy są coraz bardziej zaniepokojeni stanem środowiska naturalnego w kraju. Wielu z nich wykazuje chęć i gotowość działania, by zapobiec dalszemu wzrostowi zaśmiecenia.

Jak podchodzimy do ekologii? EKObarometr o polskiej gotowości do działaniafot. thophilong/Pixabay Content License/Pixabay.com

Zgodnie z wynikami raportu, niepokojące zjawiska przyrody zdają się przemawiać do nas z coraz większą siłą. 69% badanych dostrzega rosnącą liczbę śmieci w lasach, parkach czy też w swojej najbliższej okolicy i postrzega je jako istotny problem. Skala odpadów porzuconych w naturalnych zakątkach kraju staje się nie tylko widocznym świadectwem rosnącej konsumpcji dóbr, ale również alarmującym sygnałem o potrzebie zmian.

Woda, źródło życia, także w ostatnich latach stała się źródłem niepokoju. 64% badanych wskazuje na zanieczyszczone rzeki, jeziora i morze jako negatywne zjawisko, które przyciąga ich uwagę w kontekście ekologicznym. Traktujemy je jako wyraźne ostrzeżenie, że nawet najbardziej podstawowe zasoby przyrody nie są już wolne od negatywnego wpływu człowieka.

Jednak, choć świadomość problemów jest widoczna, ponad połowa ankietowanych nie zamierza reagować. Zaledwie 46% deklaruje chęć podjęcia działania, zgłaszając sytuacje wymagające interwencji odpowiednim organizacjom. To niewielki odsetek w obliczu rozmiarów wyzwań, z jakimi borykamy się jako społeczeństwo. Co kryje się za tą niechęcią do działania?

Może to wynikać z poczucia bezsilności wobec skali wyzwań, które widzimy na co dzień. Może też być efektem braku konkretnych narzędzi i środków, by w praktyce działać na rzecz ochrony środowiska. Zwraca na to uwagę Joanna Bożek, koordynatorka projektu ekologicznego EcoHike w GlobalLogic, która podkreśla, że warto o ekologii myśleć w mniejszej skali i skupiać się nawet na najbliższym otoczeniu. - Teraz, gdy napotkamy na swojej drodze śmieci, wystarczy, że wyciągniemy telefon i zrobimy zdjęcie, dodamy opis i zgłosimy problem przez aplikację. Oczywiście są śmieci, które można łatwo posprzątać, ale czasami napotkamy na swojej drodze porzuconą kanapę czy elementy samochodu. Wtedy również pomoże nam program na telefonie. Dzięki zaznaczeniu takiego znaleziska odpowiednie organizacje mogą podjąć działania w celu usunięcia wielkogabarytowego odpadu, który w żadnym wypadku nie powinien tam się znajdować – zauważa ekspertka.

Sukces inicjatyw społecznych, jak ruchy zero waste czy akcje sprzątania terenów naturalnych, pokazuje, że świadomość sytuacji i chęć działania rośnie. Polacy mają potencjał, by stać się liderami w dziedzinie ekologii – potrzebują tylko drobnego wsparcia technologicznego i pomocy w organizacji.

Edukacja odgrywa tu kluczową rolę. Świadomość skutków naszych działań i umiejętność rozpoznawania problemów to pierwszy krok do zmiany. Nawyk segregacji śmieci, ograniczenia plastiku, wybierania eko-produktów - to małe kroki, które każdy z nas może podjąć na co dzień. Za nimi idą takie aktywności, jak zaangażowanie w zgłaszanie przypadków zanieczyszczania środowiska podczas weekendowych wyjazdów, wakacyjnych spacerów czy nawet codziennych podróży do pracy lub z dziećmi szkoły.

- Mamy największą szansę od pokoleń, by zadbać o czystą Polskę. Wiele osób bierze sobie do serca kwestię środowiska naturalnego, bo wie, że to działanie nie tylko dla dobra planety, ale też nas samych oraz przyszłych pokoleń. Dostępność takich rozwiązań jak EcoHike sprawia, że teraz każdy z nas może mieć moc sprawczą, która zmieni sytuację w najbliższej okolicy. Od czystszych miast, szlaków, parków i rzek dzieli nas dziś tylko jeden klik – zauważa Joanna Bożek.

Raport EKObarometr wskazuje na potrzebę zwiększonej aktywności społeczeństwa w dziedzinie ochrony środowiska. To wyzwanie nie tylko dla rządów czy organizacji ekologicznych, ale dla każdego z nas. Może to być szansa na przekształcenie Polski w kraj, który nie tylko zdaje sobie sprawę z problemów, ale również podejmuje aktywne działania, aby je rozwiązać. Czy jesteśmy gotowi na tę zmianę? Odpowiedź leży w naszych codziennych wyborach i działaniach, które kształtują naszą przyszłość.

Więcej o projekcie EcoHike: https://www.globallogic.com/pl/key-projects/ecohike/

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Pudełka z nadrukiem na różne okazje

Materiał zewnętrzny
Do pudełek pakuje się nie tylko prezenty, ale również produkty, które następnie mają trafić do sprzedaży. Często nie mogą to być pudełka w dowolnym kolorze, zdobione obojętnie jakim wzorem, czy tym bardziej znaczone logo konkurencji. Stąd wzrosło zainteresowanie usługami, które polegają na projektowaniu i produkcji pudełek kartonowych pod indywidualne zamówienie.

Jak prowadzić firmowy profil na Instagramie?

artykuł sponsorowany
Jednym ze współczesnych sposobów na rozwój Twojego biznesu jest korzystanie z mediów społecznościowych, a najlepiej zaistnieć na jak największej ilości tego rodzaju kanałach.

Jak wykorzystać kasetony reklamowe w nowoczesnym marketingu?

artykuł sponsorowany
W dzisiejszym dynamicznym świecie, gdzie konkurencja jest coraz większa, a klienci coraz bardziej wymagający, firmy muszą nieustannie szukać nowych, skutecznych sposobów na dotarcie do swojej grupy docelowej. Kasetony reklamowe to jeden z najlepszych sposobów na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia i wyróżnienie się na tle konkurencji. Jak wykorzystać je efektywnie? Podpowiadamy.

Co robić, kiedy dziecko boi się wizyty u lekarza?

kampania społeczna
Wybierasz się z dzieckiem do przychodni na badanie. Szykujecie się już do wyjścia, kiedy nagle mały człowiek zalewa się łzami i wpada w histerię. Buntuje się i za nic na świecie nie chce wyjść z domu. Brzmi znajomo? Takiej sytuacji da się uniknąć.

Sklep z artykułami papierniczymi - kreatywność w zasięgu ręki

artykuł sponsorowany
W dzisiejszym dynamicznym świecie, gdzie technologia zdaje się dominować, sklep z artykułami papierniczymi wciąż utrzymuje swoją pozycję jako oaza kreatywności. To miejsce, gdzie każdy, niezależnie od wieku czy zawodu, może znaleźć coś inspirującego i niezastąpionego. Przystanek Papierniczy to prawdziwa skarbnica dla pasjonatów rysunku, pisania, planowania oraz wszelkich dziedzin artystycznych.

Załóż szpilki i pomóż dzieciom chorym na raka

Reporterzy.info wspierają
Para butów na wysokim obcasie, smartfon i trochę kreatywności. Tyle wystarczy, by pomóc pacjentom chorym na nowotwór, którzy każdego dnia toczą bój o życie w klinice onkologicznej Przylądek Nadziei. To właśnie dla nich odbędzie się tegoroczna akcja społeczna zorganizowana przez Moliera 2 z okazji ogólnopolskiego #DniaSzpilek.

Program Broviac. Dzieci chore na raka mniej czasu spędzą w szpitalu

Fundacja "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową"
Fundacja "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową" uruchomiła "Program Broviac. Krócej w szpitalu". To unikalny w skali kraju program dla małych pacjentów, zmagających się z nowotworami. Wspólnie z partnerami, firmami Starwax, TIM SA i Argiden funduje rodzicom bezpłatne zestawy do bezpiecznej pielęgnacji wkłucia centralnego w domu. [Reporterzy.info wspierają]

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Broń.pl
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24