Jak podchodzimy do ekologii? EKObarometr o polskiej gotowości do działania
artykuł gościnny
Najnowszy EKObarometr, pokazuje, że Polacy są coraz bardziej zaniepokojeni stanem środowiska naturalnego w kraju. Wielu z nich wykazuje chęć i gotowość działania, by zapobiec dalszemu wzrostowi zaśmiecenia.
Zgodnie z wynikami raportu, niepokojące zjawiska przyrody zdają się przemawiać do nas z coraz większą siłą. 69% badanych dostrzega rosnącą liczbę śmieci w lasach, parkach czy też w swojej najbliższej okolicy i postrzega je jako istotny problem. Skala odpadów porzuconych w naturalnych zakątkach kraju staje się nie tylko widocznym świadectwem rosnącej konsumpcji dóbr, ale również alarmującym sygnałem o potrzebie zmian.
Woda, źródło życia, także w ostatnich latach stała się źródłem niepokoju. 64% badanych wskazuje na zanieczyszczone rzeki, jeziora i morze jako negatywne zjawisko, które przyciąga ich uwagę w kontekście ekologicznym. Traktujemy je jako wyraźne ostrzeżenie, że nawet najbardziej podstawowe zasoby przyrody nie są już wolne od negatywnego wpływu człowieka.
Jednak, choć świadomość problemów jest widoczna, ponad połowa ankietowanych nie zamierza reagować. Zaledwie 46% deklaruje chęć podjęcia działania, zgłaszając sytuacje wymagające interwencji odpowiednim organizacjom. To niewielki odsetek w obliczu rozmiarów wyzwań, z jakimi borykamy się jako społeczeństwo. Co kryje się za tą niechęcią do działania?
Może to wynikać z poczucia bezsilności wobec skali wyzwań, które widzimy na co dzień. Może też być efektem braku konkretnych narzędzi i środków, by w praktyce działać na rzecz ochrony środowiska. Zwraca na to uwagę Joanna Bożek, koordynatorka projektu ekologicznego EcoHike w GlobalLogic, która podkreśla, że warto o ekologii myśleć w mniejszej skali i skupiać się nawet na najbliższym otoczeniu. - Teraz, gdy napotkamy na swojej drodze śmieci, wystarczy, że wyciągniemy telefon i zrobimy zdjęcie, dodamy opis i zgłosimy problem przez aplikację. Oczywiście są śmieci, które można łatwo posprzątać, ale czasami napotkamy na swojej drodze porzuconą kanapę czy elementy samochodu. Wtedy również pomoże nam program na telefonie. Dzięki zaznaczeniu takiego znaleziska odpowiednie organizacje mogą podjąć działania w celu usunięcia wielkogabarytowego odpadu, który w żadnym wypadku nie powinien tam się znajdować – zauważa ekspertka.
Sukces inicjatyw społecznych, jak ruchy zero waste czy akcje sprzątania terenów naturalnych, pokazuje, że świadomość sytuacji i chęć działania rośnie. Polacy mają potencjał, by stać się liderami w dziedzinie ekologii – potrzebują tylko drobnego wsparcia technologicznego i pomocy w organizacji.
Edukacja odgrywa tu kluczową rolę. Świadomość skutków naszych działań i umiejętność rozpoznawania problemów to pierwszy krok do zmiany. Nawyk segregacji śmieci, ograniczenia plastiku, wybierania eko-produktów - to małe kroki, które każdy z nas może podjąć na co dzień. Za nimi idą takie aktywności, jak zaangażowanie w zgłaszanie przypadków zanieczyszczania środowiska podczas weekendowych wyjazdów, wakacyjnych spacerów czy nawet codziennych podróży do pracy lub z dziećmi szkoły.
- Mamy największą szansę od pokoleń, by zadbać o czystą Polskę. Wiele osób bierze sobie do serca kwestię środowiska naturalnego, bo wie, że to działanie nie tylko dla dobra planety, ale też nas samych oraz przyszłych pokoleń. Dostępność takich rozwiązań jak EcoHike sprawia, że teraz każdy z nas może mieć moc sprawczą, która zmieni sytuację w najbliższej okolicy. Od czystszych miast, szlaków, parków i rzek dzieli nas dziś tylko jeden klik – zauważa Joanna Bożek.
Raport EKObarometr wskazuje na potrzebę zwiększonej aktywności społeczeństwa w dziedzinie ochrony środowiska. To wyzwanie nie tylko dla rządów czy organizacji ekologicznych, ale dla każdego z nas. Może to być szansa na przekształcenie Polski w kraj, który nie tylko zdaje sobie sprawę z problemów, ale również podejmuje aktywne działania, aby je rozwiązać. Czy jesteśmy gotowi na tę zmianę? Odpowiedź leży w naszych codziennych wyborach i działaniach, które kształtują naszą przyszłość.
Więcej o projekcie EcoHike: https://www.globallogic.com/pl/key-projects/ecohike/
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Internetowa bramka SMS a marketing – jak ją wykorzystać w biznesie?
artykuł sponsorowany
Istnieje wiele skutecznych metod dotarcia do klienta z komunikatem marketingowym i lista ta nieustannie się wydłuża. Czy oznacza to, że dotychczas stosowane metody przestają być skuteczne? Nic bardziej mylnego.
#niemarnuj1%! Viral, do którego dołączają internauci i… celebryci
Justyna Zalewska
Ponad 5 milionów Polaków nie przekazuje 1% podatku potrzebującym na wybrany cel charytatywny. Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” postanowiła to zmienić i stworzyła akcję społeczną na Instagramie o nazwie #niemarnuj1% do której dołączyło już około 100 internautów, w tym znani sportowcy, celebryci i influencerzy. [Reporterzy.info wspierają]
Rolki Reggae Rajd pod patronatem Reporterzy.info
BARD
Dwa wielkie serducha, cztery pary rolek, dwanaście kółek, dwadzieścia dni, TYSIĄC kilometrów. Agata i Wojtek Miszewscy, małżeństwo rasta-wariatów z Oleśnicy na Dolnym Śląsku, ruszają na najbardziej zwariowany projekt charytatywny tego roku - Rolki Reggae Rajd. Wyprawę na rolkach ze Zgorzelca na Ostróda Reggae Festival.
Załóż szpilki i pomóż dzieciom chorym na raka
Reporterzy.info wspierają
Para butów na wysokim obcasie, smartfon i trochę kreatywności. Tyle wystarczy, by pomóc pacjentom chorym na nowotwór, którzy każdego dnia toczą bój o życie w klinice onkologicznej Przylądek Nadziei. To właśnie dla nich odbędzie się tegoroczna akcja społeczna zorganizowana przez Moliera 2 z okazji ogólnopolskiego #DniaSzpilek.
Dlaczego konsultacje marketingowe są przydatne?
artykuł sponsorowany
Konsultacje marketingowe są dostępne dla firm każdej wielkości i mogą być skutecznym sposobem na poprawę skuteczności strategii marketingowych firmy. Bez względu na to, jak duża lub mała jest Twoja firma, posiadanie doświadczonego specjalisty, który oceni Twój plan marketingowy, może pomóc Ci w pełni wykorzystać swoje wysiłki.
SEO czy PPC - co wybrać?
Widoczni.com
Co wybrać, SEO czy PPC? To chyba jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby chcące wypromować swoje produkty czy usługi w sieci. Obie formy promocji wchodzą w skład SEM, czyli marketingu w wyszukiwarkach internetowych. Na czym polega ich działanie? Która z tych metod jest lepsza, skuteczniejsza? Czy musimy wybierać pomiędzy SEO a PPC? Czy można stosować obie formy promocji jednocześnie? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule. [artykuł sponsorowany]
Jak wybrać agencję SEO w 2024 roku?
artykuł sponsorowany
Dobra agencja SEO to nieoceniony partner w rozwoju biznesu. Pozycjonowanie jest jednym z najważniejszych kanałów promocji w marketingu internetowym, a wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania to szansa na zwiększenie sprzedaży i dotarcie do nowych użytkowników.