menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMA Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

17.09.2023

Jak podchodzimy do ekologii? EKObarometr o polskiej gotowości do działania

artykuł gościnny

Najnowszy EKObarometr, pokazuje, że Polacy są coraz bardziej zaniepokojeni stanem środowiska naturalnego w kraju. Wielu z nich wykazuje chęć i gotowość działania, by zapobiec dalszemu wzrostowi zaśmiecenia.

Jak podchodzimy do ekologii? EKObarometr o polskiej gotowości do działaniafot. thophilong/Pixabay Content License/Pixabay.com

Zgodnie z wynikami raportu, niepokojące zjawiska przyrody zdają się przemawiać do nas z coraz większą siłą. 69% badanych dostrzega rosnącą liczbę śmieci w lasach, parkach czy też w swojej najbliższej okolicy i postrzega je jako istotny problem. Skala odpadów porzuconych w naturalnych zakątkach kraju staje się nie tylko widocznym świadectwem rosnącej konsumpcji dóbr, ale również alarmującym sygnałem o potrzebie zmian.

Woda, źródło życia, także w ostatnich latach stała się źródłem niepokoju. 64% badanych wskazuje na zanieczyszczone rzeki, jeziora i morze jako negatywne zjawisko, które przyciąga ich uwagę w kontekście ekologicznym. Traktujemy je jako wyraźne ostrzeżenie, że nawet najbardziej podstawowe zasoby przyrody nie są już wolne od negatywnego wpływu człowieka.

Jednak, choć świadomość problemów jest widoczna, ponad połowa ankietowanych nie zamierza reagować. Zaledwie 46% deklaruje chęć podjęcia działania, zgłaszając sytuacje wymagające interwencji odpowiednim organizacjom. To niewielki odsetek w obliczu rozmiarów wyzwań, z jakimi borykamy się jako społeczeństwo. Co kryje się za tą niechęcią do działania?

Może to wynikać z poczucia bezsilności wobec skali wyzwań, które widzimy na co dzień. Może też być efektem braku konkretnych narzędzi i środków, by w praktyce działać na rzecz ochrony środowiska. Zwraca na to uwagę Joanna Bożek, koordynatorka projektu ekologicznego EcoHike w GlobalLogic, która podkreśla, że warto o ekologii myśleć w mniejszej skali i skupiać się nawet na najbliższym otoczeniu. - Teraz, gdy napotkamy na swojej drodze śmieci, wystarczy, że wyciągniemy telefon i zrobimy zdjęcie, dodamy opis i zgłosimy problem przez aplikację. Oczywiście są śmieci, które można łatwo posprzątać, ale czasami napotkamy na swojej drodze porzuconą kanapę czy elementy samochodu. Wtedy również pomoże nam program na telefonie. Dzięki zaznaczeniu takiego znaleziska odpowiednie organizacje mogą podjąć działania w celu usunięcia wielkogabarytowego odpadu, który w żadnym wypadku nie powinien tam się znajdować – zauważa ekspertka.

Sukces inicjatyw społecznych, jak ruchy zero waste czy akcje sprzątania terenów naturalnych, pokazuje, że świadomość sytuacji i chęć działania rośnie. Polacy mają potencjał, by stać się liderami w dziedzinie ekologii – potrzebują tylko drobnego wsparcia technologicznego i pomocy w organizacji.

Edukacja odgrywa tu kluczową rolę. Świadomość skutków naszych działań i umiejętność rozpoznawania problemów to pierwszy krok do zmiany. Nawyk segregacji śmieci, ograniczenia plastiku, wybierania eko-produktów - to małe kroki, które każdy z nas może podjąć na co dzień. Za nimi idą takie aktywności, jak zaangażowanie w zgłaszanie przypadków zanieczyszczania środowiska podczas weekendowych wyjazdów, wakacyjnych spacerów czy nawet codziennych podróży do pracy lub z dziećmi szkoły.

- Mamy największą szansę od pokoleń, by zadbać o czystą Polskę. Wiele osób bierze sobie do serca kwestię środowiska naturalnego, bo wie, że to działanie nie tylko dla dobra planety, ale też nas samych oraz przyszłych pokoleń. Dostępność takich rozwiązań jak EcoHike sprawia, że teraz każdy z nas może mieć moc sprawczą, która zmieni sytuację w najbliższej okolicy. Od czystszych miast, szlaków, parków i rzek dzieli nas dziś tylko jeden klik – zauważa Joanna Bożek.

Raport EKObarometr wskazuje na potrzebę zwiększonej aktywności społeczeństwa w dziedzinie ochrony środowiska. To wyzwanie nie tylko dla rządów czy organizacji ekologicznych, ale dla każdego z nas. Może to być szansa na przekształcenie Polski w kraj, który nie tylko zdaje sobie sprawę z problemów, ale również podejmuje aktywne działania, aby je rozwiązać. Czy jesteśmy gotowi na tę zmianę? Odpowiedź leży w naszych codziennych wyborach i działaniach, które kształtują naszą przyszłość.

Więcej o projekcie EcoHike: https://www.globallogic.com/pl/key-projects/ecohike/

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Jak sobie radzić z agresją u dzieci? Porady pedagoga

kampania społeczna
Czym się różni zachowanie agresywne od złości? Jak reagować na wybuchy wściekłości dziecka, a jak z nim pracować, kiedy pojawiają się niepokojąco często? Pedagog radzi rodzicom, jak zrozumieć i pracować z dziećmi, których temperament wymyka się czasem spod kontroli.

Na czym polega pozycjonowanie stron? 3 rzeczy, które warto wiedzieć

dolp.pl
Pozycjonowanie stron jest kluczowym procesem, mającym na celu doprowadzić do wysokiej widoczności marki w internecie. Organiczne wejścia na stronę to tylko fragment ruchu w witrynie internetowej. Znacznie ważniejsze są wyniki wyszukiwania. Z Google.pl korzysta miesięcznie 20 mln Internautów, wśród których przynajmniej część to potencjalni klienci. O czym powinieneś wiedzieć, rozważając skorzystanie z usługi pozycjonowania? [Materiał zewnętrzny]

Bukmacherzy w Polsce rozwiązują problemy swoich graczy

zapytajbukmachera.pl
Dzięki regulacjom prawnym, obstawianie u bukmacherów przestało być owiane złą sławą i decyduje się na nie coraz większa grupa nowych graczy. Przyciąga ich szeroka oferta dyscyplin sportowych, zarówno realnych, jak i wirtualnych, silne emocje związane z obstawianiem wyników i możliwość wygrania pieniędzy. [artykuł sponsorowany]

Uczniowie trenują ucho. Multimedialne wsparcie dla szkolnych logopedów

materiał partnera
Trzynaście szkół z siedmiu województw otrzymało nowoczesne narzędzia dla gabinetów logopedycznych. Dzięki dołączeniu przez wydawnictwo Ei System do programu „Logopeda w każdej szkole i przedszkolu” fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty.

Istotność fraz kluczowych w SEO, czyli jak wykonać Keyword Research

artykuł sponsorowany
Pierwszym krokiem do skutecznej optymalizacji SEO jest wybór trafnych fraz kluczowych. To one decydują o tym, czy strona pojawi się wysoko w wynikach wyszukiwania czy też zostanie zatopiona w gąszczu konkurencji.

To był Rolki Reggae Express! 100 kilometrów na rolkach dla Kacpra

BARD
Zakręcona trasa po prostej. 17 pętli, 100 kilometrów w 12 godzin. Oleśniccy rasta-rolkarze Agata i Wojtek pomagali Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" w wysłaniu na pilną operację 11-letniego Kacpra. Patronem medialnym Rolki Reggae Express był tygodnik Reporterzy.info.

Leasing samochodów ciężarowych

leasing.sos.pl
Leasing samochodów ciężarowych jest usługą cieszącą się dużym i stale rosnącym zainteresowaniem wśród firm spedycyjnych i transportowych. Wg danych Związku Polskiego Leasingu transport ciężki stanowi ponad 40-procentowy udział w ogólnym leasingu pojazdów. Nie dziwi więc, że gdy przedsiębiorca z branży przewozowej staje przed koniecznością zakupu pojazdu ciężarowego, zadaje sobie pytanie: czy wziąć go w leasing? [artykuł sponsorowany]

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24