menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Bron.pl

17.09.2023

Jak podchodzimy do ekologii? EKObarometr o polskiej gotowości do działania

artykuł gościnny

Najnowszy EKObarometr, pokazuje, że Polacy są coraz bardziej zaniepokojeni stanem środowiska naturalnego w kraju. Wielu z nich wykazuje chęć i gotowość działania, by zapobiec dalszemu wzrostowi zaśmiecenia.

Jak podchodzimy do ekologii? EKObarometr o polskiej gotowości do działaniafot. thophilong/Pixabay Content License/Pixabay.com

Zgodnie z wynikami raportu, niepokojące zjawiska przyrody zdają się przemawiać do nas z coraz większą siłą. 69% badanych dostrzega rosnącą liczbę śmieci w lasach, parkach czy też w swojej najbliższej okolicy i postrzega je jako istotny problem. Skala odpadów porzuconych w naturalnych zakątkach kraju staje się nie tylko widocznym świadectwem rosnącej konsumpcji dóbr, ale również alarmującym sygnałem o potrzebie zmian.

Woda, źródło życia, także w ostatnich latach stała się źródłem niepokoju. 64% badanych wskazuje na zanieczyszczone rzeki, jeziora i morze jako negatywne zjawisko, które przyciąga ich uwagę w kontekście ekologicznym. Traktujemy je jako wyraźne ostrzeżenie, że nawet najbardziej podstawowe zasoby przyrody nie są już wolne od negatywnego wpływu człowieka.

Jednak, choć świadomość problemów jest widoczna, ponad połowa ankietowanych nie zamierza reagować. Zaledwie 46% deklaruje chęć podjęcia działania, zgłaszając sytuacje wymagające interwencji odpowiednim organizacjom. To niewielki odsetek w obliczu rozmiarów wyzwań, z jakimi borykamy się jako społeczeństwo. Co kryje się za tą niechęcią do działania?

Może to wynikać z poczucia bezsilności wobec skali wyzwań, które widzimy na co dzień. Może też być efektem braku konkretnych narzędzi i środków, by w praktyce działać na rzecz ochrony środowiska. Zwraca na to uwagę Joanna Bożek, koordynatorka projektu ekologicznego EcoHike w GlobalLogic, która podkreśla, że warto o ekologii myśleć w mniejszej skali i skupiać się nawet na najbliższym otoczeniu. - Teraz, gdy napotkamy na swojej drodze śmieci, wystarczy, że wyciągniemy telefon i zrobimy zdjęcie, dodamy opis i zgłosimy problem przez aplikację. Oczywiście są śmieci, które można łatwo posprzątać, ale czasami napotkamy na swojej drodze porzuconą kanapę czy elementy samochodu. Wtedy również pomoże nam program na telefonie. Dzięki zaznaczeniu takiego znaleziska odpowiednie organizacje mogą podjąć działania w celu usunięcia wielkogabarytowego odpadu, który w żadnym wypadku nie powinien tam się znajdować – zauważa ekspertka.

Sukces inicjatyw społecznych, jak ruchy zero waste czy akcje sprzątania terenów naturalnych, pokazuje, że świadomość sytuacji i chęć działania rośnie. Polacy mają potencjał, by stać się liderami w dziedzinie ekologii – potrzebują tylko drobnego wsparcia technologicznego i pomocy w organizacji.

Edukacja odgrywa tu kluczową rolę. Świadomość skutków naszych działań i umiejętność rozpoznawania problemów to pierwszy krok do zmiany. Nawyk segregacji śmieci, ograniczenia plastiku, wybierania eko-produktów - to małe kroki, które każdy z nas może podjąć na co dzień. Za nimi idą takie aktywności, jak zaangażowanie w zgłaszanie przypadków zanieczyszczania środowiska podczas weekendowych wyjazdów, wakacyjnych spacerów czy nawet codziennych podróży do pracy lub z dziećmi szkoły.

- Mamy największą szansę od pokoleń, by zadbać o czystą Polskę. Wiele osób bierze sobie do serca kwestię środowiska naturalnego, bo wie, że to działanie nie tylko dla dobra planety, ale też nas samych oraz przyszłych pokoleń. Dostępność takich rozwiązań jak EcoHike sprawia, że teraz każdy z nas może mieć moc sprawczą, która zmieni sytuację w najbliższej okolicy. Od czystszych miast, szlaków, parków i rzek dzieli nas dziś tylko jeden klik – zauważa Joanna Bożek.

Raport EKObarometr wskazuje na potrzebę zwiększonej aktywności społeczeństwa w dziedzinie ochrony środowiska. To wyzwanie nie tylko dla rządów czy organizacji ekologicznych, ale dla każdego z nas. Może to być szansa na przekształcenie Polski w kraj, który nie tylko zdaje sobie sprawę z problemów, ale również podejmuje aktywne działania, aby je rozwiązać. Czy jesteśmy gotowi na tę zmianę? Odpowiedź leży w naszych codziennych wyborach i działaniach, które kształtują naszą przyszłość.

Więcej o projekcie EcoHike: https://www.globallogic.com/pl/key-projects/ecohike/

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

#FakeHunter Challenge. Wojna informacyjna - konkurs Polskiej Agencji Prasowej

konkurs
18 listopada rusza VI edycja konkursu #FakeHunter Challenge. Zadaniem uczestników będzie m.in. wyszukiwanie fałszywych informacji związanych z wojną w Ukrainie oraz przygotowanie kreatywnej pracy pod hasłem „Nie nabieram się na fake newsy”. Na najlepsze zespoły czekają: nagrody finansowe, rzeczowe oraz warsztaty z projektowania 3D.

Drukowanie Gliwice - bogata oferta dla firm

e-druk.pl
W dzisiejszych czasach wiele firm nawiązuje stałą współpracę z drukarniami. Dzięki temu mają pewność terminowej realizacji rozmaitych zamówień, głównie związanych z szeroko pojętą reklamą. Firmy potrzebują wizytówek, papieru firmowego czy różnego typu plakatów, bannerów lub roll-upów bądź gadżetów reklamowych. [artykuł sponsorowany]

Rodzaje znaków towarowych. Kolor, smak i zapach pod ochroną prawną

znakitowarowe-blog.pl
Znak towarowy przeważnie kojarzy się z nazwą lub logo firmy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że taką funkcję może pełnić również kolor, kształt, dźwięk, a nawet zapach i smak! Jak to możliwe? Sprawdź jakie oznaczenie możesz zarejestrować w urzędzie patentowym. Zadbaj o maksymalną ochronę dla swojej marki i wyróżnij się na tle konkurencji. [artykuł sponsorowany]

Czy języka można się nauczyć samemu?

ESKK
Kursy językowe, obozy zagraniczne, lekcje w szkole, korepetycje z nauczycielami - wszystko to nas przekonuje, że w nauce języków obcych niezbędna nam jest pomoc innej osoby. Z tego powodu wiele osób nawet nie podejmuje próby samodzielnych lekcji, chociaż okoliczności nie pozwalają na zapisanie się na grupowe zajęcia. [artykuł sponsorowany]

Jak chronić przed wykluczeniem dziecko z chorobą dietozależną?

kampania społeczna
Coraz więcej wiemy na temat chorób dietozależnych. Ich wspólnym mianownikiem jest to, że ograniczają – często w dużym stopniu – dietę. Ma to, często negatywny wpływ nie tylko na kwestie kulinarne, ale również społeczne. Jak temu zaradzić?

Dlaczego warto prowadzić blog firmowy?

Materiał zewnętrzny
Samo stworzenie strony internetowej nie wystarczy, by przyciągnąć odpowiednio dużą liczbę klientów i sprowokować ruch na stronie. Bez dodawania wpisów na różne tematy i poszerzenia contentu, trudno jest przyciągnąć na stronę odpowiednią liczbę odbiorców.

Jakie są stawki w copywritingu?

Contentwriter.pl
Nasze wybory konsumenckie podyktowane są wieloma różnymi czynnikami. Do jednego z najważniejszych należą finanse. Dlatego w przypadku korzystania z usług copywriterskich, tak istotne okazują się stawki za 1000 znaków. [Materiał zewnętrzny]

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o23