menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMA Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

22.11.2023

Czym różni się charakter od temperamentu i osobowości?

artykuł gościnny

W naszych codziennych rozmowach często używamy terminów takich jak charakter, temperament i osobowość. Mimo iż wydają się one być wymienne, w rzeczywistości opisują one różne aspekty ludzkiego zachowania i wewnętrznej dynamiki. W psychologii te pojęcia mają wyraźnie określone definicje i odnoszą się do odmiennych struktur psychicznych i procesów. W artykule przyjrzymy się bliżej czym są charakter, temperament i osobowość oraz jakie są między nimi różnice, by lepiej zrozumieć, jak kształtują one nas jako unikalne jednostki.

Czym różni się charakter od temperamentu i osobowości?ilustracja: geralt/Pixabay Content License/Pixabay.com

Definicje podstawowych pojęć


Przed głębszym wejściem w różnice między charakterem, temperamentem i osobowością, ważne jest, aby najpierw zdefiniować te pojęcia.

Temperament to wrodzone cechy człowieka, które wpływają na sposób, w jaki reaguje on na otoczenie. Jest on uważany za biologiczną podstawę zachowania, często manifestującą się już we wczesnym dzieciństwie. Jego kluczowe aspekty to:

 • Emocjonalny ton reakcji (np. szybkość i intensywność reakcji emocjonalnych),
 • Aktywność (poziom energii w zachowaniu),
 • Socjalność (preferencje w stosunku do obecności i kontaktu z innymi ludźmi).

Charakter to zbiór wyuczonych zachowań, wartości i postaw, które człowiek rozwija przez całe życie, w wyniku doświadczeń i wychowania. Charakter jest zatem związany z moralnością i etyką, a jego kluczowe aspekty to:

 • Uczciwość,
 • Wytrwałość,
 • Odpowiedzialność.

Osobowość to złożona struktura, która obejmuje zarówno temperament, jak i charakter. Jest to dynamiczny zestaw cech emocjonalnych, społecznych oraz myślowych, które determinują unikalne wzorce zachowań, myślenia i odczuwania jednostki. Kluczowe aspekty osobowości obejmują:

 • Otwartość na doświadczenia,
 • Sumienność,
 • Ekstrawersja,
 • Przyjazność,
 • Neurotyczność.

Różnice między temperamentem a charakterem


Temperament i charakter to dwa komponenty, które w znaczący sposób oddziałują na ludzkie zachowanie, lecz mają różne źródła i funkcje.

Temperament ma podłoże w genetyce oraz fizjologii. Badania nad temperamentem wykazują, że jego aspekty są obecne bardzo wcześnie w życiu człowieka i utrzymują się stosunkowo stabilne w czasie. Z kolei charakter jest rezultatem uczenia się i doświadczeń, a także kultury i środowiska, w których rozwija się jednostka.

Choć temperament i charakter to różne aspekty, to jednak mogą one oddziaływać na siebie:

 • Temperament może wpływać na charakter, na przykład: osoba o żywiołowym temperamencie może łatwiej rozwijać cechy takie jak odwaga czy spontaniczność.
 • Sposób, w jaki charakter jest kształtowany, może modyfikować ekspresję temperamentu, np. stosowne wychowanie może złagodzić negatywne skutki trudnego temperamentu przez rozwinięcie samokontroli.

Różnice między charakterem a osobowością


Charakter i osobowość, chociaż często traktowane jako synonimy, w psychologii mają nieco inne znaczenia. Osobowość jest postrzegana jako bardziej ogólne pojęcie, które zawiera w sobie charakter, temperament oraz inne elementy, takie jak zdolności intelekualne czy sposoby radzenia sobie ze stresem.

 • Charakter dotyczy w większym stopniu moralnych i etycznych aspektów jednostki, a zmiany w charakterze często są wynikiem świadomego rozwoju i samorealizacji.
 • Z kolei osobowość jest sumą wszystkich aspektów indywidualnych, które sprawiają, że jednostka jest unikatowa i odróżnia się od innych.

Ponadto, osobowość może być mierzona i kategoryzowana za pomocą różnych narzędzi psychometrycznych, takich jak test Pięciu Wielkich Cech Osobowości, a charakter częściej jest oceniany w kontekście wartości i zachowań społecznie pożądanych.

Jak temperament wpływa na osobowość?


Temperament jest często uważany za fundament, na którym rozwija się osobowość. Relacja między tymi dwoma aspektami jest dynamiczna:

 • Temperament wywiera wpływ na style interakcji z otoczeniem oraz przetwarzania informacji, co z kolei przekłada się na zachowania i nawyki, które stanowią część osobowości.
 • Pewne aspekty osobowości, takie jak preferencje i zainteresowania, mogą być bezpośrednio powiązane z określonymi cechami temperamentu. Na przykład, osoby o wysokiej aktywności (temperament) często są ekstrawertyczne (osobowość).
 • Modyfikacja zachowań wynikająca z doświadczeń życiowych może prowadzić do zmian w osobowości pomimo wrodzonych cech temperamentu, np. osoba impulsywna (temperament) uczy się zdyscyplinowania (osobowość).

Jak charakter wpływa na osobowość?


Charakter jako zbiór cech nabytych ma silny wpływ na osobowość. Świadome działania i decyzje jednostki wpływają na rozwój charakteru, który z kolei kształtuje osobowość:

 • Osobowość może ewoluować w miarę formowania i ugruntowania charakteru poprzez doświadczenia, edukację i refleksję nad własnymi wartościami i zachowaniami.
 • Charakter wpływa na sposób, w jaki jednostka jest postrzegana przez innych, co może wpływać na relacje społeczne, a te z kolei są ważnym elementem osobowości.
 • Składniki charakteru, takie jak etyka pracy czy sumienność, mogą bezpośrednio wpływać na niektóre aspekty osobowości, na przykład determinując poziom odpowiedzialności czy sposób radzenia sobie z obowiązkami.

Rola genów i środowiska w kształtowaniu temperamentu, charakteru i osobowości


Debata nad wpływem genów i środowiska na rozwój człowieka jest dobrze znana w psychologii. Każdy z dyskutowanych aspektów – temperament, charakter, osobowość – jest pod wpływem obu czynników, ale w różnych stopniach.

 • Geny odegrają kluczową rolę w kształtowaniu temperamentu, ponieważ wrodzone predispozycje są uważane za produkty biologiczne.
 • Środowisko ma znaczący wpływ na rozwój charakteru, ponieważ wartości i normy społeczne są przekazywane i utrwalane przez kulturę i wychowanie.
 • Osobowość jest kształtowana zarówno przez genetykę (część dziedziczna temperamentu), jak i doświadczenia życiowe oraz środowisko, w którym jednostka funkcjonuje (część nabyta jako charakter i inne zdobycze edukacyjne).

Znaczenie samowiedzy i rozwoju osobistego


Zrozumienie różnic między charakterem, temperamentem i osobowością może mieć istotne konsekwencje dla procesu samopoznania i rozwoju osobistego. Pomaga to w:

 • Określeniu mocnych stron i obszarów do rozwoju,
 • Przyjmowaniu coraz większej kontroli nad własnym życiem i zachowaniami,
 • Budowaniu zdrowszych relacji z innymi ludźmi, poprzez lepsze zrozumienie ich zachowań oraz własnych reakcji.

Zastosowania w różnych dziedzinach życia


Różnice między temperamentem, charakterem i osobowością są istotne w wielu dziedzinach życia, w tym w edukacji, zarządzaniu, psychoterapii i poradnictwie zawodowym:

 • W edukacji znajomość temperamentu ucznia może pomóc nauczycielom w dostosowaniu metod nauczania do potrzeb dzieci.
 • W zarządzaniu, zrozumienie osobowości pracowników może przyczynić się do lepszego doboru zespołów i zadań.
 • W psychoterapii, praca nad charakterem jednostki może być kluczowa dla zmiany nieprzystosowawczych zachowań.
 • W poradnictwie zawodowym, wiedza na temat osobowości i temperamentu może pomóc osobom szukającym pracy wybrać zawód odpowiadający ich wrodzonym predyspozycjom i nabytym umiejętnościom.

Wniosek: Zrozumienie różnic i wzajemnych relacji między temperamentem, charakterem i osobowością jest istotne dla głębszego poznania siebie i lepszego zrozumienia innych. Przy pomocy tej wiedzy można pracować nad rozwojem osobistym oraz budować zdrowsze relacje międzyludzkie i efektywniejsze środowiska pracy.

Artykuł powstał we współpracy z portalem Publikacje.edu.pl


Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Czym wyróżnia się agencja content marketing

thinkkong.pl
Marketing cały czas się rozwija, pojawiają się nowe trendy, rozwiązania i narzędzia. Dynamika tego zjawiska w dużej mierze zależy od zachowań konsumentów, które są analizowane i badane przez rozlicznych specjalistów. Obecnie bardzo wyraźnym trendem jest content marketing. Czym dokładnie jest content marketing i czym wyróżnia się dobra agencja content marketingowa? [artykuł sponsorowany]

Co wpływa na cenę projektu technologicznego?

artykuł sponsorowany
Projekt techniczny jest jednym z dokumentów niezbędnych na etapie tworzenia własnego lokalu gastronomicznego. Musi on zawierać podstawowe informacje o rozplanowaniu przestrzeni, zgodne z wytycznymi Sanepidu, BHP i P.poż. W zależności od metrażu, branży i innych zmiennych, cena takiego projektu jest dość zróżnicowana. Sprawdź, co na nią wpływa.

Darmowe motywy WordPress: jak znaleźć te wartościowe?

artykuł sponsorowany
WordPress to jedna z najpopularniejszych platform do tworzenia stron internetowych, oferująca bogatą bibliotekę motywów graficznych. Dla wielu użytkowników ważne jest znalezienie wartościowych motywów, które nie tylko będą atrakcyjne wizualnie, ale także funkcjonalne i łatwe w użyciu.

#niemarnuj1%! Viral, do którego dołączają internauci i… celebryci

Justyna Zalewska
Ponad 5 milionów Polaków nie przekazuje 1% podatku potrzebującym na wybrany cel charytatywny. Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” postanowiła to zmienić i stworzyła akcję społeczną na Instagramie o nazwie #niemarnuj1% do której dołączyło już około 100 internautów, w tym znani sportowcy, celebryci i influencerzy. [Reporterzy.info wspierają]

Na czym polegają Kampanie GDN?

materiał zewnętrzny
GDN to Google Display Network, czyli globalna sieć reklamowa Google. Kampanie przeprowadzane w jej ramach pozwalają na bardzo szerokie docieranie z przekazem reklamowym do odbiorców, za pomocą reklam graficznych - m.in. na stronach www, w usłudze Gmail czy filmach w serwisie YouTube. GDN efektywnie łączy w sobie generowanie milionowych zasięgów globalnych z precyzyjnym targetowaniem.

Edukacja STEAM zamiast dzwonków. We Wrocławiu rusza szkoła SPECTO

materiał partnera
Nowa, Publiczna Szkoła Podstawowa SPECTO przy ul. Lubelskiej we Wrocławiu od września przyjmie pierwszą setkę pierwszoklasistów. Ma dla nich nie tylko nowoczesny, ekologiczny budynek, ale także unikatowy pomysł na atrakcyjną realizację podstawy programowej.

Ukraińskie Centrum Edukacji we Wrocławiu. Od września nowa formuła

Reporterzy.info wspierają
Po roku doświadczeń, zebranych podczas prowadzenia we Wrocławiu klas przygotowawczych dla dzieci z Ukrainy, fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty w nowym roku szkolnym rozwija projekt. Będzie więcej nauki języka polskiego i oferta opieki dla dzieci pracujących rodziców.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Broń.pl
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24