menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Konsimo

22.11.2023

Czym różni się charakter od temperamentu i osobowości?

artykuł gościnny

W naszych codziennych rozmowach często używamy terminów takich jak charakter, temperament i osobowość. Mimo iż wydają się one być wymienne, w rzeczywistości opisują one różne aspekty ludzkiego zachowania i wewnętrznej dynamiki. W psychologii te pojęcia mają wyraźnie określone definicje i odnoszą się do odmiennych struktur psychicznych i procesów. W artykule przyjrzymy się bliżej czym są charakter, temperament i osobowość oraz jakie są między nimi różnice, by lepiej zrozumieć, jak kształtują one nas jako unikalne jednostki.

Czym różni się charakter od temperamentu i osobowości?ilustracja: geralt/Pixabay Content License/Pixabay.com

Definicje podstawowych pojęć


Przed głębszym wejściem w różnice między charakterem, temperamentem i osobowością, ważne jest, aby najpierw zdefiniować te pojęcia.

Temperament to wrodzone cechy człowieka, które wpływają na sposób, w jaki reaguje on na otoczenie. Jest on uważany za biologiczną podstawę zachowania, często manifestującą się już we wczesnym dzieciństwie. Jego kluczowe aspekty to:

 • Emocjonalny ton reakcji (np. szybkość i intensywność reakcji emocjonalnych),
 • Aktywność (poziom energii w zachowaniu),
 • Socjalność (preferencje w stosunku do obecności i kontaktu z innymi ludźmi).

Charakter to zbiór wyuczonych zachowań, wartości i postaw, które człowiek rozwija przez całe życie, w wyniku doświadczeń i wychowania. Charakter jest zatem związany z moralnością i etyką, a jego kluczowe aspekty to:

 • Uczciwość,
 • Wytrwałość,
 • Odpowiedzialność.

Osobowość to złożona struktura, która obejmuje zarówno temperament, jak i charakter. Jest to dynamiczny zestaw cech emocjonalnych, społecznych oraz myślowych, które determinują unikalne wzorce zachowań, myślenia i odczuwania jednostki. Kluczowe aspekty osobowości obejmują:

 • Otwartość na doświadczenia,
 • Sumienność,
 • Ekstrawersja,
 • Przyjazność,
 • Neurotyczność.

Różnice między temperamentem a charakterem


Temperament i charakter to dwa komponenty, które w znaczący sposób oddziałują na ludzkie zachowanie, lecz mają różne źródła i funkcje.

Temperament ma podłoże w genetyce oraz fizjologii. Badania nad temperamentem wykazują, że jego aspekty są obecne bardzo wcześnie w życiu człowieka i utrzymują się stosunkowo stabilne w czasie. Z kolei charakter jest rezultatem uczenia się i doświadczeń, a także kultury i środowiska, w których rozwija się jednostka.

Choć temperament i charakter to różne aspekty, to jednak mogą one oddziaływać na siebie:

 • Temperament może wpływać na charakter, na przykład: osoba o żywiołowym temperamencie może łatwiej rozwijać cechy takie jak odwaga czy spontaniczność.
 • Sposób, w jaki charakter jest kształtowany, może modyfikować ekspresję temperamentu, np. stosowne wychowanie może złagodzić negatywne skutki trudnego temperamentu przez rozwinięcie samokontroli.

Różnice między charakterem a osobowością


Charakter i osobowość, chociaż często traktowane jako synonimy, w psychologii mają nieco inne znaczenia. Osobowość jest postrzegana jako bardziej ogólne pojęcie, które zawiera w sobie charakter, temperament oraz inne elementy, takie jak zdolności intelekualne czy sposoby radzenia sobie ze stresem.

 • Charakter dotyczy w większym stopniu moralnych i etycznych aspektów jednostki, a zmiany w charakterze często są wynikiem świadomego rozwoju i samorealizacji.
 • Z kolei osobowość jest sumą wszystkich aspektów indywidualnych, które sprawiają, że jednostka jest unikatowa i odróżnia się od innych.

Ponadto, osobowość może być mierzona i kategoryzowana za pomocą różnych narzędzi psychometrycznych, takich jak test Pięciu Wielkich Cech Osobowości, a charakter częściej jest oceniany w kontekście wartości i zachowań społecznie pożądanych.

Jak temperament wpływa na osobowość?


Temperament jest często uważany za fundament, na którym rozwija się osobowość. Relacja między tymi dwoma aspektami jest dynamiczna:

 • Temperament wywiera wpływ na style interakcji z otoczeniem oraz przetwarzania informacji, co z kolei przekłada się na zachowania i nawyki, które stanowią część osobowości.
 • Pewne aspekty osobowości, takie jak preferencje i zainteresowania, mogą być bezpośrednio powiązane z określonymi cechami temperamentu. Na przykład, osoby o wysokiej aktywności (temperament) często są ekstrawertyczne (osobowość).
 • Modyfikacja zachowań wynikająca z doświadczeń życiowych może prowadzić do zmian w osobowości pomimo wrodzonych cech temperamentu, np. osoba impulsywna (temperament) uczy się zdyscyplinowania (osobowość).

Jak charakter wpływa na osobowość?


Charakter jako zbiór cech nabytych ma silny wpływ na osobowość. Świadome działania i decyzje jednostki wpływają na rozwój charakteru, który z kolei kształtuje osobowość:

 • Osobowość może ewoluować w miarę formowania i ugruntowania charakteru poprzez doświadczenia, edukację i refleksję nad własnymi wartościami i zachowaniami.
 • Charakter wpływa na sposób, w jaki jednostka jest postrzegana przez innych, co może wpływać na relacje społeczne, a te z kolei są ważnym elementem osobowości.
 • Składniki charakteru, takie jak etyka pracy czy sumienność, mogą bezpośrednio wpływać na niektóre aspekty osobowości, na przykład determinując poziom odpowiedzialności czy sposób radzenia sobie z obowiązkami.

Rola genów i środowiska w kształtowaniu temperamentu, charakteru i osobowości


Debata nad wpływem genów i środowiska na rozwój człowieka jest dobrze znana w psychologii. Każdy z dyskutowanych aspektów – temperament, charakter, osobowość – jest pod wpływem obu czynników, ale w różnych stopniach.

 • Geny odegrają kluczową rolę w kształtowaniu temperamentu, ponieważ wrodzone predispozycje są uważane za produkty biologiczne.
 • Środowisko ma znaczący wpływ na rozwój charakteru, ponieważ wartości i normy społeczne są przekazywane i utrwalane przez kulturę i wychowanie.
 • Osobowość jest kształtowana zarówno przez genetykę (część dziedziczna temperamentu), jak i doświadczenia życiowe oraz środowisko, w którym jednostka funkcjonuje (część nabyta jako charakter i inne zdobycze edukacyjne).

Znaczenie samowiedzy i rozwoju osobistego


Zrozumienie różnic między charakterem, temperamentem i osobowością może mieć istotne konsekwencje dla procesu samopoznania i rozwoju osobistego. Pomaga to w:

 • Określeniu mocnych stron i obszarów do rozwoju,
 • Przyjmowaniu coraz większej kontroli nad własnym życiem i zachowaniami,
 • Budowaniu zdrowszych relacji z innymi ludźmi, poprzez lepsze zrozumienie ich zachowań oraz własnych reakcji.

Zastosowania w różnych dziedzinach życia


Różnice między temperamentem, charakterem i osobowością są istotne w wielu dziedzinach życia, w tym w edukacji, zarządzaniu, psychoterapii i poradnictwie zawodowym:

 • W edukacji znajomość temperamentu ucznia może pomóc nauczycielom w dostosowaniu metod nauczania do potrzeb dzieci.
 • W zarządzaniu, zrozumienie osobowości pracowników może przyczynić się do lepszego doboru zespołów i zadań.
 • W psychoterapii, praca nad charakterem jednostki może być kluczowa dla zmiany nieprzystosowawczych zachowań.
 • W poradnictwie zawodowym, wiedza na temat osobowości i temperamentu może pomóc osobom szukającym pracy wybrać zawód odpowiadający ich wrodzonym predyspozycjom i nabytym umiejętnościom.

Wniosek: Zrozumienie różnic i wzajemnych relacji między temperamentem, charakterem i osobowością jest istotne dla głębszego poznania siebie i lepszego zrozumienia innych. Przy pomocy tej wiedzy można pracować nad rozwojem osobistym oraz budować zdrowsze relacje międzyludzkie i efektywniejsze środowiska pracy.

Artykuł powstał we współpracy z portalem Publikacje.edu.pl


Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Czy długopisy z logo mogą wzmocnić Twoją markę? Odkryj moc długopisów reklamowych!

artykuł sponsorowany
Wizytówki, ulotki, personalizowane smycze, kampanie SEO, reklamy Google Ads, koszulki nawiązujące designem do brandu – narzędzi marketingowych dla małych, średnich oraz dużych firm i instytucji jest naprawdę sporo. Nie zawsze jednak trzeba wybierać te wymagające dużych nakładów pieniężnych.

Studia podyplomowe w biznesie – jakie niosą korzyści?

artykuł sponsorowany
Współczesny rynek pracy nieustannie się zmienia i stawia nowe wymagania. Dlatego każdy, kto chce osiągnąć sukces, musi się stale rozwijać. Sposobem na podniesienie swoich kompetencji są studia podyplomowe. Zobacz, jakie korzyści niesie ukończenie kierunków z dziedziny biznesu i zarządzania!

Blokada konta bankowego przez komornika - co zrobić w takiej sytuacji?

artykuł sponsorowany
Egzekucja komornicza może wiązać się z zajęciem rachunku bankowego. W takiej sytuacji zazwyczaj wyjście jest tylko jedno – uregulowanie zadłużenia. Kontakt z wierzycielem w tym przypadku nie ma sensu. Kwestie spłaty zobowiązania musisz ustalić z komornikiem, który dopiero po wyrównaniu długów odblokuje konto bankowe.

Jak wybrać najlepszy głos lektorski do reklamy radiowej?

artykuł sponsorowany
Wybór najlepszego lektora do reklamy radiowej jest bardzo ważnym zadaniem, ponieważ może on znacząco wpłynąć na odbiór przekazu przez słuchaczy. Jak wybrać najlepszego lektora do reklamy radiowej?

Agencja hyperCREW wprowadza na rynek nową markę #DASHRADE

hyperCREW
Strategiczno-kreatywna agencja hyperCREW opracowała strategię wprowadzającą na rynek nową markę #DASHRADE, oferującą produkty funkcjonalne dla sportowców. hyperCREW odpowiada za stworzenie kompleksowej komunikacji marki: nazwy, identyfikacji wizualnej, kreacje, copy oraz strategię marketingową. [artykuł PR]

Uczniowie trenują ucho. Multimedialne wsparcie dla szkolnych logopedów

materiał partnera
Trzynaście szkół z siedmiu województw otrzymało nowoczesne narzędzia dla gabinetów logopedycznych. Dzięki dołączeniu przez wydawnictwo Ei System do programu „Logopeda w każdej szkole i przedszkolu” fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty.

Skuteczne pozycjonowanie strony internetowej - jak to zrobić?

artykuł sponsorowany
Pozycjonowanie strony internetowej to jeden z najlepszych sposobów na skuteczne promowanie marki w sieci. Dzięki temu będzie pojawiać się wysoko wynikach wyszukiwania Google, co zwiększy zasięg witryny. Pytanie tylko, jak przeprowadzić skuteczne pozycjonowanie? Od czego zacząć ten proces?

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24